Ima li itko iskustva sa kupovinom fishfindera u Americi

Izbor, nacin rada, snage, ugradnja, prikazi rada i podesavanje...

Moderatori/ce: dome, aladin, Moderatori

Re: Ima li itko iskustva sa kupovinom fishfindera u Americi

PostPostao/la đirandula » 07. 03. 2011. (19:54)

Ja san reka svom prijatelju u USA da ode do dućana di se prodaju ti uređaji i da pita za taj problem sa tim signalom za Europu, to mi se čini najbolje jer ovako mi možemo mozgat do ko zna kada i na kraju kupit uređaj koji neće vamo radit...
RAFTER reci i ti tom svom da pita pa da vidimo o čemu se radi...
Avatar
đirandula
Senior Member
 
Postovi: 575
Pridružen/a: 01. 03. 2011. (18:04)
Lokacija: Omiš
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Grašo 19 - Vetus M 4.17 ( 42 ks)

Re: Ima li itko iskustva sa kupovinom fishfindera u Americi

PostPostao/la udica » 07. 03. 2011. (20:34)

Rafter je napisao/la:Nadam se da sam malo pomogao..ako skuzim to sa tim EGNOS-ima i svim ostalim javim :thumbup:


...aj vidi BRZO pa javi, ja iman Hondu 90 VTEC volija bi je spojit s combo uređajem a da mi sve čita, navodno NMEA 2000 protokol ne podrzava :roll: :?:
Avatar
udica
Old Senior Member
 
Postovi: 1103
Pridružen/a: 04. 06. 2008. (20:57)
Lokacija: Marina
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Atlantic 560 PH Honda 90VTEC

Re: Ima li itko iskustva sa kupovinom fishfindera u Americi

PostPostao/la Rafter » 07. 03. 2011. (23:42)

Udica...
Malo mi je cudno da honda 90 ne podrzava NMEA 2000 kad vidim da honda 50 ga podrzava , mozda najbolje da pitas zastupnika honde za to?

E sad sto se tice svih onih EGNOS-A I WAAS-A..stvar je sljedeca koliko sam shvatio proucavajici internet sve te skracenice oznacavaju KOREKCIJSKE sustave poznatog nam Gps-a ..pa su tako japanci i azijati poceli prvi s tim 1999 god ..radi se u biti o dodatnom sustavu odredjivanja pozicije koji se npr u europi sastoji od par novih satelita(2005god) i centara za korekciju smjestenih diljem europe koji po nekakvoj shemi korigiraju lose signale satelita koji su znali slati malo neprecizne podatke a opet ovisno o ionosferi i utjecaju sunca bla bla bla...tako da se sa uredjajima koji posjeduju EGNOS namjenjen za europu dobiva precizniji i konstantniji signal odnosno polozaj ...kazu do 7 metara :wtf: ... znaci po meni bi svi ti uredjaji namjenjeni americkom trzistu trebali raditi i kod nas SAMO bi bilo malo neprecizni i mozda bi im signal prekidao ali bi trebali raditi...ostaje nam jos cekati obkasnjenje americkih trgovaca ili nekog strucnjaka s FER-a koji se kuzi u problematiku :thumbup:
Avatar
Rafter
Senior Member
 
Postovi: 987
Pridružen/a: 08. 08. 2010. (19:52)
Lokacija: pula
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Naval19

Re: Ima li itko iskustva sa kupovinom fishfindera u Americi

PostPostao/la amiklic1 » 08. 03. 2011. (00:16)

na mom HDS-5 preciznost pozicije cijelo vrijeme na moru je u rasponu od 2 do 4 metra ;-)

HDS uređaji podržavaju NMEA200, i mogu se spojiti na sve modele motora koji podržavaju NMEA protokol 8također i ethernet igra, al' to je malo kompliciranija igra).

