brodska elektronika za Primorku

Radari, solarni paneli, baterije, komandni pultovi, rasvjeta...

Moderatori/ce: dome, aladin, Moderatori

brodska elektronika za Primorku

PostPostao/la karacha » 04. 10. 2023. (12:10)

Pozdrav svima,

Da ne duzim previse - kupio sam Primorku ove godine i od pocetne ideje da je samo malo obnovimo otislo se u komplet restauriranje. Ubacili smo je ovo ljeto, koristili, otisla je na zimski odmor pa sad gledamo sta da se odradi za sledecu sezonu jer nismo sve odradili. Utuklo se para kako to obicno i biva mnogo vise nego sto se mislilo, pa kad je bal nek yebe i princeza :) Finansijski sam znao da je ovo daleko od racionalnog i isplativog, ali to mi je odavno zelja bila i to je to - cim se zaplovilo, cuvena recenica - ko ovo moze platit, jednom se zivi - pogotovo jer mi je ovo prva barka.
Prvobitna ideja je bila da se barka koristi mjesec dana tokom ljetnjeg godisnjeg odmora (ostatak godine nisam tu) i da ide na suvi vez pa se nismo nesto pretjerano bavili strujom i potrosacima jer se mislilo da ne treba nista specijalno - glavna ideja koristenje barke su bili porodicni jednodnevni izleti (mozda eventualno nekad prespavati).
Medjutim u pricu se nakon ljeta ukljucio i moj stari za kog nisam prvobitno mislio da ce se htjeti baviti barkom opet (30 godina je imao svoju i kukao kako mu je dosta) pa sada ispada da ce se barka koristiti kao sto i treba (minimalno) od 5.-9.mjeseca, tako da sav trud i trosak ce biti malo racionalniji, ako se to moze tako nazvati. On ce barku koristiti za poci na lignje i sitnije ribanje.
Sto se struje tice razvedeno je ono osnovno - navigaciona svijetla, svijetla kabine, usb punjac, kaljuzna pumpa, sve spojeno na instrument tablu uz jedan akumulator koji pomaze i startovanje vanbrodskog motora. Za ovo ljeto je to bilo dovoljno i cinilo se da ce bit i za ubuduce jer nemamo nekih vecih potrosaca. Prethodni vlasnik je vec izvukao unutrasnji motor, kuhinju i wc - sto mi nije smetalo (eto wc bi valjao al jbg).
Sad su pocele da se javljaju nove ideje pa posto vidim da na forumu ima ljudi od struke i od iskustva, bolje da pitam odredjene stvari - kamo srece da sam pitao i ranije za neke.
Od dodatnih stvari kupili smo komplet tus (i to evo vidim sad od momka sa foruma :) ), u planu su i zvucnici da se ugrade. Posto bi se moj stari malo aktivirao sto mi je posebno drago htio bih ga obradovati jednim fish finderom i eventualno nekim feralom.
Moje neko razumijevanje je da ovo sve nisu neki veliki potrosaci (potpuni sam amater odmah da kazem), pa kolko razumijem ovaj jedan akumulator bi i dalje bio dovoljan?
E sada kako to obicno i biva apetiti rastu, pa se pominje i neki frizider sto kako razumijem ne vuce samo kupovinu frizidera nego i drugih stvari. Prelistao sam forum, vidim da se pominje kompresorski kao pozeljna opcija, ali da to vuce i neke dalje stvari - nov akumator i solarni panel se nekako provlaci kroz sve diskusije kao rjesenje, pogotovo ako ce taj frizider biti stalno ukljucen.
Recimo da finansije i nisu najveci problem - ideja mi je da se uradi kako treba, ali opet da se pare ne bacaju nepotrebno. Pogotovo sto je i moj stari ukljucen, volio bih da mu ugodim koliko mogu i da zaista uziva.
2 pitanja imam:
1) opcija bez frizidera - da li bih trebao da obratim paznju na jos nesto ili mi je ovaj jedan akumulator dovoljan?
2)opcija sa friziderom - ako je upaljen stalno, onda bi valjao solar - sto znaci panel, regulator i dodatni akumulator? Sta biste mi posavjetovali oko jacine i proizvodjaca? Mogu i da porucim kod vas u Hr za dostavu - sto je opcija isto ako imate neku preporuku za prodavnicu? Nemam hardtop, opcija bi bila da se stavi na natkabinu sto ogranicava prostor.
Svakako nista ne bih radio na svoju ruku jer se ocigledno ne razumijem mnogo, ali opet necu ni da mi prodaju muda za bubrege. Majstore ove nase kad pitas svi su najpametniji dok ne treba nesto uraditi. Onda jedino za lovu nisu mutavi. A i tad, bar da urade kako treba.

