Radari na malim brodicama

Radari, solarni paneli, baterije, komandni pultovi, rasvjeta...

Moderatori/ce: dome, aladin, Moderatori

Re: Radari na malim brodicama

PostPostao/la macan » 22. 04. 2010. (21:33)

ovdje nema nikog :thumbup: odlicno, tu jos nisam bio :angel:

procitao sam ovu staru temu i sve sto tu pise mi se dogodilo u tri dana plovidbe oko krka iza Uskrsa ove godine, bas sve, a naravno da sve to znam i od prije :mrgreen:

pokupio sam konop i rano otvorio sezonu kupanja :ugeek:
nisam ulovio ribu, pa sam ostao panulati lignje iako nije bilo mjeseca (nisam ni njih ulovio :mrgreen: ) ali sam dva (tri :?: ) puta ZAMALO nasukao brodicu jer nisam nista vidio kroz zatamnjena stakla, ama bas nista
bove i sinjale sam samim cudom izbjegavao na povratku (srecom nije bilo drugih :ugeek: sa brodicama) :lol: :lol:

izgleda da nemam pojma o ribolovu na moru jer uopce ne razumijem kako vi ulovite ribe i lignje a da ne plovite po noci, bilo u odlasku ujutro, bilo u povratku navecer :?: :?: :?:
izgleda da svi imaju neki vrt iza kuce

nemam camac, nisam kupio ni onaj gliser za 5K sto sa namjeravao (i mogao) ali sam danas kupio radar/ploter JRC 1800 (kompletan, star 4 god) za 1.100$ oko 6.000 kuna

istina, radar je u USA, imam srece i donijet ce mi ga
bez obzira, to se sigurno moze i poslati na neki od nacina a da nije preskupo

pisem ovo da ohrabrim one koji slicno razmisljaju, a boje se ogromnih para
(Amiklic1, ono iz tvojih prvih postova je samo antena, treba ti jos i ploter 3006 ili 3206, cijena plotera je oko 750$, a HD antena kosta oko 1K $)

ugrubo
premiership: SIMRAD, KODEN/SI-TEX, FURUNO, JRC
druga liga: RAYMARINE (RAYTHEON)
seoskozupanijski podsavez: GARMIN, LAWRANCE itd.
iz Zenice vratio se ja
Avatar
macan
Member
 
Postovi: 352
Pridružen/a: 05. 11. 2009. (09:02)
Lokacija: slavonski brod - kvarner
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: fjord 25

Re: Radari na malim brodicama

PostPostao/la macan » 22. 04. 2010. (22:05)

iz Zenice vratio se ja
Avatar
macan
Member
 
Postovi: 352
Pridružen/a: 05. 11. 2009. (09:02)
Lokacija: slavonski brod - kvarner
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: fjord 25

Re: Radari na malim brodicama

PostPostao/la macan » 23. 04. 2010. (12:30)

a kad sam vec tu, postavio bih jedno pitanje protivnicima radara s obzirom na cijenu:

dobar dio vas ima brodice od 20 do 60K (Maestrali, Betine, pilothouse itd) i vama je radar skup!?!? :wtf:

a ja mislim kupiti gliser od 5-7K i meni nije skup :?:
iz Zenice vratio se ja
Avatar
macan
Member
 
Postovi: 352
Pridružen/a: 05. 11. 2009. (09:02)
Lokacija: slavonski brod - kvarner
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: fjord 25

Re: Radari na malim brodicama

PostPostao/la Gaso » 23. 04. 2010. (13:57)

Meni je malo čudno stavljat, uređaj za 6-10k€ na brod od 5-7k€.
Avatar
Gaso
Old Senior Member
 
Postovi: 1838
Pridružen/a: 06. 06. 2008. (11:42)
Lokacija: Susak, Ljubljana
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Pasara i Betina 700

Re: Radari na malim brodicama

PostPostao/la macan » 23. 04. 2010. (15:08)

Gaso je napisao/la:Meni je malo čudno stavljat, uređaj za 6-10k€ na brod od 5-7k€.


