Spajanje i odspajanje dva akumulatora

Radari, solarni paneli, baterije, komandni pultovi, rasvjeta...

Moderatori/ce: dome, aladin, Moderatori

Spajanje i odspajanje dva akumulatora

PostPostao/la Tomoklc » 07. 06. 2017. (18:27)

Bok ljudovi,

situacija je sljedeća. Radi se o motoru Yamaha 20BEPL. S njim bi htio puniti u vožnji 2 ista GEL akumulatora. Jedan bi bio startni a drugi servisni.
Zamislio sam to tako ta bi ih spojio u paralelu sa 25mm2 kabelom sa tim da bi na "+" grani bio osigurač 80 A i upravljački relej 12V koji "podnosi" 100A. Taj relej bi se aktivirao preko
vremenskog releja koji bi dobio signalni napon nakon okretanjem ključa, odnosno davanje kontakta.
Znači kada okrenem ključ i upalim motor povučem struju samo sa startnog akumulatora, i tek nakon tipa 5 sekundi vremenski relej mi uključi glavni relej i
uključuje u krug punjenja drugi akumulator. Nakon gašenja motora gubi se upravljački napon i odvaja mi "+" granu i trošim samo servisni akumulator.
Uglavnom pročitao sam forum i teme punjenja akumulatora i nemojte mi spominjati one sklopke 1-2 - both -off i ta sr@**a. :D 8-)


Moje pitanje je može li se što dogoditi motoru, regleru, alternatoru ako nakon tih 5 s spojim drugi akumulator u krug punjenja. Velike struje, iskrenje???
Avatar
Tomoklc
New Entry
 
Postovi: 11
Pridružen/a: 11. 08. 2014. (14:44)
Lokacija: Karlovac
Lokacija: Karlovac
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Dalmatinka 5.90 Yamaha 25ks

Re: Spajanje i odspajanje dva akumulatora

PostPostao/la Tomoklc » 09. 06. 2017. (07:51)

Itko??

Znači da pojednostavnim, da li ako u trenutku punjenja jednog akumulatora paralelno spojim drugi, može li se što dogoditi kakvo oštećenje na motoru??

Pozdrav!
Avatar
Tomoklc
New Entry
 
Postovi: 11
Pridružen/a: 11. 08. 2014. (14:44)
Lokacija: Karlovac
Lokacija: Karlovac
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Dalmatinka 5.90 Yamaha 25ks

Re: Spajanje i odspajanje dva akumulatora

PostPostao/la peroLA » 09. 06. 2017. (08:05)

pa da se ne može desiti nebi postojale glupe sklopke, diode spliteri itd... direkt paralelan spoj nikako nije dobro..
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3327
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: Spajanje i odspajanje dva akumulatora

PostPostao/la mikula moli » 09. 06. 2017. (08:22)

Netreba izmišljat toplu vodu, dovoljno je upalit bojler.....

Evo to što si ti zamislija već postoji, u malo pametnijoj varijanti.
Nadzire napon startne baterije, i onda u paralelu priko releja spaja i servisnu.

viewtopic.php?f=54&t=18164#p373059

Stavi ovo i nemaš straja, uz to stavi za svaki akumulator on-off sklopku, i stavi jednu takvu za spojit ih u paralelu i sve si pokrija....

U ostalom puno je rasprava već vođeno ovde o ovoj temi, pa prikopaj malo po starim postovima......
Avatar
mikula moli
Senior Member
 
Postovi: 820
Pridružen/a: 11. 10. 2010. (09:10)
Lokacija: Split-Hvar
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Leidi 600 + Suzuki 140

Re: Spajanje i odspajanje dva akumulatora

PostPostao/la Riomabiker » 19. 09. 2017. (20:43)

Molim sugestije i mišljenja glede sheme koju sam napravio, imam dva aku: servisni 220Ah i startni 75Ah. Povezao sa sljedećim el elementima: sklopka http://shop.unimar.hr/product/catalog/1 ... akumulator i relej http://shop.unimar.hr/product/catalog/1 ... kumulatora. Nadopunjavanje se vrši preko alternatora i 150W solarnog panela sa regulatorom sa 2 izlaza. Također spojio bi paralelno na servisni izlaz solarnog regulatora punjač 220V ali nisam siguran da li bi se aku praznio preko njega dok je punjač isključen.
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar
Riomabiker
New Entry
 
Postovi: 3
Pridružen/a: 23. 01. 2017. (16:44)
Lokacija: ZG
Tip plovila: Saver 690

Re: Spajanje i odspajanje dva akumulatora

PostPostao/la Panbo » 22. 09. 2017. (07:14)

Zašto bi se praznio taj akumulator?
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75

Re: Spajanje i odspajanje dva akumulatora

PostPostao/la Riomabiker » 24. 09. 2017. (20:40)

Panbo je napisao/la:Zašto bi se praznio taj akumulator?


nisam siguran da li je strujni krug isključen nakon isključibvanja iz napajanja 220, odnosno da ne bi kakva dijagnostika ili indikacija napunjenosti vukla struju
Avatar
Riomabiker
New Entry
 
Postovi: 3
Pridružen/a: 23. 01. 2017. (16:44)
Lokacija: ZG
Tip plovila: Saver 690


Natrag na Ostala elektronička i električna oprema

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.