Volvo QL Trim vs Bennett Trim Tabs

Radari, solarni paneli, baterije, komandni pultovi, rasvjeta...

Moderatori/ce: dome, aladin, Moderatori

Volvo QL Trim vs Bennett Trim Tabs

PostPostao/la Maris » 04. 07. 2012. (12:51)

Pozdrav,
Nakon dosta proučavanja po našim i stranim forumima odlučio sam se za ugradnju Volvo QL trim-ova na harpoon 550+mercury 60HP. želio sam poboljšati performanse plovidbe, imati mogućnost iznivelirati brod u vožnji (pomakom lijevo desno). Klasične Bennetti Trim tabs-ove nisam mogao ugraditi jer imam platforme iznad. Ovi su mi se u plovidbi (za sada) pokazali dobrima, jednostavni su za ugradnju, vrlo dobro reagiraju, mogu se potpuno uvući. Da li još netko ima iskustva s njima? Također ako još koga zanima možemo ih usporediti sa klasičnim npr. Bennett Trim tabs-ovima.
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar
Maris
New Entry
 
Postovi: 35
Pridružen/a: 18. 02. 2011. (08:49)
Lokacija: Krk
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Harpoon 550

Re: Volvo QL Trim vs Bennett Trim Tabs

PostPostao/la sans-ego » 04. 07. 2012. (17:49)

Maris je napisao/la:Pozdrav,
Nakon dosta proučavanja po našim i stranim forumima odlučio sam se za ugradnju Volvo QL trim-ova na harpoon 550+mercury 60HP. želio sam poboljšati performanse plovidbe, imati mogućnost iznivelirati brod u vožnji (pomakom lijevo desno). Klasične Bennetti Trim tabs-ove nisam mogao ugraditi jer imam platforme iznad. Ovi su mi se u plovidbi (za sada) pokazali dobrima, jednostavni su za ugradnju, vrlo dobro reagiraju, mogu se potpuno uvući. Da li još netko ima iskustva s njima? Također ako još koga zanima možemo ih usporediti sa klasičnim npr. Bennett Trim tabs-ovima.


Imam ja QL/Volvo interceptorske tabove od 45 cm vec godinama. Nema ulja, hidraulike, nema anoda, nema kopranja, montirali su se u roku od 2 sata.
Rade super jos dan danas nakon evo 6 godina, malo se trose, istina nisu kao novi. Cistis ih sa zelenom grubljom spuzvicom. Osusis i nasprejas silikonskim sprejem...par puta gore-dolje i vozi...Ima ih i lik iz teme Sibenik 800, mozda on doda koju..

Benett je ok isto, malo sporije reagira na tezim brodima, trazi puno vise brige, previse tu ima elemenata i spojeva, a i moze biti jako opasan ako izglisiras i zaboravis ih skroz dolje...sto se desava ako nemas sve one dodatne indikatore, koje ne dobijes u paketu i sl. sve neke dodatke trebas extra platiti.
Usput jos jedan od ostrih elemenata u moru na koji se mozes udarit, rasjeci i to...
QL ima i relativno jeftine zamjenske listove pa ako ga slomis da se za pola sata zamijeniti. Za QL ima neki setting gdje kad ugasis motor se automatski uvuku...
slika
Avatar
sans-ego
Senior Member
 
Postovi: 974
Pridružen/a: 27. 09. 2011. (12:46)
Lokacija: Otok Susak Sansego
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Lobster u dogradnji

Re: Volvo QL Trim vs Bennett Trim Tabs

PostPostao/la Maris » 06. 07. 2012. (07:52)

Slažem se u potpunosti. vrlo su jednostavni za ugradnju i ja sam ih sam ugradio za malo više od dva sata(300 mm-ske). Sviđa mi se što imaju indikatore u osnovnoj verziji tako da u svakom trenutku znaš u kojem su položaju. Jučer sam ih isprobavao na moru. Više me nije briga gdje tko sjedi nego s QL-om izravnam brod. Također trimanjem uspijevam dobiti 2-3 čvora na brzini pri istom br. okretaja i istoj potrošnji goriva. Drago mi je čuti da su jednostavni za održavanje i da nisi imao do sada s njima problema 6 godina.
QL_Tabs 022_web.jpg
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar
Maris
New Entry
 
Postovi: 35
Pridružen/a: 18. 02. 2011. (08:49)
Lokacija: Krk
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Harpoon 550

Re: Volvo QL Trim vs Bennett Trim Tabs

PostPostao/la madi » 09. 07. 2012. (06:29)

Koliko si ih platio i disi kupio?
Avatar
madi
Old Senior Member
 
Postovi: 1094
Pridružen/a: 15. 10. 2008. (12:37)
Lokacija: Senj / Karlobag
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: GULL 745 // Nanni 175ks

