Razni načini prikaza fishfindera

Izbor, nacin rada, snage, ugradnja, prikazi rada i podesavanje...

Moderatori/ce: dome, aladin, Moderatori

Re: Razni načini prikaza fishfindera

PostPostao/la Panbo » 13. 02. 2017. (22:56)

Odrazi su rasporođeni po po okomici tog stupca. Stupac obično ima svoju vidljivu a kod nekih uređaja i nevidljivu simetralu. Odrazi se pojavljuju od te simetrale prema krajevima stupca ovisno o njihovoj jakosti u skladu sa namištenim parametrima. Jači odrazi su crvene boje te se šire od simetrale i priko granica stupca, slabiji su u slabijim bojama i redovito ne mogu uvatit krajeve A-scope stupca. Baza je u tome da on pokazuje na taj način amplitude odraza u prijamniku prije obrade, s tim je brži. Kad ste na većim dubinama, ovo se zamjećuje jer fishfinderi mnogo puta ne crtaju svaki odraz vec spreme odraz u memoriju pa ga usporede sa slijedećim pa nacrtaju samo ono sta se poklapa kod jednog i drugog odraza. Tako se bore protiv lažnih odraza, šuma i interferencije, ali svaki od odraza
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75

Re: Razni načini prikaza fishfindera

PostPostao/la Panbo » 13. 02. 2017. (23:15)

bi tribali vidit u A-scopu. Ovo je u nekim situacijama izvrsno jer fishfinder neku ribu koja tek ulazi u snop (a brod recimo vozi i valja se) ispočetka može ignorirati misleći da je to neka smetnja. Fishfinderi ne znaju "kad bi Vi mogli bit na nekoj ribi" to znate Vi, onda gledate A-scope i znate to prije njega. :lol: Nekad je to potrebno. Recimo kod jigginga na 100m vidiš tri, cetri crvene tanke crte na A-scopu pri dnu, fermaš brod ili samo usporiš fishfinder počinje crtat gofove a ti već bacaš one guje ili šta ja znan šta. Dobra je to funkcija, mislin da pomaže.
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75

Re: Razni načini prikaza fishfindera

PostPostao/la Panbo » 14. 02. 2017. (17:58)

slika

Evo kako A scope izvodi Lowrance na svom 10" ekranu. Stupac je dovoljno širok a ima i boje pa se po ovome moze dosta toga vidjeti.

slika

Na malom ekranu Ascope je dosta uzak kod Lowrance-a pa rijetko moze biti od posebne pomoci.
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75

Re: Razni načini prikaza fishfindera

PostPostao/la Panbo » 14. 02. 2017. (18:01)

Nekoliko zanimljivih screenshotova Lowrancea sa Ascope-om.

slika


slika


slika
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75

Re: Razni načini prikaza fishfindera

PostPostao/la Panbo » 14. 02. 2017. (18:08)

Evo kako to radi Furuno (stari Furuno):

slika

Novi Furuno

slika

slika

Dual beam sa Ascope -- Furuno 1870F
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75

Re: Razni načini prikaza fishfindera

PostPostao/la Panbo » 14. 02. 2017. (18:14)

Humminbird, kao i mnogi ima dva nacina prikaza A ascopea. Oni ti zovu RTS. Ovo je jedan koji po meni ne sluzi puno jer je u njemu samo boja. Ovo oni zovu uski RTS

slika

Ali ovaj je odlican. Zovi ga siroki RTS.

slika

slika
Zadnja izmjena: Panbo; 14. 02. 2017. (18:22); ukupno mijenjano 1 put/a.
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75

Re: Razni načini prikaza fishfindera

PostPostao/la Panbo » 14. 02. 2017. (18:20)

Prikazi Furuno bottomlock-a.

slika

slika
Znaci 5m od dna uvecava. Livo polje je ono uvecano.

slika

slika

slika
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75

Re: Razni načini prikaza fishfindera

PostPostao/la Panbo » 19. 02. 2017. (17:59)

