Shema spajanja preklopnika baterija

Radari, solarni paneli, baterije, komandni pultovi, rasvjeta...

Moderatori/ce: dome, aladin, Moderatori

Re: Shema spajanja preklopnika baterija

PostPostao/la tg-boy » 24. 11. 2008. (12:37)

ljudi u pravu ste sve sto ste rekli ali ja vec imam dva akomulatora , a poklonjenom konju se ne gleda u zube dok je živ :D :D , pa cu kako san reka dopunjavat iste sa 220v punjačem na vezu, mislio sam jos i ovo vanbrodski motor- njegov alternator ne moze izgoriti ako je bez opterecenja... tako da mi je s ovim prekidacem jos jedna briga manje ....a cujte koliko para toliko i muzike-- urediti dobro brodicu od 5-6 metri malo se razlikuje u opremi sa el- potrepštinama od one nešto veće . a cijene za brodsku opremu su izuzetno povoljne, :lol: , a garancije na robu strašne....primjerice uzmite čelik 316 oznake ili a4 i stavite ga na ljestve ili platformu, bez obzira na cijenu ima li garancije na hrđu? :twisted: bdw. hvala na odgovorima i shemi puno ste mi pomogli.
Prije sam bio umišljen - sad sam savršen - bit će bolje
Avatar
tg-boy
Old Senior Member
 
Postovi: 1786
Pridružen/a: 07. 06. 2008. (22:00)
Lokacija: trogir
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: galeb, volvo md11c

Re: Shema spajanja preklopnika baterija

PostPostao/la Panbo » 23. 04. 2010. (21:35)

tg-boy je napisao/la:molim nekoga da mi pomogne spojiti shematski baterijski preklopnik ( bat1, bat2, oba) sa alternatorom vanjskog motora i trosilom, sto znace izvodi (FIELD dva mala) na baterijskom preklopniku ?????? hvala


Malo sam čitao starije postove te mi se kod ove teme učinilo zgodnim odgovoriti i/ili komentirati neke postove pošto sam skužio da ovdje neke stvari nisu baš najjasnije. Može biti mnogima korisno jer koliko znam dosta njih koristi ovakve sklopke.

Dakle, FIELD je uzbuda alternatora.
Odgovaram zato što mogu i zato što mi je gušt pomoći ljudima koji istinski vole more!
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75

Re: shema spajanja

PostPostao/la Panbo » 23. 04. 2010. (21:38)

Jenny je napisao/la:Na bat 1 i 2 idu ti akumulatori , a na taj treći ide spojen alternator i kabel prema potrošačima odnosno kutiji s osiguračima, s tim da dok ti je motor upaljen nikad nesmiš okrenit prekidač na off jer bi ti alternator moga izgorit.


Ovo je točno i baš zato da se to ne bi dogodilo.......
Odgovaram zato što mogu i zato što mi je gušt pomoći ljudima koji istinski vole more!
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75

Re: shema spajanja

PostPostao/la Panbo » 23. 04. 2010. (21:39)

tg-boy je napisao/la:ok JENNY sad mi je nesto jasnije ali cemu one dvije manje spojnice sa oznakom FIELD i u spoju bat1 i bat2 spajaju se akomulatori 1 i 2 zajedno pri čemu se brzinski izjednačava struja među njima pa puniji puni praznoga- a ako je ovi manji moglo bi doči do oštečenja manjega zbog naglog protoka struje od većega ili možda ne ?



postoje ove dvije "male spojnice" sa oznakama "FIELD"
Odgovaram zato što mogu i zato što mi je gušt pomoći ljudima koji istinski vole more!
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75

Re: shema spajanja

PostPostao/la Panbo » 23. 04. 2010. (21:47)

tg-boy je napisao/la:dok motor radi i ako su isključeni vodovi do baterija da ne radi na prazno------- to bi moglo biti to-------upute nemam ali mislim pregledom istrumenta da je to to --------------hvala :D


Tako je to je to, kao što je i Gašo maloprije predpostavio. :clap:
Odgovaram zato što mogu i zato što mi je gušt pomoći ljudima koji istinski vole more!
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75

Re: shema spajanja

PostPostao/la Panbo » 23. 04. 2010. (21:49)

Gaso je napisao/la:Evo ti upute:
http://shrani.si/f/3n/gu/27LbMgkg/masterswitch.pdf
Neznam šta je unutra konkretnog prekidača, jer nikada nisam otvorio ove glavne prekidače, pa neznam ako če struja it iz akumulatora 1 na akumulator 2, ako staviš prekidač u poziciju 1+2.
Čini mi se da bi trebao imat neke diode unutra, pošto inače mjenjavanje pozicija nebi imalo smisla, uvijek kad bi stavio u poziciju 1+2, ispalo bi ko da imaš jedan akumulator, pa bi struja išla iz jednog na drugog.


