Litij-ionski akumulatori

Radari, solarni paneli, baterije, komandni pultovi, rasvjeta...

Moderatori/ce: dome, aladin, Moderatori

Re: Litijionski akumulatori

PostPostao/la janko_ka » 16. 12. 2023. (17:49)

evo mog iskustva korištenja lifepo4 baterija u ovoj godini, radi se o jedrilici, yanmaru sa Hitachijem od 50A, ja sam se preporodio, u điti od 3 tjedna bili smo 3 x u marini po vodu i pranje i niti jednom nisam se priključio na njihovu struju. a motor na jedrilici smo koristili rijetko , sve smo dobili iz solara, potrošač glavni je frižider, sve ostalo je zanemarivo.
Instalacije su ostale iste kao i prije , samo na mjesto servisnih baterija došla je jedna lifepo4 koju sam sam složio. max struja iz alternatora koju sam uspio dobiti bila je 35A, preko toga iz nekog razloga nije htio puniti, možda temp.kompenzacija, nisam istraživao. BMS sam ograničio na 40A, ali tu je jedna bitna stvar, kada se pojavi ta struja punjenja, BMS isključuje punjenje i bateriju na definirani period vremena, i tu nastaje problem, mora se imati još neki aku da preuzme struju koju radi alternator. Ako ostane bez tereta, u tom trenutku moj bi pregorio. u tu svrhu imam startnu bateriju koja se također pun dok motor radi..
stvar je kod mene bila poprilično jednostavna i žao mi je što to nisam napravio i prije.
Avatar
janko_ka
Member
 
Postovi: 119
Pridružen/a: 10. 03. 2011. (11:51)
Lokacija: Karlovac, Pirovac
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Elan 333, yanmar 3Gm30

Re: Litijionski akumulatori

PostPostao/la SEA » 17. 12. 2023. (14:00)

josey je napisao/la:@gec
hvala ne treba mi porer doc u kontrolu instalacine na brodu.
kao sto sam napisao TVORNICKA instalacija na francuzu je 6mm2 na 60a alternatoru.
da je meni nelogicno, je al radi takovec 20god.

da sam napravio neznam nija kolko instalacija struje na brodovima, jesam. da sam napravio neznam ni ja koliko instalacija struje u autima jesam (vjeruj u autu je kompliciranije) tako da valjda znam neki k bar o istosmjernoj struji, barem kako se pise za lifeboat sa dodatkom wca i frizidera.
ovo je bilo jako ponizavajuce i defradirajuce al ok


@sea
kao sto sam vec rekao, stalno spominjes kucnu instalaciju, tu na forumu pricamo o brodicama i brodovima.
imas ti kuci alternator?
il da ti ja krenem pricat o elektro brodovima i o hibridima koji imaju baterijee od megawat dva?
da pocmem pricat o projektima solarne elektrane od megawat da bi dokazao da imam kompetencije?

daj ajde molimte ajmo konatruktivno pricat, to sta nas 4 tipkamo ne znaci da nas ne cita 100ljudi koji bi iz nasih pripetavanja tili nesto naucit.

i ja bi tija nesto novo naucit :thumbup:


Josey

Ja sam baterije prvenstveno slozio kuci sebi jer ono sto su mi prodali forumski mestri nije bilo 1/1 ,a kostalo me 10teur
Znaci bio sam primoren i sad djelim s vama ti mozes rec moje pegulano iskustvo.

Moras shvatiti da lifepo4 ima clanak nazivno 3.2 volta i od njega se slazu baterije,krajni napon je tvoja zelja i koliko bsm moze pokriti

Kad ides na lifepo4 to nije samo zavidati u brod ,vec znati sto imas u brodu ,kakav alternator,kakav diodni razkelnik.

Drugo lifepo4 ima cudo toga i dosta nas varaju ako vidis na solarshop zg hdje 90% foruma kupovalo je kupuje sole baterije lifepo4 baterije max punjenje im je 100ah sto je previse za tvoj alternatoric i ako vozis 8nm i krenuo si do Komize ,a baterija ti je relativno prazna bojim se neuspjeha tvog alternatora .Vecina vas na forumu je uzela B klasu i s ne bas stvarnim kapacitetom.

