Punjenje BAterija

Radari, solarni paneli, baterije, komandni pultovi, rasvjeta...

Moderatori/ce: dome, aladin, Moderatori

Re: Punjenje BAterija

PostPostao/la Don Byron » 27. 04. 2016. (19:55)

Napokon sam našao mog majstora od struje.
Kaže da on stavlja američke blue sea, releje već godinama,i da su bolji od Victrona nisam baš skužio zašto, ali njemu vjerujem pa ni ne pitam
kaže da uzima to u Puli ali nije znao napamet cijenu , kaže da su bili jeftiniji od Victrona i da ih uvijek ima i da nije još nijednoga promjenio
Avatar
Don Byron
New Entry
 
Postovi: 4
Pridružen/a: 25. 04. 2016. (22:27)
Lokacija: Rovinj
Tip plovila: Kornat 700

Re: Punjenje BAterija

PostPostao/la dragi7 » 27. 04. 2016. (20:23)

Ok pogledat ćemo i to da vidimo o čemu se tu radi. :thumbup:
Rado informiram ali ništa ne sugeriram
Avatar
dragi7
Senior Member
 
Postovi: 843
Pridružen/a: 05. 02. 2015. (13:12)
Lokacija: split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Adriatik 790 IMR M33/T Bajbot 3m Mercury 5ks

Re: Punjenje BAterija

PostPostao/la dmeter » 27. 04. 2016. (21:56)

dragi7 je napisao/la:Ok pogledat ćemo i to da vidimo o čemu se tu radi. :thumbup:


http://www.ime.hr/sitex/PARTNERI.html
Avatar
dmeter
Member
 
Postovi: 144
Pridružen/a: 31. 08. 2013. (16:31)
Lokacija: split
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Bavaria 38

Re: Punjenje BAterija

PostPostao/la dragi7 » 27. 04. 2016. (22:32)

Znači relej .Moja dilema je šta se dešava kad je recimo startna baterija oslabila onda uvik puni njh a servisna je na čeki.Ali svatko ima svoju filozofiju razmišljanja i dobro je da ima izbora i može se odlučit što će ko ugradit.Ja sam imao diode i zamjenio ih sa hand made separatorom sa mosfetima .To smo nas tri frenda digli shemu napravili nacrt štampane pločice i dali izradit u ZGB-u.Naručili sve komponente preko ebay-a Stavili jake hladnjake i napravili kučište i sve radi pet.I koštalo je cca 300,00 kn ali ponavljat postupak nebi želili jer to traje i samo lemljenje uz povećali ono urarsko bilo je terapija za živce samo takva :D
Rado informiram ali ništa ne sugeriram
Avatar
dragi7
Senior Member
 
Postovi: 843
Pridružen/a: 05. 02. 2015. (13:12)
Lokacija: split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Adriatik 790 IMR M33/T Bajbot 3m Mercury 5ks

Re: Punjenje BAterija

PostPostao/la dmeter » 28. 04. 2016. (09:23)

dragi7 je napisao/la:Znači relej .Moja dilema je šta se dešava kad je recimo startna baterija oslabila onda uvik puni njh a servisna je na čeki.Ali svatko ima svoju filozofiju razmišljanja i dobro je da ima izbora i može se odlučit što će ko ugradit.Ja sam imao diode i zamjenio ih sa hand made separatorom sa mosfetima .To smo nas tri frenda digli shemu napravili nacrt štampane pločice i dali izradit u ZGB-u.Naručili sve komponente preko ebay-a Stavili jake hladnjake i napravili kučište i sve radi pet.I koštalo je cca 300,00 kn ali ponavljat postupak nebi želili jer to traje i samo lemljenje uz povećali ono urarsko bilo je terapija za živce samo takva :D


evo kako sam ja riješio
osigurac DC 100 A i kad želim da motor puni i servisne baterije dignem na on i stvar riješena
slika

i kad mi dođe ovo stavim i to
http://www.ebay.com/itm/281766914406?_t ... EBIDX%3AIT

kad baterije više ne mogu primati više od 5-6A ugasim motor i iskopčam osigurać,i prebacim na punjenje solarom.
Avatar
dmeter
Member
 
