NMEA 2000 - potrošnja goriva

Radari, solarni paneli, baterije, komandni pultovi, rasvjeta...

Moderatori/ce: dome, aladin, Moderatori

NMEA 2000 - potrošnja goriva

PostPostao/la valko » 17. 03. 2011. (14:08)

Pozdrav svima!

Prije koji dan u razgovoru s Amiklicem dotakli smo se i ove teme za Lowranceove HDS uređaje. U mnoštvu zajedničkih tema oko ovoga nismo gubili previše vremena pa mi je dosta toga ostalo nedorečeno. Da sve skupa ne bi ostalo među nama dvojicom pokrećem ovu temu da i drugima bude informacija.
Naime, budući cijene goriva non-stop skaču čini mi se sve aktualnije imati mogućnost prikaza trenutne potrošnje goriva i na brodu. Smatram da bi tom informacijom mogli dosta goriva uštediti. Znam da za to postoje i posebni namjenski uređaji ali postoji i mogućnost spajanja Lowrance HDS uređaja (a i drugih) NMEA 2000 sučeljem na senzore te tako možemo dobiti i prikaz trenutne potrošnje goriva na sonderu/ploteru.
Zanima me ima li tko s ovim iskustva? Ja imam Yanmar motor 4JH3-DTE 125Ks i u Naveli su mi rekli da ovaj motor nije moguće opremiti NMEA 2000 senzorima. Postoji li možda ipak neka mogućnost da se to na ovom mom motoru izvede?

Pozdrav svima još jednom i zahvalan sam na svakoj informaciji :)
><((((º>.¸.•'´¯)
Avatar
valko
Senior Member
 
Postovi: 838
Pridružen/a: 02. 03. 2011. (13:50)
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Antares Patrol 690

Re: NMEA 2000 - potrošnja goriva

PostPostao/la smejo » 17. 03. 2011. (15:25)

Maretron EMS100 NMEA 2000 Engine Monitoring System
Avatar
smejo
Korisnik baniran
 
Postovi: 5
Pridružen/a: 07. 02. 2011. (17:47)
Lokacija: Pula

Re: NMEA 2000 - potrošnja goriva

PostPostao/la Pape » 17. 03. 2011. (16:02)

...a prijatelju moj, ko ti napuni glavu.. :eh:

...aj reci mi šta će ti to zapravo? imaš istu bazu i u autu, pa (bar ja) ne buljin u to non-stop, odnosto ne gledan više nikako, zanimalo me samo u početku da vidin koliko auto otprilike troši. koliko se vozin toliko ću i potrošit....vrlo jednostavno. mislin da vridi isto i za brod. i svi ti sustavi zapravo kake kvake isto ko i u autu, a za pravi sustav nabavit, tribalo bi dat više od soma eurića nego ovaj dođe sa ugradnjom. ne bih se štel mešat u šta ćeš bacit svoje nojce jer su ipak tvoji nojci, ali da se mene pita radije bi sa njima u dobrotvorne svrhe, pa bi onda bija 100% siguran da san ih utrošija u pravu stvar...ili kupi 900l nafte i zaboravi na potrošnju jedno lito...i vozi se ko beg... :wave:
Avatar
Pape
Old Senior Member
 
Postovi: 7863
Pridružen/a: 28. 01. 2010. (08:17)
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Jeanneau Islander 750, Perkins 4236

Re: NMEA 2000 - potrošnja goriva

PostPostao/la smejo » 17. 03. 2011. (16:17)

u potpunosti se slažem , Pape :thumbup:

viewtopic.php?f=90&t=6439&start=40
Avatar
smejo
Korisnik baniran
 
Postovi: 5
Pridružen/a: 07. 02. 2011. (17:47)
Lokacija: Pula

Re: NMEA 2000 - potrošnja goriva

PostPostao/la zore70 » 17. 03. 2011. (20:57)

Sve čitam pa se mislim ima li smisla uopće šta napisat jer se bojim da će se pretvorit u stotine postova mudrovanja bez argumenata i pameti..
Ali eto opet radi nekoga ko je zaslužija...osobno iskustvo..