Nema nikakvih dioda unutra.
Odgovaram zato što mogu i zato što mi je gušt pomoći ljudima koji istinski vole more!
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75

Re: shema spajanja

PostPostao/la Panbo » 23. 04. 2010. (22:03)

Gaso je napisao/la:Evo ti upute:
http://shrani.si/f/3n/gu/27LbMgkg/masterswitch.pdf
Recimo da imaš akumulator broj 1 startni, a 2 radni za ostale potrošače. Između alternatora i oba akumulatora staviš diodni razdjelnik, a ovaj prekidač staviš između radnog akumulatora i elektro-plate sa osiguračima za sve ostale potrošače. Dobro je imati glavni prekidač, u slučaju da zaboraviš izključiti koji potrošač, pa uvijek kad ideš s broda za neko duže vrijeme izključiš glavni prekidač i miran si. Direktno spojene akumulatore, ako su još različitih tipova i kapaciteta nije dobro imati zajedno spojene, uvijek je bolje imat diodni razdjelnik. Tako odvojiš akumulatora, a razdjelnik sam proklopi u slučaju da je jedan akumulator pun, puni se samo drugi, dok kod mehaničkog recimo puniš akumulator 1, pa onda ga tako napuniš i izaboraviš preklopiti na poziciju 2 ili 1+2, pa se tako drugi neče puniti.


E sad dolazimo na diodni razjeljnik ili separator punjenja ili baterijski izolator ili ne znam kako ga još zovu, ali on nema veze sa ovom sklopkom, on je još jedna komponenata u krugu punjenja baterija i nema izravne veze sa trošenjem baterija jer kao što je napisano dobro je imati neki glavni prekidač, ali opet on se ne mora staviti na ovu sklopku već se mogu ugraditi one plastične jednopolne sklopke u krug potrošača što opet znači da je ova rotacijska sklopka baš u prednosti zbog toga što može spojiti dvije baterije paralelno za neke hitnije potrebe. Međutim i ovdje ima mana baš kako je Gašo napisao, ako su banke baterija različitog tipa i prevelika uloga ljudskog faktora jer je moguće ostaviti sklopku u nekom trenutno nepovoljnom položaju.
Odgovaram zato što mogu i zato što mi je gušt pomoći ljudima koji istinski vole more!
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75

Re: shema spajanja

PostPostao/la Panbo » 23. 04. 2010. (22:15)

opus je napisao/la:Ne bi li ovaj prekidac trebao biti izmedju oba akumulatora i potrosaca?
Pretpostavljam da je ispravno spojena instalacija s ovakvim preklopnikom i diodnim razdjelnikom napravljena tako da kablovi sa diodnog razdjelnika idu direktno na baterije bez preklopnika?


Prava pitanja na pravom mjestu, te je to već napisao i Gašo samo u drugoj formi.
Dakle ni meni ove sklopke nisu baš osobito drage, ali mislim da se kod ovih sklopki treba baviti pri trošenju baterija, a ne pri punjenju. Iako se punjenje i prežnjenje baterija ne može nikako skroz odvojiti savjetuje se ovu sklopku spajati samo u krug potrošača, a pri punjenju baterija sa jednog izvora koristiti baterijski razdjeljnik, ACR, pathmaker ili nešto slično, jer primjerice sami klasični baterijski diodni razdjeljnik i nije toliko skup jer za relativno malo kuna se dobije dosta. Primjerice ukoliko se samo jednom sklopka stavi u nepovoljan položaj moguće je trajno uništiti akumulator što je puno veći trošak od kupnje izolatora. Znači ne isplati se biti samo na sklopki, a dobro ju je imati jer je moguće "pretočiti" iz jedne baterije u drugu, a to je možda najbitnije zbog toga što brod ne možemo "gurnit da upali" :)
Odgovaram zato što mogu i zato što mi je gušt pomoći ljudima koji istinski vole more!
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75

Re: Shema spajanja preklopnika baterija

PostPostao/la Panbo » 23. 04. 2010. (22:34)

