Pomoć kod odabira

Izbor, nacin rada, snage, ugradnja, prikazi rada i podesavanje...

Moderatori/ce: dome, aladin, Moderatori

Re: Pomoć kod odabira

PostPostao/la binebi » 01. 01. 2018. (18:41)

Recimo ovaj striker 7sv i sonda gt51 m tm se može dobiti za 7,5 tisuća
Pošto je to sonder niže klase ( ali sa jačom sondom , skuplja sonda nego aparat :lol: )
Bil se mogle očekivat solidne performanse slične ko što imaju forani i fishbone što se tiče prikaza ? Njihovi aparati su visoke klase i pune dodatnih mogućnosti mada po nekoj logici prikaz bi morao biti isti ??

Malo sam tražio i onaj predloženi furuno ali bez uspjeha . Di uopće trazit polovne uređaje a da nije ebay ?

Hvala svima na savjetima u temi ....
Avatar
binebi
Member
 
Postovi: 225
Pridružen/a: 06. 11. 2013. (06:37)
Lokacija: Hvar - bračko hvarski kanal
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Pasara 4,60

Re: Pomoć kod odabira

PostPostao/la lupis » 01. 01. 2018. (21:13)

7500 kn sonder niže klase.. :wtf: :clap: ..

Imam uređaj od 2900 kn ,u tu cijenu je uključen i GPS i krmena sonda i osnovna karta i neizvjesnost.....i s takvim "dno dna" uređajem vidim i dno dna,i ribu ...ako je doli... ;) ,pa i ako nije.. :mrgreen:

Bio sam par puta na raznim ribolovnim "gostovanjima" sa forumašima i ljudima izvan foruma,koji imaju jake i skupe uređaje i za koje smatram da imaju više znanja od mene(zato sam i išao s njima), i svejedno nismo dobili ono po što smo došli...

Svatko može radit sa svojom lovom što hoće,ali nek nitko direktno ili indirektno ne govori da je za panule do 50-60 m neophodno imat uređaj skuplji od 500 eura.. :thumbup:

Naravno,ovo se ne odnosi na one koji posjeduju svo znanje ,i kojima je još taj detalj "najskupljeg i najboljeg "neophodan bi bili 100% uspješni u ribolovu,i na one koji vole više vrimena "čačkat" po ekranu ,na suhom,nego bit na moru.
Terra promessa
Avatar
lupis
Old Senior Member
 
Postovi: 10360
Pridružen/a: 05. 06. 2008. (13:04)
Lokacija: Kvarner
Tip plovila: Merry Fisher 625,Suzuki 115

Re: Pomoć kod odabira

PostPostao/la bananko28 » 01. 01. 2018. (21:32)

Poceja sam panulat sa sonderom od 750 kn. Naucija se panulat, upozna sa njim 90 posto svojih terena oko kuce. Lovija sam sa njim i di bi prvu put doša. Sad imam sonder koji sam platio 5000 kn sa gps. Ne lovim nis bolje, jedino sto mi pomaže na njemu je gps. Ne zato sto je uređaj los nego zato sto me to jednostavno ne zanima previse da bi se optereciva sa prikazima na sonderu, citanju i zamisljanju necega sto ne vidim. Vidim dubinu, rubove, tu i tamo koju flekicu uz dno i za drugo me boli kita... Jedino sto na njega bolje vidim su te neke flekice ko fol lignje i tu spustim peskafondo pa capim koju lignju koju prije na onaj sonder nebi vidija. Jednog dana kad polovim svu ribu oko kuce onda cu uzet neki sonder da otkrijem koju postu dalje a do tada je dobar i ovaj. A ako mislis da ce ti zubaci skakat zato sto imas sonder od + 10000 kn varaš se.... jer ono sto ti treba za ulovit zubaca na panulu imas u sonderu od 1000 kn... sve ostalo je na tebi :thumbup: Pozdrav i sve najbolje u novoj godini.... :wave:
Avatar
bananko28
Old Senior Member
 
Postovi: 3875
Pridružen/a: 22. 01. 2011. (12:31)
Lokacija: Jadransko more
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Bakan 5 cabin

Re: Pomoć kod odabira

PostPostao/la luzerno » 01. 01. 2018. (21:41)

binebi je napisao/la:Recimo ovaj striker 7sv i sonda gt51 m tm se može dobiti za 7,5 tisuća
Pošto je to sonder niže klase ( ali sa jačom sondom , skuplja sonda nego aparat :lol: )
Bil se mogle očekivat solidne performanse slične ko što imaju forani i fishbone što se tiče prikaza ? Njihovi aparati su visoke klase i pune dodatnih mogućnosti mada po nekoj logici prikaz bi morao biti isti ??