Radim puno na novim motorima common rail tehnologije pa tako iman i dijagnostičke alate za iste...uvide u potrošnju i sl. parametre..
Većina takvih današnjih motora ima NMEA 2000 i CAN- BUS protokol i mrežu pa se mogu priključit na većinu današnjih
navigacijskih uređaja .Samo za razliku od podataka u prospektima da su svi kompatibilni..a trebali bi bit čim imaju navedene protokole,u praksi se događa da ima smetnji i čak slučajeva da komunikacija ne radi...i ne može se riješit :wtf:

Sa druge strane sama mjerenja protoka-potrošnje goriva koje "izvodi" motor svojim senzorima i podatak šalje vani su isto orjentaciona,sa odstupanjima..često značajnima koji variraju
Ok,kad imaš motor koji ti šalje mukta podatak i neki navigacijski uređaj koji prihvaća komunikaciju onda nije loše sve spojit,nema troška..zabavno je i korisno ;)

U slučaju recimo klasičnog motora di triba ugradit neki od sistema mjerenja potrošnje goriva trošak baš i nije mali,a da ne govorimo o vremenu-broju sati za eventualnu isplatu investicije...a najčešće većina tih sustava jako lažu..

Jedan od primjera je bija Navmanov sistem monitoringa potrošnje goriva koji je košta nekih 5.5-6000kn bez ugradnje..
Ugrađeno ih je tisuće,da bi na kraju povučen iz proizvodnje i prodaje zbog nepouzdanosti...nikakvo mudrijanje ni kalibriranje nije pomolo...i nije jedini proizvođač koji je to napravija...
Albert Einstein je svojevremeno izjavija: "samo su dvije stvari beskrajne: svemir i ljudska gupost...ali za svemir nisam siguran"
PRIJATELJI SU BRAĆA KOJU SAMI IZABIREMO
Avatar
zore70
Old Senior Member
 
Postovi: 2455
Pridružen/a: 05. 08. 2008. (18:56)
Lokacija: PODSTRANA
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: MARCO 810+VM MD704LH-200KS

Re: NMEA 2000 - potrošnja goriva

PostPostao/la zore70 » 17. 03. 2011. (21:03)

Znan da će sad uletit Ami sa svojim NASA mjeračem točnosti u mikron ali realno gledano tu tisućicu eura je bolje utočit u rezervar ili kupit neki komad korisnije opreme pošto je potrošnju po režimima vožnje lako izmirit jednostvnim i jeftinim metodama i kad se jednom dođe do tog podatka on važi dok je tog broda bez buljenja cili dan u displej potrošnje...

U firmi i doma iman 4 auta koji imaju podatak o potrošnji goriva,prosjeku i sl..
Sve to gledamo prvo vrime dok ne zapamtimo neke relacije i onda ne primjećujemo...
A manjak tisućice eura se najčešće dugo osjeća :lol:
Albert Einstein je svojevremeno izjavija: "samo su dvije stvari beskrajne: svemir i ljudska gupost...ali za svemir nisam siguran"
PRIJATELJI SU BRAĆA KOJU SAMI IZABIREMO
Avatar
zore70
Old Senior Member
 
Postovi: 2455
Pridružen/a: 05. 08. 2008. (18:56)
Lokacija: PODSTRANA
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: MARCO 810+VM MD704LH-200KS

Re: NMEA 2000 - potrošnja goriva

PostPostao/la gonič zmajeva » 17. 03. 2011. (22:18)

zore70 je napisao/la:Znan da će sad uletit Ami sa svojim NASA mjeračem točnosti u mikron ali realno gledano tu tisućicu eura je bolje utočit u rezervar ili kupit neki komad korisnije opreme pošto je potrošnju po režimima vožnje lako izmirit jednostvnim i jeftinim metodama i kad se jednom dođe do tog podatka on važi dok je tog broda bez buljenja cili dan u displej potrošnje...

U firmi i doma iman 4 auta koji imaju podatak o potrošnji goriva,prosjeku i sl..
Sve to gledamo prvo vrime dok ne zapamtimo neke relacije i onda ne primjećujemo...
A manjak tisućice eura se najčešće dugo osjeća :lol:


Na Papin i Zorine postove samo: Amen. Jesan i ja jedan put ulija pun rezervar i uputija se kaićen iz ST u MU. Izračuna san da mi na ekonomiji troši po litre na milju puta. Taj podatak mi ne znači ništa u životu.
Oni love jer ne znaju da tamo nema ribe :mrgreen: :mrgreen: by Šešula
Avatar
gonič zmajeva
Old Senior Member
 
