akumulatori

Radari, solarni paneli, baterije, komandni pultovi, rasvjeta...

Moderatori/ce: dome, aladin, Moderatori

akumulatori

PostPostao/la oliowwe » 24. 04. 2015. (19:31)

citam i gledam po netu, uzeo bi dva nova akumulatorA I CYRIX sklopku, ali nasao sam se u nedoumici, pise da ako se koriste dva aku onda trebaju biti isti tip i jacina, no u ducanima ima startni aku http://svijet-akumulatora.hr/katalog/pr ... 12v-akcija, olovni i recimo http://svijet-akumulatora.hr/katalog/pr ... kumulatori
servisni, to nisu isti tipovi ili mozda jesu??? sklopka bi bila ova http://svijet-akumulatora.hr/katalog/pr ... nt-battery
puno se pisalo o ovome ali sad mi bas treba konkretan odgovor za recimo vakav odabir akua i da li je ova cyrix sklopka dovoljna ako aku ima 110ah???
lp
Avatar
oliowwe
Member
 
Postovi: 294
Pridružen/a: 23. 02. 2011. (20:21)
Lokacija: Rab
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Riva 750

Re: akumulatori

PostPostao/la dome » 24. 04. 2015. (22:46)

Sklopki nije bitan kapacitet akumulatora nego jakost struje koja će kroz nju teći odnosno mora biti u stanju podnijeti veću struju nego što je snaga alternatora i potrošača koji će biti uključen dok su baterije u paraleli. Kako je najveći potrošač na brodu pramčani potisnik i sidreno vitlo preporuka je da budu spojeni na primarnu bateriju te da ih se ne pokreće ako motor ne radi. Ti potrošači povuku toliku struju da izazovu gotovo trenutni pad napona i sklopka odmah isključi paralelu te spriječi pregaranje iste, kako alternator radi on odmah nadoknadi potrošenu energiju. Kod mene su spojene dvije različite baterije jedna je obična olovna 100 Ah a druga je 200 Ah AGM.Gel i olovna nije dobra kombinacija jer traži viši napon punjenja od olovne i režimom punjenja olovne trajnost bi mu bila bitno skraćena a ako bi olovnu punio naponom koji traži gel grijala bi se pa bi njoj trajnost bila bitno skraćena .......... Kod mene ova kombinacija traje evo već četvrtu godinu alternator je spojen na primarnu a solar na sekundarnu, ova sklopka je dvosmjerna tako da dozvoljava prelijevanje napona u oba smjera ...........
1) predstavi se , ispuni rubriku “Lokacija” i tip plovila
2) koristi “Pretražnik”
3) slikaj ribu bez krvi i tamo gdje je ulovljena, ne u kuhinji...
4) o problemima porazgovaraj najprije sa moderatorima putem pp-a
Avatar
dome
Moderator i djelatnik u sektoru nautike
 
Postovi: 4496
Pridružen/a: 06. 10. 2008. (22:51)
Lokacija: Zadar
Tip plovila: Ribar 480

Re: akumulatori

PostPostao/la oliowwe » 25. 04. 2015. (05:22)

pozdrav dome
znaci dobro sam zakljucio da bi ovakva dva akumulatora mogla preko cyriksa biti spojena i da bi funkcioniralo, ja nemam ni vitlo ni pramcani propeler, pa mi to nije problem, znaci startni aku na motor (anlaser pa na alternator) a servisnu na razvodnik pa tabla sa prekidacima, imam sve led rasvjetu, radio, gps i instrumente kontrole motora i to je za sad sve
kako potpuno iskljuciti obje baterije kad duze nisam na brodu a ne skidati kleme??? mozda dva prekidaca za baterije, svaki za svoju ili ima bolja rjesenja???
lp
Avatar
oliowwe
Member
 
Postovi: 294
Pridružen/a: 23. 02. 2011. (20:21)
Lokacija: Rab
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Riva 750

Re: akumulatori

PostPostao/la dome » 25. 04. 2015. (09:15)

svaka baterija svoj prekidač ..............
1) predstavi se , ispuni rubriku “Lokacija” i tip plovila
2) koristi “Pretražnik”
3) slikaj ribu bez krvi i tamo gdje je ulovljena, ne u kuhinji...
4) o problemima porazgovaraj najprije sa moderatorima putem pp-a
Avatar
dome
Moderator i djelatnik u sektoru nautike
 
Postovi: 4496
Pridružen/a: 06. 10. 2008. (22:51)
Lokacija: Zadar
Tip plovila: Ribar 480

Re: akumulatori

PostPostao/la oliowwe » 25. 04. 2015. (12:35)

dome je napisao/la:svaka baterija svoj prekidač ..............

ok to sam i mislio , najlakse rjesenje, dakle islo bi svaka baterija na svoj prekidac, pa onda na cyrix i dalje prema planu ili najprije preklopnik pa onda svaki svoju sklopku
ono prvo mi se cini logicnije
lp
Avatar
oliowwe
Member
 
Postovi: 294
Pridružen/a: 23. 02. 2011. (20:21)
Lokacija: Rab
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Riva 750

Re: akumulatori

PostPostao/la dome » 25. 04. 2015. (17:12)

Ne oslanjaj se na logiku. Logika onoga ko misli da zna ili onoga ko nezna pa pita drugoga i pravila struke u većini situacija nisu istovjetni negoli se dogodi da budu ...........
Ovo napisah u dobroj namjeri bez aludiranja na bilo što i samo u svrhu da ne napraviš grešku i time nepotrebnu štetu ......
Preklopnik spoji prema shemi što si dobio sa njim ......
1) predstavi se , ispuni rubriku “Lokacija” i tip plovila
2) koristi “Pretražnik”
3) slikaj ribu bez krvi i tamo gdje je ulovljena, ne u kuhinji...
4) o problemima porazgovaraj najprije sa moderatorima putem pp-a
Avatar
dome
Moderator i djelatnik u sektoru nautike
 
Postovi: 4496
Pridružen/a: 06. 10. 2008. (22:51)
Lokacija: Zadar
Tip plovila: Ribar 480

Re: akumulatori

PostPostao/la oliowwe » 25. 04. 2015. (18:04)

dome je napisao/la:Preklopnik spoji prema shemi što si dobio sa njim ......


da svakako , mislim drugacje i ne ide,
hvala dome
Avatar
oliowwe
Member
 
Postovi: 294
Pridružen/a: 23. 02. 2011. (20:21)
Lokacija: Rab
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Riva 750


Natrag na Ostala elektronička i električna oprema

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.