Sad tvoj alternator nas alternator vecini je za nadopunu start baterije a ne lifepo4 koja ce cucat max i to treba urediti...

Alternator punjac kosta kao 4hp vanbrodski motor i on ce 4,5h puniti 50-80ah bez greske u ove nase zeke peke se nepouzdam.

A ti mos stavit lifepo4 bateriju skoro pa praznu upalit svoj alternator i krenuti na put od 4h liti pa ako prodzes ok ako ne ,eto izgubio si koji dan liti na dziti dok sve to nesredis..

I usput svi imamo provjetrene strojarnice max tako da ce nam alternator koji daje 50ah+ raditi 3.4h bez greske ,tako da mos jaja frigat na njemu kad stane motor .

Neko od vas je spominjao koliko agm povuce ,pa 4X100ah agm povuce 70-80 ah ali kroz 1h to padne na cc 30ah barem meni i nije mi ugodno kad imam tih 70ah punjenja.Lifepo4 ce stalno vuc max struju tu je ta razlika na koji treba pripaziti.
Avatar
SEA
Senior Member
 
Postovi: 762
Pridružen/a: 05. 07. 2009. (16:51)
Lokacija: ST
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: ACM 38 excellence 2 x yanmar 4lha-ste

Re: Litijionski akumulatori

PostPostao/la Gec » 17. 12. 2023. (18:23)

SEA je napisao/la:Neko od vas je spominjao koliko agm povuce ,pa 4X100ah agm povuce 70-80 ah ali kroz 1h to padne na cc 30ah barem meni i nije mi ugodno kad imam tih 70ah punjenja.Lifepo4 ce stalno vuc max struju tu je ta razlika na koji treba pripaziti.
Agm baterija cuga maksimalnu struju do 90% kapaciteta, tada joj pada struja punjenja, znači nema tu velike razlike između njih i Litija. Te AGM baterije koje imaš su za stacionarne sisteme i predviđene za punjenje sa 10% struje nazivnog kapaciteta i 10-11h laganog punjenja. Struja punjenja počinje padati ako se krene ozbiljnije grijati što pretpostavljam da je kod tebe slućaj. Može biti i da se alternator zagrije pa smanji struju ili su baterije pri kraju napunjenosti, pao im je kapacitet itd. Ukoliko imaš potrebe za toliko struje tebi su te baterije premale. Postoje AGM baterije baš za nautiku ili aute koje mogu podnijeti veće struje punjenja i te baterije se ponašaju vjerovao ili ne slično kao Litij baterije. Te baterije imaju preko 90% iskoristivosti a Litij od 95-98%, unutarnji otpor im je čak i niži od LIFePo4 što kaže da su VEĆE opterečenje za alternator. Ovo što vidim da tebi sustav nije dobro osmišljen ćim ti treba 4 sata vožnje da napuniš baterije a glavni problem je u premalom kapacitetu baterija koje nisu baš adekvatne za tu namjenu. Kažeš da ti je sa starim alternatorom punilo sa 30 A a sada ispada i da sa ovima puni isto, nisi se baš pomogao sa tim jačim alternatorima.
Avatar
Gec
Member
 
Postovi: 188
Pridružen/a: 27. 08. 2008. (16:54)
Lokacija: Zagreb
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Crownline Bayside 765

Re: Litij-ionski akumulatori

PostPostao/la josey » 18. 12. 2023. (15:05)

moram shvatit da lifepo imaju 3.4v
ok shvatio sam (davno) al kako ti to stalno volis naglasavat, evo moram i ja naglasit da sam shvatio

evo moram shvatit i da alternatori imaju efikasnost 50%, sto znaci da ako ti daje 100a da imas grijalicu od 100a odnosno od 1200w, tako da je treba ohladit (grijalicu, alternator, kako hoces)
ako nam se strojarnica do sad nije grijala radi toga, i nece.

