Agregat na brodu

Radari, solarni paneli, baterije, komandni pultovi, rasvjeta...

Moderatori/ce: dome, aladin, Moderatori

Agregat na brodu

PostPostao/la primorac » 09. 11. 2008. (22:54)

Razmišljam o nabavci malog agregata cca 800W do 1 kW, uobičajeni u ponudi su 220 V plus 12 V 15 A. Bilo je u Peveca nekakvi "Endresa" ili tako nešto, za cca 100€ - 150€. Naime, pri noćnim aktivnostima - lignjolov - koriste se halogene lampe od 50 ili 100W, motor stoji, aklumulator se troši (mnogi imaju samo startni akumulator). Trebalo bi imati alternativni izvor struje, naročito za dopunjavanje akumulatora kad ustreba. Mislim da je ovih 15 A na 12 V nedovoljno, trebalo bi dodati neki ispravljač za punjenje koji bi mogao dati barem 50 A. Kakva su vaša iskustva i razmišljanja o tome?
Ne odlučuje onaj koji izlazi na referendum, nego onaj koji broji glasove.
Avatar
primorac
Old Senior Member
 
Postovi: 2608
Pridružen/a: 04. 06. 2008. (09:04)
Lokacija: Brist - Podaca
Tip plovila: Kvarnerplastika Raša "UČKA"

Re: Agregat na brodu

PostPostao/la Strici » 09. 11. 2008. (23:36)

Ja imam takvoga. Mislim da je 780w. Radi dosta dobro. Nije mi za punjenje baterija, baš zbog malo ampera. Ručni električni alati rade, nedaj bože ukopčati neki sa elektronskom regulacijom okretaja, moja Boševa brusilica je izgorila, tj elektronika, direktno radi, a ima 900 wati.
Frižider se nemože pokrenuti. Cirkular 800 w asinhroni motor, radi sa teškočama (treba ga zalaufati, onda ide, ali ne jako opteretiti).
Eto sve u svemu ide, ali trebaju alati sa manje wati. Da štemalica, oko 800w radi dobro. I svjetlo 220v svjetli dobro. Duže vremena je radilo sa 500 wati i bilo je u redu. napon se regulira automatski. Pumpa koja se uroni u vodu je dobro radila.
Nije ispunilo moja očekivanja, (to sa frižiderom).
Avatar
Strici
Senior Member
 
Postovi: 915
Pridružen/a: 13. 06. 2008. (05:14)
Lokacija: Wien
Tip plovila: Westerly 31 Kech Volvo MD2B, Leisure 17 KK

Re: Agregat na brodu

PostPostao/la primorac » 09. 11. 2008. (23:46)

Idući tjedan (četvrtak) bit će u Lidla punjač akumulatora - stoji u reklami, do 120 Ah - pa ću to pogledati, ako može dati više ampera, kupiti ću to i u Peveca prvom prilikom taj agregatić.
Normalno je da ti frižider neće startati, bez obzira na relativno nisku deklariranu snagu, jer prilikom starta povuče jako veliku struju /meni nije htio startat sa 2 kW asinhornim agregatom/.
Bitno da ne pravi veliku buku i da je malih gabarita.
Ne odlučuje onaj koji izlazi na referendum, nego onaj koji broji glasove.
Avatar
primorac
Old Senior Member
 
Postovi: 2608
Pridružen/a: 04. 06. 2008. (09:04)
Lokacija: Brist - Podaca
Tip plovila: Kvarnerplastika Raša "UČKA"

Re: Agregat na brodu

PostPostao/la Strici » 10. 11. 2008. (08:53)

