brodska elektronika za Primorku

Radari, solarni paneli, baterije, komandni pultovi, rasvjeta...

Moderatori/ce: dome, aladin, Moderatori

Re: brodska elektronika za Primorku

PostPostao/la ivan83 » 05. 10. 2023. (19:23)

peroLA je napisao/la:Nikad niti sa 110ah olovnom nisam imao problema


Koliko dugo bi ti frizider radija bez da se puni akumulator sa 110 ah, ja gledam po nekoj gruboj procjeni nek frizider trosi 5-6 ah to je preko noci cca 70 tak ampera nek se tu jos spoji koji mob na punjac ili nesto 3ce dode se do 80-90 ampera, ono sto ja gledam agm akumulator od 180ah jer idem onom logikom da ga do 50% praznim bez da ga ostetim inace iman na krovu solar od 220vati i victronov duo regulator za 2 akumulatora da mi puni odjednom
Avatar
ivan83
Member
 
Postovi: 150
Pridružen/a: 19. 01. 2012. (19:24)
Lokacija: Zadar
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Drvena pasara 9metara, rakovica 3 cilindra

Re: brodska elektronika za Primorku

PostPostao/la peroLA » 05. 10. 2023. (19:33)

Poanta je da ne radi nego ukopca nekoliko puta, neznam tocno koliko moj ukopca termostat je na pola a nekad smanjim na min
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3340
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: brodska elektronika za Primorku

PostPostao/la karacha » 05. 10. 2023. (19:37)

porer je napisao/la:Ehh... Zašto majstori koštaju nego da naprave sve po reguli...
Ako trebam kruh odem u pekaru. Ako mi crkne auto vozim ga majstoru Vinku. Rikne nešto na vodovodu tu je Slavko Krava. Itd...
Ovo sve što ste nalupali može biti i jednostavnije i jeftinije ali tko sam ja da sudim ;)

80W zaledi friz.
slika


Ja sam odmah i rekao da mi je ideja da odem kod majstora i da svakako nista na svoju ruku necu uraditi jer pojma nemam.Vise se informisem da imam okvirnu sliku a i da mi majstor ne bi nalupao nesto previse kao da cu da lansiram spejssatl a ne da ladim pivo :)
Koji bi tvoj savjet bio a da bude jednostavnije i jeftinije?
Avatar
karacha
New Entry
 
Postovi: 14
Pridružen/a: 21. 12. 2022. (15:27)
Lokacija: Herceg Novi
Tip plovila: Primorka 630 Yamaha 40KS

Re: brodska elektronika za Primorku

PostPostao/la porer » 05. 10. 2023. (19:48)

Jednostavnije može. Jeftinije ne može.

Znaš onu staru priču - kvalitetno, jeftino, brzo. Možeš od te tri opcije odabrati dvije.
Avatar
porer
Old Senior Member
 
Postovi: 8689
Pridružen/a: 09. 06. 2008. (13:49)
Lokacija: Pješčana Uvala
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Drvena pasara 6.20

Re: brodska elektronika za Primorku

PostPostao/la karacha » 05. 10. 2023. (20:53)

ok, onda kvalitetno i jeftino. Brzo ne mora :D
Nego da pustimo to na stranu, koji bi tvoj savjet bio povodom ove teme? Listajuci teme po forumu, pored iskustva rekao bih da si i od struke.
Avatar
karacha
New Entry
 
Postovi: 14
Pridružen/a: 21. 12. 2022. (15:27)
Lokacija: Herceg Novi
Tip plovila: Primorka 630 Yamaha 40KS

Re: brodska elektronika za Primorku

PostPostao/la som » 05. 10. 2023. (21:21)

peroLA je napisao/la:Nikad niti sa 110ah olovnom nisam imao problema

Kod mene je Vitrifrigo s Danfosom BDF 35, ka škrinja, slozen da hladi do nule i pali se na 5 stupnjeva. Radi skoro cijelu godinu. S ovim olovnim akumulatorom zimi ne bi zdrzao vise od dan dva uz solar. Obican olovni akumulator nije za servisni i to je pocetak i kraj price.
Avatar
som
Old Senior Member
 
Postovi: 2975
Pridružen/a: 03. 02. 2009. (19:03)
Lokacija: Tkon
Tip plovila: Galeb

Re: brodska elektronika za Primorku

PostPostao/la peroLA » 05. 10. 2023. (22:12)

Slazem se defininitivno je bolji skuplji, ali da bas treba zimi frizider na primorki radit duze od dva dana nezam zasto...
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3340
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: brodska elektronika za Primorku

PostPostao/la som » 06. 10. 2023. (08:11)