moram shvatit i da se alternatori obicno pregrijavaju na malim đirima, dobitna kombinacija sa lifepo, jer lifepo voli povuc puno struje, a alternator se sporo vrti, citaj slabo hladi.
tako da svi vi sta vozite na1800rpm 6-8čv, vozite malo brze i rjesili ste sve probleme :p


sad ljepo dok imate olovne baterije, spojite praznu bateriju na motor/alternator, i izmjerite koliko struje vuče, i na koliko se ugrije alternator.
onda odete na ebay i kupite za 10usd termo prekidac 5c vise od ocitane vrjednosti, a koji zaljepite izvana na alternator, i eto ga nece se pregrijat ni izgorit.
znaci za cca 100kn ste rjesili problem sa izgaranjem alternatora, a da nebi imao blackout na brodu, spojis litij u paralelu sa olovom, kad bms iz nekog razloga iskopca litij bateriju olovna i dalje ostaje u igri.

jel ima jos nesto ?
Avatar
josey
Old Senior Member
 
Postovi: 2113
Pridružen/a: 29. 01. 2020. (12:48)
Lokacija: Šibenik
Tip plovila: Drvenjača sa 120ks

Re: Litij-ionski akumulatori

PostPostao/la som » 18. 12. 2023. (16:04)

Ima.
Kod mene je Quick elektronski separator punjenja. Punio je jednu olovnu bateriju od 140 Ah i jednu servisnu gel od 300 Ah. Sve je savrseno radilo osim šta je servisna baterija jako teska, velika i nespretna za bilo kakvo pomicanje. Servisna se puni solarom i alternatorom i ne svida mi se sta je ispod prednjeg sjedala u kabini da brod ne stoji u treso.
Sad sam stavio Litijevu bateriju s novim kablovima od 150 mm2 u krmu i sve radi ko urica. Po pricama trebao bi se barem alternator pregrijavati. A nista.
Postoji dc/dc punjac koji ogranicava kolicinu struje koju moze preuzeti baterija. Razmišljam da li staviti još i to ako se moze uklopiti u moju instalaciju na brodu. Ne znam dobivam li šta s time ili bacam novce?
A sve mi je za sada dobro a imam ozbiljne potrosace.
Avatar
som
Old Senior Member
 
Postovi: 2974
Pridružen/a: 03. 02. 2009. (19:03)
Lokacija: Tkon
Tip plovila: Galeb

Re: Litij-ionski akumulatori

PostPostao/la Gec » 18. 12. 2023. (17:18)

som je napisao/la:Ima.
Kod mene je Quick elektronski separator punjenja. Punio je jednu olovnu bateriju od 140 Ah i jednu servisnu gel od 300 Ah. Sve je savrseno radilo osim šta je servisna baterija jako teska, velika i nespretna za bilo kakvo pomicanje. Servisna se puni solarom i alternatorom i ne svida mi se sta je ispod prednjeg sjedala u kabini da brod ne stoji u treso.
Sad sam stavio Litijevu bateriju s novim kablovima od 150 mm2 u krmu i sve radi ko urica. Po pricama trebao bi se barem alternator pregrijavati. A nista.
Postoji dc/dc punjac koji ogranicava kolicinu struje koju moze preuzeti baterija. Razmišljam da li staviti još i to ako se moze uklopiti u moju instalaciju na brodu. Ne znam dobivam li šta s time ili bacam novce?
A sve mi je za sada dobro a imam ozbiljne potrosace.
Ta gel od 300 Ah je bila veći teret od ovog Litija što imaš sad tako da poslušaj staru zagorsku poslovicu...don't fix if it's not broken :) ukoliko baš želiš čačkati ugradi ovo i uživaj, trebaš samo spojiti dvije žice na bateriju: https://www.aliexpress.com/item/1005004 ... 18026mQLWG
Avatar
Gec
Member
 
Postovi: 188
Pridružen/a: 27. 08. 2008. (16:54)
Lokacija: Zagreb
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Crownline Bayside 765

