Litij-ionski akumulatori

Radari, solarni paneli, baterije, komandni pultovi, rasvjeta...

Moderatori/ce: dome, aladin, Moderatori

Re: Litij-ionski akumulatori

PostPostao/la SEA » 03. 04. 2024. (22:45)

josey

poslat cu ti kontakt na pm ,to je alibaba amy wan shenzhen luyuan

reci cu ti sto ces naruciti ,ti naruci,ona je 1/1 i nece prodati bilo sto ili da ti ne treba

kad dodze ja cu doc do tebe i to spojiti za jednu ladnu pivu (ne naplacujem ljudima te male baterije ,pogotvo ne svitu za barcke)

4 x 304ah eve A class dupli terminal
bms i balanser ces uzesti ovaj ali amy ce to vec savjetovati
https://www.alibaba.com/product-detail/ ... 273e4XmQbs
kutija

nemoj gledati cijene vec postavi pitanje ,cijene su cc i stare ,pitaj DDP delivery,to je na tvoja vrata
mozes ic i na 230ah i 280ah ,304ah to je sve jedan clanak od 3,2volta pa sastavis 12v bateriju
ja iskreno ne volim kad mi prodaju 200ah bateriju s 8 ili 16 clanaka unutra ,zelim sto manje clanaka tj 4 clanka jedna baterija
a zbog cijene ono sto nam nude je baterija 200ah sastavljena od 50ah ili 100ah clanaka 3,2v

ili ti se javim kad budem opet uzimao na veliko pa da uzmes i ti,biti ce cc 10% povoljnije jer je veca narudzaba i manje davanja

radim samo velike baterije za otocni sustav,koje moram zavrsiti za ovo ljeto

iskreno s 700w solara ti si blazen ,zavidim,kamo srece da ja ih mogu imati u pola od toga

vecina baterija ce te pokriti ,ali ako treba mjenjati lifepo4 sigurno
SEA
Senior Member

Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: ACM 38 excellence 2 x yanmar 4lha-ste

PostPostao/la SEA » 01. 06. 2024. (14:53)

za one koji gledaju lifepo4 akumulatore

basen ima APP na bateriji gdje se moze ograniciti max punjenje s alternatora
znaci recimo rec max 50amp ce se propustati kroz BMS

koriste JK bms koji imaju tu mogucnost i dobra su kupnja

sad je moguce napraviti preorder ,jer baterije dolaze u EU sredina 6. mjeseca

https://www.basengreen.com/product/eu-stock-fast-delivery-12v-300ah-lifepo4-with-bt-batteries-pack-basen-best-solar-system-lithium-ion-battery/
SEA
Senior Member

PostPostao/la janko_ka » 04. 06. 2024. (10:56)

SEA je napisao/la:za one koji gledaju lifepo4 akumulatore
https://www.basengreen.com/product/eu-stock-fast-delivery-12v-300ah-lifepo4-with-bt-batteries-pack-basen-best-solar-system-lithium-ion-battery/

ovo za 50A, rijetko koji BMS ima mogućnost ograničenja "propuštanja" struje , u glavnom služe kao sklopka, putem aplikacije ili direktnog podešavanja se odredi maksimalna struja koju BMS dozvoljava, kako za punjenje tako i za pražnjenje. Kada se desi slučaj sa maksimalnom /minimalnom strujom BMS isključuje punjenje /pražnjenje, tj ne radi gradaciju punjenja.. da ne bi ljudi mislili ako imaš alternator 100A da će BMS puniti kontinuirano samo sa 50A ako si tako odredio, na 50A u prestanu puniti i čekaju par minuta ( može se podesiti vrijeme) pa provjeri struju i tako dok se ne zadovolji uvjet.. a za to vrijeme alternator ako nema drugu bateriju u koju može predati proizvedenu struju podivlja :-)
lp..
janko_ka
Member

Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Elan 333, yanmar 3Gm30

PostPostao/la SEA » 06. 06. 2024. (20:58)

janko_ka je napisao/la:
SEA je napisao/la:za one koji gledaju lifepo4 akumulatore

ovo za 50A, rijetko koji BMS ima mogućnost ograničenja "propuštanja" struje , u glavnom služe kao sklopka, putem aplikacije ili direktnog podešavanja se odredi maksimalna struja koju BMS dozvoljava, kako za punjenje tako i za pražnjenje. Kada se desi slučaj sa maksimalnom /minimalnom strujom BMS isključuje punjenje /pražnjenje, tj ne radi gradaciju punjenja.. da ne bi ljudi mislili ako imaš alternator 100A da će BMS puniti kontinuirano samo sa 50A ako si tako odredio, na 50A u prestanu puniti i čekaju par minuta ( može se podesiti vrijeme) pa provjeri struju i tako dok se ne zadovolji uvjet.. a za to vrijeme alternator ako nema drugu bateriju u koju može predati proizvedenu struju podivlja :-)
lp..