Gaso je napisao/la:....u uputama ovog prekidača, piše da ima zaštito alternatorovih dioda, pa zato mislim, da je ovaj mišljen za spajanje Alternator-prekidač-akumulatora, pošto inače ova zaštita alternatora ne treba, ja imam jednog običnog bez ove zaštite, pa imam stavljenog kako si kazao između akumulatora i ostalih potrošača(odnosno razvodne ploče sa usiguračima), ni meni se baš ne sviđa najviše ovaj prekidač :D


Nema veze to šta piše da ima zaštitu alternatorovih dioda, jer kako god spojio uvijek su u potencijalnoj opasnosti diode alternatora (razmisli malo jer sa tog aspekta to je ista pojava u istoj točki).
Dolje ću cijelu pojavu malo objasniti.
Odgovaram zato što mogu i zato što mi je gušt pomoći ljudima koji istinski vole more!
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75

Re: shema spajanja

PostPostao/la tg-boy » 23. 04. 2010. (22:38)

Panbo je napisao/la:
opus je napisao/la:Ne bi li ovaj prekidac trebao biti izmedju oba akumulatora i potrosaca?
Pretpostavljam da je ispravno spojena instalacija s ovakvim preklopnikom i diodnim razdjelnikom napravljena tako da kablovi sa diodnog razdjelnika idu direktno na baterije bez preklopnika?


Prava pitanja na pravom mjestu, te je to već napisao i Gašo samo u drugoj formi.
Dakle ni meni ove sklopke nisu baš osobito drage, ali mislim da se kod ovih sklopki treba baviti pri trošenju baterija, a ne pri punjenju. Iako se punjenje i prežnjenje baterija ne može nikako skroz odvojiti savjetuje se ovu sklopku spajati samo u krug potrošača, a pri punjenju baterija sa jednog izvora koristiti baterijski razdjeljnik, ACR, pathmaker ili nešto slično, jer primjerice sami klasični baterijski diodni razdjeljnik i nije toliko skup jer za relativno malo kuna se dobije dosta. Primjerice ukoliko se samo jednom sklopka stavi u nepovoljan položaj moguće je trajno uništiti akumulator što je puno veći trošak od kupnje izolatora. Znači ne isplati se biti samo na sklopki, a dobro ju je imati jer je moguće "pretočiti" iz jedne baterije u drugu, a to je možda najbitnije zbog toga što brod ne možemo "gurnit da upali" :)



panbo hvala vidim da se dobro kužiš u stvari pa sad imam jedno pitanje
- baterije su mi stog kapaciteta(sada sam nabavio), sklopku spojim sukladno shemi , (opciju 1+2 nikada ne koristim - nema smisla motor pokrenem ili 1 ili 2 pa okrenem na punjenje ili trošila 1 ili 2 ), - jer kod vanbrodskog motora +alnasera je ujedno i + alternatora tako da biram startne baterija 1 ili 2 koje su ujedno baterije u krugu trošila 1 ili 2, kad odlazim sa broda okrenem sklopku na 0 (od baterija do sklopke cca 1m)-------
pitanje slijedi :
- da li je ovo pouzdana sklopka za isključivanje baterija kad nisam na brodu ili je potrebno odspojiti kleme?
- u procesu punjenja odnosno korištenja baterija ja biram 1 ili 2 (ponavljam opcija 1+2 mi ne igra) čime punim odnosno koristim baterije po želji - imam indikator napunjenosti akomulatora 1 i 2 i dali je to dovoljno?
- da li u svakom slučaju neophodno preporučate korištenje diodnog razdjelnika (uza sve gore navedeno) znajuči da će mi to zakomplicirati postoječu instalaciju i dati vremenski - financijski utrošak s obzirom na ono već gore navedeno----- ako da da li je to toliko neophodno ili planirati za daljnju budučnost kada bi nabavio i solar panel i time bio prisiljen na promjenu postoječe instalacije?
Prije sam bio umišljen - sad sam savršen - bit će bolje
Avatar
tg-boy
Old Senior Member
 
Postovi: 1786
Pridružen/a: 07. 06. 2008. (22:00)
Lokacija: trogir
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: galeb, volvo md11c

Re: shema spajanja

PostPostao/la Panbo » 23. 04. 2010. (22:56)

tg-boy je napisao/la:.....
- baterije su mi stog kapaciteta(sada sam nabavio), sklopku spojim sukladno shemi , (opciju 1+2 nikada ne koristim - nema smisla motor pokrenem ili 1 ili 2 pa okrenem na punjenje ili trošila 1 ili 2 ), - jer kod vanbrodskog motora +alnasera je ujedno i + alternatora tako da biram startne baterija 1 ili 2 koje su ujedno baterije u krugu trošila 1 ili 2, kad odlazim sa broda okrenem sklopku na 0 (od baterija do sklopke cca 1m)-------
pitanje slijedi :
- da li je ovo pouzdana sklopka za isključivanje baterija kad nisam na brodu ili je potrebno odspojiti kleme?