Re: Litij-ionski akumulatori

PostPostao/la josey » 18. 12. 2023. (18:25)

@gec

ja san jutros kupija nesto slicno al neradi priko “transformatora” nego preko shunta.
ovo je cisto da vidim stanje baterija i sa kolko se pune a sa koliko prazne. (4x 180ah olovo + 100ah generator + 100ah thruster)



za one koji hoce preventivno zastitit alternator

https://www.ebay.com/itm/274479686067?h ... R8Cult-PYw



termoprekidac
normal closed

i biras temperaturu
Avatar
josey
Old Senior Member
 
Postovi: 2113
Pridružen/a: 29. 01. 2020. (12:48)
Lokacija: Šibenik
Tip plovila: Drvenjača sa 120ks

Re: Litijionski akumulatori

PostPostao/la SEA » 19. 12. 2023. (09:44)

Gec je napisao/la:
SEA je napisao/la:Neko od vas je spominjao koliko agm povuce ,pa 4X100ah agm povuce 70-80 ah ali kroz 1h to padne na cc 30ah barem meni i nije mi ugodno kad imam tih 70ah punjenja.Lifepo4 ce stalno vuc max struju tu je ta razlika na koji treba pripaziti.
Agm baterija cuga maksimalnu struju do 90% kapaciteta, tada joj pada struja punjenja, znači nema tu velike razlike između njih i Litija. Te AGM baterije koje imaš su za stacionarne sisteme i predviđene za punjenje sa 10% struje nazivnog kapaciteta i 10-11h laganog punjenja. Struja punjenja počinje padati ako se krene ozbiljnije grijati što pretpostavljam da je kod tebe slućaj. Može biti i da se alternator zagrije pa smanji struju ili su baterije pri kraju napunjenosti, pao im je kapacitet itd. Ukoliko imaš potrebe za toliko struje tebi su te baterije premale. Postoje AGM baterije baš za nautiku ili aute koje mogu podnijeti veće struje punjenja i te baterije se ponašaju vjerovao ili ne slično kao Litij baterije. Te baterije imaju preko 90% iskoristivosti a Litij od 95-98%, unutarnji otpor im je čak i niži od LIFePo4 što kaže da su VEĆE opterečenje za alternator. Ovo što vidim da tebi sustav nije dobro osmišljen ćim ti treba 4 sata vožnje da napuniš baterije a glavni problem je u premalom kapacitetu baterija koje nisu baš adekvatne za tu namjenu. Kažeš da ti je sa starim alternatorom punilo sa 30 A a sada ispada i da sa ovima puni isto, nisi se baš pomogao sa tim jačim alternatorima.



Upravo ono sto sam napisao sve izvrnuti da bude drugovacije...

Po mom pegulanom iskustvu baterija koju ti i slicni nazivate 300ah Sole a realno je cc 220ah,nikad a ni prazna nije mogla povuc neku extra veliku struju ,dok one baterije koje ti nazivas za stacionarne sisteme i 10% punjenja mogu povuci puno vise..

All Power Safe SBS 100F batteries are designed with EnerSys' proprietary thin plate pure lead technology (TPPL). Batteries utilizing this advanced technology have a better energy density, better resistance to heat, and lower internal resistance to support higher rate charging and discharging!

Jer kako gore pise imaju izrazito mal unutrasnji otpor ,sto je slicno s lifepo4,od kojeg kostaju nesto vise btw.

Tehnicki si slabo potkovan,ili necitas rekao sam da sad shunt mi kaze da imam 70-80ah na servisu ,a jos su ostale 4 baterije 75ah svaka agm optima kojima ne mogu vidjeti punjenje ,one imaju godisnjicu 10g uspjesnog rada s sbs 100f baterijama

Ja zelim kad vozim 2h da mi alternator je ustanju ubaciti 50% svoje snage u baterije i danas mi to radi bez greske,s hitachi alternatorims to nisam mogao,jer su temperaturno zaštićeni to su alternatori za punit startnu bateriju ,a mislim da i ovo ljudi brkaju ovde na forumu.

