Furuno

Izbor, nacin rada, snage, ugradnja, prikazi rada i podesavanje...

Moderatori/ce: dome, aladin, Moderatori

Furuno

PostPostao/la kuzma » 07. 02. 2018. (20:16)

Ima li netko iskustvsa sa furuno vom chirp tehnologijom npr furuno nntzt2 sa pretvaračem DFFI-UHD I pretvaračem dff-3d što je bolje za ribarenje ?Koliko sam vidio pretvarač DFF1-UHD sa odgovarajućom sondom jedubinomjer dok je pretvarač dff3d sonar .Nije mi jasan prikaz ribe kod sonara i čistoća .Pa ako netko nešto zna o ovim uređajima bilo bi mi drago da mi malo pojasni .
Hvala.
Avatar
kuzma
New Entry
 
Postovi: 10
Pridružen/a: 04. 01. 2012. (19:09)
Lokacija: VELA LUKA
Tip plovila: gliser elan

Re: Furuno

PostPostao/la maxx » 07. 02. 2018. (20:38)

kuzma je napisao/la:Ima li netko iskustvsa sa furuno vom chirp tehnologijom npr furuno nntzt2 sa pretvaračem DFFI-UHD I pretvaračem dff-3d što je bolje za ribarenje ?Koliko sam vidio pretvarač DFF1-UHD sa odgovarajućom sondom jedubinomjer dok je pretvarač dff3d sonar .Nije mi jasan prikaz ribe kod sonara i čistoća .Pa ako netko nešto zna o ovim uređajima bilo bi mi drago da mi malo pojasni .
Hvala.

Skupa igracka,FURUNO TZTL 12F ima u sebi ugrađen fish finder modul,a ovo su su dodatni black boxovi,jedan crip vise za ribe traziti i drugi 3D za prikaz dna u 3D,jos kad kupis odgovarajucu sondu.. :sick:
Vrhunski urađaj ali paprena cijena,kupis polovnog Galeba za tu cijenu :lol:
Avatar
maxx
Member
 
Postovi: 296
Pridružen/a: 18. 12. 2009. (22:18)
Lokacija: Primorje,CK
Lokacija: CK,Primorje
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: bakan

Re: Furuno

PostPostao/la Panbo » 19. 02. 2018. (08:41)

Imam ja iskustva sa svim tim spomenutim fishfinderima osim sa DDF3D. Kod nas se on može nabaviti za nekih 26.000,00 kn + pdv sa broncanom sondom kroz trup. Znam za dva ta, koja su kupljena, ali nisu jos instalirani. Instalacija bi trebala bit do kraja četvrtog miseca. Ove sve druge sam vidio u radu, rade fantastično, pogotovo na niskim frekvencijama. Domet i detekcija nisu nikakav problem na + 100m. Sta te točno zanima, nemam puno tih slika. Nisam se ni sitija opalit koju, ali recimo ti chirp fishfinderi znaju puno smetati drugim klasicnim sonderima. Ovaj na kojeg sam ja bio, ima jos jedan Koden pa sam se vise bavio skidanjem smetnji.
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75

Re: Furuno

PostPostao/la kala » 28. 02. 2018. (22:42)

Kolika bi bila ukupna cijena ddf3d, sonde i odgovarajućeg fishfindera, recimo 12-tke?
Avatar
kala
Member
 
Postovi: 258
Pridružen/a: 11. 08. 2014. (19:39)
Lokacija: Metković
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Elan 435f,Suzuki 20

Re: Furuno

PostPostao/la Panbo » 01. 03. 2018. (07:57)

Uređaj + DDF3D sa sondom kroz trup + karta nekih 56.000,00 kn. Ako ces ugradit uređaj na nosač onda dodatno negdi oko 100 Eura, s tim da si bez klasicnog fishfindera kojeg već imaš u samom uređaju. Ako i to želiš iskoristit onda moraš odabrat i neku od sondi. Tu je izbor oveci, pa se moze reci jos plus sonda.
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75

Re: Furuno

PostPostao/la luc » 04. 03. 2018. (23:08)