Ipak mislim da bi frižider mogao sa njime raditi. Koliko se sječam, govorilo se o udarnom, tj početnom strujom pri pokretanju el. motora 40 do 60 % večom od radne. A mislim da su frižideri do 200wata. No tu se radi o sporosti reagiranja automatike generatora, tako da kad se frižider uključi, ono ga čeka agregat na malim okretajima, pa dok automatika podesi struju, prošao vlak, frižider samo tiho zuji. Tako je bar moje razmišljanje.
Inače kao što sam napisao, npr. 500wata halogenka radi dugo vremena bez problema. A to je puno svjetla.
Jedan poznanik ima takav agregat na motornom brodu; jahti i to za punjenje akumulatora, onako kako taj generator može. I kaže da je zadovoljan. Po meni on daleko premašuje vrijednost koliko je plačen, no ja sam uvjek skeptičan prema tako jeftinim stvarima, pogotovo ako su proizvedene u Kini. Bar zasada, i trebat če još puno vremena da se razuvjerim.
Avatar
Strici
Senior Member
 
Postovi: 915
Pridružen/a: 13. 06. 2008. (05:14)
Lokacija: Wien
Tip plovila: Westerly 31 Kech Volvo MD2B, Leisure 17 KK

Re: Agregat na brodu

PostPostao/la Žabar » 11. 11. 2008. (00:41)

Kupi si to malo srahnje. Meni je pomoglo tri puta u životu. Ali mi je pomoglo.
Ne zauzima mi puno mjesta na brodu,ali nisam morao gurati brod da upali...
Avatar
Žabar
Old Senior Member
 
Postovi: 1234
Pridružen/a: 24. 07. 2008. (00:45)
Lokacija: Pula-Vrbovec

Re: Agregat na brodu

PostPostao/la dome » 18. 11. 2008. (00:04)

kupio ga ja danas i ovako kaže einhell 850 maximalna snaga je 720W a, kontinuirana 650W dvotaktni razina buke na ful gasu kao kosilica na minimumu dečki u pevecu rekli ovako -pajdo kolko para tolko muzike od 10 prodanih otprilike 6 ih se vrati ali ako nisi zadovoljan vrati i uzmi nešto drugo samo šolde ne pitaj plaćen 899,00 kn.probao ga sa reflektorom 500w i svitli dobro za vikend idem na more na reflektor sam ugradio poteciometar pa ću napraviti feral za lignje i probati agregatu izvući dušu.inače probao sam na njega frižider gorenje 90l 70W i ne može ga pokrenuti nego samo zuji ali ako se drži rukom ful gas na karburatoru onda ga pokrene i drži ga tako da je točno ono mišljenje o sporosti automatske regulacije.e da i nema 12V nego samo 220V.
-primorac-
punjači od 50A ti koštaju jaaako puuunoooo taj u Lidla kažeš do 120AH obično bude oko 8-12A jeftijaner. ja sam svog quicka od 14A platio 1380kn a, onaj prvi sljedeći od 30A sa ventilatorom mi je bio preskup 2600kn i to za jednu bateriju a za dvije je bio 3200kn.
1) predstavi se , ispuni rubriku “Lokacija” i tip plovila
2) koristi “Pretražnik”
3) slikaj ribu bez krvi i tamo gdje je ulovljena, ne u kuhinji...
4) o problemima porazgovaraj najprije sa moderatorima putem pp-a
Avatar
dome
Moderator i djelatnik u sektoru nautike
 
Postovi: 4496
Pridružen/a: 06. 10. 2008. (22:51)
Lokacija: Zadar
Tip plovila: Ribar 480

Re: Agregat na brodu

PostPostao/la primorac » 20. 11. 2008. (17:15)

dome je napisao/la:kupio ga ja danas i ovako kaže einhell 850 maximalna snaga je 720W a, kontinuirana 650W dvotaktni razina buke na ful gasu kao kosilica na minimumu dečki u pevecu rekli ovako -pajdo kolko para tolko muzike od 10 prodanih otprilike 6 ih se vrati ali ako nisi zadovoljan vrati i uzmi nešto drugo samo šolde ne pitaj plaćen 899,00 kn.probao ga sa reflektorom 500w i svitli dobro za vikend idem na more na reflektor sam ugradio poteciometar pa ću napraviti feral za lignje i probati agregatu izvući dušu.inače probao sam na njega frižider gorenje 90l 70W i ne može ga pokrenuti nego samo zuji ali ako se drži rukom ful gas na karburatoru onda ga pokrene i drži ga tako da je točno ono mišljenje o sporosti automatske regulacije.e da i nema 12V nego samo 220V.
-primorac-
punjači od 50A ti koštaju jaaako puuunoooo taj u Lidla kažeš do 120AH obično bude oko 8-12A jeftijaner. ja sam svog quicka od 14A platio 1380kn a, onaj prvi sljedeći od 30A sa ventilatorom mi je bio preskup 2600kn i to za jednu bateriju a za dvije je bio 3200kn.