Danas imam ovo i nemam greske ni ogranicenja,opet to treba staviti na neku remenicu i nije bas za unjuli klinasti remen ali ce i to biti tema o kojoj ce se sve znati na forumu bez prakticnog iskustva.
Moji alternatori su Balmar marine i max sto ide na single remen

Marine Alternator Features

Double-insulation to eliminate electrical shock in wet conditions and prevent sparks. Dual fans and large heat sinks for self-cooling under high, continuous loads. Stainless steel bearings, corrosion-resistant metals and heavy-duty coatings.

Vidim da spominjete ebay zastite za zeke peke i sl,to je izvrsno ali kako ces puniti svoj battery bank ako imas pad napona i struje,opet dolazimo do toga da pricate o francuzu 6,7m s dvi baterijice a ja pricam o brodu koji gdje vlasnik zeli imat komfor i puno vece baterije s potrosnjom. I to sam napisao 4X100ah + 4X 75ah .

Tako da je meni tema zakljucena ,brod moze punit 70-80ah servis,mogu sutra i lifepo4 stavit ,solari mi pune kucu s do 80ah 52v lifepo4 i sve radi kako treba jer pratim/čitam forume gdje su ljudi to prakticno i napravili,usa je tu svjetlosnu godinu ispred nas
Avatar
SEA
Senior Member
 
Postovi: 762
Pridružen/a: 05. 07. 2009. (16:51)
Lokacija: ST
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: ACM 38 excellence 2 x yanmar 4lha-ste

Re: Litij-ionski akumulatori

PostPostao/la josey » 19. 12. 2023. (11:23)

sea, mi pricamo o francuzicima od 6-7m?
ok cisto radi znatizelje, o kojoj ti to brodini pricas kad vlasniku treba toliko struje?

20? 25? 30? metara ?
Avatar
josey
Old Senior Member
 
Postovi: 2113
Pridružen/a: 29. 01. 2020. (12:48)
Lokacija: Šibenik
Tip plovila: Drvenjača sa 120ks

Re: Litij-ionski akumulatori

PostPostao/la SEA » 19. 12. 2023. (14:31)

josey je napisao/la:sea, mi pricamo o francuzicima od 6-7m?
ok cisto radi znatizelje, o kojoj ti to brodini pricas kad vlasniku treba toliko struje?

20? 25? 30? metara ?



S dva motora 2x230hp dvi baterije ,dva thrustera jos dvi baterije(sve 75ah) ,servis 4x100ah ,da pokrije dva friga 108l i 50l ,elektro wc ,punjace za zeke peke ,tv predvece jer ce dica htjet crtic ,neki wentilator koji ce vrtit kad ako kuzinajes ili kabinu malo proventulat oladit sve to stane u 10-12metri,nikako u 20,30 itd...
Ideja vodilja je ,kad ruka udze u frigo da ladno ide vani ,ma koliko ljudi doslo da se ima par tura pica ladno,sad ide i prenosni frizer 50l samo za led,necemo se patit i bocu spustat na 10m dubine i traziti hladnu frontu za oladiti

Znaci 700ah baterija 12volti

Furija,Fjera su mi imale 3 baterije prije 2x75ah i 300ah servis sve agm samo i 300w solara,450ah baterija 12v
Avatar
SEA
Senior Member
 
Postovi: 762
Pridružen/a: 05. 07. 2009. (16:51)
Lokacija: ST
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: ACM 38 excellence 2 x yanmar 4lha-ste

Re: Litij-ionski akumulatori

PostPostao/la josey » 19. 12. 2023. (14:45)

aha, znaci 10-12m, to je brod a ostali su škoba?

eto sasvim slucajno to o cemu ti konstantno pricas ja iman na "francuziću"
2x 200hp old school 6 inline diesel
sa frizderom koji je uvik ladan
samo umisto 100ah, imam 4x 180ah (2x 2x180ah sve su spojene u paralelu + 100ah generator + 100ah truster)
i nemam tih problema sa alternatorom o kojima pricas.
kako to?
a alternator vulgaris sa volvo pente priko doduše duplog klinastog remena a ne unjulog se nije zapalija.