Postovi: 144
Pridružen/a: 31. 08. 2013. (16:31)
Lokacija: split
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Bavaria 38

Re: Punjenje BAterija

PostPostao/la som » 28. 04. 2016. (17:05)

To je patent "tužna je nedelja". Znači opiješ se ili zaboraviš manevar s osiguraćem struje njente.
Avatar
som
Old Senior Member
 
Postovi: 2958
Pridružen/a: 03. 02. 2009. (19:03)
Lokacija: Tkon
Tip plovila: Galeb

Re: Punjenje BAterija

PostPostao/la dome » 28. 04. 2016. (20:36)

teško je naći jeftinije od ovoga .....
http://www.ebay.com/itm/Car-Auto-Heavy- ... Swa-dWk1Sn
1) predstavi se , ispuni rubriku “Lokacija” i tip plovila
2) koristi “Pretražnik”
3) slikaj ribu bez krvi i tamo gdje je ulovljena, ne u kuhinji...
4) o problemima porazgovaraj najprije sa moderatorima putem pp-a
Avatar
dome
Moderator i djelatnik u sektoru nautike
 
Postovi: 4496
Pridružen/a: 06. 10. 2008. (22:51)
Lokacija: Zadar
Tip plovila: Ribar 480

Re: Punjenje BAterija

PostPostao/la Spearfish » 28. 04. 2016. (21:19)

Nekada jeftinije zna na kraju izaći najskuplje...ja se ne bi igrao sa "no name" proizvodima el. instalacije na brodu da ne bi bilo...
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar
Spearfish
New Entry
 
Postovi: 86
Pridružen/a: 27. 07. 2012. (21:56)
Lokacija: Šibenik
Tip plovila: Merry Fisher 895; YAMAHA 350

Re: Punjenje BAterija

PostPostao/la Don Byron » 28. 04. 2016. (23:00)

http://www.ime.hr/index.php?option=com_ ... 16&lang=hr

Ovo je onaj relej što ga ja imam. Je to je ta firma di moj majstor nabavlja zaboravio sam ime bravo dmeter.
Imaju mail pa ih treba pitati jer vidim da imaju puno raznih modela ,a ne kužim baš razliku.
Avatar
Don Byron
New Entry
 
Postovi: 4
Pridružen/a: 25. 04. 2016. (22:27)
Lokacija: Rovinj
Tip plovila: Kornat 700

Re: Punjenje BAterija

PostPostao/la Gec » 01. 05. 2016. (19:36)

Ima svakakvih čuda danas za separaciju tih baterija, bitno je staviti provjerene marke i sve će napraviti posao. Ipak treba obratiti pažnju na neke stvari a to je tip baterija koje se pune. Obične "starter" baterije nisu osjetljive na napon i struju punjenja. Dizajnirane su za pražnjenje i punjenje velikim strujama. Problem je kod AGM ili GEL baterija koje se najčešće upotrebljavaju kao servisne baterije. Proizvođač kod tih baterija navodi jedan interesantan podatak koji se najčešće zanemaruje a to je maksimalna struja punjenja ovisno o naponu punjenja. Kod napona punjenja od 14,4V (toliko daje večina alternatora) ta struja smije biti veličine 1/3 kapaciteta, dakle baterija od 100 Ah se smije puniti sa 33A maksimalno. Ukoliko imamo jake alternatore to nikako neće blagotvorno utjecati na životni vijek tih baterija. Kod napona punjenja 13,8V struja punjenja može biti neograničena jer se smatra da će baterija svojim unutarnjim otporom sama "izregulirati" struju punjenja bez nekog značajnijeg utjecaja na životni vijek. Zato je kod AGM baterija poželjno staviti diodne razdjeljnike radi pada napona u prihvatljive okvire.
Avatar
Gec
Member
 
Postovi: 188
Pridružen/a: 27. 08. 2008. (16:54)
Lokacija: Zagreb
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Crownline Bayside 765

Re: Punjenje BAterija

PostPostao/la solozabal » 02. 05. 2016. (19:08)

Evo danas sam slika ovaj moj separator
na sebi ima tri debele crvene zice i jednu crvenu
tanku. Nisam ih popratija di idu dali ko moze rec koju
ric o cemu se zapravo radi.
Evo slike

slika
Avatar
solozabal
Member
 
Postovi: 433
Pridružen/a: 13. 06. 2012. (12:10)
Lokacija: Kaštela
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Merry Fisher 750 volvo 200; Istranka

Re: Punjenje BAterija

PostPostao/la dome » 02. 05. 2016. (19:12)

Diodni razdjeljnik .