Šta se tiče WAAS/EGNOS-a, ovdje vidite da je istina da nemaju sci uređaji obje opcije:
http://www.lowrance.com/ProductComparis ... 3481,33484

u stvari, samo za SAD imaju WAAS, svi ostali nemaju to ali imaju EGNOS koji se koristi van.

razlika u samoj preciznosti mislim da nije presudna,


Neki izvori kažu da je SIRF 3 GPS senzor (imaju ga svi HDS uređaji) precizniji od WAAS/EGNOS izračuna, te da signal oji primaju automatski izračunava WAAS/EGNOS, a moram priznati da ni ja nisam vidio neko poboljšanje kad sam ga uključivao i isključivao.

Inače, GPS senzor prima signal satelita i prema tome računa položaj (računa svoj položaj prema satelitima, te prema najmanje tri satelita može izračunati položaj u tri dimenzije), a WAAS/EGNOS sustavi popravljaju moguće pogreške "satelitskog" izračuna položaja.

kad sam počinjao s GPS uređajima raditi, još uvijek su ameri imali ugrađenu namjernu grešku položaja i do 500 metara, ap smo opet radili s tim. Za vrijeme Pustinjske oluje su to isključili, i to je bila fešta svjetskih razmjera. Inače, njihovi vojni uređaji tad su radili s algoritmom koji je izbjegavao namjernu grešku, pa su im pokazivali točan položaj (u granicama tadašnjih teh. mogućnosti, naravno), ali operacija razmjera P. Oluje zahtijevala je opskrbu vojske mnogo većim brojem uređaja, pa su bili prisiljeni gređku isključiti na neko vrijeme...

zaključit ću savjetom da se ne bojite kupiti uređaj bez EGNOS podrške ako nemate drugog izbora, ali mislim da je svakako pametnije iskoristiti mogućnost koja je pružena i nabavit HDS uređaj od trgovca kojeg sam preporučio ili nekog sličnog, za super cijenu i potpuno sigurno. nemam ništa od toga, samo želim pomoć'...
Avatar
amiklic1
Old Senior Member
 
Postovi: 3137
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (13:14)
Lokacija: Stobreč
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Gull 745 / Yanmar 4JH4AE

Re: Ima li itko iskustva sa kupovinom fishfindera u Americi

PostPostao/la valko » 08. 03. 2011. (09:50)

đirandula je napisao/la:Mislin da tu nemaš šta bušit, ta sonda se stavi u jednu posudu sa parafinskim uljem i tu posudu lipo zalipiš za dno broda sa unutarnje strane... nema bušenja trupa... ovo šta ti je Grašo napravio može i tako ali ovo je baš napravljeno za to, neki dan san zva Navigo sistem za jedan Garmin i on mi je to tako objasnio... ova sonda šta je ti imaš je krmena sonda i ona se u biti stavlja vani u more pričvršćena za brod i za nju tribaš bušiti a ova through hull (kroz trup) ne triba...


Đirandula,

Mislim da smo se krivo razumili. Ti si vjerojatno mislio na shoot-thru-hull sonde koje se lijepe na dno broda. Ja sam mislio na thru-hull sonde za koje je potrebno bušiti brod. Ovo što je meni sada na brodu je obična krmena sonda (transom mount) zalijepljena silikonom na dno broda (najjeftinije i najjednostavnije rješenje). To mi daje samo minimum podataka. Ne znam kako bi bilo sa shoot-thru-hull sondom. Ako su rezultati dobri i ako je razlika u tome da neću ribu vidjeti na 150m nego "samo" na 120m onda u redu, ali ako ću opet imati neko polovično rješenje da je ispod 50m sve relativno, onda mi se baš ni to ne sviđa. Inače, mislim da smo mi koji imamo unutrašnje motore "osuđeni" na rješenja s ovim shoot i thru-hull sondama jer bi za krmene sonde vjerojatno bilo previše smetnji. Mada sam ja probao i sa humminbirdom uronjenim gdje je pomoćni motor na krmi i nisu rezultati bili baš loši (naravno samo na malim brzinama).
Više o ovim sondama možeš pronaći na: http://www.lei-extras.com/tips/sonartut/transducers.asp
><((((º>.¸.•'´¯)
Avatar
valko
Senior Member
 
Postovi: 838
Pridružen/a: 02. 03. 2011. (13:50)
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Antares Patrol 690

Re: Ima li itko iskustva sa kupovinom fishfindera u Americi

PostPostao/la Rafter » 08. 03. 2011. (10:06)

amiklic1 je napisao/la:na mom HDS-5 preciznost pozicije cijelo vrijeme na moru je u rasponu od 2 do 4 metra ;-)

HDS uređaji podržavaju NMEA200, i mogu se spojiti na sve modele motora koji podržavaju NMEA protokol 8također i ethernet igra, al' to je malo kompliciranija igra).