Kod mnogih fishfindera koji imaju širi A-scope moguce je stimati gain i neke druge funkcije. Moguce je to i kod onih sa uskim A-scope stupcem, ali je teže vidit male promjene na signalu odraza koje su tada bitne. Uglavnom bit je u tome da proizvođači različito definiraju sami prikaz A-scopea i samu dinamiku prikaza (mislim po širini stupca). Primjerice, neki proizvođači u A-scopu prikazuju baš sve što se događa u prijamniku (što je pravilno) tako da Vi možete recimo skinuti iz prikaza koju boju (obično se skidaju boje od najslabije prema jačima) i te boje se ne prikazuju na ekranu fishfindera (na echogramu) ali u A-scopeu se i dalje vide. Bitno je znati da u A-scope mora biti uvršten gain, TVG, STC (ako postoji) i kod nekih IR. Mora sadrzavati odraze bez raznih filtara. Ako upoznate svoj uređaj kroz A-scope možete otkriti mnoge uzroke smetnji a i veoma dobro namjestiti uređaj.
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75

Re: Razni načini prikaza fishfindera

PostPostao/la Panbo » 24. 02. 2017. (09:48)

Sa slike običnog fishfindera dosta se toga može pročitati. Obični prikaz fishfindera ima mnogo naziva. Neki ga nazivaju 2D, u Lowrance u ga nazivaju sonar chart, neki kažu konvencionalni ili klasični prikaz, u izvornom Simradu je to echogram....ali i do danas dan ovaj prikaz je ostao najviše upotrebljavan usprkos mnogim odličnim prikazima, tehnologijama, zračenjima koja osim toga što su odlična imaju izgleda i dosta mana za naše primjene. Osobita mana je razlučivost pri većim dubinama koliko san uspija skužit. Ovdje mislim na razne "fancy" prikaze tipa Garminovih Vuova, Lowrance Scanova, Humminbird Imaginga....Oni su zaista velik korak naprid, olakšavaju otkrivanje i snalaženje u vodenom prostoru. Nakon nekog vrimena softwareska mašinjerija je počela "miksat" ove nove i stare tehnike prikaza pa tako možes prekrit kartu priko Side zracenja
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75

Re: Razni načini prikaza fishfindera

PostPostao/la Panbo » 24. 02. 2017. (10:27)

pa možes memorirat poziciju sa svih tih i novih i starih podvodnih prikaza, pa možes recimo preko klasičnog prikaza prekrit DownScan (šta mislin da je fantastično)...ali ipak, još uvik, mislin da morate prvo imat dobar ili odličan obični sonder, (naravno u skladu sa financijskim mogućnostima), a ono ostalo ko može, dobro može, uvik će dobro doći. Ljudi naglu uaokreću prema ovim novim tehnikama po meni i malo nepripremljeni pa onda očekuju fa će im riba sama skakat u brod, ali je ta priklonjenost novim tehnikama po meni najviše izražena kod onih koji zapravo biže od klasike.
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75

Re: Razni načini prikaza fishfindera

PostPostao/la Panbo » 24. 02. 2017. (10:40)

Klasika nije tu sve ove puste godine bezveze. Ona je praktički doslovno izmjenila ribolov, ali opet i ona ima mnogo mana. Po meni, koliko san uspija skužit, osnovni problem kod mnogih korisnika je pretvorba. Tu se upravo mnogi ljudi izgube, pa vidi se to i po pitanjima na ovom forumu, a kamoli drugdje. Ljudi (neki ljudi....ma sve ovo je p.......a, ali mislin da moran ovo napisat) ne kuže da sonder u načelu radi jedan uzdužni presjek vodenog prostora u vremenu, odnosno da jedan 3D prostor pretvara u 2D sliku na ekranu. Svi znamo da bilo koja pretvorba unosi gubitke, pa je to tako i ovdje. Ovdje se radi o gubitku informacija koje se događaju u toj pretvorbi. Mnoge te informacije su u praksi izgubljene za korisnika, ali u teoriji su jos tu, samo su ili maskirane ili krivo interpretirane. Ima niz primjera za ovo, ali navest cu samo po jedan za svaki primjer. Do ovih recimo krivo interpretiranih informacija dolazi se zbog prirode samog sondera, hoću reć da nisan reka da je neko glup, nego da je kriva interpretacija plod jedne od mana sondera.
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75

