Fishfinder i lignje?

Izbor, nacin rada, snage, ugradnja, prikazi rada i podesavanje...

Moderatori/ce: dome, aladin, Moderatori

Re: Fishfinder i lignje?

PostPostao/la Orut » 20. 12. 2017. (21:24)

Panbo je napisao/la:
Mislim da je bez temelja tvrditi da lignja nema odraz na zaslonu ff zato što nema mihur i krv. Kako to da neki ribari uštimavaju kut sonde puštajući malo veći komad olova pod krmu . Ima li olovo mihur i krv ?


Svakako je to nepravilno tvrdit, lignja ima odraz, samo je on vrlo nizak, ali nije bit u tome. Bit je u gustoći medija. Prvo ne mogu povezat odakle ti tu ta krv, nije krv nego valjda kost. Ne znam sta bi tu bila krv,....,šta se ultrazvuk reflektira od eritrocita? Ali ti koji tumače da se lignja ne vidi zbog toga sta nema mjehur ili kost valjda misle na tu gustoću medija, jer se echo u najvećem dijelu proizvodi na prijelazu gustoće koja je drastična u slučaju ribljeg mjehura. Upravo on najviše odaje ribu.

Ribari ne uštimavaju kut, kut je fiksan, stimaju gain i ostalo, puno njih na cep od pive, ali tu se isto radi o velikoj promjeni gustoće.

Panbo nisam ja prvi spominja mihur i krv. To sam vidija u jednom postu od ranije.Krv. Čista nebuloza. Gustoća medija, ok.
Štimaju ljudi i gain (bio sam radarista u vojsci) i kut sonde u odnosu na kosinu krm. zrcala i morske površine.
Netko je spominja mjehuriće zraka u brazdi od propelera u kontekstu rada ff. Mjehurići zraka samo prave smetnje. Znamljude koji su imali problema ugrađujući sondu unutar broda kada im je u mediju za fiksiranje ostalo zraka.
Meni osobno na gliseru za rentu sitni mjehurići zraka su pravili problem iznad brzine od 10_12 milja. Oni klize ispod trupa glisera i dolaze pod sondu. Ako se sonda uroni dublje smetnji nema ali onda sonda pravi " v " val isve po motoru.
Avatar
Orut
Senior Member
 
Postovi: 579
Pridružen/a: 08. 12. 2017. (08:50)
Lokacija: Vodice
Lokacija: Vodice
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: drvena pasara sa kabinom

Re: Fishfinder i lignje?

PostPostao/la ebabic6 » 21. 12. 2017. (15:55)

Panbo je napisao/la:
Mislim da je bez temelja tvrditi da lignja nema odraz na zaslonu ff zato što nema mihur i krv. Kako to da neki ribari uštimavaju kut sonde puštajući malo veći komad olova pod krmu . Ima li olovo mihur i krv ?


Svakako je to nepravilno tvrdit, lignja ima odraz, samo je on vrlo nizak, ali nije bit u tome. Bit je u gustoći medija. Prvo ne mogu povezat odakle ti tu ta krv, nije krv nego valjda kost. Ne znam sta bi tu bila krv,....,šta se ultrazvuk reflektira od eritrocita? Ali ti koji tumače da se lignja ne vidi zbog toga sta nema mjehur ili kost valjda misle na tu gustoću medija, jer se echo u najvećem dijelu proizvodi na prijelazu gustoće koja je drastična u slučaju ribljeg mjehura. Upravo on najviše odaje ribu.

Ribari ne uštimavaju kut, kut je fiksan, stimaju gain i ostalo, puno njih na cep od pive, ali tu se isto radi o velikoj promjeni gustoće.



;) ligna ima krv samo nije crvena nego plavkasto siva
Avatar
ebabic6
Member
 
Postovi: 193
Pridružen/a: 26. 04. 2010. (20:02)
Lokacija: rovinj
Tip plovila: istranaka

Re: Fishfinder i lignje?