Jeb. ih ćaća, reklamirali ga po 699,00 kuna , na trulom zapadu košta 89,00€.
Nema veze, isto ćemo ga kupit.
Punjač: naručit trafo 500W primar 220V sekundar 15,2 V, kupit 4 diode 100A, nek bude davalo 30-tak Ampera. Kutiju home-made od pleksiglasa i L profila, pa fino nek stoji zlu ne trebalo.
Ne odlučuje onaj koji izlazi na referendum, nego onaj koji broji glasove.
Avatar
primorac
Old Senior Member
 
Postovi: 2608
Pridružen/a: 04. 06. 2008. (09:04)
Lokacija: Brist - Podaca
Tip plovila: Kvarnerplastika Raša "UČKA"

Re: Agregat na brodu

PostPostao/la Gaso » 21. 11. 2008. (10:42)

Ja ču imat u svakom slučaju neki bolji punjač akumulatora na brodu nekih 400W i prikuljučak za 220V na krmi.
Zanima me, dali se može spojiti ove kineske agregate, na brodski 220V, bez opasnosti da bi se oštetila elektronika punjača, pošto nisam baš siguran da je napon dosta stabilan u ovim jeftinim agregatima, a sa druge strane, upute za punjač reklamiraju da može bit napon između 180-280V, pa če on uvijek uredno puniti.
Zanima me dali postoji opasnost uništenja punjača, sa takvim agregatom.
Avatar
Gaso
Old Senior Member
 
Postovi: 1838
Pridružen/a: 06. 06. 2008. (11:42)
Lokacija: Susak, Ljubljana
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Pasara i Betina 700

Re: Agregat na brodu

PostPostao/la amiklic1 » 21. 11. 2008. (12:12)

dome je napisao/la:... od 10 prodanih otprilike 6 ih se vrati ali ako nisi zadovoljan vrati i uzmi nešto drugo samo šolde ne pitaj plaćen 899,00 kn.probao ga sa reflektorom 500w i svitli dobro za vikend idem na more na reflektor sam ugradio poteciometar pa ću napraviti feral za lignje i probati agregatu izvući dušu...


Najviše se kvare jer im odu diode zbog preopterećenja, kaqko mi je rekao jedan majstor nedavno, za čiju radionu sam mislio da je trgovina tih malih kineskih agregatića koliko ih ima u njoj. Svi novi i neispravni :D

A 50A imaš na brodu. Upali motor i peglaj... Mislim da je najbolje uzet taj neki pokvareni agregat, izvadit iz njega generator i uparit ga s malim vanbrodskim motorom kojem se skine noga i prepravi usis mora. Puno je tiši, istina nešto novaca i truda i košta, al' rezultat je neusporedivo bolji... Al' ne bih išao na manje od 2kW. Bilo je nešto u OM, Katunarić je nešto slično napravio...
Avatar
amiklic1
Old Senior Member
 
Postovi: 3137
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (13:14)
Lokacija: Stobreč
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Gull 745 / Yanmar 4JH4AE

Re: Agregat na brodu

PostPostao/la bota » 21. 11. 2008. (15:31)

amiklic1 je napisao/la:
dome je napisao/la:... od 10 prodanih otprilike 6 ih se vrati ali ako nisi zadovoljan vrati i uzmi nešto drugo samo šolde ne pitaj plaćen 899,00 kn.probao ga sa reflektorom 500w i svitli dobro za vikend idem na more na reflektor sam ugradio poteciometar pa ću napraviti feral za lignje i probati agregatu izvući dušu...