Furuno za DFF3d nudi sondu kroz trup ili krmenu. Ima četiri vrste prikaza, između ostalih i klasični sonder . Radi na 160 khz. Ne treba kupovati dodatnu sondu.
Avatar
luc
Senior Member
 
Postovi: 940
Pridružen/a: 12. 06. 2008. (08:19)
Lokacija: Split-Brač
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Fantastikus 32 Volvo D3 2x190

Re: Furuno

PostPostao/la Panbo » 15. 03. 2018. (15:08)

Furuno 3D multibeam sonder moze se spojit za sada samo na njihove TZ touch serije uređaja. Ako se spaja na TZ touch 2, to znaci da se spaja putem mreze na ekran koji ima vec ugrađen klasican dualbeam kW sonder u sebi te je steta ne iskoristiti i ovu mogucnost pa ne spojit neku sondu uz 3D multibeam fishfinder sa nekom od dvije varijante 3D sondi koje se nude. Klasicni prikaz kod 3D ne nastaje klasicno vec se interpolira izmedu echoa dobivenih korisnicki odabranim miltibeam snopovima. Realnih snopova ims 8. Zbrajanjem svih snopova i njima pripadajucim tilt kutovima dobije se sveukupna sirina od nekih 120° koliko se sjecam ali to je sirina u smjeru bok bok broda (sonde). To multibeam zracenje nije siroko u smjeru prova krma, jer i ne smi bit, jer bi 3D slika bila veoma losa, pogotovo na vecim dubinama gdje bi se ti snopovi rasirili dovoljno da tu sliku ispizde. Dakle htio sam rec da to nije klasicno stvaranje slike konvencijskog sondera, a s tim i neke situacije nece bit prepoznate.
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75

Re: Furuno

PostPostao/la luc » 15. 03. 2018. (21:49)

To pitanje sam postavio i tehničarima u Rijeci, jer me ineresiralo kako dobiju i klasični sonder i 3d, ostali proizvođači np. Garmin to riješe sa više različitih elemenata unutar sonde, posebno za side scan a posebno za klasiku. Točno je da ovde kod Furuna oni sve rješavaju jednim elementom. Kako imam u isti uređaj priključenu i TM260 sondu, tako ću praviti usporedbe što se vidi a što ne. Što se tiče same strukture dna, još mi je draže da je snop uzdužno uži jer će mi dati realniju sliku što je točno ispod broda, a kako se širina i kut snopa može podešavati, može se dobiti odlična slika prisustva pelagičke ribe po stupcu bočno. Čini mi se da je ovaj cijeli sklop napravljen prvenstveno za pretraživanje u pokretu, a ne za statiku, ali nekom kombinacijom se može dobiti stvarno ljuta sprava.
Prema zadnjim informacijama, Furuno je izbacio još dvije vrste sondi koje osim 3d elementa od 160 khz imaju dodatno ugrađen elemente Airmarove sonde B164 i b 265
Avatar
luc
Senior Member
 
Postovi: 940
Pridružen/a: 12. 06. 2008. (08:19)
Lokacija: Split-Brač
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Fantastikus 32 Volvo D3 2x190

Re: Furuno

PostPostao/la Panbo » 16. 03. 2018. (08:00)

To za te nove sonde nisam jos cuo. Taj 3D od Furuna nisam jos vidio uzivo, ali sam se puno vremena raspitivao o njemu, mislim da je odlican proizvod, zesko da ce razocarati.

Multibeam sonder, bilo koji, nema nekih prednosti, slicno kso i side scan u mirovanju, kretanje je bitno za dobru sliku. Izvlacenje 2D slike iz multibeam zracenja je stata stvar, te je iz svog dostupnog materijala to lako zakljuciti, obzirom da se vidi da sonda radi da 8 elemenata na 165 KHz, zajedno sa svojom malom velicinom. Zako se zna da su oni tu nekako ugurali 8 elemenata i tu jednostavno nema mista za nesto drugo.

