Gain ili osjetljivost fishfindera

Izbor, nacin rada, snage, ugradnja, prikazi rada i podesavanje...

Moderatori/ce: dome, aladin, Moderatori

Re: Gain ili osjetljivost fishfindera

PostPostao/la Panbo » 22. 02. 2017. (19:53)

luzerno je napisao/la:Da li ovaj video dobro objašnjava funkcionalnost tvg-a?

https://www.youtube.com/watch?v=mJGFCE7FlCk


Tu je bit, ali samo za ovaj uređaj. Tipične granice za Lowrance. Čak nije baš sve isto tamo i vamo sa istim brodom. On tu spominje i lignje. Vidiš meni se stvarno pari da su to lignje (nije bitno zbog čega), čak san gotovo siguran u to, ali san isto siguran da su to vecinon šlapetine i da ih ima dosta,..... vise nego dosta.
Funkcionalnost, konkretno je i ok objašnjena, kao u praksi, ali za ove uvjete i uređaj.
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75

Re: Gain ili osjetljivost fishfindera

PostPostao/la Panbo » 22. 02. 2017. (21:32)

Kod dosta uređaja ( pogotovo starijih od 5 godina ) automatika zna drugačije razmišljat od ruke. Kod mnogih uređaja šire potrošnje i ne možeš ni baš puno toga napraviti rukom (mozgom) iako misliš da ti uređaj dozvoljava poprilično ručnog štimanja to i nije baš tako zbog toga što software mora "štititi" neke parametre koje bi eventualno korisnik moga prominit.
Recimo, mnogi ribari vole skidat boje sa ekrana, a uređaj recimo ne da skinit sve, zbog toga šta razvojni inženjeri smatraju da ce tada uređaj radit ispod svojih mogućnosti zbog toga šta neće moć dovoljno gradirat odraz, mnogi filtri povezani sa bojama će izgubit svoju funkciju jer nemaju "inputa" jer je sam uređaj tako koncipiran
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75

Re: Gain ili osjetljivost fishfindera

PostPostao/la luzerno » 23. 02. 2017. (14:20)

Panbo je napisao/la:
luzerno je napisao/la:Da li ovaj video dobro objašnjava funkcionalnost tvg-a?

https://www.youtube.com/watch?v=mJGFCE7FlCk


Tu je bit, ali samo za ovaj uređaj. Tipične granice za Lowrance. Čak nije baš sve isto tamo i vamo sa istim brodom. On tu spominje i lignje. Vidiš meni se stvarno pari da su to lignje (nije bitno zbog čega), čak san gotovo siguran u to, ali san isto siguran da su to vecinon šlapetine i da ih ima dosta,..... vise nego dosta.
Funkcionalnost, konkretno je i ok objašnjena, kao u praksi, ali za ove uvjete i uređaj.


Mene je isključivo zanimalo zbog što boljeg i točnijeg prikaza na simradu prostora uz dno na dubinama od 40-60m koje najčešće koristim,ako je vjerovati videu,uz pojačan gain (auto + 4-5-6) morati ću i pojačati tvg do kraja...
Avatar
luzerno
Member
 
Postovi: 169
Pridružen/a: 31. 03. 2015. (16:23)
Lokacija: Mala Duba

Re: Gain ili osjetljivost fishfindera

PostPostao/la Panbo » 02. 03. 2017. (12:02)

Po meni, ti ces se sa gainom naci, relativno lako. Ja kad to radim prvo su mi sve boje uključene i onda stimam gain na nekom TVG-u. Kako u dosta slučajeva povećanjem gaina počnu na ekran izlazit razni "šumni" odrazi oni skupa sa bojama su uvid kako trenutno TVG radi. Kombinacijom štimanja gaina, TVG/STC-a, pa i ponekad color gaina dovedes da ti razne "šumne škovace" budu što više jednoliko raspoređene po ekranu. Ako misliš da ti je to dobro, ali je ekran dosta šporak onda jednostavno skidaš boju/e od slabije prema gori i na taj način čistiš ekran. Po meni je tu tebi praktički sve u TVG-u, tu je glavna kvaka. Mislim da uređaj uopće nije loš za ove primjene. Pošto je to Lowrance imaš sigurno negdi predetermirane krivulje TVG/STC-a. Pogledaj u izborniku, triba bi imat neke možda načine rada ili tako nešto.
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75

Re: Gain ili osjetljivost fishfindera

PostPostao/la luzerno » 02. 03. 2017. (13:18)

Panbo je napisao/la:Po meni, ti ces se sa gainom naci, relativno lako. Ja kad to radim prvo su mi sve boje uključene i onda stimam gain na nekom TVG-u. Kako u dosta slučajeva povećanjem gaina počnu na ekran izlazit razni "šumni" odrazi oni skupa sa bojama su uvid kako trenutno TVG radi. Kombinacijom štimanja gaina, TVG/STC-a, pa i ponekad color gaina dovedes da ti razne "šumne škovace" budu što više jednoliko raspoređene po ekranu. Ako misliš da ti je to dobro, ali je ekran dosta šporak onda jednostavno skidaš boju/e od slabije prema gori i na taj način čistiš ekran. Po meni je tu tebi praktički sve u TVG-u, tu je glavna kvaka. Mislim da uređaj uopće nije loš za ove primjene. Pošto je to Lowrance imaš sigurno negdi predetermirane krivulje TVG/STC-a. Pogledaj u izborniku, triba bi imat neke možda načine rada ili tako nešto.