PostPostao/la Panbo » 21. 12. 2017. (19:07)

Štimaju ljudi i gain (bio sam radarista u vojsci) i kut sonde u odnosu na kosinu krm. zrcala i morske površine.
To ti misliš na tkz radni kut, odnosno "running angle" koji se može namistat kod krmenih instalacija. Radi se o kutu u smjeru naprid-nazad kod ugradnje sonde na krmu. To je onda za manje brodove, ali za to im ne triba olovo, mislim može on to radit na način da proba bacat olovo po rubovima snopa pa gledat kad ce mu (ili neće) upast u zraku, ali to može radit i na druge načine, ne triba mu to olovo. Ako je kut pokrivanja sonde poznat mislim da je to nepotrebno, ali eto sto judi sto ćudi.

Netko je spominja mjehuriće zraka u brazdi od propelera u kontekstu rada ff. Mjehurići zraka samo prave smetnje. Znamljude koji su imali problema ugrađujući sondu unutar broda kada im je u mediju za fiksiranje ostalo zraka.


Kod krmenih instalacija ti mijuri od propele i drugi se izbjegavaju namistanjem tog radnog kuta sonde. Zrak je dobrodošao jedino u ribi. Kad se sonda lipi, jedino pravilan način je sporosuseci epoksid, nikakvi silikoni, sike....al eto nekima radi. Samo kažem da je epoksid jedino po zanatu, tu ne bi tribalo ostat zraka u mediju ako se pravilno zalipi.
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75

Re: Fishfinder i lignje?

PostPostao/la Panbo » 21. 12. 2017. (19:37)

Meni osobno na gliseru za rentu sitni mjehurići zraka su pravili problem iznad brzine od 10_12 milja. Oni klize ispod trupa glisera i dolaze pod sondu. Ako se sonda uroni dublje smetnji nema ali onda sonda pravi " v " val isve po motoru.


To je stari problem, imaju ga mnogi, viruj mi. To strcanje zovu "rooster tail". Mnogi bi to tako ostavili jer dobiju odlične performanse pa onda naprave na krmenom zrcalu iznad sonde jedan "strcobran".
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75

Re: Fishfinder i lignje?

PostPostao/la Orut » 21. 12. 2017. (23:07)

Slažem se sa tvojim napisima o toj tematici i vidim da si tu " doma".
Ja sam sa svojih glisera (4 kom) skinija sonde i ostavija samo navigaciju jer kad turist na ff -- u vidi da je u plitkome onda je već kasno i propela i stopa je već u k.... .
Ljudi rade svašta i ne žele dobronamjeran savjet , ne žele " na sebe".
Orut
Avatar
Orut
Senior Member
 
Postovi: 579
Pridružen/a: 08. 12. 2017. (08:50)
Lokacija: Vodice
Lokacija: Vodice
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: drvena pasara sa kabinom

Re: Fishfinder i lignje?

PostPostao/la Panbo » 23. 12. 2017. (18:38)

Ljudi rade svašta i ne žele dobronamjeran savjet , ne žele " na sebe".


Da, rade stvarno svašta, ne možeš virovat šta im sve padne na pamet, stvarno san vidija, čuja i pročita mnoštvo raznih bisera, ali to "ne daju na se" je nažalost dosta puta istina što je totalna glupost. Zašto neko ne bi posluša savjet od nekoga, a sad oces li ga ti prihvatit to je pitanje za tebe samoga. Ako misliš da te zajebaje nemoj ga prihvatit.

Tebi to recimo sa sondom i gostima, to je drugi par postola, to bi i ja napravija valjda kad je to tako ka sta govoriš.
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75

Re: Fishfinder i lignje?

PostPostao/la Joly » 31. 03. 2018. (17:19)

Pošto je liganja sve manje a želja da bi se ulovile sve veče, tražimo različite načine da je ulovimo.Tu nam do neke mjere pomaže FF. Jedna od teorija je, da se nađu mali oblačiči ili male tačkice raznih boja na FF. Kada nađemo neke tragove tu pokušamo sa lovom i dosta puta sa uspjehom. I sam sam se počeo posluživati tom metodom.
Rezultati su bili mješani.
Jednom su se lignji lovili, drugi put nisu. Ne Ne nije to nije htjela isti. Nije je bilo. Dosta puta sam lovio na pošti.Na ekranu 0. Odnikud jena lignja. Odma bacam drugi peškafono.
Prvu lagano vučem do barke. Nisam je ni izvukao več je zagrizla druga i tako dalje. Digao sam jatu na pola dna. Uhvatio 11 komada. Na ekranu ništa osim mojih peškafondi.
Rezultat, lignje su zamjenile moje peškafonde za hranu.