Re: Volvo QL Trim vs Bennett Trim Tabs

PostPostao/la Maris » 09. 07. 2012. (07:27)

Ja sam ih našao preko njuškala. Novi neraspakirani. Povoljno. Inače ih imaš kod uvoznika Volvo Penta npr. u Rijeci Duing d.o.o. komplet sa svim dijelovima 300 mm -ski dođu oko 6.500,00 kn. U kompletu dobiješ sva moguća uputstva za montažu. Dvije vanjske jedinice, jedna upravljačka sa LED pokazivačima položaja krilca, centralna jedinica i spojni kablovi glavni dužine 5 metara i dva od 2,5 metara. Glavni ide od upravljačke jedinice do centralne, dok dva kraća idu od vanjskih jedinica do centralne jedinice.
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar
Maris
New Entry
 
Postovi: 35
Pridružen/a: 18. 02. 2011. (08:49)
Lokacija: Krk
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Harpoon 550

Re: Volvo QL Trim vs Bennett Trim Tabs

PostPostao/la ninjutsu » 09. 07. 2012. (09:29)

Dali netko ima iskustva sa QL-om na poludeplasmanskim plovilima tipa Grašo, Damor, Donat .... ?
danas ne radim ništa, jer jučer nisam radio ništa, ... pa nisam završio !!
Avatar
ninjutsu
Member
 
Postovi: 262
Pridružen/a: 02. 03. 2011. (22:07)
Lokacija: Rijeka
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Quicksilver 875

Re: Volvo QL Trim vs Bennett Trim Tabs

PostPostao/la sans-ego » 09. 07. 2012. (10:25)

ninjutsu je napisao/la:Dali netko ima iskustva sa QL-om na poludeplasmanskim plovilima tipa Grašo, Damor, Donat .... ?


Kazo iz teme Sibenik 800 ih ima koliko sam vidio na slikama, pa to je neki tip slicnog DP-a. Valjda ce napisati nesto o tome...ali po meni mislim da interceptor trim radi dobro na brzim plovilima koja su u zoni glisiranja tamo od 12-13 cv do 20+ cv. U mom slucaju, do ispod 10 cv. se skoro nista ne osjeti, ali to je glisersko dno.
slika
Avatar
sans-ego
Senior Member
 
Postovi: 974
Pridružen/a: 27. 09. 2011. (12:46)
Lokacija: Otok Susak Sansego
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Lobster u dogradnji

Re: Volvo QL Trim vs Bennett Trim Tabs

PostPostao/la madi » 09. 07. 2012. (10:34)

Kod Šibenika 800 je to dio "serijske opreme" .....

Imali efekta to stavljat na GULL 745, iznad 14nm barku zanaša i postaje teško upravljiva, inače max ulovi 21nm .....

Znači u nekom deplasmanu vožnje do 10nm QL nema efekta ....
Avatar
madi
Old Senior Member
 
Postovi: 1094
Pridružen/a: 15. 10. 2008. (12:37)
Lokacija: Senj / Karlobag
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: GULL 745 // Nanni 175ks

Re: Volvo QL Trim vs Bennett Trim Tabs

PostPostao/la Maris » 09. 07. 2012. (10:46)

Kod mene također nemaju efekta ispod 10 čvorova dapače imaju efekt kočenja. Zanima me da li netko zna čemu služi tipka "A". U uputstvima nije opisana.
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar
Maris
New Entry
 
Postovi: 35
Pridružen/a: 18. 02. 2011. (08:49)
Lokacija: Krk
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Harpoon 550

Re: Volvo QL Trim vs Bennett Trim Tabs

PostPostao/la madi » 09. 07. 2012. (10:50)

da nije možda "automatic"
Avatar
madi
Old Senior Member
 
Postovi: 1094
Pridružen/a: 15. 10. 2008. (12:37)
Lokacija: Senj / Karlobag
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: GULL 745 // Nanni 175ks

Re: Volvo QL Trim vs Bennett Trim Tabs

PostPostao/la sans-ego » 09. 07. 2012. (11:13)

madi je napisao/la:Kod Šibenika 800 je to dio "serijske opreme" .....

Imali efekta to stavljat na GULL 745, iznad 14nm barku zanaša i postaje teško upravljiva, inače max ulovi 21nm .....

Znači u nekom deplasmanu vožnje do 10nm QL nema efekta ....


