Grijanje

Radari, solarni paneli, baterije, komandni pultovi, rasvjeta...

Moderatori/ce: dome, aladin, Moderatori

Grijanje

PostPostao/la seagull2 » 19. 10. 2020. (13:07)

Ekipa vidim da ima povoljno webasto grijalice iz auta na njuškalu,jeli ko ugrađiva u brod? Pretežito vidim da griju vodu, ja imam već sprovedeno preko motora grijanje kabine,al bi upario webasto tako da mogu dok makinja ne radi ubit vlagu u kabini.
Avatar
seagull2
Member
 
Postovi: 260
Pridružen/a: 12. 01. 2011. (01:40)
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Sciallino 23 yanmar 4lh-hte 142 ks

Re: Grijanje

PostPostao/la AlenC » 19. 11. 2020. (13:46)

Kupio sam ja od kineza 8KW, napraviti cu video kako radi.
-----------------------------------
Puno volje, malo vremena
Arcoa 570
Volvo penta AQ130/AQ270
Garmin 270C
Avatar
AlenC
New Entry
 
Postovi: 77
Pridružen/a: 08. 08. 2020. (18:53)
Lokacija: Vodnjan
Lokacija: Istra
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Arcoa 570

Re: Grijanje

PostPostao/la 4ever » 19. 11. 2020. (16:47)

AlenC je napisao/la:Kupio sam ja od kineza 8KW, napraviti cu video kako radi.




....malo prejako za tvoju duzinu broda
.....inace i ja sam stavia toga kineza,radi i grije samo tako,5kw i jak a velik prostor i tenda
Avatar
4ever
Old Senior Member
 
Postovi: 1097
Pridružen/a: 07. 12. 2010. (21:42)
Lokacija: Omiš
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: adriatic790 m 34T

Re: Grijanje

PostPostao/la porer » 19. 11. 2020. (17:20)

Može li cijena i link za tog Kineza?
Avatar
porer
Old Senior Member
 
Postovi: 8689
Pridružen/a: 09. 06. 2008. (13:49)
Lokacija: Pješčana Uvala
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Drvena pasara 6.20

Re: Grijanje

PostPostao/la 4ever » 19. 11. 2020. (17:38)

porer je napisao/la:Može li cijena i link za tog Kineza?




...pozz
Imas na njuskalu oglas mene je dosa 1400 kuna plus opet priko njuskala sam uzea vanjski auspuh 300 kuna,metar cijevi 200 kuna i metar carape 100 kuna,to je 5 kw
Avatar
4ever
Old Senior Member
 
Postovi: 1097
Pridružen/a: 07. 12. 2010. (21:42)
Lokacija: Omiš
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: adriatic790 m 34T

Re: Grijanje

PostPostao/la AlenC » 19. 11. 2020. (23:18)

4ever je napisao/la:
AlenC je napisao/la:Kupio sam ja od kineza 8KW, napraviti cu video kako radi.


....malo prejako za tvoju duzinu broda
.....inace i ja sam stavia toga kineza,radi i grije samo tako,5kw i jak a velik prostor i tenda


Polazim od onoga ako kinez kaze 8kw on daje 4kw :-) no od viska glava neboli, raditi ce na najmanjoj brzini a sa time ce biti tih ;-)
a mozda se jednog dana kupi barka od 12 metara pa ce zatrebati 8kw :D
-----------------------------------
Puno volje, malo vremena
Arcoa 570
Volvo penta AQ130/AQ270
Garmin 270C
Avatar
AlenC
New Entry
 
Postovi: 77
Pridružen/a: 08. 08. 2020. (18:53)
Lokacija: Vodnjan
Lokacija: Istra
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Arcoa 570

Re: Grijanje

PostPostao/la 4ever » 20. 11. 2020. (16:40)

AlenC je napisao/la:
4ever je napisao/la:
AlenC je napisao/la:Kupio sam ja od kineza 8KW, napraviti cu video kako radi.