Najviše se kvare jer im odu diode zbog preopterećenja, kaqko mi je rekao jedan majstor nedavno, za čiju radionu sam mislio da je trgovina tih malih kineskih agregatića koliko ih ima u njoj. Svi novi i neispravni :D

A 50A imaš na brodu. Upali motor i peglaj... Mislim da je najbolje uzet taj neki pokvareni agregat, izvadit iz njega generator i uparit ga s malim vanbrodskim motorom kojem se skine noga i prepravi usis mora. Puno je tiši, istina nešto novaca i truda i košta, al' rezultat je neusporedivo bolji... Al' ne bih išao na manje od 2kW. Bilo je nešto u OM, Katunarić je nešto slično napravio...


Čitao sam članak, ali mi je to ipak malo neisplativa varijanta. Kupiš Vanbrodski motor, pa kupiš agregat. Znači kupija si da bi ih uništija i pokuša napravit nešto šta si već ima gotovo. Mislim da je tada isplativije kupit gotov bešumni brodski agregat i po mogućnosti diesel.
Avatar
bota
Member
 
Postovi: 261
Pridružen/a: 12. 09. 2008. (13:44)
Lokacija: Solin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Reful 490 sea, Evinrude e-tec 40

Re: Agregat na brodu

PostPostao/la primorac » 21. 11. 2008. (20:21)

Ovaj mali je zgodan zbog gabarita, možeš ga sklonit di te volja. Nije nikakav problem kupit generator 2 ili više kW, ali to je već pogolem komad "hardwarea".
Navodno kod ovih mali crknu elektronike paljenaja, ne znam Milkić na koje diode misliš. Moga si pitat tog meštra dade li se popraviti taj generator.

Vidio sam primjerak "Honda" prenosivog generatora od 1 kW, bešuman je potpuno... Kakav krasan aparat...
Ne odlučuje onaj koji izlazi na referendum, nego onaj koji broji glasove.
Avatar
primorac
Old Senior Member
 
Postovi: 2608
Pridružen/a: 04. 06. 2008. (09:04)
Lokacija: Brist - Podaca
Tip plovila: Kvarnerplastika Raša "UČKA"

Re: Agregat na brodu

PostPostao/la dome » 21. 11. 2008. (20:29)

primorac je napisao/la:Vidio sam primjerak "Honda" prenosivog generatora od 1 kW, bešuman je potpuno... Kakav krasan aparat...


je i košta 1000 €
1) predstavi se , ispuni rubriku “Lokacija” i tip plovila
2) koristi “Pretražnik”
3) slikaj ribu bez krvi i tamo gdje je ulovljena, ne u kuhinji...
4) o problemima porazgovaraj najprije sa moderatorima putem pp-a
Avatar
dome
Moderator i djelatnik u sektoru nautike
 
Postovi: 4496
Pridružen/a: 06. 10. 2008. (22:51)
Lokacija: Zadar
Tip plovila: Ribar 480

Re: Agregat na brodu

PostPostao/la primorac » 21. 11. 2008. (21:28)

dome je napisao/la:
primorac je napisao/la:Vidio sam primjerak "Honda" prenosivog generatora od 1 kW, bešuman je potpuno... Kakav krasan aparat...


je i košta 1000 €


e. a kriza nastupila. napravit ćemo kineza na platine od tomosakija.
Ne odlučuje onaj koji izlazi na referendum, nego onaj koji broji glasove.
Avatar
primorac
Old Senior Member
 
Postovi: 2608
Pridružen/a: 04. 06. 2008. (09:04)
Lokacija: Brist - Podaca
Tip plovila: Kvarnerplastika Raša "UČKA"

Re: Agregat na brodu

PostPostao/la amiklic1 » 23. 11. 2008. (11:48)

bota je napisao/la:
amiklic1 je napisao/la:
dome je napisao/la:... od 10 prodanih otprilike 6 ih se vrati ali ako nisi zadovoljan vrati i uzmi nešto drugo samo šolde ne pitaj plaćen 899,00 kn.probao ga sa reflektorom 500w i svitli dobro za vikend idem na more na reflektor sam ugradio poteciometar pa ću napraviti feral za lignje i probati agregatu izvući dušu...