Veliki pozdrav
Avatar
karacha
New Entry
 
Postovi: 14
Pridružen/a: 21. 12. 2022. (15:27)
Lokacija: Herceg Novi
Tip plovila: Primorka 630 Yamaha 40KS

Re: brodska elektronika za Primorku

PostPostao/la peroLA » 04. 10. 2023. (12:26)

ako ova jamahurina 40ks nema alternative za paljenje osim na anlaser, svakako je dobro 2aku, makar najeftinijih auto akumulatora, za frižider si sam napisao odgovor, znači solar min 100w sa pripadajućem aku bez obzira dali je stalno upaljen ili ne, e sad spoj između aku, dali sklopka seprarator diodni ili microcontroler to dogovori sa onim tko će ti radit, svako od tih rješenja samo da su spojevi stručni će bit ok... proizvođači prosječni vidi kamo bi kupio...
samo radio može svirati na 1aku bez problema ja sam ga danima znao pustit, vidi dali ti treba radio nešto za laganini, ili inače kupi onaj zvučnik prenosivi i sve dobivaš bez da išta bušiš... ja imam jedno i drugo,
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3328
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: brodska elektronika za Primorku

PostPostao/la gosmart » 04. 10. 2023. (13:10)

3) opcija sa friziderom - ako nijje upaljen stalno

Mislim da bi servisnu bateriju svakako morao ugradit, a s obzirom da je motorna barka, možda bude dovoljno i bez solara
Sve ovisi koliko se voziš u odnosu na ono koliko je dugo upaljen frižider.
Super zabava za kućne vozače - superauti.com
Avatar
gosmart
Member
 
Postovi: 283
Pridružen/a: 24. 02. 2013. (10:40)
Lokacija: Ka
Tip plovila: MF 655

Re: brodska elektronika za Primorku

PostPostao/la Rexi » 04. 10. 2023. (13:53)

150w solar, kompresorski frizider koji moze ici u minus i plus. radi non stop. baterija 140AH AGM. Imam viska struje i fino radi.
Avatar
Rexi
Old Senior Member
 
Postovi: 1662
Pridružen/a: 02. 10. 2009. (22:42)
Lokacija: Hvar
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Primorka

Re: brodska elektronika za Primorku

PostPostao/la karacha » 04. 10. 2023. (14:29)

Hvala svima na odgovorima!
Da, za sada smo imali samo jednu bateriju, nije bilo nekih problema, ali svakako ako je bezbjednost u pitanju (a da ne startuje motor svakako pricamo o bezbjednosti) onda cu pokrenuti pricu oko ugradnje te servisne baterije.

@peroLA sto se tice zvucnika - prenosivi (kog inace imam) je laksa opcija, al evo svakog drugog puta sam ga zaboravio. Mislim da sad kad bude black Friday moci ce se naci nesto da valja za neke pristojne pare, tako da cu ih ugraditi.

@gosmart - to svakako jeste jedna od opcija. Doduse nisu to neke vece plovidbe mozda po pola sata/sat/dva u jednom pravcu, sve zavisi gdje bismo isli. Ostatak dana je kupanje. Tako da nisam siguran kako bi to funkcionisalo.
Meni je jedna od opcija i neka frizider torba ili nesto slicno - gledam sta sve ljudi rade, al znajuci sebe - prvi put kad mi bude zafalilo sto nema "normalnog" frizidera popizdicu. Razmisljam isto jer ovu barku kad smo je vec radili i utukli para, ne planiram tek tako da je prodam, tako da dugorocno mozda je najbolje to odraditi od starta kako je najbolje. Jos uvijek nisam prelomio.

@Rexi - koliko te sve to okvirno izaslo kao investicija? Vidio sam na forumu da ljudi preporucuju neku firmu iz splita (solar projekt cini mi se), pokusao sam da se informisem na njihovom sajtu oko cijena, nisam se uspio snaci. Kad pretrazujem na svoju ruku cisto da okvirno svatim kolko to sve kosta, obicno me baci na neki ebay ili amazon, al tu ima razlicitih cijena - a pojma nemam sta valja.
Avatar
karacha
New Entry
 
Postovi: 14
Pridružen/a: 21. 12. 2022. (15:27)
Lokacija: Herceg Novi
Tip plovila: Primorka 630 Yamaha 40KS

