Radari na malim brodicama

Radari, solarni paneli, baterije, komandni pultovi, rasvjeta...

Moderatori/ce: dome, aladin, Moderatori

Re: Radari na malim brodicama

PostPostao/la Panbo » 24. 04. 2010. (15:18)

luc je napisao/la:Sve što Macan napisa stoji. Danas se proizvođači natječu u proizvodnji bespotrebnih stvari i aplikacija. To je počelo sa Garminom. Kod radara za naše potrebe sportskog ribolova najvažnije je da daje dobar odraz malih plovnih objekata na blizu. Ploter bilo koji će uredno obavit svoju zadaću jer tu nema vele filozofije osim da su karte što bolje usklađene sa stvarnim stanjem. Dakle, ko plovi noću, a pogotovo većim brzinama,radar gori ako ikako može.
Gašo, imaš li ti radar na svojoj Betini ?


I ja mislim da sve što je macan napisao stoji, međutim ne mogu reći ni da je Gašo u krivu. Radar 1800 je konkretno nemoguće uspoređivati sa bilo koji Garmin uređaj takvog ekrana, ali ja bih uvijek prije kupio ovo JRC-a. Naizgled Garmin nudi puno više ali kako je sve to izvedeno i da li je to uopće potrebno?


Mislim da imali pametan čovjek može naučiti čitati radarsku sliku i pravilno je namjestiti. Dovoljno je radar držati uključenim za vrijeme plovidbe po bonaci, danu odnosno vedrom vremenu i promatrati šta se na ekranu događa. Overlay nije beskoristan, u nekim situacijama je čak i koristan i napredan, ali za to treba biti baš napredniji korisnik. Uglavnom overlay funkcija je postala poznata i ona od svega što se dodatno nudi na radaru ima nekakvog smisla, ali i bez nje se može živjeti, pogotovo kad imaš i GPS plotter.

Sva ta ludila od pustim dimenzijama su pogotovo kod nas još praktički beskorisna.

Netko je ovdje napisao da radari na malim brodicama ne valjaju, mislim da je to bio unije i u pricipu čovjek je u pravu!..................ali (uvijek postoji bar jedno "ali" :D )

Uspoređujući male radare i njihove karakteristike sa velikim radarima i njihovim karakteristikama ili jednostavno (ako imate prilike, a ja eto imam) gledajući kako rade mali radari pa ma tko ih proizvodio nemaju ama baš nikakvu šansu i u principu ispadaju smješni, pa čak i novi famozni "broadband radar" za kojega smatram da je poprilično dobar proizvod.

Vjerujte mi da nije niti nalik kada sjedneš iz mercedesa u volkswagena nega kao da se iz space shuttlea spustiš na biciklu.

Međutim, možda je baš bicikla nekome više nego dovoljna. Kako je macan napisao, primaran je kvalitet odjeka (jeke). Da li češ ti na po milje razaznat jesu li to dva mala broda odmaknuta svaki od svakoga 10m ili je to jedan brod------nije puno bitno, bitno je da ne naletiš na njih i po mogućnosti da vidiš gdje se oni kreću. Kada se vraćaš po noći i ne vidiš gotovo ništa iako čak može biti lipo vrime ali recimo smetaju ti svitla od mista (mislim da luc vrlo dobro zna o čemu govorim) ti ne možeš vidit one luđake šta vataju lignje i nemaju ama baš nikakvo osvjetljenje.

Dalje, imati ili nemati radar je po meni besmisleno pitanje jer tolike se može biti sa njim sigurniji na moru da je to neupitno iako se već ima plotter, sounder pa čak i night-vision kamera na brodu. Ja sam sve to vidio, vidio kako radi, ali u principu radar je nezamjenjiv! Radar kao radar bio on mal, velik, digitalan, u boji on je zaista nezamjenjiv, bar još neko vrijeme! :)

Samo otkriće radara i njegova primjena u pomorstvu smatra se najvećim boom-om u kompletnoj dosadašnjoj industriji pomorske elektronike. Gotovo sva profesionalna pomorska tijela, ljudi od struke, ma baš svi će čak izjaviti da taj revolucionarni proizvod tipa "GPS" i "GPS plotter" po svom "boom-u" nisu uspjeli dostići radar. Tako savjetujem, ako ikako možete nabavite ga, nabavite ga ako mislite na sigurnost jer je koristan i više nego što možete misliti. Može sa naći i polovnih stvari dobrih, a može se naći i novih stvari starijeg datuma proizvodnje. Vanka su cijene dosta atraktivne, mu u RH smo premalo tržište da bi postojalo i neko ozbiljnije tržište polovnih stvari jer nama ljudi koriste jedan radar 20 godina (pogotovo ako imaju JRC :thumbup: :D )

Postoji puno situacija i konkretnih događaja kako radar može biti koristan. Sve te priče o zakrivljenosti Zemlje i tome kako ti ne triba radar veći od 2KW doalze od ljudi kojima to ne triba jer to ne mogu kupit i uopće ne poznaju bit radarskog rada, a na kraju krajeva mnogi od njih nikad nisu ni vidili u radu jedan ozbiljniji radar.