Da se vratim ka mojoj teoriji.

Da bi sonder mogao nesto detektirati, mora se signal vratiti, da bi se šta vidjelo na ekranu. A signal se vrača samo od nešto tvrdog. A što je to tvrdo na ribi.
Nije kost, nije mjehur, nije krv.
To su ljuske na ribi.
Zato kad nešto vidimo na dnu vidimo male ribice. Liganj je predator i zadržava se gdje je hrana.

Zato je moje mišljenje da se lignje ne vide. Ako nisam u pravu neka me neko ispravi ;)
LP
Joly
#Rogi Ribaru#
Avatar
Joly
New Entry
 
Postovi: 60
Pridružen/a: 25. 03. 2012. (01:40)
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Elan 460

Re: Fishfinder i lignje?

PostPostao/la Mogway » 01. 04. 2018. (07:48)

Bio sam prosli mjesec na predavanju od Antonela Salvija i Garmina u Trstau... Organizirao je Motomarine predavanje... Fokus je bio na Garmin uredjaje i njegova iskustva u citanju istih... Kirnje, Dentali, Tune, Lignje, mala riba... Zakljucak je da se lignje itekako vide na sonderu samo ga treba dobro podesiti... !!!
Ima i podosta snimaka na njegovom jubitu kanalu pa izvolite :wave:
Avatar
Mogway
Member
 
Postovi: 233
Pridružen/a: 01. 02. 2010. (21:55)
Lokacija: Pula
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: mali
Tip plovila: Gobbi 5.99 - Istranka

Re: Fishfinder i lignje?

PostPostao/la zorica » 01. 04. 2018. (14:23)

Joly je napisao/la:Da se vratim ka mojoj teoriji.

Da bi sonder mogao nesto detektirati, mora se signal vratiti, da bi se šta vidjelo na ekranu. A signal se vrača samo od nešto tvrdog. A što je to tvrdo na ribi.
Nije kost, nije mjehur, nije krv.
To su ljuske na ribi.
Zato kad nešto vidimo na dnu vidimo male ribice. Liganj je predator i zadržava se gdje je hrana.

Zato je moje mišljenje da se lignje ne vide. Ako nisam u pravu neka me neko ispravi ;)



A jeli termoklin tvrd...???
Avatar
zorica
Old Senior Member
 
Postovi: 1687
Pridružen/a: 04. 06. 2008. (08:09)
Lokacija: medići-mimice
Lokacija: Baška voda/medići
Vrsta ribolova: profesionalni
Tip plovila: quicksilver 500 fish,merc 60 efi

Re: Fishfinder i lignje?

PostPostao/la Panbo » 01. 04. 2018. (16:22)

Ima ribe koja nema ljusku pa se isto vidi nema to veze sa tvrdocom, bit je u gustoci medija, sto se moze svesti na tvrdocu ali onda u oba smjera. Mozes potopit bocu od koce i kamenu balotu na istu dubinu, zracit sa istom spravom i vidit ces da ce boca od koce dati isti rezultat kao i kamena balota. Dakle tu je i tvrdo i meko, a rezultat je praktički isti.
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75

Re: Fishfinder i lignje?

PostPostao/la MURTER 600 » 01. 04. 2018. (22:48)

Mogway je napisao/la:Bio sam prosli mjesec na predavanju od Antonela Salvija i Garmina u Trstau... Organizirao je Motomarine predavanje... Fokus je bio na Garmin uredjaje i njegova iskustva u citanju istih... Kirnje, Dentali, Tune, Lignje, mala riba... Zakljucak je da se lignje itekako vide na sonderu samo ga treba dobro podesiti... !!!
Ima i podosta snimaka na njegovom jubitu kanalu pa izvolite :wave:


Mogway, ja tebi vjerujem da si bio na predavanju i da su vam puno toga napricali i na simulaciji pokazali,ali dok nas ne odvedu na more i u naravi
prikažu odraz liganja za mene su to samo marketinški trikovi :think:
Murterino 21
Demokracija je kada dvije budale imaju više prava od jednog pametnog!
To što su se meduze održale bez mozga preko 650 miliona godina,daje nadu mnogim ljudima..........
Avatar
MURTER 600
Old Senior Member
 
Postovi: 1604
Pridružen/a: 08. 03. 2010. (11:23)
Lokacija: otok Krk - grad KRK
Vrsta ribolova: mali
Tip plovila: MURTER 600(murterino 21) Nanni turbodiesel 60

Re: Fishfinder i lignje?

