Vinč i debljina lanca

Radari, solarni paneli, baterije, komandni pultovi, rasvjeta...

Moderatori/ce: dome, aladin, Moderatori

Re: Vinč i debljina lanca

PostPostao/la som » 14. 02. 2024. (18:06)

Nema auta sa standardnom opremom (to je karoserija, kotaci i motor u pravilu) postoji osnovni paket opreme a posli toga razno razni dodatni paketi opreme.
Debljina lanca je vezana iskljucivo za barbotin.
Avatar
som
Old Senior Member
 
Postovi: 2971
Pridružen/a: 03. 02. 2009. (19:03)
Lokacija: Tkon
Tip plovila: Galeb

Re: Vinč i debljina lanca

PostPostao/la lupis » 14. 02. 2024. (19:10)

Standard kod auta je desni rezrovizor,6 cilindara,centralno,abs,penđeri na struju,210 kW,zadnji pogon i takve danas uobičajene stvari.

Dodatna oprema tepisi,wunderbaum,navigacija xy inča,bežično punjenje mobitela,kamera,pepeljara,i slične stvari.
Terra promessa
Avatar
lupis
Old Senior Member
 
Postovi: 10370
Pridružen/a: 05. 06. 2008. (13:04)
Lokacija: Kvarner
Tip plovila: Merry Fisher 625,Suzuki 115

Re: Vinč i debljina lanca

PostPostao/la mikula moli » 14. 02. 2024. (19:53)

josey je napisao/la:nisam u pravu?

i na tome jos imas i izmjene u vidu velicine ili dizajna felgi,

ponavljam koja je poanta vitla od 1000w sa lancem od 6mm?



Naravno da nisi u pravu.....

Evo pokusaj sa razumjevanjem procitat sta je Som napisa.......
Pa ces mozda skuzit sta ti ja govorim.....

Mozes pokusat sa razumjevanjem procitat sta je Lupis napisa, al to ti nece bas pomoc....

A to sta ne vidis poantu u vitlu od 1000w i lancu od 6mm, pa guglaj malo....
Mogu ti samo rec da lanac od 6mm ima prekidnu cvrstocu od 1600kg.....
Avatar
mikula moli
Senior Member
 
Postovi: 820
Pridružen/a: 11. 10. 2010. (09:10)
Lokacija: Split-Hvar
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Leidi 600 + Suzuki 140

Re: Vinč i debljina lanca

PostPostao/la josey » 15. 02. 2024. (08:19)

mikula moli je napisao/la:Naravno da nisi u pravu.....

Evo pokusaj sa razumjevanjem procitat sta je Som napisa.......
Pa ces mozda skuzit sta ti ja govorim.....

Mozes pokusat sa razumjevanjem procitat sta je Lupis napisa, al to ti nece bas pomoc....

A to sta ne vidis poantu u vitlu od 1000w i lancu od 6mm, pa guglaj malo....
Mogu ti samo rec da lanac od 6mm ima prekidnu cvrstocu od 1600kg.....


pokusaj ti sa razumjevanjem procitat sta san ja napisa
lanac 6mm ima 1600kg prekidnu cvrstocu? majde nisam znao? (komentar na moje citanje sa razumjevanjem 10 redova nize o prekidnoj cvrstoci lanca i sidrenju)

ponavljam sto ce ti 2000watt, sto ce ti i 1000watt za 6mm kad tih 6mm izvlaci vitlo od 500w ??????????????????????
da ti nacrtam ?
jesi shvatio ili nisi jos ?

zasto na leidi 660 ugradjuju lpfrans vitlo od 500w i lanac od 6mm? sta nebi bilo logicnije po tvom ugradit witlo od 2kw na leidi? ono cisto nek se nadje?

stvar je u tezini lanca ne drzi brod ni sidro ni prekidna cvrstoca lanca nego TEZINA lanca.

al ovo je vjerojatno pre pre tesko za shvatit pa cu tu podvuc crtu.


lupisa i onako niko ne dozivljava nit odgovara na njegove postove jer su mu 99% postova direktne i jasno vidljive provokacije i nemaju veze al apsolutno nikakve sa temama u kojima posta.

