UDESI NA MORU - 2017

Neobavezni razgovori ... sa isključivo "morskim" temama

Moderatori/ce: riberer, dome, Moderatori

Re: UDESI NA MORU - 2017

PostPostao/la borro » 27. 04. 2017. (09:07)

Evo sad gledam slike tog gumenjaka. Ljudi taj gumenjak ima 150 konja. A brod "Danče" baš nije brod koji ne čuješ da ti prilazi i siguran sam da je imao svijetla. Dakle tko god vozio gumenjak, mogao je prvo čuti, a zatim i vidjeti brod "Danče" a i prilično ga jednostavno zaobič ili se maknuti sa 150 konja!!! Mislim pa nisu se taljigali sa 4 konja. 150!! I da nitko od njih 8 nije ni čuo ni vidio brod od kapetanije!??
Chuck Norris Approved
Avatar
borro
Old Senior Member
 
Postovi: 2692
Pridružen/a: 02. 09. 2008. (11:21)
Lokacija: Karlovac-Rovanjska
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: deplasmanac Zampieri mare iz 1976g. + VP2002

Re: UDESI NA MORU - 2017

PostPostao/la lupis » 27. 04. 2017. (09:15)

Meni pak najprije upada u oči ,a zaključujem prema pravcu kretanja ,da je gumon dolazio brodu LK na livo.
Sad,ko je šta imao upaljeno ,ko nije,...... :crazy:

Jel se zna uopće koja je bila brzina oba plovila?
Mogli su bit oba okićeni i svitit ko božićno drvce ,ali procjena u mraku je jebena stvar.Nemože se procjenit ni brzina a ni točan pravac.
Nekako mi se čini da je tu netko nešto krivo procijenio,i da se gumon zbog toga našao pod provom....

Ne vjerujem da je lk plovila pod rotirkom a uvjereni da oko njih nema nikoga.Ovaj na gumonu i da je imao svitlo to se jedva vidi na većini takvih plovila.Šta kaže Karamba,svitlo u kabini,ćakula,pogledaš u mobitel 5 minuta poslije si ko ćorava kokoš...,i ta brzina.. ,kriva procjena...ako je bilo 3 para očiju pa jedno oko ih je moralo vidjet...
S druge strane uvjerenje kako imaš prednost,ili opet kriva procjena,ili bahatost ...,e to sad ovisi pak o svitlima oba plovila,ko zna što još...,ovaj u gumonu je njega morao vidjet i bez rotirki,ali uvjeren u svoju prednost,i krivu procjenu...

Koliko puta zimi po mraku zuje neosvjetljeni škafovi,gumoni od pošte do pošte ,čuvaju pošte u tajnosti...,alkool da i ne govorim,svi uvjereni da oko njih nema nikoga miljama...,a doživio sam i nekoliko puta da čujem mrcine od motora u blizini a brod neosvjetljen i plovi preko 20 milja brzinom.....

To bi morala bit baš gadna karma da ti motor stane...
Terra promessa
Avatar
lupis
Old Senior Member
 
Postovi: 10360
Pridružen/a: 05. 06. 2008. (13:04)
Lokacija: Kvarner
Tip plovila: Merry Fisher 625,Suzuki 115

Re: UDESI NA MORU - 2017

PostPostao/la teo_ribar » 27. 04. 2017. (09:36)

A sinoć san negdi čul da je gumenjaka pregazilo sa desne strane, vidi se da je skršen od timuna prema provi.

Znan da je bilo grdo vrime. ALI jbmu da ne vidiš i ne čuješ takvu mrcinu mi ne gre va glavu. :(
˝Nema veze kakav je zakon bitno je samo da ga ti i policajac koji te kontrolira tumačite na isti ili sličan način ˝ by: el passo

˝Ma nema problema ako ga zabrane (MR), važno je da kontrole ostanu iste.˝ by: ab ovo

˝Kuster , a da se prestaneš drogirat ?˝ by: Lady M
Avatar
teo_ribar
Old Senior Member
 
Postovi: 6439
Pridružen/a: 15. 12. 2008. (17:34)
Lokacija: Sušak
Vrsta ribolova: profesionalni
Tip plovila: Adria 501...Yam 6ks 4T

Re: UDESI NA MORU - 2017

PostPostao/la lupis » 27. 04. 2017. (09:49)

Pa zdesne nego šta....,uzmi kartu i pravac kretanja nemora ti nitko ništa govorit...,zato i je sad ta priča koja svitla i gdje su gorila ili vrtila se, a koja nisu...
Ali u noći se to sve zaobilazi u širokom luku a ne tjeraju se pravila do pod provu....