PostPostao/la Mogway » 02. 04. 2018. (07:18)

Sinoć, nije neka slika jer sam na brzinu okinuo ali već budeš ukapirao ...!!!

Ovisno o veličini (ako su preko kile) manifestiraju se čak i kao polumjeseci, ali uvijek isprekidana nepravilna crta :wave:


slika

slika
Avatar
Mogway
Member
 
Postovi: 233
Pridružen/a: 01. 02. 2010. (21:55)
Lokacija: Pula
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: mali
Tip plovila: Gobbi 5.99 - Istranka

Re: Fishfinder i lignje?

PostPostao/la zorica » 02. 04. 2018. (08:28)

MURTER 600 je napisao/la:
Mogway je napisao/la:Bio sam prosli mjesec na predavanju od Antonela Salvija i Garmina u Trstau... Organizirao je Motomarine predavanje... Fokus je bio na Garmin uredjaje i njegova iskustva u citanju istih... Kirnje, Dentali, Tune, Lignje, mala riba... Zakljucak je da se lignje itekako vide na sonderu samo ga treba dobro podesiti... !!!
Ima i podosta snimaka na njegovom jubitu kanalu pa izvolite :wave:


Mogway, ja tebi vjerujem da si bio na predavanju i da su vam puno toga napricali i na simulaciji pokazali,ali dok nas ne odvedu na more i u naravi
prikažu odraz liganja za mene su to samo marketinški trikovi :think:


murter bar ti znaš uvatit lignju..

lipo je uzmi u ruku....probij po sredini plašta...zaveži najtanjim mogućim koncem ili najlonom....ili je samo baci u more krepanu kad nema kurenta i javi šta si vidija na sonderu kad ona potone na 2...4...8....12.....itd metara dubine ispod sonde...

ko je nebude vidija na sonderu...neka baci sonder odma u more
Avatar
zorica
Old Senior Member
 
Postovi: 1687
Pridružen/a: 04. 06. 2008. (08:09)
Lokacija: medići-mimice
Lokacija: Baška voda/medići
Vrsta ribolova: profesionalni
Tip plovila: quicksilver 500 fish,merc 60 efi

Re: Fishfinder i lignje?

PostPostao/la Trogiranin » 03. 04. 2018. (07:13)

I neka kaže di ga je bacija .....
,a i kakav bi to lignjolov bio da se ne mora beštimat, te ja pitam ? BY zipi

Ovaj Trogiranin ...pa vidi mu lokaciju....,i ti bi njemu vjerovao..??...by LUPIS


Imat brod na livadi je isto ko i imat kravu, ne možeš plovit! ..... A KO BI DRUGI ..... LUPIS !!!
Avatar
Trogiranin
Old Senior Member
 
Postovi: 3221
Pridružen/a: 19. 01. 2009. (21:18)
Lokacija: Trogir
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Galeb 6,75 Lombardini LDW 2204

Re: Fishfinder i lignje?

PostPostao/la Mogway » 03. 04. 2018. (20:31)

Evo da ne gubiš vrijeme :mrgreen:

1. Olovo na dnu
2. Kalamar 2 paša iznad olova
3. Olovo 2 paša dignuto
4. Kalamar 2 paša iznad olova

slika

I nadam se da smo zaključili ovu temu i filozofije :wave:
Avatar
Mogway
Member
 
Postovi: 233
Pridružen/a: 01. 02. 2010. (21:55)
Lokacija: Pula
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: mali
Tip plovila: Gobbi 5.99 - Istranka

PrethodnaSljedeća

Natrag na Fishfinder-i

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.