Re: brodska elektronika za Primorku

PostPostao/la peroLA » 04. 10. 2023. (14:30)

a mozes i 300-400w pa odma dobiješ hardtop i lad ga se ladis ;)

zvučnik ne zaboraviš tako što ga držiš na barki, ja sam na primorki ima ugrađena 4 zvučnika, obična auto zvučnika u lijepim drvenim kutjama, 2 u kabini a 2 na natkabini s unutarnje strane... koštalo je 30€, plus kutije za zvučnike i radio... radio je imao usb i fm,

Na jedrilici slušam radio dok nešto radim i ujutro kad sam ozbiljan a navečer kad popijem nabijam na zvučnik

za veličinu solara sam se šalio jer smatram da ovo šta ima Rexi je previše i kako si opisao to ti ne treba, možeš probat bez solara, ali sa servisnom, pa ako se pokaže da fali dodaš solar na moru nije to neke intervencija a ni cjena
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3328
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: brodska elektronika za Primorku

PostPostao/la gosmart » 04. 10. 2023. (16:08)

karacha je napisao/la:
@gosmart - t mozda po pola sata/sat/dva u jednom pravcu, sve zavisi gdje bismo isli. Ostatak dana je kupanje. Tako da nisam siguran kako bi to funkcionisalo.


Nisam ni ja. Pola sata do dva je ogromna razlika. :)
Imaš i nekih slopivih solarnih panela koje možeš ukopčat tek kad dođeš na kupanje.

karacha je napisao/la:Meni je jedna od opcija i neka frizider torba


To koristim redovito. Prije toga zamrznem doma bocu dvije i uredno drži dan. Čak smo znali i produžit na drugi dan po ljetnoj vrućini.
Petljanje.

Ako imaš love i mjesta za cijelu instalaciju s kompresorskim frižiderom, to je pjesma.
Super zabava za kućne vozače - superauti.com
Avatar
gosmart
Member
 
Postovi: 283
Pridružen/a: 24. 02. 2013. (10:40)
Lokacija: Ka
Tip plovila: MF 655

Re: brodska elektronika za Primorku

PostPostao/la karacha » 04. 10. 2023. (19:20)

Sto se tice mjesta - vjerujem da za frizider i servisnu bateriju mjesta imam, pa bi jedino pitanje bilo vezano za mjesto panela - odnosno da li na moju natkabinu moze da stane solar dovoljne jacine - procitao sam negdje da za barku te velicine od 100-160w bi trebalo bit dovoljno. Ne znam sad tacne dimenzije natkabine - s tim sto imam inoxne rukohvate i navigaciono svijetlo koje malo umanjuje neki nazovimo ga radni prostor - to bi trebao dodatno premjeriti da budem siguran. Ne znam ima li jos nesto na sta bi valjalo obratiti paznju?

Sto se tice novca - to i pokusavam da svatim koliko bi me izaslo to sve na kraju (kalkulacije sa neta prilicno variraju zato i gledam da pitam nekog sa licnim iskustvom), plus sto bih morao da platim nekome da to sve instalira.
Kako sam razumio samo odrzavanje nije neki problem i tu nema nekih dodatnih ulaganja.
Kad spojim ovu X i Y komponentu vidjecemo ukupnu matematiku i da li da krenem u to ili da se krpim nekom frizider torbom ili nekom slicnom zamjenom. Jedino sto me iskustvo uci da kad god sam probao jeftinije da prodjem na kraju me skuplje doslo :D
Avatar
karacha
New Entry
 
Postovi: 14
Pridružen/a: 21. 12. 2022. (15:27)
Lokacija: Herceg Novi
Tip plovila: Primorka 630 Yamaha 40KS

Re: brodska elektronika za Primorku

PostPostao/la Rexi » 05. 10. 2023. (14:54)

- 2x 150W me kostalo 195€ preko ebaya. S tim da je prva posiljka dosla sa jednim strganim pa sam reklamirao i cekao da dođe drugi. Stari nisam trebao vratiti pa sam ga prodao jer je jos proizvodio struju.
- Victron kontroler (uzeo sam za svaki solar posebno + jos jedan ekstra od forumasa) model Victron MPPT 75/10. Tebi treba jedan. Svaki komad 100€, mozda nesto sitno ispod ako di nađeš.
- Bateriju.. uzmi AGM ako mozes. Ja sam uzeo Baren, nekako mi se pokazalo najbolji omjer cijene i onoga sto dobijem. Mislim da ti je dosta ovaj od 105Ah
https://beren.hr/beren-agm-deepcycle/
- Osim toga trebas jos kupiti kabele od panela do kontrolera i nazad do baterije. Kazu da je najbolje 6mm, ali u njega stanu nesto manji cirka 4mm. Da ne kupujes preveliko.