i kad smo kod sidrenja, sta je totalni offtopic, ne, sidrenje se nije i nece ukinit, (isti bunt je bija na forumu kad je izasla informacija u javnost da ce se morat radit tehnicki, evo sad se vise niko ne buni) sidrenje ce se ogranicit kao npr u francukoj i italiji, zna se di mozes di nemozes, jasno je sve ucrtano pjesak/trava/kamen.
negdje te cak doceka gumenjak i jasno ti kazu tu mozes tu nemozes.
a negdje jedva cekaju da bacis sidro gdje nesmjes (recimo u travu) pa ti opali 2000e kazne
kod nas ce vjerojatno bit ovo drugo, cekat ce da bacis sidro a onda ce ti opandrčit kaznu
Avatar
josey
Old Senior Member
 
Postovi: 2107
Pridružen/a: 29. 01. 2020. (12:48)
Lokacija: Šibenik
Tip plovila: Drvenjača sa 120ks

Re: Vinč i debljina lanca

PostPostao/la josey » 15. 02. 2024. (08:19)

mikula moli je napisao/la:Naravno da nisi u pravu.....

Evo pokusaj sa razumjevanjem procitat sta je Som napisa.......
Pa ces mozda skuzit sta ti ja govorim.....

Mozes pokusat sa razumjevanjem procitat sta je Lupis napisa, al to ti nece bas pomoc....

A to sta ne vidis poantu u vitlu od 1000w i lancu od 6mm, pa guglaj malo....
Mogu ti samo rec da lanac od 6mm ima prekidnu cvrstocu od 1600kg.....


pokusaj ti sa razumjevanjem procitat sta san ja napisa
lanac 6mm ima 1600kg prekidnu cvrstocu? majde nisam znao? (komentar na moje citanje sa razumjevanjem 10 redova nize o prekidnoj cvrstoci lanca i sidrenju)

ponavljam sto ce ti 2000watt, sto ce ti i 1000watt za 6mm kad tih 6mm izvlaci vitlo od 500w ??????????????????????
da ti nacrtam ?
jesi shvatio ili nisi jos ?

zasto na leidi 600 ili 660 ugradjuju lpfrans vitlo od 500w i lanac od 6mm? sta nebi bilo logicnije po tvom ugradit witlo od 2kw na leidi? ono cisto nek se nadje?
to sta ti imas vitlo na leidi 600 od 1000w to mi isto nije jasno. A dodatna oprema je vitlo od 500w, u standardu 500w/6mm lanac. eto ti imas 1000w / 6mm. aj provjeri jos jednom

stvar je u tezini lanca ne drzi brod ni sidro ni prekidna cvrstoca lanca nego TEZINA lanca.

al ovo je vjerojatno pre pre tesko za shvatit pa cu tu podvuc crtu.


lupisa i onako niko ne dozivljava nit odgovara na njegove postove jer su mu 99% postova direktne i jasno vidljive provokacije i nemaju veze al apsolutno nikakve sa temama u kojima posta.

i kad smo kod sidrenja, sta je totalni offtopic, ne, sidrenje se nije i nece ukinit, (isti bunt je bija na forumu kad je izasla informacija u javnost da ce se morat radit tehnicki, evo sad se vise niko ne buni) sidrenje ce se ogranicit kao npr u francukoj i italiji, zna se di mozes di nemozes, jasno je sve ucrtano pjesak/trava/kamen.
negdje te cak doceka gumenjak i jasno ti kazu tu mozes tu nemozes.
a negdje jedva cekaju da bacis sidro gdje nesmjes (recimo u travu) pa ti opali 2000e kazne
kod nas ce vjerojatno bit ovo drugo, cekat ce da bacis sidro a onda ce ti opandrčit kaznu

i moj mikula moli
kakve ovo sve ima veze sa tim sto je covik pita koji lancanik ima, i sta san mu ja napisa da na 1000w najvjerojatnije ima 8 ili 10mm al da provjeri u manualu.
sto je tu apsolutno u krivu?
to sta ti imas 6? jel to?

eto bravo ti imaj od 6
Avatar
josey
Old Senior Member
 
Postovi: 2107
Pridružen/a: 29. 01. 2020. (12:48)
Lokacija: Šibenik
Tip plovila: Drvenjača sa 120ks

Re: Vinč i debljina lanca

PostPostao/la som » 15. 02. 2024. (08:41)

He, he, he ali samo da se zna.
50 m lanca 6 mm puno lakše digne vinč od 1000 W nego onaj od 500 W.
Manje se grije, manje se haba pa duže traje. Po meni su to prednosti jaceg vinca, ali mene ionako niko nista ne pita.
Avatar
som
Old Senior Member
 
Postovi: 2971
Pridružen/a: 03. 02. 2009. (19:03)
Lokacija: Tkon
Tip plovila: Galeb

