Razni načini prikaza fishfindera

Izbor, nacin rada, snage, ugradnja, prikazi rada i podesavanje...

Moderatori/ce: dome, aladin, Moderatori

Re: Razni načini prikaza fishfindera

PostPostao/la Panbo » 25. 07. 2017. (21:08)

Za 200 kHz obicno je srednja duljina impulsa, kako kod koga, ali amo rec 8 perioda, to znaci 8 titraja frekvencije 200 kHz. Jedan titraj od 200 kHz vremenski traje 5 mikrosekundi a imamo ih takvih 8 sto bi bilo 40us. Ako uzmemo kao srednju brzinu prostiranja ultrazvuka kroz vodu od 1500 m/s onda nam ispada da je valna duljina titraja od 200kHz (tako se zna koliko taj titraj zauzima vodenog prostora) 7,5mm a kako ih ima 8 onda ping zauzima 6 cm. Eto vam target separation vrijednosti od 6cm iako nitko ne govori o tome da se sa 8 perioda radi samo na rangeu do 5 ili 10m dubine, poslije se ping sve vise produljuje kako se ide u dublje, a s tim se gubi rezolucija. Za 50 kHz ovo je otprilike 4 puta jos rastegnutije jer je titraj dulji. Ovo sve skupa ne vridi za chirp, to radi drugačije. Zato sam jednom savjetovao da je dobro držati autorange isključen jer se tada uređaj beže na odabrani duljinu pinga. Tada se može žrtvovati nešto površine ekrana u svrhu bolje osjetljivosti jer se radi sa duljim ping-om pa se neke stvari mogu bolje detektirati, nego sta bo to bilo sa autorangeom. Po ovom modelu na vecim range-ovima podvodna rezolucija bide 2,2 m na 50kHz na vise od 120m. Tako imajte to na umu, dobro je to znati bar otprilike.
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75

Re: Razni načini prikaza fishfindera

PostPostao/la Panbo » 29. 07. 2017. (08:55)

Tako da kod ove većine fishfindera široke potrošnje koji duljinama pinga upravljaju automatski na temelju trenutne skale dubine (range-a), koju većinom određuje autorange jer tako mnogi drže moguće je produljiti impuls jedino zrtvujuci dio površine ekrana. Konkretno. Možete biti na recimo 50m dubine a na fishfinderu ne vidite ili veoma slabo vidite ostaje koju bi trebali bit neka riba, povrh dna, odnosno po vašem iskustvu znate da bu ona tu trebala biti. Autorange funkcija ce vrlo vjerojatno odrediti 60m za donju granicu skale dubine sto ce vam omogućiti da fino vidite dno pri dnu ekrana, ali ribe nema. Možete pokušati recimo staviti rucno donju granicu na 100m, dno ce pobić orema polovini ekrana, ali ce se i ping zlatno produljiti pa se možda ta riba i počne vidjeti.
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75

Re: Razni načini prikaza fishfindera

PostPostao/la vujasin » 29. 10. 2017. (15:39)

Danas sam malo testirao svoj garmin striker 4. Postavio sam manual gain, TVG je na srednje mada ne vidim neku razlike, low medium i high. Spustao sam olovo od 500g i super se vidi do nekih 30ak metara, iako je gain na 100% ne vidi se na ekranu. Bio je jak kurenat pa je mozda izasao iz snopa. To je sve na chirp 200kHz. Na 77kHz se vidi slabije. Sonda je neka osnovna zalijepljena na silikon s unutarnje strane pa mozda i to malo gusi signal ali sumova nema. Probat cu jednom po bonaci pa sam siguran da nece olovo otici van snopa. Mislim da bi morao ici bar do 50m.
Avatar
vujasin
Member
 
Postovi: 199
Pridružen/a: 14. 07. 2009. (15:08)
Lokacija: Pakoštane

Re: Razni načini prikaza fishfindera

PostPostao/la Panbo » 15. 12. 2017. (21:08)

Pa, ne znam kako bi to išlo sa tim Strikerom, to je nesto malo. Morao bi vidit drasticnije razlike do dubine od 12m, posli mislim da taj uređaj pojačaje koliko može. Samo kurenat i taj silikon ne čini se neka dobra izvedba. Pari mi, ovako izdaleka, da je nesto ionako slabo dosta oslabljeno. Kurenat makne to olovo od po kila, pazi po kila, ustranu, echo oslabi na rubovima zrake dosta, ili ga uopće nema jer je već u osi slab zbog tog silikona i skromnog odasiljaca fishfindera. Mislim to olovo od po kila jednostavno moraš dobro vidit. Nego reci mi da li je sonda zaljepljena na kosoj površini ili je ta površina ravna? Zanima me kojeg je oblika olovo?
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75

Zoom

PostPostao/la Panbo » 05. 01. 2019. (11:47)

Govorija san prije o podvodnoj rezoluciji koja je određena ponajviše duljinom pinga, ali i samim "ringingom" sonde. Govorilo se i o tome da previše gaina može "zalipit" tu ribu koja je recimo uz samo dno. Da bi se takve ribe vidile potrebna je i visoka rezolucija samog ekrana.