i meni :D

gaso, da li si ti procitao ovo:
macan je napisao/la:nemam camac, nisam kupio ni onaj gliser za 5K sto sa namjeravao (i mogao) ali sam danas kupio radar/ploter JRC 1800 (kompletan, star 4 god) za 1.100$ oko 6.000 kuna
:?:

jucer sam kupio kompletan sistem ploter/gps/radar za 800€ :!: :!: :!:

gdje ti nadje te silne tisuce eurica?
iz Zenice vratio se ja
Avatar
macan
Member
 
Postovi: 352
Pridružen/a: 05. 11. 2009. (09:02)
Lokacija: slavonski brod - kvarner
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: fjord 25

Re: Radari na malim brodicama

PostPostao/la Gaso » 23. 04. 2010. (15:23)

To je možda polovna roba, starijeg datuma, pa tako i funkcionalnost nije bas usporedljiva sa onim što danas postoji, slično ko kompjuter ispred 10 godina nije isti nego što se prodaje danas, ili TV ispred 10 godina pa ovaj HD koji se danas prodavaju, pa tako echosoner Garmin 90, ne možeš usporedit sa nekim drugim, koji ima 1kw sondu.

Mi govorimo o HD digitalnom radaru, koji omugučava spajanje kartografije sa radarom, preko karte GPS,sa gyrokompasom od autopilota radi korekciju odboja u odnosu na kretanje broda, omogučava AIS detekciju, detektiranog broda itd...., ovi sistemi od 6000€ pa nadalje su nešto drugo, nego stariji analogni radari. Low cost takva antena HD digitalna ti je 1000€ pa i više, a displaye ionako imamo danas svi multifunkcionalne, tako za sonar, autopilot, kameru, radar, i još možda što. Običan radar je dosta težko čitati, ako nemaš spajanje sa GPS kartom. Kod cjene više od 6k€ govorimo o renomiranim proizvađačima Raymarine, Furuno, Garmin, Lawrance, Simrad, ....., i o modelima koji se danas prodavaju novi i ne o nekim No Name proizvađačima ili modelima ispred 10 godina.

Nadam se da postoji kartografija za Jadran za tvoj konkretni ploter, a šta si uzeo :?:
Avatar
Gaso
Old Senior Member
 
Postovi: 1838
Pridružen/a: 06. 06. 2008. (11:42)
Lokacija: Susak, Ljubljana
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Pasara i Betina 700

Re: Radari na malim brodicama

PostPostao/la macan » 23. 04. 2010. (15:54)

gaso, pa dva puta sam ti napisao

JRC 1800, star 4 godine (nije puno preso :lol:)

http://www.jrc.co.jp/eng/product/marine ... _spec.html

koristi C-map NT+ karte (ova je Jadran m-em-c997)
iz Zenice vratio se ja
Avatar
macan
Member
 
Postovi: 352
Pridružen/a: 05. 11. 2009. (09:02)
Lokacija: slavonski brod - kvarner
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: fjord 25

Re: Radari na malim brodicama

PostPostao/la Gaso » 23. 04. 2010. (16:22)

Ne poznajem JRC, pa mi zato nije upalo u glavo :lol:

Da to je osnovniji model, ali svejedno, mislim da vrijedi ovih para koje napisao i služit če svrhi. Ali ne može se to uspoređivat sa nekim uređajem koji podupire, C-Max Pro ili sličan koji podupire Navioncs Platinum Plus, pa ako nisi baš takav tip, da trebaš imat sve najnovije i updatano, bit če OK i ovaj tvoj.
Recimo kod sonera, meni je sasvim dovoljan Garmin 250C, ali ne možem ga uspoređivat sa Raymarine sonerom, kojeg isto imam, zavisi što netko oče imat, pa koje su mu potrebe.