Re: Vinč i debljina lanca

PostPostao/la lupis » 15. 02. 2024. (09:59)

josey je napisao/la:
zasto na leidi 660 ugradjuju lpfrans vitlo od 500w i lanac od 6mm? sta nebi bilo logicnije po tvom ugradit witlo od 2kw na leidi? ono cisto nek se nadje?

stvar je u tezini lanca ne drzi brod ni sidro ni prekidna cvrstoca lanca nego TEZINA lanca.

al ovo je vjerojatno pre pre tesko za shvatit pa cu tu podvuc crtu.


lupisa i onako niko ne dozivljava nit odgovara na njegove postove jer su mu 99% postova direktne i jasno vidljive provokacije i nemaju veze al apsolutno nikakve sa temama u kojima posta.

i kad smo kod sidrenja, sta je totalni offtopic, ne, sidrenje se nije i nece ukinit, (isti bunt je bija na forumu kad je izasla informacija u javnost da ce se morat radit tehnicki, evo sad se vise niko ne buni) sidrenje ce se ogranicit kao npr u francukoj i italiji, zna se di mozes di nemozes, jasno je sve ucrtano pjesak/trava/kamen.
negdje te cak doceka gumenjak i jasno ti kazu tu mozes tu nemozes.
a negdje jedva cekaju da bacis sidro gdje nesmjes (recimo u travu) pa ti opali 2000e kazne
kod nas ce vjerojatno bit ovo drugo, cekat ce da bacis sidro a onda ce ti opandrčit kaznu


Hehehe sad smo se vratili na standarde i opremu..
Zašto se na Leidi ugrađuje 500 w?
Iz istog razloga jer se ugrađuje motor sa 115 ks.


Na moj text nema odgovora jer se tu nema što dodat ;)
Evo npr za gore navedeno.
Zašto bi netko stavio 150 ks,ako može manje=jeftinije?


Zaboravi da ćemo mi jednostavno prekopirat nečiji model u bilo čemu,pa tako i u sidrenju.Mi ćemo preuzet "najbolje" od više država,to propisati,makar ne išlo jedno s drugim i trećim.
Terra promessa
Avatar
lupis
Old Senior Member
 
Postovi: 10370
Pridružen/a: 05. 06. 2008. (13:04)
Lokacija: Kvarner
Tip plovila: Merry Fisher 625,Suzuki 115

Re: Vinč i debljina lanca

PostPostao/la dimulius » 15. 02. 2024. (10:09)

500w se dosta pati sa 6mm lanca i 10ak kila sidra, pogotovo kad dizes sa nekih 20ak metri.
Meni je vinc 700w (Italwinch), i to je ok za 6mm lanac i 9kg sidro. Ali i da je jaci ne bi skodilo.
Ali totalno ste/smo u off topicu :D

Amo se vratit na bitno.

ginekol, to ti je za ovi novi brod, je li tako? Po zakonu, debljina lanca za glavno sidro bi ti za taj brod bila 8mm. 6mm je za do 7 metri.
A nekako i po izgledu taj brod se cini da mi moga bit dosta tezak (4-5 tona?) sta takodjer ide u smjeru 8mm.

I onda krecu problemi:
1. 50 metri 8mm lanca je tesko ko vrag.
2. Ako ti je lancanik mal, plitak, pocincani lanac ce ti radit probleme i morat ces stalno imat nekoga na provi da ga rukom rusi i slaze, jerbo se inace slaze u nevjerojatno visoku piramidu (ne bi covik virova)

Za to izbjec triba bi uzet inox lanac, a inox lanaca od 8mm je naravno dosta skup. Vec je i onaj od 6mm dosta skup, ali ajde.

Tako da se nalazis u dosta nezgodnoj situaciji.

p.s ako ti triba preporuka za sidro, javi, pogotovo ako ti taj danfort nije original ;)
Avatar
dimulius
Old Senior Member
 
Postovi: 2308
Pridružen/a: 27. 10. 2010. (22:20)
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: G23 Yanmar 4LHA HTP

Re: Vinč i debljina lanca

PostPostao/la josey » 15. 02. 2024. (11:14)

som je napisao/la:He, he, he ali samo da se zna.
50 m lanca 6 mm puno lakše digne vinč od 1000 W nego onaj od 500 W.
Manje se grije, manje se haba pa duže traje. Po meni su to prednosti jaceg vinca, ali mene ionako niko nista ne pita.



naravno, to je neupitno :thumbup:

al nije to tema diskusije. sta ne?
a i ruku na srce ko sidri na 50m dubine??