....malo prejako za tvoju duzinu broda
.....inace i ja sam stavia toga kineza,radi i grije samo tako,5kw i jak a velik prostor i tenda


Polazim od onoga ako kinez kaze 8kw on daje 4kw :-) no od viska glava neboli, raditi ce na najmanjoj brzini a sa time ce biti tih ;-)
a mozda se jednog dana kupi barka od 12 metara pa ce zatrebati 8kw :D



....tako sam i ja mislia,sigurno nema vise od 2 do 3 kw,problem moze biti sta on brzo ugrije prostor i gasi se pa opet pali i tako vuce dosta struje tokom noci i dana
Avatar
4ever
Old Senior Member
 
Postovi: 1097
Pridružen/a: 07. 12. 2010. (21:42)
Lokacija: Omiš
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: adriatic790 m 34T

Re: Grijanje

PostPostao/la AlenC » 20. 11. 2020. (19:29)

4ever je napisao/la:
AlenC je napisao/la:
4ever je napisao/la:
AlenC je napisao/la:Kupio sam ja od kineza 8KW, napraviti cu video kako radi.


....malo prejako za tvoju duzinu broda
.....inace i ja sam stavia toga kineza,radi i grije samo tako,5kw i jak a velik prostor i tenda


Polazim od onoga ako kinez kaze 8kw on daje 4kw :-) no od viska glava neboli, raditi ce na najmanjoj brzini a sa time ce biti tih ;-)
a mozda se jednog dana kupi barka od 12 metara pa ce zatrebati 8kw :D



....tako sam i ja mislia,sigurno nema vise od 2 do 3 kw,problem moze biti sta on brzo ugrije prostor i gasi se pa opet pali i tako vuce dosta struje tokom noci i dana


Malo sam racunao i ako ga ustavis da radi na atomatici cijeli dan i noc povuci ce sljedece:

Potrosnja po satu 0,20-0,35L nafte (zavisi dali radi na punom ili 1/3 gasa
Kod paljenja (citaj grijajna komore internim grijacom) vuce 8-10 Ampera iz baterije to traje oko 3-5 min
Normalan rad dakle 1/3 gasa oko 2 A

No zato i imam dva akumulatora na barci jedan od 65Ah za motor te jedan od 140Ah koji je spojen na 2x100W Solare ;)
-----------------------------------
Puno volje, malo vremena
Arcoa 570
Volvo penta AQ130/AQ270
Garmin 270C
Avatar
AlenC
New Entry
 
Postovi: 77
Pridružen/a: 08. 08. 2020. (18:53)
Lokacija: Vodnjan
Lokacija: Istra
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Arcoa 570

Re: Grijanje

PostPostao/la Drago » 20. 11. 2020. (21:48)

4ever je napisao/la:
AlenC je napisao/la:
4ever je napisao/la:
AlenC je napisao/la:Kupio sam ja od kineza 8KW, napraviti cu video kako radi.


....malo prejako za tvoju duzinu broda
.....inace i ja sam stavia toga kineza,radi i grije samo tako,5kw i jak a velik prostor i tenda


Polazim od onoga ako kinez kaze 8kw on daje 4kw :-) no od viska glava neboli, raditi ce na najmanjoj brzini a sa time ce biti tih ;-)
a mozda se jednog dana kupi barka od 12 metara pa ce zatrebati 8kw :D



....tako sam i ja mislia,sigurno nema vise od 2 do 3 kw,problem moze biti sta on brzo ugrije prostor i gasi se pa opet pali i tako vuce dosta struje tokom noci i dana


Ti kinezi nemaju mogucnost termostatske regulacije,ako ima digitalni displey,mozes u postavkama smanjit snagu ,ali stalno radi,moze se regulirat i brzina ventilatora ,ali ti se moze dogodit da sjebes izgaranje pa se brzo nakupi garez u komori.
potrosnja struje je ,kako je gore kolega napisao +-
"Un vincente trova sempre una strada, un perdente trova sempre una scusa"
Avatar
Drago
Member
 
Postovi: 490
Pridružen/a: 20. 06. 2008. (14:18)
Lokacija: Lago Maggiore ili Primorje
Tip plovila: Merry Fisher 635-Yanmar

Re: Grijanje

PostPostao/la AlenC » 20. 11. 2020. (22:59)

Drago je napisao/la:Ti kinezi nemaju mogucnost termostatske regulacije,ako ima digitalni displey,mozes u postavkama smanjit snagu ,ali stalno radi,moze se regulirat i brzina ventilatora ,ali ti se moze dogodit da sjebes izgaranje pa se brzo nakupi garez u komori.
potrosnja struje je ,kako je gore kolega napisao +-