slika
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75

Zoom

PostPostao/la Panbo » 05. 01. 2019. (11:58)

Na gornjoj slici je JRC FF50 fishfinder koji se u to vrime odlikovao više nego dobrim karakteristikama za tu klasu uređaja na testu. Prikaz je podjeljen na dva okomita polja. Desno polje koje se ne vidi skroz je normalan prikaz. Ovo livo je zoom koji je namišten uz dno. Iz echo simulatora moguce je imitirati echo dna, ali i echo ribe. Frekvencija je 200 KHz. Na simulatoru je moguce odrediti sve parametre echa ribe i dna. Situacija gore je namještena tako da se isti odraz ponivalja svako 20 pingova. Riba je pozicionirana 20cm od dna.
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75

Zoom

PostPostao/la Panbo » 05. 01. 2019. (12:12)

Sonder je stavljen na tvorničke postavke. Malo se vidi da je gotovo nemoguce u desnom polju zamjetit da se uopce nešto na dnu događa, a osim toga uvjeti su idealni koliko to mogu biti te ih kao takvih nema u realnom svijetu. Echo ribe je idealan i načelno bi predstavlja ribu koja se pravilnim brzinama vrti u krug a brod idealno stoji. Ovaj echo ribe predstavlja nešto kao sarun, lokarda ili neka slična skotarija oko 25cm duljine uz idealno ravno dno. Ovakva sonda ima mali ringing (negdje oko 8). Kako je na tvorničkim postavkama gain previše podignut za ovu situaciju vrlo je teško da ce korisnik pomisliti da se radi o ribi, vec ce prije misliti da je to neki bovan na dnu ili nešto tako.
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75

Re: Razni načini prikaza fishfindera

PostPostao/la vujasin » 11. 01. 2019. (20:54)

Panbo je napisao/la:Pa, ne znam kako bi to išlo sa tim Strikerom, to je nesto malo. Morao bi vidit drasticnije razlike do dubine od 12m, posli mislim da taj uređaj pojačaje koliko može. Samo kurenat i taj silikon ne čini se neka dobra izvedba. Pari mi, ovako izdaleka, da je nesto ionako slabo dosta oslabljeno. Kurenat makne to olovo od po kila, pazi po kila, ustranu, echo oslabi na rubovima zrake dosta, ili ga uopće nema jer je već u osi slab zbog tog silikona i skromnog odasiljaca fishfindera. Mislim to olovo od po kila jednostavno moraš dobro vidit. Nego reci mi da li je sonda zaljepljena na kosoj površini ili je ta površina ravna? Zanima me kojeg je oblika olovo?



Povrsina na koju je zalijepljena sonda je odoka ravna. Tesko je sad reci da li je koji stupanj pod nagibom. Olovo je konusnog oblika tj stozac. Kad dodem na 70m dubine, pojacam gain do kraja i stavim na manualno određivanje dubine npr 150m. Tada bi trebao dobiti 2 odraza dna. Ja dobijem prvi a drugi se jedva nesto vidi. Ispada po tomu da je sonda slaba.
Avatar
vujasin
Member
 
Postovi: 199
Pridružen/a: 14. 07. 2009. (15:08)
Lokacija: Pakoštane

Re: Razni načini prikaza fishfindera

PostPostao/la Panbo » 12. 01. 2019. (21:04)

Ne virujem (po onome sta si napisa) da taj sonder moze "pokupit" dvostruki odraz na dubini od 70m. Ipak, ko zna, mozda i može iako sumljam. Za ovakav test najbolje je imat kugla-olovo. Dobro si ti sve to napravija ako si iskljucija sve filtere, diga osjetljivost na max i proba na nizoj frekvenciji.
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75

Re: Razni načini prikaza fishfindera

PostPostao/la vujasin » 13. 01. 2019. (10:05)

Jucer sam isa malo na lignje i bio sam na 20-ak metara dubine. Na toj dubini na 77khz bas dobro vidim svaku skosavicu i olovo. Na 200khz je vec slabije. Ali 70m mu je vec nedostizno. Dno se dobro vidi ali ribu na toj dubini ne moze registrirati. Sonda je na silikonu iznutra pa mozda i to malo prigusi signal. Sonda je 250w pa nije ni za ocekivati cuda.
Avatar
vujasin
Member
 
Postovi: 199
Pridružen/a: 14. 07. 2009. (15:08)
Lokacija: Pakoštane

Re: Razni načini prikaza fishfindera

PostPostao/la Panbo » 13. 01. 2019. (16:10)

Dno je puno snažan odraz u usporedbi sa odrazom ribe na 70m. Kod sondera slabijih snaga silikon više ima veze. Ja sam to probava puno puta. Ima bi sigurno bolji rezultat sa sondom u moru. Jedino sta ti tu mozes izvuc od tih 250W po zraci je da ukljucis sve boje, iskljucis sve filtere i naložiš gain do kraja. Ako bude šuma na ekranu neka ga, moraš gledat u šumu.
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75