Šta se tiče WAAS/EGNOS-a, ovdje vidite da je istina da nemaju sci uređaji obje opcije:
http://www.lowrance.com/ProductComparis ... 3481,33484

u stvari, samo za SAD imaju WAAS, svi ostali nemaju to ali imaju EGNOS koji se koristi van.

razlika u samoj preciznosti mislim da nije presudna,


Neki izvori kažu da je SIRF 3 GPS senzor (imaju ga svi HDS uređaji) precizniji od WAAS/EGNOS izračuna, te da signal oji primaju automatski izračunava WAAS/EGNOS, a moram priznati da ni ja nisam vidio neko poboljšanje kad sam ga uključivao i isključivao.

Inače, GPS senzor prima signal satelita i prema tome računa položaj (računa svoj položaj prema satelitima, te prema najmanje tri satelita može izračunati položaj u tri dimenzije), a WAAS/EGNOS sustavi popravljaju moguće pogreške "satelitskog" izračuna položaja.

kad sam počinjao s GPS uređajima raditi, još uvijek su ameri imali ugrađenu namjernu grešku položaja i do 500 metara, ap smo opet radili s tim. Za vrijeme Pustinjske oluje su to isključili, i to je bila fešta svjetskih razmjera. Inače, njihovi vojni uređaji tad su radili s algoritmom koji je izbjegavao namjernu grešku, pa su im pokazivali točan položaj (u granicama tadašnjih teh. mogućnosti, naravno), ali operacija razmjera P. Oluje zahtijevala je opskrbu vojske mnogo većim brojem uređaja, pa su bili prisiljeni gređku isključiti na neko vrijeme...

zaključit ću savjetom da se ne bojite kupiti uređaj bez EGNOS podrške ako nemate drugog izbora, ali mislim da je svakako pametnije iskoristiti mogućnost koja je pružena i nabavit HDS uređaj od trgovca kojeg sam preporučio ili nekog sličnog, za super cijenu i potpuno sigurno. nemam ništa od toga, samo želim pomoć'...


Hvala Ami,

meni je također bila velika nepoznanica sva ta WAAS i EGNOS priča ... činjenica je da su uređaji za američko tržište sa WAAS prijemnikom nešto jeftiniji u americi nego oni namjenjeni međunarodnoj uporabi.. e sad to je nekih 200$ razlike koliko sam ja pratio...ali uzimajući u obzir da su kod nas izrazito skupi ja bi također preporučio varijantu sa EGNOS-om i nema puno razmišljanja.. takav uređaj sa sondom košta do 50% manje nego kod nas :thumbup: :thumbup:
Avatar
Rafter
Senior Member
 
Postovi: 987
Pridružen/a: 08. 08. 2010. (19:52)
Lokacija: pula
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Naval19

Re: Ima li itko iskustva sa kupovinom fishfindera u Americi

PostPostao/la amiklic1 » 08. 03. 2011. (10:48)

Mene izašlo cca 4000 kn, u RH je skoro 8. Znači taman duplo jeftinije za istu stvar ;-)
Avatar
amiklic1
Old Senior Member
 
Postovi: 3137
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (13:14)
Lokacija: Stobreč
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Gull 745 / Yanmar 4JH4AE

Re: Ima li itko iskustva sa kupovinom fishfindera u Americi

PostPostao/la đirandula » 08. 03. 2011. (15:46)

Ovi naši deru sa cijenama i ne triba in dat gušta da na nama zarađuju... :D
Ekipa fala na gori navedenim stavkama u vezi HDS-a...