Javi iskustva, kad ga dobiješ, imamo jednu temo ovdje o tim stvarima i ja sam tamo napisao za Raymarine, pa mislim da če bit dobro, da i ti napišeš svoja iskustva, pa da malo vidimo koliko je isplatljivo uzet najnoviju tehnologiju u odnosu na cjenu, ili je isto OK uzet polovni sistem par godina star i uštedit puno, pa makar fali koja funkcija.
Avatar
Gaso
Old Senior Member
 
Postovi: 1838
Pridružen/a: 06. 06. 2008. (11:42)
Lokacija: Susak, Ljubljana
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Pasara i Betina 700

Re: Radari na malim brodicama

PostPostao/la macan » 23. 04. 2010. (17:59)

gaso, od prve :lol: :lol:

jrc je jedan od prva tri ili cetiri svjetska proizvodjaca profesionalne brodske elektronike
daleko je bolji od na primjer raymarine, a raymarine je odlican

jos davno sam pregledao sto ameri pisu na svojim forumima (njih je daleko vise i sve im je pristupacnije, pa ima i puno iskustava)
oni sa najmanjim jrc radarom 1000 (samo radar, crnobijeli, najosnovniji model koji se vec dugo ne proizvodi, a na ebayu se polovni prodaju od 500-900$) nocu glisiraju kroz uske prolaze i pri tom izbjegavaju bove jer ih vide na ekrenu :!: :!: :!:
pazi, to pisu forumasi, korisnici, kao ti i ja, a nije reklama (na kraju sto da reklamiraju kad se vise ni ne proizvodi!?)
naravno da nije jrc jedini sposoban za to, samo navodim primjer

overlay, radarska slika projecirana preko ploterske slike karte, dugo sam bio siguran da cu to uzeti (npr. Garmin 3206 i HD antenu) ali Garmin je pocetnik u radarima
nisam tehnicko lice, pa ne bih duzio, ali u svoj toj elektronici najvaznije je sa kojom preciznoscu i rezolucijom se na ekranu vidi signal
a tu se STVARNO prvenstveno radi o kvaliteti proizvodjaca, a tek onda o svim ovim pomodnim brojevima (velicini ekrana, broju piksela, brzini procesora, overlay, 3D ili 4D itd)

jednostavno receno: mercedes je bolji od volkswagena

pogledao sam prosle godine u garminu u zg, tu famoznu 3D kartu, doduse kao 2D
dobar dio forumasa zna sjeverozapadni rt Velike Sestrice (svjetionik, Kornati)
tu, kao i na negritu na krku, podmorje tone kao da si dlan sa rasirenim prstima spustio u more
a znas sto se vidi na karti?
nista :sick:

svakako cu napisati kako radi, ali se bojim da ce proteci vodice save dok se to dogodi
iz Zenice vratio se ja
Avatar
macan
Member
 
Postovi: 352
Pridružen/a: 05. 11. 2009. (09:02)
Lokacija: slavonski brod - kvarner
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: fjord 25

Re: Radari na malim brodicama

PostPostao/la Gaso » 23. 04. 2010. (20:05)

Da vidim, zašto mi nije poznata ova firma, JRC, jer večinom radi profi uređaje za brodove.
Išao sam malo pogledat šta imaju u ponudi, vidim da imaju samo profi uređaje. Ne vidim, u njihovoj ponudi nešto za manje brodove, od onih što ih danas proizvode.
Avatar
Gaso
Old Senior Member
 
Postovi: 1838
Pridružen/a: 06. 06. 2008. (11:42)
Lokacija: Susak, Ljubljana
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Pasara i Betina 700

Re: Radari na malim brodicama

PostPostao/la luc » 23. 04. 2010. (20:37)

Sve što Macan napisa stoji. Danas se proizvođači natječu u proizvodnji bespotrebnih stvari i aplikacija. To je počelo sa Garminom. Kod radara za naše potrebe sportskog ribolova najvažnije je da daje dobar odraz malih plovnih objekata na blizu. Ploter bilo koji će uredno obavit svoju zadaću jer tu nema vele filozofije osim da su karte što bolje usklađene sa stvarnim stanjem. Dakle, ko plovi noću, a pogotovo većim brzinama,radar gori ako ikako može.
Gašo, imaš li ti radar na svojoj Betini ?
Avatar
luc
Senior Member
 
Postovi: 940
Pridružen/a: 12. 06. 2008. (08:19)
Lokacija: Split-Brač
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Fantastikus 32 Volvo D3 2x190