O punjenju akumulatora imate sve ovdje elaborirano viewtopic.php?f=15&t=3605&hilit=Diodni+razdjeljnik%C5%BEnik...
1) predstavi se , ispuni rubriku “Lokacija” i tip plovila
2) koristi “Pretražnik”
3) slikaj ribu bez krvi i tamo gdje je ulovljena, ne u kuhinji...
4) o problemima porazgovaraj najprije sa moderatorima putem pp-a
Avatar
dome
Moderator i djelatnik u sektoru nautike
 
Postovi: 4496
Pridružen/a: 06. 10. 2008. (22:51)
Lokacija: Zadar
Tip plovila: Ribar 480

Re: Punjenje BAterija

PostPostao/la seagull2 » 13. 06. 2016. (13:06)

dmeter je napisao/la:
makineta je napisao/la:https://www.victronenergy.com/battery-isolators-and-combiners/cyrix-battery-combiners


Šta fali ovom rješenju,a jeftinije je.


http://www.lima-shop.de/en/product_info ... nator.html

a ovo tvoje je u biti ovo

http://www.lima-shop.de/en/product_info ... rging.html

Stiga mi je ovaj drugi relej , kako se spaja? Nema uputstva.. ima 2 velika kontakta jeli dovoljno samo s plusa jedne baterije spojit na 1 kontakt i na drugi kontakt plus druge baterije? Ima jos neka 2 manja kontakta neznam za sta su.. moze li neko stavit neku skicu..

nemojte samo koristit solid state relay jer se zapalilo par brodova i jedan automobil u RH
Avatar
seagull2
Member
 
Postovi: 260
Pridružen/a: 12. 01. 2011. (01:40)
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Sciallino 23 yanmar 4lh-hte 142 ks

Re: Punjenje BAterija

PostPostao/la pucenjak » 07. 04. 2017. (05:16)

Pozdrav, imam par pitanja za znalce....
Trenutno u kusteru imam startnu bateriju od 55Ah koja se puni normalno preko motora (Honda 40 daje 17A) i to radi normalno, ali imam i servisnu bateriju AGM 105Ah koju koristim za svijetlo za lignje te ponekad za elektro motor za panulu. Ovu bateriju nakon svake upotrebe iznosim iz barke i punim na punjaču. Sada me zanima ima li smisla ugrađivati neki separator baterija i spajati servisnu bateriju preko njega na motor? Najčešće relacije su mi tolike da motor radi između 15 i 30 minuta par puta u toku dana, da li je to dovoljno da se nadopuni startna baterija i počme puniti servisna?
Čak razmišljam i o nekom malom solaru koji bi stao na prednju stranu konzole (radi li solar kad je okomito postavljen?) ukoliko bi imao efekta. Sve u svrhu izbjegavanja fizike, tj nošenja baterije kući svaki put.

Unaprijed hvala na savijetima.
Avatar
pucenjak
Member
 
Postovi: 211
Pridružen/a: 22. 01. 2012. (22:37)
Lokacija: Klek
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Kuster 15, Honda 40

Re: Punjenje BAterija

PostPostao/la Panbo » 09. 04. 2017. (22:07)

Pa izgleda da ti tu bateriju i dalje moras nositi, jer je poprilicno potrosis. Solar ima mozda smisla, samo imas li ti to gdje staviti i kako to mislis okomito, okomito na sta, na morsku povrsinu?
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75

PrethodnaSljedeća

Natrag na Ostala elektronička i električna oprema

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.