Fiftififti...
Terra promessa
Avatar
lupis
Old Senior Member
 
Postovi: 10360
Pridružen/a: 05. 06. 2008. (13:04)
Lokacija: Kvarner
Tip plovila: Merry Fisher 625,Suzuki 115

Re: UDESI NA MORU - 2017

PostPostao/la el passo » 27. 04. 2017. (09:53)

teo_ribar je napisao/la:A sinoć san negdi čul da je gumenjaka pregazilo sa desne strane, vidi se da je skršen od timuna prema provi.

Znan da je bilo grdo vrime. ALI jbmu da ne vidiš i ne čuješ takvu mrcinu mi ne gre va glavu. :(


Ovisno o puno faktora. Jednom sam prilikom usidren svjetlio za kalamare. Malo je puhalo, bio sam okrenut prema vjetru. Odjednom reflektor na meni a pičuljan 800 10 tak metara od mene...po krmi. Policijska kontrola je bila u pitanju ali ja ih nisam ni čuo ni vidio dok me nisu osvjetlili iako je motor bio ugašen i imao sam potopnu dtd lampu
Postoje samo dvije vrste forumaša. Oni koji sve znaju i oni koji misle da puno toga još moraju naučiti. Jedan mudar čovjek je zaključio....što više znam to sam više svjestan koliko neznam
Avatar
el passo
Old Senior Member
 
Postovi: 5575
Pridružen/a: 19. 09. 2011. (22:38)
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Bayliner ciera 2655 mercruiser 5.0 EFI bravo2

Re: UDESI NA MORU - 2017

PostPostao/la teo_ribar » 27. 04. 2017. (09:54)

lupis je napisao/la:
Fiftififti...

možda ne baš fifti fifti, al u svakom slučaju je podijeljena, kao i svaka u pomorstvu
˝Nema veze kakav je zakon bitno je samo da ga ti i policajac koji te kontrolira tumačite na isti ili sličan način ˝ by: el passo

˝Ma nema problema ako ga zabrane (MR), važno je da kontrole ostanu iste.˝ by: ab ovo

˝Kuster , a da se prestaneš drogirat ?˝ by: Lady M
Avatar
teo_ribar
Old Senior Member
 
Postovi: 6439
Pridružen/a: 15. 12. 2008. (17:34)
Lokacija: Sušak
Vrsta ribolova: profesionalni
Tip plovila: Adria 501...Yam 6ks 4T

Re: UDESI NA MORU - 2017

PostPostao/la oneeyed » 27. 04. 2017. (10:04)

lupis je napisao/la:Pa zdesne nego šta....,uzmi kartu i pravac kretanja nemora ti nitko ništa govorit...,zato i je sad ta priča koja svitla i gdje su gorila ili vrtila se, a koja nisu...
Ali u noći se to sve zaobilazi u širokom luku a ne tjeraju se pravila do pod provu....

Fiftififti...

Ne razumijem ovo....koliko shvaćam napisano ispada da je kapetanija oduzela prednost gumenjaku koji je onda kao terao pravila pa završio pod provom, pa je odgovornost fifti-fifti???
Ako je udaren s desne strane znači da mu je kapetanija došla s desna i samim time bez obzira na rotacijska svijetla bila u prednosti prolaska, zar ne?
A što se tiče zvuka, pri jakom vjetru trebaš se dovikivati na pet metara udaljenosti, i to bez kapuljače na glavi.
Zadnja izmjena: oneeyed; 27. 04. 2017. (10:07); ukupno mijenjano 1 put/a.
"Najgore što ti se može dogoditi je da na tebe padne nešto tupo, a teško. To drobi kosti."
Avatar
oneeyed
Old Senior Member
 
Postovi: 1450
Pridružen/a: 09. 06. 2008. (08:56)
Lokacija: Pirovac
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Ribar 480

Re: UDESI NA MORU - 2017

PostPostao/la karamba » 27. 04. 2017. (10:05)

I tko kaže da guma nije osvjetljena? Ovaj bauštelac iza misli da nije , ako su sjedili iza kod motora a svjetla pravilno postavljena nisu mogli znat jesu ili nisu upaljena!
Oču reč da svatko tko ima kabinu s bilo kakvim svjetlom u nutra nema teorije da išta vidi a večinom ni ne gledaju znači oslanjaju se samo na radar koji očito ne funkcionira.
Sve skupa prestrašno.
Milijune bacaju na gluposti umjesto 20-ak helihoptera koji bez problema pokrivaju obalu od koje čitava država živi ko bubreg u loju. A ovi iz dubravnika idu gore spašavat lika, dobro da nisu iz crne gore poslali nekog
U.T.R. SMOKVA
----rent a boat----
Avatar
karamba
Old Senior Member
 