Dali bi mi mogao objasniti sta si tocno mislio sa

1. nemaju mogucnost termostatske regulacije ?
2. "ali ti se moze dogodit da sjebes izgaranje pa se brzo nakupi garez u komori" Sa cime se sjebe izgaranje?
-----------------------------------
Puno volje, malo vremena
Arcoa 570
Volvo penta AQ130/AQ270
Garmin 270C
Avatar
AlenC
New Entry
 
Postovi: 77
Pridružen/a: 08. 08. 2020. (18:53)
Lokacija: Vodnjan
Lokacija: Istra
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Arcoa 570

Re: Grijanje

PostPostao/la Drago » 21. 11. 2020. (06:26)

Imas dvije mogucnosti prikaza na displeyu, u C°ili Hz . Bilo koji prikaz da odaberes, kad smanjujes ili povecavas vrijednost ne dizes ili spustas temperaturu ,nego reguliras snagu grijaca.
Ovi od 5 KW dolaze tvornicki na max,a mozes ga spustit do 2KW.Naravno ako smanjis snagu,past ce i temperatura u prostoru koji grijes,ali to nije termostat.
Imas mogucnost regulacije snage grijaca i regulacije brzine okretaja "turbine"( ventilatora) .Neki dolaze sa dig displeyem koji ima i altimetar,pa tako kad si preko 2000 m nadmorske ,povecas protok zraka jer grijacu fali kisika za izgaranje.Naravno pricamo o kamperima .
Garez se skuplja ako nije dobar odnos nafta - zrak,makar sam uredjaj kad ga se ugasi . ide u fazu ciscenja komore za izgaranje,ali ako je dugo radio sa losim omjerom nemore sve ocistit tako da se s vremenom nakupi dost garezi
"Un vincente trova sempre una strada, un perdente trova sempre una scusa"
Avatar
Drago
Member
 
Postovi: 490
Pridružen/a: 20. 06. 2008. (14:18)
Lokacija: Lago Maggiore ili Primorje
Tip plovila: Merry Fisher 635-Yanmar

Re: Grijanje

PostPostao/la AlenC » 21. 11. 2020. (16:48)

Drago je napisao/la:Imas dvije mogucnosti prikaza na displeyu, u C°ili Hz . Bilo koji prikaz da odaberes, kad smanjujes ili povecavas vrijednost ne dizes ili spustas temperaturu ,nego reguliras snagu grijaca.
Ovi od 5 KW dolaze tvornicki na max,a mozes ga spustit do 2KW.Naravno ako smanjis snagu,past ce i temperatura u prostoru koji grijes,ali to nije termostat.
Imas mogucnost regulacije snage grijaca i regulacije brzine okretaja "turbine"( ventilatora) .Neki dolaze sa dig displeyem koji ima i altimetar,pa tako kad si preko 2000 m nadmorske ,povecas protok zraka jer grijacu fali kisika za izgaranje.Naravno pricamo o kamperima .
Garez se skuplja ako nije dobar odnos nafta - zrak,makar sam uredjaj kad ga se ugasi . ide u fazu ciscenja komore za izgaranje,ali ako je dugo radio sa losim omjerom nemore sve ocistit tako da se s vremenom nakupi dost garezi



Nebih se slozio sa time, da objasnim princip rada kineskog webasto grijaca :

Paljenje:

1.Kada stisnemo na ON Elektronika provjerava sve komponente kod pokretanja (senzore temperature ima ih 3-4 zavisi od uredjaja, ventilator, pumpa goriva, grijac, dali su usis i auspuh slobodni)
2. Ventilator se pocima vrtjeti, Grijac pocima grijati komoru (zato i trosi 8A na pocetku)
3. Pumpa nafte pocima pumapati na principu impulsa koji se mjere u Herzima Hz i imaju vrijednosti izmedju 1,5 i 8 Hz no tvornicki je nastimamo na 5,8
4, Grijac je stvorio dovoljno veliku tempreturu da se smjesa zraka i nafte samozapali te se grijac gasi (uredjaj sada trosi oko 2A) i Webasto grije kako smo navikli ;-)

Mjenjajne nacina ili brzine rada uredjaja ili jacine grijajna se moze objasniti na 2 nacina:

Mjenjanjem zadane temperature na displaju ili daljskom prostorije/barke/kabine cega vec....ili promjenom broja Herza na displaju

Sta uredjaj radi kada mjenjamo zadanu temperaturu ili mjenjamo frenkvenziju pumpe pa nista drugo nego dolazi vise ili manje goriva/nafte u plamenik!!
Naravno tu elektronika automatski prilagodjava broj okretaja zaraka koji hladi vanjski dio komore u kojoj izgara nafta

Sto se tice garezi nikada nisam imao tih problema (a pregazio sam vise originalnih webasto uredjaja kao i kineza ) jer sam se drzao uputa nacina paljenja i gasenja uredjaja a najbitnije je da sam stavio uvijek filter goriva i koristio kvalitetno gorivo a ne pomjesanu naftu sa starim uljem kako neki rade ;)
-----------------------------------
Puno volje, malo vremena
Arcoa 570
Volvo penta AQ130/AQ270
Garmin 270C
Avatar
AlenC
New Entry
 
Postovi: 77
Pridružen/a: 08. 08. 2020. (18:53)
Lokacija: Vodnjan
Lokacija: Istra
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Arcoa 570

Re: Grijanje

PostPostao/la Drago » 21. 11. 2020. (17:15)

prvo
nemoras citirati prvi post iznad ,jer samo nabijas stranice
drugo
procitaj taj post jos jedamput
trece
ako si shvatio sto je napisano vidit ces da ja pisem o promjeni parametara rezima rada , a ako su one pogresne stvara se garez

ako udjes u meni sa kodom 1688 dobit ces mogucnost za te promjene
ne koristi se samo u barkama taj aparat
tvornicki je napravljen za normalni rad do 2000 metara nadmorske visine i sa priblizno max snagom
i rekao sam da ne radi po principu klasicnog termostata, nego mozes smanjit ili povecat snagu koju grijac konstantno koristi bez obzira na temperaturu prostora koji grije
"Un vincente trova sempre una strada, un perdente trova sempre una scusa"
Avatar
Drago
Member
 
Postovi: 490
Pridružen/a: 20. 06. 2008. (14:18)
Lokacija: Lago Maggiore ili Primorje
Tip plovila: Merry Fisher 635-Yanmar

Re: Grijanje

PostPostao/la AlenC » 21. 11. 2020. (17:38)

Jako malo ljudi zna za "1688" i tamo se ne dira ako nerazumijes sta radis ;)

Jednostavno koristiti uredjaj kako je napisano i nemas brige ;)

A za korisnike koji ga nose na ledjima i penju se na planine iznad 2000 m, kinez je ubacio i taj model na displaju neznam vise kako se zove i moze se aktivirati.

Svako dobro i ostajte mi toplo :-)
-----------------------------------
Puno volje, malo vremena
Arcoa 570
Volvo penta AQ130/AQ270
Garmin 270C
Avatar
AlenC
New Entry
 
Postovi: 77
Pridružen/a: 08. 08. 2020. (18:53)
Lokacija: Vodnjan
Lokacija: Istra
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Arcoa 570

Re: Grijanje

PostPostao/la som » 30. 11. 2020. (22:56)

Ajme meni sve stručnjak do stručnjaka. Za vaš info ne postoji grijač od 8 kw koji grije zrak. Najjači je 5.5 kw ostali zagrijavaju vodu kao centralno grijanje. Webasto radi na principu da nakon paljenja (tada vuče malo više struje ali to kratko traje, koju minutu) polako povećava broj okretaja ventilatora na maksimum a s postizanjem zadane temperature broj okretaja pada na minimum ali se grijač ne gasi ( osim ako nije neispravan) nego lagano puše i održava zadanu temperaturu. Kad bi se zaustavljao pa ponovo gasio troši bi previše struje i ne bi se uvijek ponovo upalio zbog pada napona. Praktički je nečujan dok noću održava zadanu temperaturu. Potrošnja grijača od 2 kw je ispod 2 dl nafte po satu a struje oko 1 A.
Avatar
som
Old Senior Member
 
Postovi: 2958
Pridružen/a: 03. 02. 2009. (19:03)
Lokacija: Tkon
Tip plovila: Galeb

Sljedeća

Natrag na Ostala elektronička i električna oprema

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.