Valko: je mislija san na shoot through hull sondu i mislin da bi mi ta bila najbolja i najjednostavnija, mislin da bi morala bit dobra jer je samo za to i namijenjena, kad staviš krmenu na isti taj sistem opet vata ali ne potpuno jer nije za to namijenjena.
Ako ko ima iskustva sa ovih shoot through hull sondama neka napiše šta da znamo...
Avatar
đirandula
Senior Member
 
Postovi: 575
Pridružen/a: 01. 03. 2011. (18:04)
Lokacija: Omiš
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Grašo 19 - Vetus M 4.17 ( 42 ks)

Re: Ima li itko iskustva sa kupovinom fishfindera u Americi

PostPostao/la Rafter » 08. 03. 2011. (20:58)

Danas sam zvao zastupnika za lowrance i savjetovali su mi da i krmenu sondu bez problema mogu zaljepiti unutar barke te je covjek rekao da nema bitne razlike u performansama...govorim o in hull sondama i krmenim...in hull sonde od 1kw su druga prica..
Avatar
Rafter
Senior Member
 
Postovi: 987
Pridružen/a: 08. 08. 2010. (19:52)
Lokacija: pula
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Naval19

Re: Ima li itko iskustva sa kupovinom fishfindera u Americi

PostPostao/la đirandula » 08. 03. 2011. (21:14)

Kako god okreneš mora bit razlike u performansama... to šta ih mi svi lipimo iznutra i ovi naši misle da to ide tako malo se varaju... ta sonda se zove krmena sonda i namjenjena je za vanjsku stranu broda i tako postiže najbolje rezultate... kad san zva prije koji dan Navigo za jedan Garminov uređaj rekli su mi da ljudi to rade ali da nije to to... evo ti jedan dobar link pa pogledaj... http://www.lei-extras.com/tips/sonartut/transducers.asp
Avatar
đirandula
Senior Member
 
Postovi: 575
Pridružen/a: 01. 03. 2011. (18:04)
Lokacija: Omiš
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Grašo 19 - Vetus M 4.17 ( 42 ks)

Re: Ima li itko iskustva sa kupovinom fishfindera u Americi

PostPostao/la valko » 09. 03. 2011. (08:19)

đirandula je napisao/la:Ovi naši deru sa cijenama i ne triba in dat gušta da na nama zarađuju... :D
Ekipa fala na gori navedenim stavkama u vezi HDS-a...

Valko: je mislija san na shoot through hull sondu i mislin da bi mi ta bila najbolja i najjednostavnija, mislin da bi morala bit dobra jer je samo za to i namijenjena, kad staviš krmenu na isti taj sistem opet vata ali ne potpuno jer nije za to namijenjena.
Ako ko ima iskustva sa ovih shoot through hull sondama neka napiše šta da znamo...


Slažem se s tobom Đirandula. Ja bi isto volija vidit kako to radi sa ovim shoot thru sondama (ili čut nečije iskustvo); imaju puno prednosti - ne da mi se bušit trup...

Amiklic, hoćeš li ti onda bušit dvi rupe za sonde? Koji brod imaš?
><((((º>.¸.•'´¯)
Avatar
valko
Senior Member
 
Postovi: 838
Pridružen/a: 02. 03. 2011. (13:50)
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Antares Patrol 690

Re: Ima li itko iskustva sa kupovinom fishfindera u Americi

PostPostao/la valko » 09. 03. 2011. (09:10)

Inače, što se tiče ovih cijena (duplo jeftinije uvesti iz Amerike), ja bih pozvao hrvatske uvoznike (koji valjda čitaju ovaj forum) da spuste cijene i da zarade nekih pristojnih 10-20% (da ne kažem da bi kao uvoznici vjerojatno mogli imati i cijenu bar kao ovi na Ebayu) i mi ćemo rado svi kupiti od njih!
Ja volim da hrvatskih čovik zaradi ali i ja sam hrvatski čovik!
><((((º>.¸.•'´¯)
Avatar
valko
Senior Member
 