Postovi: 3313
Pridružen/a: 07. 06. 2008. (11:09)
Lokacija: krk
Vrsta ribolova: mali
Tip plovila: 2bakan5 yam 40,60 ,galeon475yam70,sessa100

Re: UDESI NA MORU - 2017

PostPostao/la lupis » 27. 04. 2017. (10:24)

oneeyed je napisao/la:
lupis je napisao/la:Pa zdesne nego šta....,uzmi kartu i pravac kretanja nemora ti nitko ništa govorit...,zato i je sad ta priča koja svitla i gdje su gorila ili vrtila se, a koja nisu...
Ali u noći se to sve zaobilazi u širokom luku a ne tjeraju se pravila do pod provu....

Fiftififti...

Ne razumijem ovo....koliko shvaćam napisano ispada da je kapetanija oduzela prednost gumenjaku koji je onda kao terao pravila pa završio pod provom, pa je odgovornost fifti-fifti???
Ako je udaren s desne strane znači da mu je kapetanija došla s desna i samim time bez obzira na rotacijska svijetla bila u prednosti prolaska, zar ne?
A što se tiče zvuka, pri jakom vjetru trebaš se dovikivati na pet metara udaljenosti, i to bez kapuljače na glavi.


Šta imaš ne razumit,gumon je opizdio u crveno,a lk u "Zeleno ",ako ga je bilo....

Prednost vridi dok ne shvatiš da je bolje popustit...

Oni su morali vidjet jedan drugog...,morali....,jer brod lk je osvjetljen,a isto tako na njemu su tri profesionalca sa 6 očiju ...
Terra promessa
Avatar
lupis
Old Senior Member
 
Postovi: 10360
Pridružen/a: 05. 06. 2008. (13:04)
Lokacija: Kvarner
Tip plovila: Merry Fisher 625,Suzuki 115

Re: UDESI NA MORU - 2017

PostPostao/la oneeyed » 27. 04. 2017. (10:53)

"Kada su motorni brodovi istih namjena ili svi bez posebnih oznaka prednosti, a kursevi će im se ukrižati, ili će biti u presijecanju, prednost ima onaj brod ili brodica kojemu nitko ne prilazi sa desne strane."
slika
A brod je gumenjak a B brod je kapetanija.
Sve je valjda jasno.
"Najgore što ti se može dogoditi je da na tebe padne nešto tupo, a teško. To drobi kosti."
Avatar
oneeyed
Old Senior Member
 
Postovi: 1450
Pridružen/a: 09. 06. 2008. (08:56)
Lokacija: Pirovac
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Ribar 480

Re: UDESI NA MORU - 2017

PostPostao/la teo_ribar » 27. 04. 2017. (11:13)

oneeyed je napisao/la:"Kada su motorni brodovi istih namjena ili svi bez posebnih oznaka prednosti, a kursevi će im se ukrižati, ili će biti u presijecanju, prednost ima onaj brod ili brodica kojemu nitko ne prilazi sa desne strane."
slika
A brod je gumenjak a B brod je kapetanija.
Sve je valjda jasno.


nije na moru sve crno ili bijelo, tako da je i ovo u pravilima


Ako se brod koji treba zadržati kurs i brzinu, iz bilo kojeg razloga, nađe tako blizu da se sudar ne može izbjeći samo manevriranjem broda koji je dužan da se ukloni s puta, on mora poduzeti radnju koja će najbolje pridonijeti da se sudar izbjegne.
Zadnja izmjena: teo_ribar; 27. 04. 2017. (11:16); ukupno mijenjano 1 put/a.
˝Nema veze kakav je zakon bitno je samo da ga ti i policajac koji te kontrolira tumačite na isti ili sličan način ˝ by: el passo

˝Ma nema problema ako ga zabrane (MR), važno je da kontrole ostanu iste.˝ by: ab ovo

˝Kuster , a da se prestaneš drogirat ?˝ by: Lady M
Avatar
teo_ribar
Old Senior Member
 
Postovi: 6439
Pridružen/a: 15. 12. 2008. (17:34)
Lokacija: Sušak
Vrsta ribolova: profesionalni
Tip plovila: Adria 501...Yam 6ks 4T