Sta jos... a da, uzmi si osigurac jedan od solara do MPPTa (preporuka). Bilo koji, da imas prekid u slucaju radova jer inace mozes sprzit elektroniku ako radis preko dana - ili moras prekrit solar.
I po struci je da bude jos jedan osigurac od baterije do MPPTa 20Amp je dovoljno jer je to ujedno i maksimum input i ujedno osigurac u samom MPPTu.
Ja sam uzeo automatske ovog tipa (ovo nije najpovoljnija cijena, ima kod nas povoljnije ali mi se ne trazi sada):
https://www.ebay.com/itm/155700932871?e ... R9SO7IHgYg

E da, ja sam prije na dalmatinki imao 2x 120W.. ili 2x100W, ne sjecam se sada. Inox konstrukcija između panela i oko panela i to mi je bilo kao krov. Odlicno je bilo. Za vlagu po zimi, ljeti i sl, taman. Za sunce, odlicno. Za kisu... ne bas najbolje.
Tako da toplo prepirucam tako nesto. Ako ides na dva velika.. to je druga prica.
Avatar
Rexi
Old Senior Member
 
Postovi: 1662
Pridružen/a: 02. 10. 2009. (22:42)
Lokacija: Hvar
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Primorka

Re: brodska elektronika za Primorku

PostPostao/la bobipu » 05. 10. 2023. (15:45)

A gle...frižider oko 700euriča...ako želiš biti na miru servisni akumulator 150euriča cca, panel 100/150w i regulator 150/200euriča ...
I ako si želiš dobro napravi to od prve i pi hladno pivo a samo ručnik na ramenu i ključ za palit u đepu. :wave:
kuraja do jaja
Avatar
bobipu
Senior Member
 
Postovi: 591
Pridružen/a: 25. 08. 2008. (20:45)
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Marušić 21

Re: brodska elektronika za Primorku

PostPostao/la ivan83 » 05. 10. 2023. (16:18)

Sto se tice frizidera lako je za po danu, ako je solarni panel spojen i puni nema problema, al ako se spava u brodu i frizider radi od zalazka do izlazka sunca dok nema punjenja sa solara treba kupiti odgovarajuci akumulator koji moze podniti duboko praznjenje kroz nekih10-12 sati bez da ga se unisti, po meni ako se ne ide u igru sa litijskim baterijama onda agm od 180ah minimalno
Avatar
ivan83
Member
 
Postovi: 150
Pridružen/a: 19. 01. 2012. (19:24)
Lokacija: Zadar
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Drvena pasara 9metara, rakovica 3 cilindra

Re: brodska elektronika za Primorku

PostPostao/la peroLA » 05. 10. 2023. (17:16)

Nikad niti sa 110ah olovnom nisam imao problema
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3328
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: brodska elektronika za Primorku

PostPostao/la peroLA » 05. 10. 2023. (18:45)

Osim toga svaki normalan frizider ima zastitu da iskljuci kad oslabi aku
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3328
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: brodska elektronika za Primorku

PostPostao/la karacha » 05. 10. 2023. (19:18)

U sustini za instalaciju + servisni akumulator (koji bi mi svakako valjao sa i bez frizidera) da racunam 300-400€ + frizider.
Iako ocigledno kosta da se ima uvijek hladno pivo, to bi mi bila i neka prihvatljiva opcija kad gledam dugorocno i ako se koristi.
Sto se tice samog frizidera vidim i da tu variraju cijene kompresorskih. Kolege na temi ispod hvale neki od 350e (meni ono izgleda skroz korektno) tako da cu razmotriti, a svakako i sacekati black friday mozda ce se naci nesto sa popustom.
Avatar
karacha
New Entry
 
Postovi: 14
Pridružen/a: 21. 12. 2022. (15:27)
Lokacija: Herceg Novi
Tip plovila: Primorka 630 Yamaha 40KS

Re: brodska elektronika za Primorku

PostPostao/la porer » 05. 10. 2023. (19:21)

Ehh... Zašto majstori koštaju nego da naprave sve po reguli...
Ako trebam kruh odem u pekaru. Ako mi crkne auto vozim ga majstoru Vinku. Rikne nešto na vodovodu tu je Slavko Krava. Itd...
Ovo sve što ste nalupali može biti i jednostavnije i jeftinije ali tko sam ja da sudim ;)

80W zaledi friz.
slika
Avatar
porer
Old Senior Member
 
Postovi: 8689
Pridružen/a: 09. 06. 2008. (13:49)
Lokacija: Pješčana Uvala
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Drvena pasara 6.20

Sljedeća

Natrag na Ostala elektronička i električna oprema

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.