i eto iman dva nesritna 150w solara koji ne daju nikad preko 6A, uglavnom se vrte oko 4.5A (nije mppt nego pwm vulgaris kontroler, tu bi moga izvuc jos koji amper da prominim kontroler)

a na francuziću nemam ništa veći komod nego na drvenjači
a drvenjaca je u onom rangu francuzića al onih manjih,
sa 1x 4cyl inline
4x 100ah + 1x 100ah za thruster (samo ovo je jos uvik u tvom poimanju broda)
2x 150w solari
na brodu je kompletna instalacija preko invertera od 1,5kw 220c ac
i nikad nije falilo struje, a u brodu je ugradbena kuhinja sa frižiderčićem od 140lit. dakle komod veci nega na onom malo vecem francuzicu jer francuzic ima marine frizidercic za doslovno ladit pive i nista drugo.

tako da mi iskreno tvoja mjerila nisu uopce jasna.
podcjenjujes tu ljude koji imaju glaebove koji su valjda u onoj kategoriji francuzića 6-7m, a i sve ostale koji imaju brod te velicine, a ljudi imaju sav komod i potrosace na tim brodicama ko po tvojim mjerilima za prave brodove di ima puno potrosaca.

svima nama je jasno da bi za sto manje ulaganja tili dobit sta vise pohranjene i iskoristive energije, samo ne triba ovaj "problem" banalizirat, jer ima detalja i sitnica o kojima se treba pobrinut, al svakako ovaj problem nije ni raketna fizika.
Avatar
josey
Old Senior Member
 
Postovi: 2113
Pridružen/a: 29. 01. 2020. (12:48)
Lokacija: Šibenik
Tip plovila: Drvenjača sa 120ks

Re: Litij-ionski akumulatori

PostPostao/la som » 19. 12. 2023. (15:52)

Kod mene na vecem brodu dva Volva KAD 43 po 230 hp, svaki ima tvornicki alternator s dva remena. Webasto, el. WC, frizider, ledomat na krmi, prednji traster ( ima svoj akumulator a i ovako ga nikada ne koristim), tv, PS, dva akumulatora po 140 Ah i dva po 200 Ah. Sve radi, sve puni, ne fali struje. Ima i Paguaro 3 kw. Ima i Paguaro 3 Kw.
Nemam jedino termoakumulacionu peć, mozda je u tome problem.
Jedino sta nije francuz.
Avatar
som
Old Senior Member
 
Postovi: 2974
Pridružen/a: 03. 02. 2009. (19:03)
Lokacija: Tkon
Tip plovila: Galeb

Re: Litij-ionski akumulatori

PostPostao/la SEA » 19. 12. 2023. (16:26)

som je napisao/la:Kod mene na vecem brodu dva Volva KAD 43 po 230 hp, svaki ima tvornicki alternator s dva remena. Webasto, el. WC, frizider, ledomat na krmi, prednji traster ( ima svoj akumulator a i ovako ga nikada ne koristim), tv, PS, dva akumulatora po 140 Ah i dva po 200 Ah. Sve radi, sve puni, ne fali struje. Ima i Paguaro 3 kw. Ima i Paguaro 3 Kw.
Nemam jedino termoakumulacionu peć, mozda je u tome problem.
Jedino sta nije francuz.


Paguro 3kw i remene duple na alternator,vidis ja pisao o hitachi 80ah klinasti unjuli remen i da ljudi kad kupe lifepo4 pripaze sto imaju na brodu i kako staviti ,za dobar lipo4 proizvod i transparentno moja preporuka je Amy Wan i Luyan Kina stize za cc 50dana DDP.

Shenzhen Luyuan Technology Co., Ltd.
https://szluyuan.m.en.alibaba.com
Shenzhen Luyuan Technology Co., Ltd. - Lifepo4 battery, LTO battery

Inace koliko ljudi na forumu ima Paguro 3kw,dva alternatora duple remenice?