sve sto kazes stoji,info sam dao koji sam dobio od bassen green
slika

meni bms svaki radi s solarom i inverterom za punjenje alternatorom sam vec pisao ovde(slicno ovome tvome) ali ovo je kao novina koju sam dobio
nisam uspio nac preko JK bms koji koristi Bassen,uputio sam upit njima pa javim kad ga dobijem
SEA
Senior Member

PostPostao/la josey » 10. 06. 2024. (06:41)

jesu ti odgovorili jel BMS radi ko sklopka ili kontroler
u narednih 4-5 dana triban kupit jednupa cisto da znan u kojem smjeru idem.
josey
Old Senior Member

Tip plovila: Drvenjača sa 120ks

PostPostao/la som » 10. 06. 2024. (07:05)

som
Old Senior Member

Tip plovila: Galeb

PostPostao/la SEA » 11. 06. 2024. (16:57)

som je napisao/la:U ovom
https://ibb.co/mtbjdBJ

taj smjer je dosta los

jer vidim imas klimu portable iako ne vidim cemu to na brod bez izolacije s bokun skaja u kabini ali druga prica,
uglavnom 150w inverter i ventilator od 30eur stolni na daljinski puno bolje bude nego zatvoren brod bez izolacije pod klimom i to mali prostor

taj victron ce dat 30ah punjenja sto je lose jer imas 3 sata vozit za dobit 90ampera u spremniku

zelis 90ah jer trosis dosta struje i zato si uzeo litij bateriju,pa je zelis i napuniti

opet imas min 80-100ah alternator pa bi koristio barem 50-6oah za dopunit bateriju a taj victron to nece moci

uglavnom uzeo si demizanu od 10litara i zelis koristiti svih 10 litara i to mozes ali ces je punit na case

to je polovicno rijesenje nisam zadovoljan ,ispada da se moglo ostati na obicnoj agm bateriji

ima victron od 50ah d /dc nesto je skuplji pa ajde on je bokun bolji iako se griju dosta ti pretvaraci,a sto je topliji to je iskoristivost manja
uglavnom dc/dc od 30ah je dobro nekom s alternatorom od 45-50ah ali ne i nekome ko ima veci alternator i xy potrosnje struje na brodu ,
puniti s 30ah je promasaj

bassen nema regulaciju ampera vec se moze bms regulirati max punjenje kad ce iskljuciti i ponovo se upaliti da baterija pocne se puniti

igraju se rijecima da mogu prodati proizvod,ali to manje vise svi rade
SEA
Senior Member

PostPostao/la som » 11. 06. 2024. (17:52)

Nemam ja bas puno pojma o tome svemu ali moja baterija iz Solarsopa radi i puni se bez ikavih punjaca ili pretvaraca i to vec skoro godinu dana. Alternator se manje muci sada nego prije s gelom od 300 Ah. Za punjenje imam vremena ko u prici, panulivam skoro svaki dan po par sati. Do sada mi je radilo punjenje motorne baterije 140 Ah, servisne od 300 Ah, desalinizatora 16 A uz frizider i ostale pi...rije. Kod mene je namjena klime iskljucivo da mi rashladi brod prije nego cu lec ka ministar.
Da sam slusao sve strucnjake ( one koji znaju i one koji "znaju ) jos bi bio na olovnim akumulatorima. Mestar radi baterije za romobile, ima svoje savjete, drugi radi u Rimca, ima svoje savjete, treci radi otocke sustave ima, svoje savjete. Ja sam pokupovao sta treba i sta ne treba, sve testirao na svakakve nacine i dosao sam do toga da sve klapa.
Nisam dobio od dvojice isti savjet, svaki ima svoju teoriju.
som
Old Senior Member