mojih 99% sidrenja, a vjerujem i 99% onih koji sidre je do 10m dubine, pustim 30m lanca i to je to

najdublje sidrenje mi je bilo 32m
inox lanac 10mm
inox sidro 15kg

witlo od 800w (pise na njemu da je 1000 al nije, pise na motoru kad ga rastavis da je 800w) izvuce to sidro i lanac bez problema. naravno treba bit pametan i dat malo gasa u leru da alternator digne napon baterija.
a vi bi za sidro od 7kg i lanac od 6mm stavljali 1000w

ok ima logike ako 99% vremena sidris preko 60m
Avatar
josey
Old Senior Member
 
Postovi: 2107
Pridružen/a: 29. 01. 2020. (12:48)
Lokacija: Šibenik
Tip plovila: Drvenjača sa 120ks

Re: Vinč i debljina lanca

PostPostao/la lupis » 15. 02. 2024. (13:28)

Zašto neke 660 i 600 stariji,imaju 115 ks ???
Pa i manje.
Zašto se serijski ne ugrađuje 150 ks sa 2500-3000 ccm,da se odmah eliminiraju razne situacije?
Josey,odgovori mi samo ovaj put,molim.
Terra promessa
Avatar
lupis
Old Senior Member
 
Postovi: 10370
Pridružen/a: 05. 06. 2008. (13:04)
Lokacija: Kvarner
Tip plovila: Merry Fisher 625,Suzuki 115

Re: Vinč i debljina lanca

PostPostao/la mikula moli » 15. 02. 2024. (13:49)

josey je napisao/la:ponavljam sto ce ti 2000watt, sto ce ti i 1000watt za 6mm kad tih 6mm izvlaci vitlo od 500w ??????????????????????
da ti nacrtam ?
jesi shvatio ili nisi jos ?

A dodatna oprema je vitlo od 500w, u standardu 500w/6mm lanac. eto ti imas 1000w / 6mm. aj provjeri jos jednom

stvar je u tezini lanca ne drzi brod ni sidro ni prekidna cvrstoca lanca nego TEZINA lanca.

al ovo je vjerojatno pre pre tesko za shvatit pa cu tu podvuc crtu.

i moj mikula moli
kakve ovo sve ima veze sa tim sto je covik pita koji lancanik ima, i sta san mu ja napisa da na 1000w najvjerojatnije ima 8 ili 10mm al da provjeri u manualu.
sto je tu apsolutno u krivu?
to sta ti imas 6? jel to?

eto bravo ti imaj od 6


A moj Hoze..... smiri se malo, popij Normabel......

Ja ocigledno razumin ovo bolje od tebe, evo i svi ostali razmume bolje od tebe, pa cak i Lupis....
Pa procitaj malo sta su drugi napisali.....
To šta mislis da si najpametniji to je drugi par postola....
Pošalji upit u Lofrans zato opće prizvode 1000w vitlo sa lančanikom za 6mm lanac.....

Ili sa razumjevanjem pročitaj druge postove.....

ja znam koje vitlo imam jer ja sam izabra, kupija i ugradija....
500w je ok za sidro 7kg, 10m lanca 6mm i ostalo konop......

a ti sebi kupi 500w, mozda negdi nađeš i 300w pa kupi njega...
Je kako ribar Mire kaže..... "svak je lud svojin pravcu".....

josey je napisao/la:a ako je 1000w sumnjam da je lanac manji od 8mm, a bit ce najprije da je 10mm

nadji manual od witla, u manualu ti pise koja debljina lanca ide.


Znači tvoj odgovor prvi je bija gatanje sa predpostavkom da je lančanik najprije za lanac 10mm

ja sam ti napisa da je moguće i 6 i 8 i 10mm, i da to neće pisat u manualu, jer će u manualu bit navedene sve opcije lančanika za tu seriju vitla....
znači treba izmirit, provjerit, nema gatanja, ......

Znači Hoze čitanje sa razumjevanjem...... :lol: :lol: :lol:
Avatar
mikula moli
Senior Member
 
Postovi: 820
Pridružen/a: 11. 10. 2010. (09:10)
Lokacija: Split-Hvar
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Leidi 600 + Suzuki 140

Re: Vinč i debljina lanca

PostPostao/la mikula moli » 15. 02. 2024. (13:51)

lupis je napisao/la:Zašto neke 660 i 600 stariji,imaju 115 ks ???
Pa i manje.
Zašto se serijski ne ugrađuje 150 ks sa 2500-3000 ccm,da se odmah eliminiraju razne situacije?
Josey,odgovori mi samo ovaj put,molim.