Simrad je ipak kod mene,a ne Lowrance,al dobro,skužio sam te :thumbup:
Avatar
luzerno
Member
 
Postovi: 169
Pridružen/a: 31. 03. 2015. (16:23)
Lokacija: Mala Duba

Re: Gain ili osjetljivost fishfindera

PostPostao/la Panbo » 02. 03. 2017. (19:01)

Matična tvrtka koja se naziva Navico je pokupovala dosta tih firmi brodske elektronike. Nasli su se u nekoj amo reć slijepoj ulici jer je u tome svemu bilo negdi oko 8 brendova sto je veoma skupo za održat, pa su počeli kidat. Ostali su na tri imena: Simrad, Lowrance i B&G. U načelu to su sve isti uređaji, mislim njihova osnova je ista. Možda ima nekih hardwareskih raznolikosti ali većinom su one samo u softwareu. Tako je taj uređaj u biti Lowrance, samo je brendiran kao Simrad. Taj uređaj nema ama baš nikakve veze sa izvornim norveškim Simradom. Tako je to za mene Lowrance, jer kad ga otvoriš vidiš da je to isti uređaj.
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75

Re: Gain ili osjetljivost fishfindera

PostPostao/la ziging » 04. 03. 2017. (17:11)

Preodlična tema :thumbup: :thumbup: :clap: 8-)
... ali misli i na sirotinju, koja ima uređaje od 1000kn, crnobijele, stare 10-15godina, kao ja. Bez obzira hvala velika na trudu. :thumbup: :lol:
Avatar
ziging
New Entry
 
Postovi: 47
Pridružen/a: 24. 11. 2014. (14:34)
Lokacija: Zagreb - Veli i Malli Drvenik
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: trimaran 4 m

Re: Gain ili osjetljivost fishfindera

PostPostao/la Panbo » 05. 03. 2017. (16:05)

Hvala, drago mi je da Vam se sviđa. Pokrivam uređaja koliko mogu, znam da je tu većina i sa starim monokromatskim uređajima, pa sam se osvrtao i na njihove prikaze prije. Kod većine takvih uređaja mogu reć da ne možeš puno toga napravit rukom, jer puno toga drži automatika, mislim da nemaš puno slobode jer je software dosta....reka bi striktan. Tako je tada bilo najbolje, mislim da je to plod tadašnje tehnoligije, jer software uvik prati hardware i obratno.
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75

Re: Gain ili osjetljivost fishfindera

PostPostao/la Panbo » 05. 03. 2017. (16:35)

Prije jedno amo reć nešto više od 10 godina počeli su se pojavljivati kod uređaja u boji izrazi kao što su "adaptive transmitter, infinite bandwidths, digital fishfinder,....., pa nedugo zatim pojavljuje se i čuveni Lowrance broadband fishfinder. Nedugo zatim taj " broadband" izraz počeo se uvlačit svugdi tako da me ne bi čudilo da je tu negdi bija i broadband špaher. U vrime kad se počelo sa svin tin izrazima još uvik je u amatersko-rekreacijskoj primjeni bija je najveći postotak monokromatike, jer je boja još uvik bila skupa, ali se moga nazirat pomalo kraj vladavine monokromatskih uređaja, to je bilo samo pitanje točnosti procjene vrimena.
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75

Re: Gain ili osjetljivost fishfindera

PostPostao/la Panbo » 05. 03. 2017. (17:05)

Nakon tog broadbanda dolazi chirp. Moran reć da su svi ti izrazi i nazivi istiniti ali više su tu marketinški nego šta bi tu morali bit da bi istakli neku tehničko-tehnološku posebnost. Svi ti nazivi su jednostavno plod primjene novih, jeftinijih i bržih procesorskih krugova. Prvo, evo, sta uopće znači "digitalan fishfinder"? Ovdje možete ući duboko u neku tehničku debatu, ali za korisnika najbolje reć...ne puno, pogotovo u to vrime. Prvo, pingovi i echa su i dalje analogni ka šta su bili i kod sondera na papir.
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75