Vjerujem da su ti baterije i istog tipa jer iz obje zoveš startnim, je li tako?

Sklopka nije pouzdana, a nije pouzdano ni samo dignit kleme već valja akumulatore skinit sa broda i odnit ih doma a kleme na brodu kratko spojit!!!!! :lol: :lol: :lol: :lol:

Šalim se nemoj krivo svatit, sklopka je pouzdana.
Odgovaram zato što mogu i zato što mi je gušt pomoći ljudima koji istinski vole more!
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75

Re: Shema spajanja preklopnika baterija

PostPostao/la tg-boy » 23. 04. 2010. (23:08)

vidi kad dođem na brod vidim koja je punija 1 ili2 onda okrenem prekidač na tu bateriju - startam motor, malo dopunim u vožnji ili poslije prebacim i punim- praznim drugu. zato ih zovem startne baterije---

da nepouzdane :sick:, čitao sam u prijašnjim postovima da se nekima ne sviđaju - zato - a postoji opcija onih običnih preklopnika za svaku bateriju po jedan---

drugo pitanje nema odgovora?
pozdrav :wave:
Prije sam bio umišljen - sad sam savršen - bit će bolje
Avatar
tg-boy
Old Senior Member
 
Postovi: 1786
Pridružen/a: 07. 06. 2008. (22:00)
Lokacija: trogir
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: galeb, volvo md11c

Re: Shema spajanja preklopnika baterija

PostPostao/la aladin » 23. 04. 2010. (23:19)

Nije vezano uz preklopnik ali mozda nekome bude korisno. Ja imam dvije baterije ali uopce nemam preklopnika. Imam regulator punjenja na koji su spojeni solari i alternator. Regulator je spojen na obje baterije i puni prvo radnu a onda pomocnu bateriju.
Potrosaci su spojeni tako da je "radna" baterija iskljucivo za pogonski motor a "pomocna" za ostale potrosace. Tako da nema teorije da, u normalnim okolnostima, glavni motor ostane bez struje kao rezultat nemara/zaborava/greske and co.
Avatar
aladin
Moderator
 
Postovi: 3448
Pridružen/a: 04. 06. 2008. (15:14)
Lokacija: ZG/Betina
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Patrol 690, Yamaha F150

Re: Shema spajanja preklopnika baterija

PostPostao/la Thomy » 24. 04. 2010. (07:04)

aladin je napisao/la:Nije vezano uz preklopnik ali mozda nekome bude korisno. Ja imam dvije baterije ali uopce nemam preklopnika. Imam regulator punjenja na koji su spojeni solari i alternator. Regulator je spojen na obje baterije i puni prvo radnu a onda pomocnu bateriju.
Potrosaci su spojeni tako da je "radna" baterija iskljucivo za pogonski motor a "pomocna" za ostale potrosace. Tako da nema teorije da, u normalnim okolnostima, glavni motor ostane bez struje kao rezultat nemara/zaborava/greske and co.



Koji je model i marka tog regulatora punjenja?

:wave:
...koliko moš baljezgat pizdarije...da ti je usta začepit... na guz**u bi progovorija....
Avatar
Thomy
Old Senior Member
 
Postovi: 2471
Pridružen/a: 04. 08. 2009. (06:58)
Lokacija: Jadrija
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Saver 19 Open, Yamaha 100

Re: Shema spajanja preklopnika baterija

PostPostao/la aladin » 24. 04. 2010. (08:19)

Thomy je napisao/la: Koji je model i marka tog regulatora punjenja?


Lupam glavom u zid i ne mogu se sjetiti a ovaj vikend nisam dolje da pogledam.... pogledat cu prvom prilikom kada idem dolje (nadam se iduci vikend) pa javim...sorry
Avatar
aladin
Moderator
 
Postovi: 3448
Pridružen/a: 04. 06. 2008. (15:14)
Lokacija: ZG/Betina
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Patrol 690, Yamaha F150

PrethodnaSljedeća

Natrag na Ostala elektronička i električna oprema

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.