brodska elektronika za Primorku

Radari, solarni paneli, baterije, komandni pultovi, rasvjeta...

Moderatori/ce: dome, aladin, Moderatori

Re: brodska elektronika za Primorku

PostPostao/la dimulius » 12. 10. 2023. (09:49)

ivan83 je napisao/la:Pozdrav jel moze link kakav od tog kombinatora? To je isti kombinator kao cyrix od victrona? Vidim svi hvale te kombinatore, sami ste rekli a i u uputstvima pise da rade na principu da napune najprije startni aku pa onda prebacuju na paralelno punjenje drugog akumulatora, meni su oba akumulatora spojena paralelno znaci iman 2 crvena prekidaca di mogu birati sa kojim cu da palim motor isto tako koji aku cu da mi se puni ,prvi drugi ili oba ako oba prekidaca aktiviram, isto tako kad sam na sidru mogu birati koji cu da mi se trosi, sad gledam dal ima smisla ugrađivati taj kombinator koji ce mi poceti puniti servisnu bateriju nakon recimo 2-3 minute automatski, kad mogu sam okrenit prekidac od servisne baterije da mi se pune obe dvi paralelno



Je, to je ista/slicna stvar kao cyrix.
I ima smisla velikog.

Ono sto zelis je da je "dual sensing" to jest da prati napon sa obe strane (sa startnog i sa servisnog), jer onda omogucuje one zgodne kombinacije koje sam spomenija.
Znaci, alternator na startni, a solar na servisni, pa ovaj povezuje kako je prikladno.

Shema jednostavne instalacije:
https://www.bluesea.com/systems/42/2_Ba ... cal_System

A ovaj je onaj koji bi trebalo uzet:
https://www.bluesea.com/products/7610/S ... 4V_DC_120A

Automatically combines batteries during charging, isolates batteries when discharging and when starting engines
Features:
Protects sensitive electronics by temporary isolation of house loads from engine circuit during engine cranking
Designed for 12 or 24 volt systems
12/24 volt auto ranging voltage input
Hermetically sealed contacts/vaporproof
Ignition protected—safe for installation aboard gasoline powered boats
Supports high-output alternators up to 120 Amperes
Dual sensing

Za sve po ps-u, uz ovaj kombinator, trebaju ti tri prekidaca.
Sa ta 3 prekidaca onda imas punu kontrolu koji je akumulator upaljen, ugasen, i mozes prebacit paljenje motora na bilo koji ili preko paralelnog spoja.
Avatar
dimulius
Old Senior Member
 
Postovi: 2308
Pridružen/a: 27. 10. 2010. (22:20)
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: G23 Yanmar 4LHA HTP

Prethodna

Natrag na Ostala elektronička i električna oprema

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.