Postovi: 838
Pridružen/a: 02. 03. 2011. (13:50)
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Antares Patrol 690

Re: Ima li itko iskustva sa kupovinom fishfindera u Americi

PostPostao/la Rafter » 09. 03. 2011. (10:08)

Bilo bi dibro kad bi cijene bile slične kao u EU, npr u italiji se HDS 5 sa sondom može dobiti već za oko 750eur, a kod nas je to cijena Lowrance elite 5 uređaja.... da nebi ispalo da nešto prigovaramo zastupniku Lowranca isto je i sa svim drugim uređajima od Gramina is vim drugim proizvođačima ... možda je stavrno kod nas porezna politika države toliko loša za trgovce da moraju nabiti takve marže... ili smo mi jednostavno malo tržište pa zbog toga ni zastupnici tih marki nemogu dobiti bolje cijene s obzirom na količinu koju mogu prodati pa čak i bez obzira na maržu koju stavili...sigurno da bi cijene trebale biti niže kod nas pa bi se čovijek lakše odlučio za kupovinu a tu je i uvijek nama dobro znano kupovanje na rate :D :D ..ali vidjet ćemo u budućnosti.. kad uđemo i ako uđemo u EU sigurno za te stvari će nam biti nešto lakše :thumbup: :thumbup:
Avatar
Rafter
Senior Member
 
Postovi: 987
Pridružen/a: 08. 08. 2010. (19:52)
Lokacija: pula
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Naval19

Re: Ima li itko iskustva sa kupovinom fishfindera u Americi

PostPostao/la amiklic1 » 09. 03. 2011. (12:45)

da se radi o prevelikim nabavnim cijenama, mislim da niti ne bi bili zastupnici 8zaje_ancija oko servisa, garancija itd. je nešto čega bi se svaki zastupnih rado odrekao) i kupovali bi preko Interneta jeftinije uređaje.

Mislim da se više radi o tome da žele malo radit a puno zaradit'.

šta se tiče "kupujmo hrvatsko" i "podržavajmo hrvatske tvrtke2 sheme, ja na sve šta naručim izvana platim porez i carinu, tako da država opšet dobije svoj dio kolača. Oprema nije proizvedena u RH pa da bih to podupirao.
Radi se samo o tome da ne dozvoljavam da majmuni od mene rade majmuna većeg od njih samih ;-)
Avatar
amiklic1
Old Senior Member
 
Postovi: 3137
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (13:14)
Lokacija: Stobreč
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Gull 745 / Yanmar 4JH4AE

Re: Ima li itko iskustva sa kupovinom fishfindera u Americi

PostPostao/la amiklic1 » 09. 03. 2011. (12:47)

valko je napisao/la:
đirandula je napisao/la:Ovi naši deru sa cijenama i ne triba in dat gušta da na nama zarađuju... :D
Ekipa fala na gori navedenim stavkama u vezi HDS-a...

Valko: je mislija san na shoot through hull sondu i mislin da bi mi ta bila najbolja i najjednostavnija, mislin da bi morala bit dobra jer je samo za to i namijenjena, kad staviš krmenu na isti taj sistem opet vata ali ne potpuno jer nije za to namijenjena.
Ako ko ima iskustva sa ovih shoot through hull sondama neka napiše šta da znamo...


Slažem se s tobom Đirandula. Ja bi isto volija vidit kako to radi sa ovim shoot thru sondama (ili čut nečije iskustvo); imaju puno prednosti - ne da mi se bušit trup...

Amiklic, hoćeš li ti onda bušit dvi rupe za sonde? Koji brod imaš?


Da, dvi sonde. jedna je B60, "obična" sonda snage 600W, brončana, druga je THSST-DF za Structure scan.
Nema straha od bušenja broda, ionako ima dosta usisa, izljeva, prolaza ispod VL, samo triba napravit dobro i održavat/provjeravat' sve.
Avatar
amiklic1
Old Senior Member
 
Postovi: 3137
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (13:14)
Lokacija: Stobreč
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Gull 745 / Yanmar 4JH4AE

PrethodnaSljedeća

Natrag na Fishfinder-i

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.