Postovi: 2553
Pridružen/a: 19. 01. 2010. (23:50)
Lokacija: Hvar +Murter
Tip plovila: Boston 13, mercury 25

Re: NMEA 2000 - potrošnja goriva

PostPostao/la lvky » 17. 03. 2011. (22:38)

pape i zore u potpunosti podržavam :thumbup:
moj brod troši :thumbdown: onoliko koliko ulijem u njega :problem:
nekad više nekad manje ali uvijek koliko ulijem :think:
i ne treba mi nikakva sprava (koja košta ohoho) da mi kaže da moj brod troši :?
"Najveća draž braka je što bračne partnere prisiljava na -preljub" by Oscar Wilde
Avatar
lvky
Old Senior Member
 
Postovi: 1525
Pridružen/a: 12. 09. 2010. (22:23)
Lokacija: split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: beneteau antares 760, volvo penta 200ks

Re: NMEA 2000 - potrošnja goriva

PostPostao/la đirandula » 17. 03. 2011. (22:52)

Bitno je znat koliko ti brod troši na uru radi orijentacije i koliko daleko možeš ić i to je dosta, sve ovo drugo je dobro imat ali bacanje para, bolje je tu lovu uložit u gorivo i lipo guštat...
Dobro ste rekli to za auto, gledaš u početku a posli zaboraviš... i da i taj u autu zna lagat...
Avatar
đirandula
Senior Member
 
Postovi: 575
Pridružen/a: 01. 03. 2011. (18:04)
Lokacija: Omiš
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Grašo 19 - Vetus M 4.17 ( 42 ks)

Re: NMEA 2000 - potrošnja goriva

PostPostao/la Gaso » 18. 03. 2011. (00:47)

Svatko, ko če potrošit 5 rezervara, znat če šta brodu i motoru najviše odgovara, nema tu puno mudrovanja.
Avatar
Gaso
Old Senior Member
 
Postovi: 1838
Pridružen/a: 06. 06. 2008. (11:42)
Lokacija: Susak, Ljubljana
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Pasara i Betina 700

Re: NMEA 2000 - potrošnja goriva

PostPostao/la Sveti ratnik » 18. 03. 2011. (03:46)

covik nije pita za savjet dali ugradit ili ne nego je pita mogucnost ugradnje ako ko zna.......
ja pojma neman :lol:
Avatar
Sveti ratnik
Old Senior Member
 
Postovi: 1049
Pridružen/a: 28. 04. 2010. (23:08)
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Ven 501 k (Suzuki 6 KS)

Re: NMEA 2000 - potrošnja goriva

PostPostao/la Maris » 18. 03. 2011. (08:44)

Može se ugraditi. Vidi link: http://www.lowrance.com/Products/Marine ... e-Network/ Ako ti motor ne podržava NMEA 2000 ide ti senzor protoka goriva koji se jednostavno namontira na cjevčicu dotoka goriva u motor i na taj način šalje podatak o potrošnji goriva koju onda preko NMEA 2000 protokola čitaš na uređaju. To imaju gotovo svi proizvođači GPS i FF. Pitao si za Lowrance 000-0120-39 EP-60R - senzor protoka goriva sa 10ft kabla + T-konektor, cijena sa PDV-om = 899,13 kn.
Ja osobno imam Mercury 60 HP koji ima Smart Craft tako da sam sa motorom dobio digitalni display koji mi daje puno podataka o motoru: od temperature motora, brzine, trim, okretaji, napona, ulje, potrošnje goriva stanje tankova preostalo goriva u tankovima itd. Od svih podataka display mi je uvijek na trenutnoj potrošnji. Zato jer sam vidio da mogu dati malo veći gas i imati osjećaj da idem puno brže, a u stvari svega milju dvije brže sa duplom potrošnjom goriva. Sve ovisi o potrošnji motora kod malih penti i malih diesel motora se definitivno neisplati.
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar
Maris
New Entry
 
Postovi: 35
Pridružen/a: 18. 02. 2011. (08:49)
Lokacija: Krk
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Harpoon 550

Re: NMEA 2000 - potrošnja goriva

PostPostao/la valko » 18. 03. 2011. (12:55)