PostPostao/la SEA » 11. 06. 2024. (19:12)

som je napisao/la:Nemam ja bas puno pojma o tome svemu ali moja baterija iz Solarsopa radi i puni se bez ikavih punjaca ili pretvaraca i to vec skoro godinu dana. Alternator se manje muci sada nego prije s gelom od 300 Ah. Za punjenje imam vremena ko u prici, panulivam skoro svaki dan po par sati. Do sada mi je radilo punjenje motorne baterije 140 Ah, servisne od 300 Ah, desalinizatora 16 A uz frizider i ostale pi...rije. Kod mene je namjena klime iskljucivo da mi rashladi brod prije nego cu lec ka ministar.
Da sam slusao sve strucnjake ( one koji znaju i one koji "znaju ) jos bi bio na olovnim akumulatorima. Mestar radi baterije za romobile, ima svoje savjete, drugi radi u Rimca, ima svoje savjete, treci radi otocke sustave ima, svoje savjete. Ja sam pokupovao sta treba i sta ne treba, sve testirao na svakakve nacine i dosao sam do toga da sve klapa.
Nisam dobio od dvojice isti savjet, svaki ima svoju teoriju.

nema tu teorije vec strujna kljesta i koliko ce litij baterija povuc iz tvog alternatora,a vuci ce stalno istu struju
+moras imat drugu bateriju u tom krugu preko diodnog razjelnika ili slicno, da preuzme alternator kad se iskljuci punjenje

neki alternatori ce ic na max ,neki nece jer ce imat pad napona, sto cuda

neki ce panulavat satima neki ce htjeti da u dva sata ima nazad +100ah jer ce opet 4 dana bit u vali i mrzla bevand aili piva

zato je tu forum da podjeli iskutva a ne da se kaze meni to sve radi a ostalo su gluposti

jer upravo sto tebi radi ovome s 4 dana vale nece raditi

ali s ucestalim panulavanjem tebi i nije potreba litij to je bacanje novaca za tebe
SEA
Senior Member

PostPostao/la som » 11. 06. 2024. (20:59)

Mjerio sam struju punjenja jedno deset dana, mjenja se s napunjenoscu baterije. Ne znam zasto bi trebao u sat vremena vratiti 100 Ah kad ih ne mogu odmah i potrositi. Imam dvije baterije i ovaj razdjelnik
https://ibb.co/tMjC4Wc
Litij sam stavio radi težine, da imam zimi viska struje jer su dani puno kraci pa solar daje manje struje. Meni to nije bacanje love.
som
Old Senior Member

PostPostao/la SEA » 12. 06. 2024. (09:51)

Ti osobno nemas potrebu za napuniti bateriju u dvi ure,
ali nas svit koji ja znam navigava liti punta punta
Znaci navigacija ura do dvi i stajanje u valu koji dan i onda
je pozeljno da se napuni pristojno baterija,a voze li 20kg vise ili manje vecini to bitno nije,

Zato ono sto tebi igra i radi drugome nece raditi
Nekome ce spali alternator a nekome ce dc/dc 30 amp biti mali
SEA
Senior Member

PostPostao/la josey » 12. 06. 2024. (12:20)

sea,
slazem se sa tobom, mislim da tu tezina litija ne igra nikakvu ulogu, vec napon, brzina punjenja i kapacitet.
som nema taj problem sa DC/DC 30a jer panulaje cili dan
a sta je sa ljudima koji voze kratko? treba za uru utrpat u bateriju 100-200ah.
osim toga dc/dc ima manu, moras prikrojit zicu sa alternatora koja je obicno zakacena na anaser. to treba skinut i povuc direktno na baterije. Nekom to nije problem, al ako moras pola broda rastavit za taj zahvat, onda i nije neko rjesenje.
josey
Old Senior Member

Tip plovila: Drvenjača sa 120ks

PostPostao/la som » 12. 06. 2024. (13:04)

Odkuda vama da sam ja stavi dd/dc punjac. Stavio sam sliku na forum ali ne i punjac u brod jer nema za to potrebe kod mene.
som
Old Senior Member

PostPostao/la lupis » 12. 06. 2024. (14:13)

Provjeri Some još jednom što imaš.
Ne vjerujem da bi netko to tvrdio bez veze.
Terra promessa
lupis
Old Senior Member

Tip plovila: Merry Fisher 625,Suzuki 115

PostPostao/la som » 12. 06. 2024. (14:37)

Idem sad bacit oko u brod da vidim.
som
Old Senior Member

PrethodnaSljedeća

Natrag na Ostala elektronička i električna oprema

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.