Ne znam tocno kako je kod PD. Treba probati ili doznati iskustvo sa Sibenika 800. Mislim, meni do 10 cv. ne "kopa" krma niti 5 cm, nego klizi relativno nivelirano, a i dize se iz mora jednakomjerno po cijeloj duzini trupa sto brze ides. Ja korisitm trim uglavnom kad je mareta, da mi malo provu spusti da mozes napadati val ili da se stabilizira kad kosi jugo, a nije u provu. Na malim brzinama nisam primjetio dizanje krme, a niti neko naginjanje lijevo-desno, samo minorno veci krmeni vir.
Kod propelerskih pogona i PD-a - barem nekih - ako izadju van oko 12-13 cv. bi trebalo biti funkcionirati bez problema, naravno sto brze ides to je osjetljiviji pa se osjeti svaki milimetar koji das van ili unutra. Bennett i slicni povecavaju plovnu povrsinu za skoro pola kvadratnog metra, pa mozda tako vise utjecu na stabilnost kod malih brzina.
slika
Avatar
sans-ego
Senior Member
 
Postovi: 974
Pridružen/a: 27. 09. 2011. (12:46)
Lokacija: Otok Susak Sansego
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Lobster u dogradnji

Re: Volvo QL Trim vs Bennett Trim Tabs

PostPostao/la sans-ego » 09. 07. 2012. (11:25)

Maris je napisao/la:Kod mene također nemaju efekta ispod 10 čvorova dapače imaju efekt kočenja. Zanima me da li netko zna čemu služi tipka "A". U uputstvima nije opisana.


Memorija. Kad nadjes idealni polozaj pritisnes "A" i zapamti ti polozaj. Tako da ne moras traziti i podesavati svaki put. Kad ponovo upalis barku onda ti automatski vrati na staro.
slika
Avatar
sans-ego
Senior Member
 
Postovi: 974
Pridružen/a: 27. 09. 2011. (12:46)
Lokacija: Otok Susak Sansego
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Lobster u dogradnji

Re: Volvo QL Trim vs Bennett Trim Tabs

PostPostao/la Maris » 09. 07. 2012. (12:35)

Hvala probat isprobat ću!
Avatar
Maris
New Entry
 
Postovi: 35
Pridružen/a: 18. 02. 2011. (08:49)
Lokacija: Krk
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Harpoon 550

Re: Volvo QL Trim vs Bennett Trim Tabs

PostPostao/la SEA » 12. 07. 2012. (22:36)

ja imam bennet na furiji
full paket auto s namistanje pozicije tj memorijom

ima sam isto pitanje prije kupnje pa sam njusia po stranim forumima a malo i s razgovara s kolegama koji ih imaju

bennet je puno bolji za PD brodove pogotovo pri manjim brzinama dolazi do izrazaja vec od 8-14nm

primjerice vozim brod bez tabova ide 14nm kad stavim stavim tabove 15,5 nm(koji put malo vise ali to je to) pricam o mirnijem moru ,lipo izravna brod etc

volvo QL koliko sam uspia saznat nema nikakvih koristi kod takvih brzina

oba modela tabova su satvljana na monarhusa pa ekipa koja je to radila znat ce tacno rec razliku
(manje vise isto sta sam napisa)

volvo QL za glisere su ok ali za PD nista extra
Zadnja izmjena: SEA; 12. 07. 2012. (22:45); ukupno mijenjano 1 put/a.
Avatar
SEA
Senior Member
 
Postovi: 762
Pridružen/a: 05. 07. 2009. (16:51)
Lokacija: ST
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: ACM 38 excellence 2 x yanmar 4lha-ste

Re: Volvo QL Trim vs Bennett Trim Tabs

PostPostao/la sans-ego » 12. 07. 2012. (23:24)

SEA je napisao/la:bennet je puno bolji za PD brodove pogotovo pri manjim brzinama dolazi do izrazaja vec od 8-14nm
primjerice vozim brod bez tabova ide 14nm kad stavim stavim tabove 15,5 nm(koji put malo vise ali to je to) pricam o mirnijem moru ,lipo izravna brod etc
volvo QL koliko sam uspia saznat nema nikakvih koristi kod takvih brzina


To sam i mislio, jer Bennett povecava fizicku plovnu povrsinu. Mozda jedino moze biti specificno kod Calafurije da ona vise "ruje" do nekih 12 cv. a onda se pocne dizati, pa ima puno koristi od trim povrsine. Ne znam razliku izmedju trupa od "prave" Calafurije i domace Furije, vjerojatno je slicno.
Svejedno je 14-15 cv vec neka brzina gdje bi se QL mogao osjetiti, no ipak su vazniji drugi parametri kod kod PD koji utjecu na stabilnost, utapljenje krme i polozaj trupa. Mislim da je kod PD Bennett pravilna odluka.
slika
Avatar
sans-ego
Senior Member
 
Postovi: 974
Pridružen/a: 27. 09. 2011. (12:46)
Lokacija: Otok Susak Sansego
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Lobster u dogradnji

Sljedeća

Natrag na Ostala elektronička i električna oprema

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.