Malo sam tražio i onaj predloženi furuno ali bez uspjeha . Di uopće trazit polovne uređaje a da nije ebay ?

Hvala svima na savjetima u temi ....



i ovo šta ti kaže bananko i lupis ima smisla...ovisi sve šta želiš...ako želiš samo sonder ,možeš proći puno jeftinije, ako želiš, sidescan i downscan ,jbg, morat ćeš pljunit skoro keku eura. Nekome ne triba, nekome triba. Meni je ta keka bila dobro uložena jer sam sidescanom pokrivao 3-4x terena i pronalazio nova kamenja, mini brakove i slično. Da sam htio samo dubinomjer sa dječjim sonderomm,ostao bi sa starim elite 4 i nekom žnj sondom....pokazivala je dno, pokazivala je razlike u dubini i fleke, ali ja sam htio korak više u tom smislu i nije mi žao niti kune.
Ako si na području di ima podosta ribe, dosta ti je i žnj, ali kad i ako si na sjebanom području loviš se za slamke :)
Avatar
luzerno
Member
 
Postovi: 169
Pridružen/a: 31. 03. 2015. (16:23)
Lokacija: Mala Duba

Re: Pomoć kod odabira

PostPostao/la binebi » 01. 01. 2018. (22:36)

lupis je napisao/la:7500 kn sonder niže klase.. :wtf: :clap: ..


Da me se krivo ne shvati , striker sa sondom se može naručit za za 3,800 a ova jača sonda košta 4,400 :?
Kad malo pogledam cijene sonder od 3,800 jeste niža klasa u odnosu na neke pile koje se može nać po butigama koje ni sam neznam šta sve mogu :D

A jbg svo troje ste u pravu :D



Najviše me hebe sad dat 4 ili 5 keka pa kupit nešto pa da me progoni da san moga uložit još par i uzet nešto bolje kad već minjan....

a i ona : ni potriba ali lipo je imat :D
Avatar
binebi
Member
 
Postovi: 225
Pridružen/a: 06. 11. 2013. (06:37)
Lokacija: Hvar - bračko hvarski kanal
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Pasara 4,60

Re: Pomoć kod odabira

PostPostao/la lupis » 01. 01. 2018. (22:43)

Luzerno korektno napisano..ali drugim riječima...pojednostavljeno do bola...sa vrhunskim uređajem ćeš to sjebano područje sjebat do kraja.. ;)
Što nije bolje lovit tamo gdje ribe ima,a ako je nema,onda joj bar dat predah da se obnovi,vrati... :?:

Binebi ,kupi da ti ne bude žal para i srce na mjestu....a na ribu ćeš mislit "u hodu"... :thumbup:
Terra promessa
Avatar
lupis
Old Senior Member
 
Postovi: 10360
Pridružen/a: 05. 06. 2008. (13:04)
Lokacija: Kvarner
Tip plovila: Merry Fisher 625,Suzuki 115

Re: Pomoć kod odabira

PostPostao/la luzerno » 02. 01. 2018. (10:59)

binebi je napisao/la:
lupis je napisao/la:7500 kn sonder niže klase.. :wtf: :clap: ..


Da me se krivo ne shvati , striker sa sondom se može naručit za za 3,800 a ova jača sonda košta 4,400 :?
Kad malo pogledam cijene sonder od 3,800 jeste niža klasa u odnosu na neke pile koje se može nać po butigama koje ni sam neznam šta sve mogu :D

A jbg svo troje ste u pravu :D



Najviše me hebe sad dat 4 ili 5 keka pa kupit nešto pa da me progoni da san moga uložit još par i uzet nešto bolje kad već minjan....

a i ona : ni potriba ali lipo je imat :D


ja sam stvarno 10ke sati izgubio češljajući hulltruth forum i 2 jako dobre grupe na facbooku (amici del garmin marine i garmin sonar cyprus) dok nisam doktorirao par garminovih sondi jer mi je taj sidescan bio užasno bitan, pa možda je najbolje da pročitaš sam i vidiš šta te zadovoljava...ima ti hrpa slika pa možeš vidit kako izgledaju slike na sonaru sa jednom a kako sa drugom ukoliko ćeš ići u smjeru garmina.