O primjeni radara mogu napisati dosta konkretnih stvari pa ću to možda i učiniti gdje će se vidjeti kolika je moć radara pa makar i onako malog. Drugom prilikom u možda drugoj temi.

Imajte na umu da kvalitet obrade radarske jeke nije u tome "kako on crta odraze". Pravi radar (tu vam dosta malih radara pada) se vidi u u velikom postotku vlage u zraku i po kiši. Kada padne kiša uključite vi malo recimo taj famozni Garmin radar i recite sami sebi da li biste se osudili "prijeći priko" oslanjajući se praktički samo na radarsku sliku tog HD radara. Vjerujte mi da će u tom slučaju bolje raditi neki Furuno ili JRC koji nije digitalan nego ovaj.
Odgovaram zato što mogu i zato što mi je gušt pomoći ljudima koji istinski vole more!
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75

Re: Radari na malim brodicama

PostPostao/la macan » 24. 04. 2010. (17:34)

Panbo je napisao/la:Vjerujte mi da nije niti nalik kada sjedneš iz mercedesa u volkswagena nega kao da se iz space shuttlea spustiš na biciklu.


hvala panbo sto si nam to sve malo priblizio i bilo bi odlicno da uhvatis vremena i napises koju i to uz neke slike :wave:

htio sam samo reci da je radar stvarno potreban onima koji plove nocu (a i po kisi, valovima, magli) i da je moguce doci do njega i za ne bas tako astronomske cifre ;)
i kako ima i zvucne signale upozorenja, ne moras stalno ni buljiti u njega :D

ovaj radar sto sam kupio je i ploter, koristi NT+ karte

imam fishfinder Furuno 582L

JRC 50FF je odlican i jedva sam odolio da ga ne kupim prije par mjeseci na ebayu, prodavao se novi, ali bez sonde za nekih 450$ (u dubaiju novi sa sondom kosta 1K$), ali sam si rekao :wtf: pa ipak trebam prvo kupiti neku barku :lol: :lol: :lol:
iz Zenice vratio se ja
Avatar
macan
Member
 
Postovi: 352
Pridružen/a: 05. 11. 2009. (09:02)
Lokacija: slavonski brod - kvarner
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: fjord 25

Re: Radari na malim brodicama

PostPostao/la luc » 24. 04. 2010. (20:18)

Prije jedno 8 godina ima sam na brodu Simrada gps ploter sonder i radar. Ruski dizajn, crni kašun ali sonder savršen, radar snima sve što pluta i plovi. Nažalost sve skupa sam prodao sa brodom. Nekoliko godina kasnije kupio "lijepog" Raymarinea, masno ga platio, govnu brat. Radar manji kajić nevidi, sonder kad ugleda gusto jato ribe u pol dna proglasi to dnom i tako dalje. Slažem se da bi bilo najbolje stavit antenu od 4 stope gori, ali to je već na manjim brodima problematično iz puno razloga. Gledan po internetu, englezi lovu ribu iz mali brodi, većina 18 - 20 stopa. 80 % ih ima radar, po dva vhf-a itd.
Avatar
luc
Senior Member
 
Postovi: 940
Pridružen/a: 12. 06. 2008. (08:19)
Lokacija: Split-Brač
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Fantastikus 32 Volvo D3 2x190

Re: Radari na malim brodicama

PostPostao/la macan » 24. 04. 2010. (22:18)

luc je napisao/la: Nažalost sve skupa sam prodao sa brodom..

luc, blago tebi, ti si svoj brod vec prodao :thumbup:
a ja svoj jos nisam ni kupio :Laughing23:
iz Zenice vratio se ja
Avatar
macan
Member
 
Postovi: 352
Pridružen/a: 05. 11. 2009. (09:02)
Lokacija: slavonski brod - kvarner
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: fjord 25

Re: Radari na malim brodicama

PostPostao/la macan » 26. 04. 2010. (10:48)

ovo su rezultati nekih od onih linkova sto sam ih stavio
a.JPG

b.JPG
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
iz Zenice vratio se ja
Avatar
macan
Member
 
Postovi: 352
Pridružen/a: 05. 11. 2009. (09:02)
Lokacija: slavonski brod - kvarner
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: fjord 25

Re: Radari na malim brodicama

PostPostao/la amiklic1 » 26. 04. 2010. (13:22)

Panbo je napisao/la:
macan je napisao/la:ugrubo
premiership: SIMRAD, KODEN/SI-TEX, FURUNO, JRC
druga liga: RAYMARINE (RAYTHEON)
seoskozupanijski podsavez: GARMIN, LAWRANCE itd.


