Solar i glavna sklopka

Radari, solarni paneli, baterije, komandni pultovi, rasvjeta...

Moderatori/ce: dome, aladin, Moderatori

Solar i glavna sklopka

PostPostao/la soto » 04. 07. 2018. (05:59)

ne znam kako je najbolje staviti glavnu sklopku tj da mi gasi sve pa i solar ili ostaviti solar prije nje
Avatar
soto
Member
 
Postovi: 180
Pridružen/a: 08. 12. 2013. (10:19)
Lokacija: Glumina

Re: Solar i glavna sklopka

PostPostao/la peroLA » 04. 07. 2018. (08:23)

dobro pitanje... moje kolege vole da im se uvjek održavaju akumulatori pa i zimi sve puste upaljeno(znači oni ne gase sklopku tako da im je ipak preko sklopke)... ja vjerojatno bi gasio onda kad sam rjeđe na moru jer da recimo crkne regulator može doć do problema...
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3322
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: Solar i glavna sklopka

PostPostao/la soto » 04. 07. 2018. (08:31)

Sad moje pitanje glasi koliko je to skodno za solarnu plocu kao i regulator kad se tako naglo iskljuci i ukljuci napon
Avatar
soto
Member
 
Postovi: 180
Pridružen/a: 08. 12. 2013. (10:19)
Lokacija: Glumina

Re: Solar i glavna sklopka

PostPostao/la dimulius » 04. 07. 2018. (13:38)

Ja bi solar stavija samo priko osiguraca. Nikako priko glavne sklopke.
Avatar
dimulius
Old Senior Member
 
Postovi: 2308
Pridružen/a: 27. 10. 2010. (22:20)
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: G23 Yanmar 4LHA HTP

Re: Solar i glavna sklopka

PostPostao/la Bourbon » 04. 07. 2018. (14:06)

Ja san solar spojil direktno na MPPT regulator u njemu je osigurač i služi kao zaštita za bateriju i solar a inverter preko dvopolnog osigurača kad se inverter ne koristi osigurači su off. Bolje je dat par sto kuna više pa kupit bolji regulator punjenja pa si na miru. Evo moj vrti već tri godine non stop bez problema - Viktronov. Oni sole regulatori ja bas nisam imal sreće sa njima. :thumbup:
Avatar
Bourbon
Member
 
Postovi: 115
Pridružen/a: 14. 01. 2015. (10:51)
Lokacija: Vrbnik
Lokacija: Velebitski kanal - Krk
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Antares 620 - Nanni 85 hp

Re: Solar i glavna sklopka

PostPostao/la porer » 04. 07. 2018. (19:10)

Ova zadnja dva odgovora mogu samo potvrditi. Dobar regulator punjenja čuva baterije, Victron je preporuka.
Uz sve to još jedno, montirati ga što bliže baterijama tako da kabeli od njega do baterije budu što kraći i što deblji (6mm2). Nevjerojatno je koliki pad napona bude na njima a regulatoru je bitna razlika i 0,1V.
Avatar
porer
Old Senior Member
 
Postovi: 8689
Pridružen/a: 09. 06. 2008. (13:49)
Lokacija: Pješčana Uvala
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Drvena pasara 6.20

Re: Solar i glavna sklopka

PostPostao/la peroLA » 08. 01. 2019. (11:53)

Sve najbolje svima u novoj, meni do sada nije nikad falilo struje niti lani sa Frigom popravljenim(Danfoss bd35) ali sam i više plovio nego stajo.. kako je od ove godine tu i novi član posade(sinčić), više ću bit na mjestu a manje u pokretu, došlo je vrijeme da stavim solar... trenutno stanje jeste da imam standardnu sklopku 0-1-2-both i dva akumulatora, a punjenje je preko vetus diode splitera na oba akumulatora... pročitao sam sve teme ali ipak bih htio biti siguran dali je bolje da regulator solara spojim na spliter i da ima istu ulogu kao altenator (tj. da održava oba) ili da ga spojim direkt na 1 akumulator.
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3322
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: Solar i glavna sklopka

PostPostao/la Rexi » 08. 01. 2019. (23:50)

ja imam spojeno solari - MPPT - posebna sklopka - osigurac- baterija.

glavnu sklopku potrosaca normalno palim-gasim kada sam na brodu.

posebna sklopka je skoro uvik upaljena, osim ljeti kada me nema duze a sunce przi, pa ugasim. tu je vise radi sigurnosti.
osigurac mi je zgodan kada radim nesto na struji pa zelim prekinuti sve a i da ne moram previse brinuti kada me nema na brodu a solari pune.
Avatar
Rexi
Old Senior Member
 
Postovi: 1658
Pridružen/a: 02. 10. 2009. (22:42)
Lokacija: Hvar
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Primorka