Ako mogu štogod pomoći,rado napiše (p.s. ako budeš zainteresiran imam ti korištenu gt 52 za prodaju :D koja je došla uz polovni striker 7sv kojeg sam uzeo iz amerike za 300 dolori u to doba + 25 poreza nakon carinjenja)
Avatar
luzerno
Member
 
Postovi: 169
Pridružen/a: 31. 03. 2015. (16:23)
Lokacija: Mala Duba

Re: Pomoć kod odabira

PostPostao/la žmul » 06. 02. 2018. (08:09)

Sad mi je crka Garmin 140 jer su potrgane žice konektora a bio je odličan sonder.
Sad gledam za kupit jeftiniji sonder s GPS-om bez karte jer kartu rješava smartphone aplikacija.Ovi bi služio samo za memoriranje pošta a nije neka razlika u cijeni!Imam HDS 5 Lowrance s sondom zalipljenom za trup i radi vrhunski na drugom brodu!
Sviđa mi se ovi novi model Lowrance hook 2- 4 bullit za oko 1200,00 kn.
Garmin je oko 300 kn skupliji.
Ali mi se ne sviđa šta ima izgleda samo široki snop.Ne znam da li bi to imalo kakve prekide u radu!
Inače se slažem sa Lupisom i Banankom da je uglavnom bacanje para kupovina skupih sprava! :thumbup:
Kakvisu to bili problemi sa Lowrancom ako ko zna?
Avatar
žmul
Member
 
Postovi: 257
Pridružen/a: 13. 04. 2009. (11:08)
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Grašo 19 sa Hondom 50 BF

Re: Pomoć kod odabira

PostPostao/la ebabic6 » 08. 02. 2018. (15:37)

bananko28 je napisao/la:Poceja sam panulat sa sonderom od 750 kn. Naucija se panulat, upozna sa njim 90 posto svojih terena oko kuce. Lovija sam sa njim i di bi prvu put doša. Sad imam sonder koji sam platio 5000 kn sa gps. Ne lovim nis bolje, jedino sto mi pomaže na njemu je gps. Ne zato sto je uređaj los nego zato sto me to jednostavno ne zanima previse da bi se optereciva sa prikazima na sonderu, citanju i zamisljanju necega sto ne vidim. Vidim dubinu, rubove, tu i tamo koju flekicu uz dno i za drugo me boli kita... Jedino sto na njega bolje vidim su te neke flekice ko fol lignje i tu spustim peskafondo pa capim koju lignju koju prije na onaj sonder nebi vidija. Jednog dana kad polovim svu ribu oko kuce onda cu uzet neki sonder da otkrijem koju postu dalje a do tada je dobar i ovaj. A ako mislis da ce ti zubaci skakat zato sto imas sonder od + 10000 kn varaš se.... jer ono sto ti treba za ulovit zubaca na panulu imas u sonderu od 1000 kn... sve ostalo je na tebi :thumbup: Pozdrav i sve najbolje u novoj godini.... :wave:



e bogami za lignju jako dobro dođe dobar fishfinder s tim da ga naučiš ćitati ;) ;)
Avatar
ebabic6
Member
 
Postovi: 193
Pridružen/a: 26. 04. 2010. (20:02)
Lokacija: rovinj
Tip plovila: istranaka

Re: Pomoć kod odabira

PostPostao/la macro » 08. 02. 2018. (15:47)

Nek neko vise posalje sliku lignje na sonderu, da vidimo na sta to slici.
Pitagorin poučak: 24 riječi

Molitva Oče naš: 66 riječi

Arhimedov poučak: 67 riječi

10 zapovijedi: 179 riječi

Američka Deklaracija nezavisnosti: 1.300 riječi

Američki Ustav sa svih 27 izmjena i dopuna: 7818 riječi

Propisi EU o prodaji zelja: 26.911 riječi

Smrt EU, sloboda narodu
Avatar
macro
Old Senior Member
 
Postovi: 2725
Pridružen/a: 07. 10. 2009. (15:07)
Lokacija: Od Brača do Pelješca
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Samonadokaradnja 550, Merc 90, Merc 5, mazgun

Re: Pomoć kod odabira

PostPostao/la adviceneeed » 12. 02. 2018. (10:46)

Primijetio sam u više navrata rasprave oko toga vidi li se liganj na fishfinderu ili ne, pa evo nešto izdvojenog sadržaja iz studije o tome. Zaključak je - uređaji velike snage i visoke frekvencije (kraćeg vala) mogu uspješno detektirati lignje na dubini na kojoj ih tradicionalno tražimo/lovimo.