Ovo baš i nije tako, ali je sa neke strane gledanja i poprilično točno. O ovome bih mogao napisati u posebnoj temi.


To uopće nije tako :-), u pravu si...

Rekla-kazala, prije bi ja reka.
Čini mi se da je više određeno cijenom (na taj način ljudi misle d mogu usporedit kvalitet proizvoda baš u svim situacijama),a poznato je da je "mozak" sustava kod iste grupacije proizvoda većinom jednak, što znači jednake mogućnosti i karakteristike, pouzdanost.

Također, osvrnut ću se na garmina, jer je kao najjeftiniji i pomalo sliči na igračke. Ipak, nije to više niti blizu igračkama, već sasvim dobar, pouzdan skup proizvoda koji je daleko najlakši za uporabu.

S druge strane, činjenica je da većina ljudi kupe svakakve spravice i onda nemaju pojma kako se time koristi, ili, što je još gore, misle da će to plovit samo...

Zasad, mislim da je brodband tehnologija, kako sondera tako i radara, postigla odmak od "stare" tehnologije, al' samo je pitanje vremena kad će i ostali to počet pratit'.

Mislin da je uputno pogledat kako i šta koriste Ameri, jer su puno manje opterećeni samim cijenama, pa onda odaberu uređaj na način da je cijena samo jedan od prioriteta, najčešće ne presudan.

Raymarine je kod nas stvarno precijenjen, a već iz UK ga možete, s plaćenom carinom i porezom (sve legalno i od ovlaštenog zastupnika, ne s eBay-a niti od privatnih osoba) dobiti za pola cijene. Koga stvarno zanima nek pita više detalja.
Avatar
amiklic1
Old Senior Member
 
Postovi: 3137
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (13:14)
Lokacija: Stobreč
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Gull 745 / Yanmar 4JH4AE

Re: Radari na malim brodicama

PostPostao/la macan » 26. 04. 2010. (16:29)

amiklic1 je napisao/la:To uopće nije tako , u pravu si...

ami, dosao sam ovdje podrzati temu o potrebama radara i mogucnosti nabave za ne neke velike novce i to sam i napravio

slazem se da je garmin kojeg ces kupiti bolji od svakog JRC, a posebno od mojeg
lp
iz Zenice vratio se ja
Avatar
macan
Member
 
Postovi: 352
Pridružen/a: 05. 11. 2009. (09:02)
Lokacija: slavonski brod - kvarner
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: fjord 25

Re: Radari na malim brodicama

PostPostao/la amiklic1 » 26. 04. 2010. (17:52)

ne se ljutit :-)

stavi onda "moje mišljenje je da..." pa navedi svoje prioritete, jer ovako možemo zbunit ljude zato šta će netko shvatiti kako je to generalno tako i da vrijedi 100%. Ako pratiš moje postove, a to već ulazi u elementarna pravila pisanja po forumima, trudim se uvijek naglasit da je izneseno samo moje mišljenje.

A pošto sam se, uz ovoliki broj znalaca, već više puta proglasio najvećim neznalicom na forumu, malo mi je lakše ;) ;)

JRC i Garmin ne možeš uspoređivat' jer se ne nalaze na istom dijelu tržišta niti u istoj (ni približno) cjenovnoj klasi...
Profi nasuprot razonode, i (JRC JMA-2343 s 24" antenom) 2800 US$ nasuprot (garmin 3206 + 18" antena) 1800 US$, šta je u postotku puuuno više.

Garmin bih osobno, bez problema, usporedio s C serijom Raymarinea. Po meni, najviše utjecaja imaju karte i njihov prikaz.

A potreba radara, to je već jasno. Ko može, nek kupi. meni je ispred mnogih drugih stvari u brodu...


PS: ja uzimam Lowrance broadband, krivo si skužio da preferiram Garmin, spomenuo sam ga samo kao proizvođača kojeg danas još uvijek nepravedno mnogi tretiraju kao proizvođača igračaka...

Pozdravljam te!
Avatar
amiklic1
Old Senior Member
 
Postovi: 3137
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (13:14)
Lokacija: Stobreč
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Gull 745 / Yanmar 4JH4AE

Re: Radari na malim brodicama

PostPostao/la macan » 02. 05. 2010. (07:40)

amiklic1 je napisao/la:ne se ljutit :-) stavi onda "moje mišljenje je da..."