Kad se napunjeni frizider upali treba mu puno vremena (citaj struje) da postigne odredenu temperaturu pogotovo jos ako se vrata otvaraju s prednje strane. Nisi se nikada zapitao kako kucni frizider upalis i radi 15-20 godina a s brodskim stalno neki problemi. Bar danas ima kupiti povoljno AGM baterija koje daju duplo vise struje od obicne olovne.
Po tvome ako ides zimi s Primorkom pet dana na lignje palis frizider samo na parne datume. Jeftinije je nista ne raditi nego improvizirati na brodu jer to na kraju ispadne najskuplje
Avatar
som
Old Senior Member
 
Postovi: 2975
Pridružen/a: 03. 02. 2009. (19:03)
Lokacija: Tkon
Tip plovila: Galeb

Re: brodska elektronika za Primorku

PostPostao/la peroLA » 06. 10. 2023. (08:31)

da bas je napisao da će 5 dana ić s primorkom na lignje.... možda netko i hoće a obično ljudi idu par sati na lignje kad pred sumrak i par sati noću pa doma, s primorkom... eventualno ostanu do jutra za dignut parangal... možda po tebi će neko i kočarit pa držat ulov 5 dana zimi na moru...ja pričam za ljeti pit pive i tvrdim da sam aku dobio besplatno što je neko vratio i radio mi baren 4-5godina, poslije toga sam dobio agm, za primorku pričam, sa istim akumulatorima sam i masline brao bar 10 dana i navečer doma punio...i dalje tvrdim da je agm bolja opcije, ali ne da je nemoguće služit se olovnim pogotovo ljeti, i tvrdim da puno ljudi koristi olovni, zato i regulatori imaju opciju odabira vrste akumulatora itd... govorimo o primorki radiu i frižideru
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3340
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: brodska elektronika za Primorku

PostPostao/la porer » 06. 10. 2023. (09:11)

Pivu ne pijem već godinama pa mi to nije bitno. Za AGM se slažem, mislim da je to najbolji izbor za start/servis. 2 komada od "samo" 90 Ah ugrađeni 2010. u Šibenik 800 ribaricu koja je svaki jebeni dan na moru i dan danas rade. Činjenica nisu neki kinezi nego Exide i nisu bili jeftini ali isplatio se svaki cent za njih. Na brodu nema solar nego je sve punjenje iz alternatora (Perkins 6000 ccm 260 ks).
Previše komplcirate sa sitnim stvarima. Nabrojat ću samo neke:
- MPPT nema potrebe ugrađivati kod nas gdje imamo čitave godine obilje sunca, bolje je staviti kvalitetan PWM. Jeftine kineske regulatore obavezno otvoriti i prelemiti mosfete inače lako dođe do hladnog lema i paljevine.
- Baterijski razdjelnik forsira se Victron Cyrix koji je ok stroj ali je nježan kao igračka. Ima puno kvalitetnijih uređaja za tu svrhu i za otprilike iste pare, ja preferiram Sure Power. Solar staviti samo da puni servisnu bateriju, startnu ionako napuni alternator za pola minute čim se motor upali. Oni dual regulatori po meni su porez na budale (neka se netko ne uvrijedi).
- Kabeli, nitko ih ne spominje. Na brod idu isključivo pokositreni kabeli, ništa drugo. Koštaju X2 od običnog bakra ali bakar ćete mijenjati za 5 godina a pokositrene nikad.
- Dimenzije solara? Staviti najveći koji stane na natkabinu, struje nikad dosta.Radio sam jednu staru drvenu pasaru prijatelju, ružno je ispalo ali nije bila bitna forma nego funkcija. 2X200W + 1X100W ako se dobro sjećam, cijeli je krov od solara (pasara je bez kabine). Veselo plovi po Medulinskom zalivu sve do Porera i natrag besplatno, ima nekakvu Yamahu električnu na krmi. Za backup ima 90 Ah bateriju ako ga zatekne noć na pučini. S druge strane na onaj brod Merry fisher 655 čiju sam sliku stavio montirao sam 80W solar i dovoljan je za frižider, led rasvjetu i ostalo (GPS, FF, radio pa čak i TV). Malo puni solar malo alternator i svi zadovoljni.
- Uzemljenje? E tu je široka priča (kao da se nisam do sad raspisao :) ) Komadina cinka na krmu i mesingana vida do unutra. Puno Sike da ne pušta i onda pletenica okolo kroz trup naravno zavidana na tu mesing osovinu. Sve uzemljiti na nju čak i inox ogradu i sve rukohvate.