Kad zelis stavit i dodatne elemente triba imat vise mista u sondi, te je to puno lakse mapravit u side scan sondi, jer su njeni side scsn elementi stapicastog oblika i puno vise frekvencije pa su njihove dimenzije manje. Nadalje, sami nuzni raspored elemenata u takvoj sondi to lakse omogucuje.
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75

Re: Furuno

PostPostao/la Panbo » 16. 03. 2018. (15:47)

Pardon, mislim da je 6 elemenata a ne 8. Sonda je izuzetno malih dimenzija za neku multibeam sondu jer koliko vidim ima temperaturu i motion sensor ugrađen u samoj sondi. Evo sad vidim i te nove kombinirane sonde, dobra stvar.
Htio sam samo reci da je kombinacija multibeam zracenja i klasicnog ili chirp dualbeam zracenja poprilicno ubitacna stvar, pogotovo kad dolazi od strane proizvođača kakav je Furuno i to za bilo koju vrstu ribolova.

Mozemo se primjerice uhvatiti lova tunja drifingom gdje se brumaje do ludila. Ako se tunj ili tunji pojave ns nekoj dubini od recimo 30-tak metara i pocmu ludovati u toj brumi ili oko nje sto bi moga vidjeti na prikazu 3D-a?

Po meni tada bi bili najbolje staviti onaj cross section priksz ili mozda triple beam sa najvecom mogucom sirinom. Ako tunj proleti kroz multibeam snopove pod 90° na kobilicu mislim da ce se fantasticno vidit.
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75

Re: Furuno

PostPostao/la Panbo » 16. 03. 2018. (21:36)

Ali, ako bi taj proletija kroz multibeam snop sa kutom 0 ili 180 kroz snopove mislim da ni na jednom prikazu ne bi to moga vidit ili bi vidija dosta lose. Eto to bi bile u ovom slucaju neke dvije ekstremne situacije, a sve ostalo je negdi između. Ovdje se moze vidit da sam htio reci da je za neke situacije bolje imat klasiku jer je recimo kod nje nebitno pod kojim kutem ce tunj izac ili uc, uvik ces vidit iste crte, kvake ili guje na ekranu, neovisno o kutu. Ovakvih primjera ima podosta, tako da je po meni istodobno koristenje obje tehnologije dosta mocno.
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75

Re: Furuno

PostPostao/la Crncevic » 19. 10. 2018. (12:31)

Panbo je napisao/la:Furuno 3D multibeam sonder moze se spojit za sada samo na njihove TZ touch serije uređaja. Ako se spaja na TZ touch 2, to znaci da se spaja putem mreze na ekran koji ima vec ugrađen klasican dualbeam kW sonder u sebi te je steta ne iskoristiti i ovu mogucnost pa ne spojit neku sondu uz 3D multibeam fishfinder sa nekom od dvije varijante 3D sondi koje se nude. Klasicni prikaz kod 3D ne nastaje klasicno vec se interpolira izmedu echoa dobivenih korisnicki odabranim miltibeam snopovima. Realnih snopova ims 8. Zbrajanjem svih snopova i njima pripadajucim tilt kutovima dobije se sveukupna sirina od nekih 120° koliko se sjecam ali to je sirina u smjeru bok bok broda (sonde). To multibeam zracenje nije siroko u smjeru prova krma, jer i ne smi bit, jer bi 3D slika bila veoma losa, pogotovo na vecim dubinama gdje bi se ti snopovi rasirili dovoljno da tu sliku ispizde. Dakle htio sam rec da to nije klasicno stvaranje slike konvencijskog sondera, a s tim i neke situacije nece bit prepoznate.


Moze se spojiti na kompjuter uz prikladni software TZ professional v3

uskoro cemo i to probati upareno s Simrad Nss Evo 3 + 275LHW

slika
Avatar
Crncevic
New Entry
 
Postovi: 46
Pridružen/a: 30. 11. 2017. (15:39)
Lokacija: Dubrovnik

Re: Furuno

PostPostao/la Crncevic » 19. 10. 2018. (14:48)

slika
Avatar
Crncevic
New Entry
 
Postovi: 46
Pridružen/a: 30. 11. 2017. (15:39)
Lokacija: Dubrovnik


Natrag na Fishfinder-i

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.

cron