Evo sam nažalost upravo naučio da te, kad napraviš pauzu u pisanju poruke, sustav sam isključi i onda izgubiš sve što si do tada napisao :( Nema veze evo pišem ponovo :)
Dakle, čini mi se da ipak nisam pokrenuo bezveznu temu sudeći po količini vaših odgovora. Zahvaljujem svima :thumbup: Ne bih želio da me shvatite krivo. Ni meni to do sada nije bilo ni na kraj pameti. Ipak, možda bi sve skupa i imalo smisla. Želja mi je bila vidjeti što društvo s foruma misli o tome :)
Ja u autu također imam pokazivanje trenutne potrošnje goriva i nikad ga ne gledam. Ne da mi se time opterećivati. Više volim potrošit malo više goriva nego non-stop razmišljati o novcima i potrošnji :) Ipak, kod broda bi stvar mogla biti malo drugačija. Kad plovimo većinom namistimo željenu brzinu i tako plovimo duže vrijeme. Ne bi bio velik problem namistit brzinu da ta potrošnja bude optimalna i više ne vodit o tome računa. S druge strane u autu se ta potrošnja cijelo vrijeme mijenja kako god dodamo gas i kad bi htjeli optimalno trošiti gorivo morali bi non-stop kontrolirati trenutnu potrošnju i prilagođavati gas-brzinu - opterećuje:(
Da bi stvar mogla imati smisla pokazuje sljedeći primjer. Prošlo ljeto išao sam s ženom i dicom na Žirje. Budući na Žirju nema pumpe ponio sam i 100 litara nafte u kantama, vodu za piće (jer tamo baš i nije dobra), spizu, stvari… Natočio sam i pune rezervare nafte i izračunao da ću do Žirja potrošiti oko 40 litara. Plovio sam brzinom oko 15 milja (kao i inače) i na kraju potrošio 60 litara:(
Meni nije baš lako odrediti točnu potrošnju. Do pošte vozim brzinom od nekih 15 milja, panulajem minimalnom brzinom i nazad se opet vratim brzo. Na kraju mi je teško reći koliko bi goriva manje potrošio da sam vozio malo sporije. Ili npr. kad plovim u vitar ili niz vitar ili kad ukrcam čovika više… Možda ipak ovo što Maris kaže "da mogu dati malo veći gas i imati osjećaj da idem puno brže, a u stvari svega milju dvije brže sa duplom potrošnjom goriva" i ima smisla. Ako sistem za mjerenje trenutne potrošnje goriva ne bi koštao 5-6 tisuća već 900 kn (kao što Maris kaže) i kad se tome doda da ja imam i po dva rezervara od 90 litara i da redovito ulijem preko 1000 kn nafte te da cijena nafte skače, možda bi se sve skupa vrlo brzo isplatilo:)
Naravno, kod malih motora i potrošnji mislim da stvar nema smisla i naravno ako je točno da ovi sistemi nisu pouzdani…
><((((º>.¸.•'´¯)
Avatar
valko
Senior Member
 
Postovi: 838
Pridružen/a: 02. 03. 2011. (13:50)
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Antares Patrol 690

Re: NMEA 2000 - potrošnja goriva

PostPostao/la zore70 » 18. 03. 2011. (20:41)

MARIS..zaboravija si šta je Valko napisa na početku priče...on ima diesel motror Yanmar 4JH....
Taj motor ima dovod i povrat goriva i kod njega onda ide nešto drugo....dva mjerača protoka..jedan na dovodu i drugi na povratu goriva,plus drugačiji softver,instrument....i naravno drugačija cijena... ;)
Albert Einstein je svojevremeno izjavija: "samo su dvije stvari beskrajne: svemir i ljudska gupost...ali za svemir nisam siguran"
PRIJATELJI SU BRAĆA KOJU SAMI IZABIREMO
Avatar
zore70
Old Senior Member
 
Postovi: 2455
Pridružen/a: 05. 08. 2008. (18:56)
Lokacija: PODSTRANA
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: MARCO 810+VM MD704LH-200KS

Re: NMEA 2000 - potrošnja goriva

PostPostao/la Maris » 18. 03. 2011. (22:30)

Previdio sam, u pravu si Zore to dodatno komplicira stvar. Ima rješenja ali neznam koliko košta. Vidi link: http://www.floscan.com/html/blue/NMEA2000.php
Avatar
Maris
New Entry
 
Postovi: 35
Pridružen/a: 18. 02. 2011. (08:49)
Lokacija: Krk
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Harpoon 550

Sljedeća

Natrag na Ostala elektronička i električna oprema

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.