Re: Razni načini prikaza fishfindera

PostPostao/la Panbo » 24. 02. 2017. (10:59)

Primjerice, vidin da je i ovdje neko pita kako se vidi neka riba kad ona pliva sa tobon, ono ti i ta riba se recimo krecete istom brzinom, pa su mu ljudi odgovorili, ne znan, tako nesto je bilo, ne da mi se sad to tražit. Ljudi su odgovorili točno iako je onaj šta je pita i spominja vremensku os i tako nesto, a nije zna odgovor, ali eto dobija ga je, pa zato pitajte jer nema glupih pitanja. Ja san čuja svašta dosad, od toga da "kako sve ribe dolaze sdesna?" do toga "vrati se u ovu rupu, tu mora bit ribe", " ma nije to rupa čoviče ja san se samo vratija na brak", a on opet "u onu rupu, u rupu....". Ma ljudi samo tribaju malo uključit mozak, samo malo, nemoguće mi zvuči da to neko ne bi moga shvatit. To je recimo kriva interpretacija. Isto tako, dosta se svojedobno razglabalo o tome kako se leđa od riba pojavljuju na ekranu u obliku lukova, banana ili poluelipski, kako hoćete. Pa mnogo ljudi nije odmah znalo da je luk samo rezultanta kretanja ribe/sonde i da to na kraju krajeva ne mora bit riba!?, moze bit bilo sta.
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75

Re: Razni načini prikaza fishfindera

PostPostao/la Panbo » 24. 02. 2017. (11:28)

Tako je jedan strašan ribolovac osta iznenađen kad je reka da mu tunj ide lagano put doli, a ja mu govorin da prema toj slici šta mi je pokaza na mobitelu i ne mora značit da tunj ide prema doli, a on pita kako, pa crta tunja pada lagano prema dnu! Da, to se vidi, ali sonder u načelu miri udaljenosti od sonde, te ako je recimo riba u centru snopa i krene na istoj dubini vanka snopa crta ce isto padati (sonda stoji na mistu), zar ne, jer se udaljenost povećava, tako su te greške u dubini veće sa širin snopovima.
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75

Re: Razni načini prikaza fishfindera

PostPostao/la luzerno » 24. 02. 2017. (14:33)

Panbo je napisao/la:, pa možes recimo preko klasičnog prikaza prekrit DownScan .


ovo mi se jako svidilo na simradu mom,jer sad više ne držim downscan i echo iliti sonder po pola na ekranu,već stavim "overlay downscan" i imam oboje,doduše traži mi još malo igranja oko boja kako bi što bolje razlikovao čvrsti objekt tipa kamen od ribe uz samo dno...ali polako..učim se
Avatar
luzerno
Member
 
Postovi: 169
Pridružen/a: 31. 03. 2015. (16:23)
Lokacija: Mala Duba

Re: Razni načini prikaza fishfindera

PostPostao/la Panbo » 24. 02. 2017. (15:42)

Pa normalno, pohvalno, pa bolje razradit stavku pp stavku svog uređaja nego ić drljat po svemu i na kraju ne znat ništa. Mislin da većina ljudi ovdje ima relativno dobre uređaje, nije to loše, ali ipak bolji je spoj lošeg sondera i naprednog korisnika nego odličnog sondera i korisnika koji ništa ne zna.
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75

PrethodnaSljedeća

Natrag na Fishfinder-i

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.