Toliko za sada nemam više ideja trenutno a moram i kanarinca nahraniti gladan je.
Avatar
porer
Old Senior Member
 
Postovi: 8689
Pridružen/a: 09. 06. 2008. (13:49)
Lokacija: Pješčana Uvala
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Drvena pasara 6.20

Re: brodska elektronika za Primorku

PostPostao/la peroLA » 06. 10. 2023. (09:44)

Bravo Porer i hvala, ja većinu i imam po tvojim uputama... jedino kako sam se preko foruma i navukao na agm priče, tek ovu godinu sam primjetio da kod nas ipak izbjegavaju za startnu i spajanje na altenator direktno umjesto olovne, pa mi i ta situacija komplicira malo priču...
dali kažeš da agm za startnu biš na yamahu spojio direkto ko olovnu ili na bilo koji klasični dizel sa altenatorom? Ja sam ranije mislio da se tako i radi jer i u autima je tako, ali vidim da meštri ovdje ne rade tako... i onda oni koji imaju klasičnu sklopku većinom ostaju na olovnim da ne mjenjaju instaliciju jer su zadovoljni kako im sve do sad godinama i radi...
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3340
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: brodska elektronika za Primorku

PostPostao/la josey » 06. 10. 2023. (11:58)

nisan mislija nista pisat,
al vidin da se svasta pise pa cu u ja po koju

drvenjaca 9m

akumulatori olovni

frizider kucni 145litara vulgaris gorenje 220v ugradjen u kuhinju 15god star-
radi i dalje iako su me raznorazni meštri prije 15 god uvjeravali da to nemoze i nece radit na brodu jer brod valja (ljulja, naginje se).
reka san ok i napravija po svom


solari kineski 2x150w 15god star radi i dalje

kontroler kineski i to dual onaj sta nista nevalja, star 15god, nisan nista prelemija, radi i dalje i nista nije planilo

pure sinus inverter 3000/1500w 15god star i dalje radi

kablovi obicni bakreni vulgaris, 15god stari nema tragova oksidacije.

sve radi cilu godinu nista se ne gasi.
kako to?


za pocetak rjesite se vlage u brodu, brod NESMI curit.
kad to rjesite rjesili ste 80% problema sa strujom na brodu.
ako ne, onda u 2god kako je porer rekao obicne vulgaris bakrene kablove mozete pocupat i bacit iz broda
Avatar
josey
Old Senior Member
 
Postovi: 2114
Pridružen/a: 29. 01. 2020. (12:48)
Lokacija: Šibenik
Tip plovila: Drvenjača sa 120ks

Re: brodska elektronika za Primorku

PostPostao/la porer » 06. 10. 2023. (12:38)

@peroLA Moj izbor i preporuka je olovo za start AGM za servis. Ako već 13 godina radi (cijenim da će uskoro izmjena) otplatila se višestruko. Kombinacija olovo + AGM nije kritična jer punjenje je jednako.

@josey Nisam za ništa od napisanog rekao da je pravilo nego preporuka.

Evo i link:
Avatar
porer
Old Senior Member
 
Postovi: 8689
Pridružen/a: 09. 06. 2008. (13:49)
Lokacija: Pješčana Uvala
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Drvena pasara 6.20

Re: brodska elektronika za Primorku

PostPostao/la ivan83 » 06. 10. 2023. (14:06)

Kod mene je ovakav regulator https://ibb.co/HGKFhBx
https://ibb.co/jW0CN81 spojen na 220v panel, kupija san ga jer moze puniti 2 akumulatora istodobno posto mi se motor u brodu ne pali nekada po 3-4 miseca tia san da mi se pune oba alumulatora istodobno, na regulatoru jos postoji opcija namistanja od 50%-50% pa do 20%-80% da puni startni ili servisni ili obrnuto, premda u uputstvima pise kad napuni se jedan onda se prebacuje svo punjenje na drugi akumulator koji treba da se napuni do kraja
Avatar
ivan83
Member
 
Postovi: 150
Pridružen/a: 19. 01. 2012. (19:24)
Lokacija: Zadar
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Drvena pasara 9metara, rakovica 3 cilindra

Re: brodska elektronika za Primorku

PostPostao/la porer » 06. 10. 2023. (16:54)

Može p tako, tvoj izbor. Ja bih u tom slučaju stavio 50/50 zbog dugih perioda pauze.
Avatar
porer
Old Senior Member
 
Postovi: 8689
Pridružen/a: 09. 06. 2008. (13:49)
Lokacija: Pješčana Uvala
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Drvena pasara 6.20

PrethodnaSljedeća

Natrag na Ostala elektronička i električna oprema

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.