Re: Razni načini prikaza fishfindera

PostPostao/la Panbo » 13. 01. 2019. (16:32)

Dakle popularno Garminovo "Odbijanje buke" (kakva pi....ija, ludilo od prevoditelja) u postavkama sonara ima neke podstavke kao sta su sum površine koji triba stavit na "prikaži" i smetnje triba isključit.
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75

Re: Razni načini prikaza fishfindera

PostPostao/la vujasin » 13. 01. 2019. (16:37)

Probat cu odlijepiti sondu i probati je direktno u more, mada mi je zao odljepljivati jer sad nema nista zraka a upitno je hocu li direktno u moru imati bolje rezultate. Vjerojatno od tog uređaja na 70m se ne moze ocekivati nista bolje od iscrtavanja dna. Kad podem na more napravit cu par testiranja pa javim rezultate.
Avatar
vujasin
Member
 
Postovi: 199
Pridružen/a: 14. 07. 2009. (15:08)
Lokacija: Pakoštane

Re: Razni načini prikaza fishfindera

PostPostao/la Forani » 22. 01. 2019. (21:09)

Panbo je napisao/la:Za 200 kHz obicno je srednja duljina impulsa, kako kod koga, ali amo rec 8 perioda, to znaci 8 titraja frekvencije 200 kHz. Jedan titraj od 200 kHz vremenski traje 5 mikrosekundi a imamo ih takvih 8 sto bi bilo 40us. Ako uzmemo kao srednju brzinu prostiranja ultrazvuka kroz vodu od 1500 m/s onda nam ispada da je valna duljina titraja od 200kHz (tako se zna koliko taj titraj zauzima vodenog prostora) 7,5mm a kako ih ima 8 onda ping zauzima 6 cm. Eto vam target separation vrijednosti od 6cm iako nitko ne govori o tome da se sa 8 perioda radi samo na rangeu do 5 ili 10m dubine, poslije se ping sve vise produljuje kako se ide u dublje, a s tim se gubi rezolucija. Za 50 kHz ovo je otprilike 4 puta jos rastegnutije jer je titraj dulji. Ovo sve skupa ne vridi za chirp, to radi drugačije. Zato sam jednom savjetovao da je dobro držati autorange isključen jer se tada uređaj beže na odabrani duljinu pinga. Tada se može žrtvovati nešto površine ekrana u svrhu bolje osjetljivosti jer se radi sa duljim ping-om pa se neke stvari mogu bolje detektirati, nego sta bo to bilo sa autorangeom. Po ovom modelu na vecim range-ovima podvodna rezolucija bide 2,2 m na 50kHz na vise od 120m. Tako imajte to na umu, dobro je to znati bar otprilike.

Evo pokusava sam s tvojim savijetom,iskljucin autorange i stavim na 80 kad sam na 60m i ekran dno pobigne gore malo al mi ga nakon par trenutaka vrati nazad kao jer je zoom na auto mada ga ja sam stimam..Ne kuzim jel to ok ili moram iskljucit jos neku automatiku?
Sum povrsine drzim na ON i onu postavku smetnje iskljucim.TGV je na nisko i postavka osijetljivost na nisko!
Ima i neka u tom "Noize rejaction "skala boje s kojom skidam cistim ekran nju drzim na sredini..A ima toga kolko hoces ko ce to sve pobrat :crazy:
Avatar
Forani
Member
 
Postovi: 121
Pridružen/a: 03. 11. 2014. (13:08)
Lokacija: Hvar
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Korculanska Pasara s spojlerom,Vetus M417 42

Re: Razni načini prikaza fishfindera

PostPostao/la Forani » 25. 01. 2019. (19:05)

Evo danas jucer sam se malo igra opet i mogu rec da stvarno bolje prokazuje uz dno s Rucnim dometom u postavkama..Pojacao sam osijetljovost boje,i filtere ekrana da pokazuje vise detalja s tim i onih cestica nepotrebnih..Gain na visoko 95% i na dubimi od 65m vidim jig kako tone bez problema sve do dna..Ima vise smetnka i detalja al se i bolje ocitava riba tj jig uz dno ..
Uz samo dno bekih 1m ima smetnja zbog gaina al sve povise cita super nista ne moze promaknut .Diga sam i jednog zubatca na jig i vidilo se super kako ga dizem..Samo mi je zal sta nisam slika dok sam ga diza bio sam sam u brodu..
Znaci za vece dubine mi je dobro drzat onu sporkicu na ekranu na granici da se dobro razaznaje ostalo na ekranu a da vidim i jig..
Avatar
Forani
Member
 
Postovi: 121
Pridružen/a: 03. 11. 2014. (13:08)
Lokacija: Hvar
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Korculanska Pasara s spojlerom,Vetus M417 42

PrethodnaSljedeća

Natrag na Fishfinder-i

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.