to ti je teško pitanje, neće ti to Hoze znat......
Avatar
mikula moli
Senior Member
 
Postovi: 820
Pridružen/a: 11. 10. 2010. (09:10)
Lokacija: Split-Hvar
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Leidi 600 + Suzuki 140

Re: Vinč i debljina lanca

PostPostao/la ginekol7 » 15. 02. 2024. (15:05)

dimulius je napisao/la:500w se dosta pati sa 6mm lanca i 10ak kila sidra, pogotovo kad dizes sa nekih 20ak metri.
Meni je vinc 700w (Italwinch), i to je ok za 6mm lanac i 9kg sidro. Ali i da je jaci ne bi skodilo.
Ali totalno ste/smo u off topicu :D

Amo se vratit na bitno.

ginekol, to ti je za ovi novi brod, je li tako? Po zakonu, debljina lanca za glavno sidro bi ti za taj brod bila 8mm. 6mm je za do 7 metri.
A nekako i po izgledu taj brod se cini da mi moga bit dosta tezak (4-5 tona?) sta takodjer ide u smjeru 8mm.

I onda krecu problemi:
1. 50 metri 8mm lanca je tesko ko vrag.
2. Ako ti je lancanik mal, plitak, pocincani lanac ce ti radit probleme i morat ces stalno imat nekoga na provi da ga rukom rusi i slaze, jerbo se inace slaze u nevjerojatno visoku piramidu (ne bi covik virova)

Za to izbjec triba bi uzet inox lanac, a inox lanaca od 8mm je naravno dosta skup. Vec je i onaj od 6mm dosta skup, ali ajde.

Tako da se nalazis u dosta nezgodnoj situaciji.

p.s ako ti triba preporuka za sidro, javi, pogotovo ako ti taj danfort nije original ;)



Da... Vinč je bio u brodu ali montiran na krmi (tako je na Baltiku uobičajeno jer se sidri po krmi a provom u kraj).
Krmeni lančanik je vrlo velik a proveni baš malen. U brodu je bilo samo 20 m inox lanca od 6 mm, ali u bunkeru a ne oko vinča. I meni je nesrazmjer 1000w/6mm. Zato pitam. U provi može stat cc 40 m 6ice ili 20 m 8ice.Jbg.
U prospektu stoji težina 3500 kg ali po mojoj procjeni nema niti deka ispod 4000 kg ili još više.
Sidro je Bruce 10 kg. To sidro koristim već godinama (desetljećima), ima sam ga na starom motorsajleru koji
je težio 4500 kg, nikad me nije iznevjerilo.
Avatar
ginekol7
Member
 
Postovi: 490
Pridružen/a: 22. 04. 2016. (07:38)
Lokacija: Stari Grad, otok Hvar
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Primorka, Yamaha 25 high trust

Re: Vinč i debljina lanca

PostPostao/la josey » 15. 02. 2024. (16:25)

da popijen normabel?
sa tobom i takvima mi skatula normabela nebi pomogla.

samo vi ugradjujte vitla od 1000w na brodice od 6m.
triba zlu ne tribalo kad se sidri na 100m

ginekol
aj molin te kad izmiris kolki je utor za kariku na lancaniku javi
bice da je 6mm
Avatar
josey
Old Senior Member
 
Postovi: 2107
Pridružen/a: 29. 01. 2020. (12:48)
Lokacija: Šibenik
Tip plovila: Drvenjača sa 120ks

Re: Vinč i debljina lanca

PostPostao/la som » 15. 02. 2024. (16:47)

josey je napisao/la:
al nije to tema diskusije. sta ne?
a i ruku na srce ko sidri na 50m dubine??

mojih 99% sidrenja, a vjerujem i 99% onih koji sidre je do 10m dubine, pustim 30m lanca i to je to

najdublje sidrenje mi je bilo 32m


Ovo su sve izjave ljudi šta imaju malo ili nimalo iskustva sa spavanjem na sidru. Postoje situacije sidrenja u 2 ( dva) metra mora a triba ti bar 40 metara lanca ali to nekima spada u naucnu fantastiku.
Neko je dobro napisao za cink i inox lanac.
Cink se u gavunu slaze ka brdo i na kraju se zaplete a inox lanac se slaze ka voda i vridi svaku paru sta kosta.
Avatar
som
Old Senior Member
 
Postovi: 2971
Pridružen/a: 03. 02. 2009. (19:03)
Lokacija: Tkon
Tip plovila: Galeb

PrethodnaSljedeća

Natrag na Ostala elektronička i električna oprema

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.