Re: Solar i glavna sklopka

PostPostao/la peroLA » 09. 01. 2019. (09:23)

ali predpostavljam da i imaš jedan akumulator mene interesira tko ima spliter (za alatenator)i više akumulatora
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3322
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: Solar i glavna sklopka

PostPostao/la Rexi » 09. 01. 2019. (19:05)

imam 3 :mrgreen:
startni, servisni, heavy duty za elektromotor i jace potrosace.

solari pune 1:1, 2x mppt bez splitera
Avatar
Rexi
Old Senior Member
 
Postovi: 1658
Pridružen/a: 02. 10. 2009. (22:42)
Lokacija: Hvar
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Primorka

Re: Solar i glavna sklopka

PostPostao/la peroLA » 10. 01. 2019. (09:53)

Rexi je napisao/la:imam 3 :mrgreen:
startni, servisni, heavy duty za elektromotor i jace potrosace.

solari pune 1:1, 2x mppt bez splitera


čekaj znači od 1 solara si paralelno potegao 2 regulatora pa svaki na svoj akumulator ako je tako to rješenje mi nikako nije prihvatljivo... kolik je onda taj solar jak? ili imaš dva solara?, kakav frižider imaš? šta će ti toliko struje?
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3322
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: Solar i glavna sklopka

PostPostao/la bobipu » 10. 01. 2019. (18:10)

peroLA je napisao/la:
Rexi je napisao/la:imam 3 :mrgreen:
startni, servisni, heavy duty za elektromotor i jace potrosace.

solari pune 1:1, 2x mppt bez splitera


čekaj znači od 1 solara si paralelno potegao 2 regulatora pa svaki na svoj akumulator ako je tako to rješenje mi nikako nije prihvatljivo... kolik je onda taj solar jak? ili imaš dva solara?, kakav frižider imaš? šta će ti toliko struje?

Ma moreš uzeti i regulator za dva aku i namistiš u postocima / prioritet punjenja aku na kojem je frigo...a spliter ne znam dali ima smisla...ali to je pitanje za Porera.....
ja frigo nisam gasija cilo lito...frigo koristi jedan aku od 100ah i nema frke..
kuraja do jaja
Avatar
bobipu
Senior Member
 
Postovi: 591
Pridružen/a: 25. 08. 2008. (20:45)
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Marušić 21

Re: Solar i glavna sklopka

PostPostao/la Rexi » 10. 01. 2019. (22:25)

peroLA je napisao/la:čekaj znači od 1 solara si paralelno potegao 2 regulatora pa svaki na svoj akumulator ako je tako to rješenje mi nikako nije prihvatljivo... kolik je onda taj solar jak? ili imaš dva solara?, kakav frižider imaš? šta će ti toliko struje?


ne, imam dva solara 2x 100w

koristim elektromotor 50lb, hrpa svitla, jedan reflektor al pravi za po noci kad nema mjesecine, inverter.
frizider nemam, imam jaceru 70l
Avatar
Rexi
Old Senior Member
 
Postovi: 1658
Pridružen/a: 02. 10. 2009. (22:42)
Lokacija: Hvar
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Primorka

Re: Solar i glavna sklopka

PostPostao/la peroLA » 11. 01. 2019. (09:47)

Rexi je napisao/la:
peroLA je napisao/la:čekaj znači od 1 solara si paralelno potegao 2 regulatora pa svaki na svoj akumulator ako je tako to rješenje mi nikako nije prihvatljivo... kolik je onda taj solar jak? ili imaš dva solara?, kakav frižider imaš? šta će ti toliko struje?


ne, imam dva solara 2x 100w

koristim elektromotor 50lb, hrpa svitla, jedan reflektor al pravi za po noci kad nema mjesecine, inverter.
frizider nemam, imam jaceru 70l


a tako da,dva solara pa svaki na svoj regulator/akumulator je logično, ali kako si napisao prije shvatio sam da si od jednog solara spoji dva regulatora što nebi imalo smisla... a za ostalo svako ima svoje potrebe, meni je sve to da ne moram mislit za friž.. a za ostala trošila nikad mi se nije pokazala potreba za solarima niti kad sam imao dalmatinku s dmb-om i jednim akumulatorom...
za moja pitanja poslao sam poreru pp pa se nadam da će mi pomoć...
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3322
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: Solar i glavna sklopka

PostPostao/la porer » 11. 01. 2019. (10:20)

Kompa u poslu sam, naci cu vremena veceras.

Pozdrav
Avatar
porer
Old Senior Member
 
Postovi: 8689
Pridružen/a: 09. 06. 2008. (13:49)
Lokacija: Pješčana Uvala
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Drvena pasara 6.20

Sljedeća

Natrag na Ostala elektronička i električna oprema

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.