IZVOR: http://www.fao.org/tempref/docrep/fao/0 ... 000e09.pdf

"...When squid are too close to the bottom, there is a shadowing effect that makes detection difficult. Chances of detection can be increased by increasing transmitter power and decreasing pulse length. As a rough guide, it is generally impossible to detect squid that are closer to the surface than twice the wave height or closer to the bottom than one-half the pulse length of the transmitted signal. There is a trade-off between detecting squid near the bottom, and workable water depths, however. The shorter pulse lengths that are needed to separate squid echoes from bottom echoes require higher frequencies. The greater signal attenuation at higher frequencies limits the depth at which squid can be detected. Echointegration of organisms with low target strengths (such as squid) that are near the bottom is most practical in water depths less than 200 m.
A limitation to simultaneous collection of target strength and echointegration data is that single echoes are required for estimates of target strength. In most cases, squid are in schools sufficiently dense to preclude collection of individual echoes. Target strength estimated in these cases will be from animals on the periphery of the school, and may not accurately represent the target strength of squid in the middle of the insonified school. Another problem of echointegration is that when squid are in an extremely dense school, the lower level of the school may be in the acoustic shadow of the upper
layers. This results in an acoustic signal that is not proportional to squid density, a primary premise of echointegration.
Several researchers are investigating the assumption of linearity (see Traynor et al.1990). Foote (1983) showed linearity was not a problem for herring in densities as high as 60 fish m. Although Starr (1985) estimated squid densities as high as 83.9 squid m, and Vaughan and Recksiek (1978) observed densities as high as 99.6 squid m, with the reduced reflective energy of squid, these densities should not affect the assumption of linearity. This is an area that may require further research. In practice, it is best to avoid target saturation if possible. The potential for saturation is reduced if surveys are conducted when school density is not extremely high; also transmitting at a high power setting will reduce the chance of encountering a shadowing effect. In'the worst case, when shadowing does occur, there will be an underestimate of school abundance. Acoustic surveys are limited by water depth. When squid are in water that is too shallow, the proportion of the water that is surveyed acoustically is minimal and squid may avoid the vessel, thus avoiding detection
by the echosounder. Although Sauer et al. (1992) saw little evidence of squid avoidance of fishing vessels when Loligo vulgaris reynaudii were spawning, fish avoidance of su
rvey vessels has been well documented (e.g. Olsen et al.1983, Misund 1990, Ona and Godo 1990). In cases where water depth is less than 20-30 m, the chances of detecting squid will be greater if a small boat is used and the transducer is towed or placed on a boom off the beam. To maximize the volume of water insonified, the transducer should be placed as close to the surface as possible..."
Avatar
adviceneeed
New Entry
 
Postovi: 33
Pridružen/a: 12. 08. 2014. (09:50)
Lokacija: Velebitski kanal
Vrsta ribolova: profesionalni
Tip plovila: Shetland 610, Honda 130

Re: Pomoć kod odabira

PostPostao/la Forani » 25. 02. 2018. (16:27)

Ja koristim sonduGT51 i garantiram da side radi i na100m a klasik prikaz i preko za sad najdublje radio a njim ma 130m
Koristim ga vec godinu ipo dana s 7408xsv.Side radi na 500w chirp.
Imam i snimanje i crtanje svojih karata.koje se mogu bojama crtat..Ja ne panulajem pa se ne zamaram previse tim kolko dobro i cesto radim s side image...
Avatar
Forani
Member
 
Postovi: 121
Pridružen/a: 03. 11. 2014. (13:08)
Lokacija: Hvar
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Korculanska Pasara s spojlerom,Vetus M417 42

Prethodna

Natrag na Fishfinder-i

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.