Savijet ta dva akumulatora od 140ah su ti nepotrebna i teret,uzmi dvi optime crvene start 55ah
Avatar
SEA
Senior Member
 
Postovi: 762
Pridružen/a: 05. 07. 2009. (16:51)
Lokacija: ST
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: ACM 38 excellence 2 x yanmar 4lha-ste

Re: Litijionski akumulatori

PostPostao/la Gec » 19. 12. 2023. (16:47)

SEA je napisao/la:
SEA je napisao/la:
Neko od vas je spominjao koliko agm povuce ,pa 4X100ah agm povuce 70-80 ah ali kroz 1h to padne na cc 30ah barem meni i nije mi ugodno kad imam tih 70ah punjenja.Lifepo4 ce stalno vuc max struju tu je ta razlika na koji treba pripaziti.


Tehnicki si slabo potkovan,ili necitas rekao sam da sad shunt mi kaze da imam 70-80ah na servisu ,a jos su ostale 4 baterije 75ah svaka agm optima kojima ne mogu vidjeti punjenje ,one imaju godisnjicu 10g uspjesnog rada s sbs 100f baterijama

Ja zelim kad vozim 2h da mi alternator je ustanju ubaciti 50% svoje snage u baterije i danas mi to radi bez greske,s hitachi alternatorims to nisam mogao,jer su temperaturno zaštićeni to su alternatori za punit startnu bateriju ,a mislim da i ovo ljudi brkaju ovde na forumu.

Danas imam ovo i nemam greske ni ogranicenja,

Tako da je meni tema zakljucena ,brod moze punit 70-80ah servis,mogu sutra i lifepo4 stavit ,solari mi pune kucu s do 80ah 52v lifepo4 i sve radi kako treba jer pratim/čitam forume gdje su ljudi to prakticno i napravili,usa je tu svjetlosnu godinu ispred nas
Jebalgamiš :) kontradiktoran si totalno, samo sam se vezao na ovo što si pisao....i da tehnički sam slabo potkovan i neiskusan, mlad sam još, zato sam došao ovdje da učim :silent:
Zadnja izmjena: riberer; 19. 12. 2023. (20:23); ukupno mijenjano 1 put/a.
Razlog: Uređen cirat
Avatar
Gec
Member
 
Postovi: 188
Pridružen/a: 27. 08. 2008. (16:54)
Lokacija: Zagreb
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Crownline Bayside 765

Re: Litij-ionski akumulatori

PostPostao/la som » 19. 12. 2023. (17:27)

SEA je napisao/la:Inace koliko ljudi na forumu ima Paguro 3kw,dva alternatora duple remenice?
Savijet ta dva akumulatora od 140ah su ti nepotrebna i teret,uzmi dvi optime crvene start 55ah.

Cilo vrime sam pisao o Galebu, ovo sam spomenuo u kontekstu tvojih problema s punjenjem baterija.Ili imaš loš brod ili imaš lose slozen sustav punjenja ako imas probleme s alternatorima. Duple remenice su dosle tvornicki i nisu bas wauuu. Kad spadne ili pukne unutarnji remen spada i vanjski.
Ne isplati se. Ja imam drugu teoriju o tome. Baterije su najobicnije olovne. He,he Vesna 140 Ah kamionske, kostaju svaka 125 Eura i svake dvi godine nove. Do sada su godinama besprijekorno odradivale svoj posal.Najjeftinija i meni najsigurnija opcija.
Servisne su ka i na Galebu, Sole GEL, one sta po tebi imaju puno manji kapacitet. Na proljece idu 2x LiFePO4 iste ka šta je ova u Galebu.
Avatar
som
Old Senior Member
 
Postovi: 2974
Pridružen/a: 03. 02. 2009. (19:03)
Lokacija: Tkon
Tip plovila: Galeb

PrethodnaSljedeća

Natrag na Ostala elektronička i električna oprema

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.

cron