Najviše se kvare jer im odu diode zbog preopterećenja, kaqko mi je rekao jedan majstor nedavno, za čiju radionu sam mislio da je trgovina tih malih kineskih agregatića koliko ih ima u njoj. Svi novi i neispravni :D

A 50A imaš na brodu. Upali motor i peglaj... Mislim da je najbolje uzet taj neki pokvareni agregat, izvadit iz njega generator i uparit ga s malim vanbrodskim motorom kojem se skine noga i prepravi usis mora. Puno je tiši, istina nešto novaca i truda i košta, al' rezultat je neusporedivo bolji... Al' ne bih išao na manje od 2kW. Bilo je nešto u OM, Katunarić je nešto slično napravio...


Čitao sam članak, ali mi je to ipak malo neisplativa varijanta. Kupiš Vanbrodski motor, pa kupiš agregat. Znači kupija si da bi ih uništija i pokuša napravit nešto šta si već ima gotovo. Mislim da je tada isplativije kupit gotov bešumni brodski agregat i po mogućnosti diesel.


Ma ne mislim kupit i jedno i drugo novo...
Agregata, ovih ne-brodskih imaš puno šta im je otišao benzinski ili dizel motor pa leže negdi u garaži, a isto tako imaš i malih brodskih motora za male (uvjetno) novce nać.

na to sam mislio. I na situaciju da ne plaćaš nekog meštra za svaku vidu koju triba napravit...

Onda, kad bi tako bilo, u pravu si da je bolje kupit brodski egregat...
Avatar
amiklic1
Old Senior Member
 
Postovi: 3137
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (13:14)
Lokacija: Stobreč
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Gull 745 / Yanmar 4JH4AE

Re: Agregat na brodu

PostPostao/la open510 » 01. 04. 2019. (14:12)

ajde da probudim malo i ovu temu, bolje nego da otvaram novu :)
Ne radi se o brodu, ali je problem sličan - punjenje akumulatora agregatom!
Dakle, imam obični olovni startni akumulator od 95Ah, praktično novi agregat (formalno austrijski, virujem ipak made in PRC) od 2.5kW (max. 3.5kW) i 50Hz.
Agregat ne daje baš "kućnu" struju, primijetio sam slijedeće:
- na njemu rade skoro svi ručni alati osim Makitine brusilice (jedva okreće brus kad je uključen) - one jeftine od 150-tak kn rade odlično :-)
- radi na njemu i rasvjeta, ali samo standardne žarulje (60/75/100W) - LED žarulja od 12W se pali/gasi, nakon nekog kraćeg vrimena crknila
- kad sam spojia LIDL-ov punjač akumulatora direktno na agregat i proba s njim punit akumulator ka da je uključen u kućnu utičnicu, akumulator se nakon par sekundi presta punit (ako je uopće i počeja) i punjač se ugasija - pretpostavljam da je i on krepa, ili bar osigurač u njemu (nisam ga još rastavlja i pogleda).

Obzirom da imam još jedan novi nekorišteni LIDL punjač i ne bi tija da mi i on crkne, pitanje je šta i kako spojit da agregat puni uredno akumulator. Pretpostavljam da mi između punjača i agregata treba neki ispravljač napona ili sl.? ako da, šta kupit/nabavit? Naravno, ne neko preskupo rješenje :D
Na akumulator je spojen samo mali ispravljač 12V/220V od 300w koji mi je dovoljan za uključit manje potrošače (LED rasvjeta, TV, mobitel, laptop...).

Hvala unaprid svim električarima na pomoći ;)
Avatar
open510
Member
 
Postovi: 431
Pridružen/a: 06. 04. 2012. (08:08)
Lokacija: Split/Šolta
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Galia 620 DC (Yamaha 150)

Sljedeća

Natrag na Ostala elektronička i električna oprema

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.