Re: UDESI NA MORU - 2017

PostPostao/la teo_ribar » 27. 04. 2017. (11:15)

dupli
˝Nema veze kakav je zakon bitno je samo da ga ti i policajac koji te kontrolira tumačite na isti ili sličan način ˝ by: el passo

˝Ma nema problema ako ga zabrane (MR), važno je da kontrole ostanu iste.˝ by: ab ovo

˝Kuster , a da se prestaneš drogirat ?˝ by: Lady M
Avatar
teo_ribar
Old Senior Member
 
Postovi: 6439
Pridružen/a: 15. 12. 2008. (17:34)
Lokacija: Sušak
Vrsta ribolova: profesionalni
Tip plovila: Adria 501...Yam 6ks 4T

Re: UDESI NA MORU - 2017

PostPostao/la dimulius » 27. 04. 2017. (11:19)

sve je jasno
lupis je nepreciznim pisanjem bija (sam sebi) kontradiktoran i stvorija zabunu

ako je gumi udren sa svoje desne strane, onda slicica od jednookog sve objasnjava

nekad davno (87e) smo po noci isli na hvar (Stari Grad) i kako smo se blizili otoku ugasili svitlo na jarboletu jerbo od refleksije sa kabine nismo dobro vidili. Malo nakon toga nam je 20ak metri po krmi protutnja hidroklirac u punoj brzini. Covik nas nije moga vidit po svitlima jerbo nam je gorilo samo zeleno i crveno svitlo. E sad, je li nas nekako ipak uspija vidit ili nas je slucajno falija ne znan, ali evo me, pisen po forum 30 godina poslin

Inace jedna mozda nekome korisna napomena.
Svi ozbiljniji brodovi, ukljucivo i spomenuti brod lucke kapetanije imaju AIS predajnik.
Dakle, uz relativno neveliku investiciju u VHF stanicu koja ima AIS prijemnik, mozes imat informaciju da ti je u blizini takav brod (osnovni podaci, kurs i brzina), a i alarm ako ti se neko (ili ti nekome) priblizi.
Dodatno, vecina tih VHF-ova se moze spojit sa fishfinder/ploter uredjajima pa onda i na vecem ekranu imas tu informaciju.
Nije apsolutna sigurnost (jer ne vidis one koji nemaju AIS), ali ovome (i nesritnim ljudima koji su bili s njime) bi bilo spasilo glavu.
Avatar
dimulius
Old Senior Member
 
Postovi: 2308
Pridružen/a: 27. 10. 2010. (22:20)
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: G23 Yanmar 4LHA HTP

Re: UDESI NA MORU - 2017

PostPostao/la oneeyed » 27. 04. 2017. (11:25)

teo_ribar je napisao/la:nije na moru sve crno ili bijelo, tako da je i ovo u pravilima


Ako se brod koji treba zadržati kurs i brzinu, iz bilo kojeg razloga, nađe tako blizu da se sudar ne može izbjeći samo manevriranjem broda koji je dužan da se ukloni s puta, on mora poduzeti radnju koja će najbolje pridonijeti da se sudar izbjegne.

Ma apsolutno, samo pišem da se sukladno pravilima gumenjak trebao skloniti s putanje kapetaniji. Čim si se nasrid mora sudario s drogim plovilom mora u tome biti i tvoje krivice, ali to nije fifti-fifti, a po spomenutim uvjetima (noć, jaki vjetar, valovi, neosvjetljen gumenjak) udio u krivnji kapetanije je jako mali ako ne i nikakav. Ovo sve, naravno, ako se stvar odvila kako se može pročitati ova dva dana.
"Najgore što ti se može dogoditi je da na tebe padne nešto tupo, a teško. To drobi kosti."
Avatar
oneeyed
Old Senior Member
 
Postovi: 1450
Pridružen/a: 09. 06. 2008. (08:56)
Lokacija: Pirovac
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Ribar 480

Re: UDESI NA MORU - 2017

PostPostao/la egotrip » 27. 04. 2017. (11:48)

Kako dokazati da nije bilo svjetla,ne razumijem taj dio,jeli propusteno vjestacenje posade na brodu to neznam,ali mislim da nebi trebalo bit a ako je to je sramota i za otkaze.Kako je bilo juga nevirujem da je gumenjak nesto juria.Svjetlo se na brodu može izgasit bez neke filozofije od udaraca valova i to nije razlog da se nekog pregazi.
Avatar
egotrip
Senior Member
 
Postovi: 727
Pridružen/a: 25. 05. 2010. (19:48)
Lokacija: hvar
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: gs nautica open 550 yamaha 100 4t

PrethodnaSljedeća

Natrag na Mandrać

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.