Re: Radari na malim brodicama

PostPostao/la macan » 24. 04. 2010. (06:47)

luc, znas sto ne razumijem:
1. kako netko uopce plovi i lovi ribu, a da to ne radi i po mraku
2. a ako je to ikada radio, a mislim da svaki od nas je barem ponekad ;) , kako tako brzo uspije zaboraviti i zanijekati sve ono kroz sto je prosao u takvoj plovidbi i koliko je, uglavnom, imao srece
ni na pasarama sa nadkabinom nije na odmet, ni sa 6-7kt nije lako drzat glavu vani i pokusavati nesto vidjeti, ako nije pun mjesec i bonaca

danas je diskusija na temu prednosti radara, jednaka kao kad bi diskutirali da li u kucu ubaciti stednjak na drva ili plinski :D, a u slucaju plovila iznad 30-50K, da li ognjiste staviti u dnevnu sobu i loziti na parketu ili u kupaonicu i loziti na trendseterskim plocicama od +300kn/m2

da nemamo para, to je jasno
da je vecina brodica premala i da ga ne moze ni staviti, naravno da je
a da li zato trebamo pljuvati po radaru?

gaso, te firme redovno izbace nesto i za nas i to je uglavnom onda zakon na tom podrucju
ti proizvodi se kupuju i preprodaju vise puta, i nakon 10 i vise godina
jedan od tih proizvoda je i taj mali radar JRC 1000
a u fishfinderima su to:
FURUNO 582L
JRC 50FF
mislim da oni i danas tuku svu najnoviju fancy konkurenciju ili su joj barem ravnopravni
iz Zenice vratio se ja
Avatar
macan
Member
 
Postovi: 352
Pridružen/a: 05. 11. 2009. (09:02)
Lokacija: slavonski brod - kvarner
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: fjord 25

Re: Radari na malim brodicama

PostPostao/la Gaso » 24. 04. 2010. (10:45)

Luc normalno da imam radar.
Avatar
Gaso
Old Senior Member
 
Postovi: 1838
Pridružen/a: 06. 06. 2008. (11:42)
Lokacija: Susak, Ljubljana
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Pasara i Betina 700

Re: Radari na malim brodicama

PostPostao/la Panbo » 24. 04. 2010. (14:18)

macan je napisao/la:
nemam camac, nisam kupio ni onaj gliser za 5K sto sa namjeravao (i mogao) ali sam danas kupio radar/ploter JRC 1800 (kompletan, star 4 god) za 1.100$ oko 6.000 kuna


Odličan uređaj takve klase. Najveća mana mu je bila......cijena.
Kod nas je svojedobno sa PDV-om koštao oko 28.000,00 Kn. Imao sam prilike prodati jedan u Dubrovniku, namejstiti i instalirati ga i uvjeriti se kako radi. Za takvu antenu i takav ekran uređaj je fenomenalan.
Kod njega se osjeća "profesionalni dah" JRC-a kao i na bilo kojem njegovom uređaju.

Macane te bi bilo idealno ako možeš još pronaći JRC FF50 sounder ili JRC PLOT500F plotter/sounder jer bi imao veoma moćan "setup" koji će ti raditi mnogo godina bez greške. FF50 i PLOT500F su uređaji iste generacije i izgleda i ekrana kao JRC RADAR 1800. Mislim da si sa cijenom odlično prošao. :thumbup:
Odgovaram zato što mogu i zato što mi je gušt pomoći ljudima koji istinski vole more!
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75

Re: Radari na malim brodicama

PostPostao/la Panbo » 24. 04. 2010. (14:20)

macan je napisao/la:ugrubo
premiership: SIMRAD, KODEN/SI-TEX, FURUNO, JRC
druga liga: RAYMARINE (RAYTHEON)
seoskozupanijski podsavez: GARMIN, LAWRANCE itd.


Ovo baš i nije tako, ali je sa neke strane gledanja i poprilično točno. O ovome bih mogao napisati u posebnoj temi.
Odgovaram zato što mogu i zato što mi je gušt pomoći ljudima koji istinski vole more!
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75

PrethodnaSljedeća

Natrag na Ostala elektronička i električna oprema

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.