covjek moze o svemu imati svoje misljenje, naravno ali neke mjere mora biti kad poredis mercedes i crvenu zastavu, cak da imas i najboljeg stojadina/juga na svijetu ;)

isto je i kad poredis jrc i garmin, najjeftiniji jrc je duplo skuplji od najskupljeg garmina i sto tu imas reci :?:
da je cijeli svijet glup sto placa tako puno ili sto se povodi za cijenom :?:

kad imas takve postavke, nema tu razmijene misljenja, znas. barem ne ozbiljne ;)

lp
iz Zenice vratio se ja
Avatar
macan
Member
 
Postovi: 352
Pridružen/a: 05. 11. 2009. (09:02)
Lokacija: slavonski brod - kvarner
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: fjord 25

Re: Radari na malim brodicama

PostPostao/la Jadranko » 17. 11. 2010. (15:41)

Čitam ovdje malo o radarima i htio bih nabaviti jedan ali nipošto rabljeno...

gdje u RH mislim tko zastupa JRC radare? gdje se može kupiti JRC 1000 ?
...jer sam se lagano bio već odlučio za Garmin GMR 18 HD cjena 12 000 kn!?

a gledam po forumima da je JRC bolji i jeftiniji? istina?


a prije nego što me eksperti napadnu što će mi radar...
...ovako to izgleda kod mene od kraja 9 mjeseca pa tamo do kraja 4... znaci 6 mjeseci!...ako hočeš ploviti osim u podne trebaš radar i sigurno češće nego na moru... a po noći neću ni spominjat...

slika
Avatar
Jadranko
Senior Member
 
Postovi: 900
Pridružen/a: 29. 05. 2009. (18:20)
Lokacija: Vž-Zd
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Bayliner fly

Re: Radari na malim brodicama

PostPostao/la sinitram » 17. 11. 2010. (16:05)

Ja bi se proba malo nadovezat na ovu temu.
Gledajuci iz aspekta covika koji vec preko 15 godina se sluzi radarima svakakvih vrsta cak i najnovije generacije, misljenja sam da je bolje imati bilo kakav radar na brodici nego nikakav (blejiti u mrak!).
Cinjenica da ni najbolji radari ne mogu uociti sitnije stvari po moru tipa balvane (manje) ili sinjale (ako nisu oznaceni sa radar reflektorom) tako da mislim da je nekako najbolja solucija kupiti neki jeftiniji radar ali da je pouzdan. Sad jeli to JRC ili Garmini nebitno je jer ce vam korisiti vecinom za lociranje manjih brodova ili obale. Nekako najkorisniji je u smanjenoj vidljivosti, jaka kisa ili magla.
Ali ruku na srce koliko se to dogadja cesto, mozda par puta u zivotu.
Danas je moderno imati radarsku antenu na vrhu jarboleta da se moze pohvaliti u lucici koji model imamo tek iz objesti. Vecina ih i nezna pravilno koristiti.
A proizvodjaci nas bombardiraju sa informacijama kako nesmimo izaci iz lucice ako nemamo bar HD radar, sta je apsurdno!
Poznajem dosta profi ribara koji love na otvorenim morima i to im je stvarno neophodna oprema na brodu ali opet stavljat radar na brodicu od 6 metara koja ce se koristiti 3 tjedna ljeti po danu je bacena para.
Osobno nevolim JRC jer je napravljen robusno da traje ali funkcijama je daleko za drugima.
Kako je reka Amiklic ovo je samo moje misljenje koje iznosim.
Pozdrav.
slika
alles ist relativische
Avatar
sinitram
Old Senior Member
 
Postovi: 1195
Pridružen/a: 19. 03. 2009. (23:08)
Lokacija: Sj.More
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: bez plovila

Re: Radari na malim brodicama

PostPostao/la MURTERINJO » 28. 10. 2021. (20:39)

Puno vremena od zadnjeg posta ima li sta novije,nekako razmisljam o kupovini radara jbg brzina broda velika a po noci bas i ne vidim ka nekad.
Avatar
MURTERINJO
Member
 
Postovi: 382
Pridružen/a: 05. 11. 2010. (22:13)
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Leidi 660

Re: Radari na malim brodicama

PostPostao/la peroLA » 28. 10. 2021. (21:26)

Hm nikad mi nije to palo na pamet .za pocetak bi i marine trafic pomogao...meni da za preko kvarnera
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3327
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: Radari na malim brodicama

PostPostao/la MURTERINJO » 28. 10. 2021. (22:16)

Nije padalo ni meni do nedavno,po noci nisam bas siguran pogotovo kad uletin prid porat a ono pola kaica na lignjama ima svitlo pola nema pa se ti misli,zato san poceo razmisljat o radaru kao dodatnoj opciji za sigurnost.
Avatar
MURTERINJO
Member
 
Postovi: 382
Pridružen/a: 05. 11. 2010. (22:13)
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Leidi 660

Re: Radari na malim brodicama

PostPostao/la peroLA » 29. 10. 2021. (06:19)

Zar bi radar pokazao mali kaic koji nema radar reflektor?
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3327
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

PrethodnaSljedeća

Natrag na Ostala elektronička i električna oprema

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.