Re: Gain ili osjetljivost fishfindera

PostPostao/la Panbo » 06. 03. 2017. (08:47)

Dakle, pitanje je gdje se u to vrime nalazi misto za riječ "digitalan"? Da bi se to pojasnilo potriba je u grubo opisat kako je to u osnovama radilo, a kod mnogih i još uvik tako radi. Rič digitalan nema veze sa odašiljačen fishfindera, čak ni danas dan. Nakon odašiljačkog impulsa fishfinder uključuje prijamnik. Odraz (echo) se prima raznim tehnikama ali u načelu je princip isti. Prvo se limitiraju prejaki odrazi (amplitudno se ograničavaju), te echo prolazi kroz niz krugova pojačanja i filtriranja. Dosta puta se tu djeluje sa STC i TVG funkcijama da bi se nakon toga echo pretvorija u amplitudnu informaciju. Ptimjerice, što je echo snažniji i
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75

Re: Gain ili osjetljivost fishfindera

PostPostao/la Panbo » 06. 03. 2017. (09:09)

i amplituda je viša, ako je slabiji niža, ako dulje traje i ovde traje toliko dugo, ali sve u svemu pojavljuje se " slika odraza" koja je skup istosmjernih vrijednosti echa. Znaci u toj točki prijamnika više nema noseće frekvencije od recimo 50 KHz već je to sada istosmjerni napon/struja. Tu točku zovu "envelopa echa". Sad taj signal triba nekako prikazat na LCD-u. To znači da ga triba digitalizirat. To tako rade virtualno svi proizvođači fishfindera još puno prije ovog vrimena gdje se to počelo naglašavati. Čemu onda to naglašavanje baš tada, u vrijeme kad je recimo Raymarine izbacio svoje " digitalne" fishfindere DSM, DSX i ne znam kako su se već zvali? Ovdje je potrebno naglasiti da tehnike (izrazi koji su se tada snažno marketinški isticali) kao sto su "adaptiva transmitter" (to je odašiljač koji mijenja izlaznu snagu i duljinu impulsa prema izmjerenom echu i postavljenom range-u) ili "infinite bandwidths" (to je osobina prijamnika da prema odnosu signal-šum mijenja frekvencijsku propusnost filtara) ne moraju biti nužno povezani sa riči "digitalan". Ali, evo o čemu se zapravo radi.
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75

Re: Gain ili osjetljivost fishfindera

PostPostao/la Panbo » 06. 03. 2017. (09:50)

Možda ste primjetili da sam upotrijebio izraz "noseća frekvencija". Potrebno je znati da echo nije samo noseća frekvencija već se formiraju odrazi koji su pomaknuti simetrično od noseće frekvencije gori i doli. Ti odrazi su bitni za korisnika jer učestvuju u što realnijoj slici. Koliko oni gori i doli od noseće frekvencije postoje ovisi i tkz. " brzini odašiljanja" (koliko puta u jedinici vremena sonder odasilje). Sto je to brze, bit ce više tih bočnih komponenti (mislim na te odraze gori i doli od noseće frekvencije). Što ima više tih bočnih komponenti to ce odraz bit točniji, stvarniji i jasniji. Znači dođemo do toga da moramo brže odasiljat i primat širi pojas frekvencija. Da, to pari tako jednostavno, ali nije. Za ilustraciju mogu Vam ovako reć. Prije su sonderi odašiljali do max 4 puta u sekundi (4 Hz) a prijam im je bio širok do max 10KHz na recimo 200kHz, a još tada pojavljuju se uređaji koji odašilju 50 puta u sek. i imaju propusni pojas od 100 kHz na nosećoj od 200, pa cak i šire. E sad, valjda je lakše zaključiti da pošto puno više toga triba primiti procesor i ono oko njega mora bit puno brže, jer mora puno više radit. Osim toga ide se jos dalje, jer osim brzine procesorskih krugova triba puno toga napravit.
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75

Re: Gain ili osjetljivost fishfindera

PostPostao/la Panbo » 07. 03. 2017. (08:43)

Dakle, ideja se proširuje na slijedeće: napravit širikopojasan prijamnik, dakle onaj koji propušta čitav jedan pojas frekvencija i brzo odašiljat, što god brže možes, a onda takav, u prijamniku ispojačan odraz cili odvest u procesor, sa svin tin škovacama i bez STC/TVG kompenzacije te bez ikakvog filtriranja, znači ništa, samo krcaj to u procesorsku mašinjeriju. Tamo u procesoru citav taj nered prvo pretvoriš o digitalan binarni podatak a onda software om za analizu odraza izvlačis ono korisno, te nakon toga to "pituraješ" sa STC, TVG, IR, Gain, color gain..... i ostalin funkcijama. U nacelu bi to tribali bit tako, ali dosta tipova fishfindera radi negdi na pola puta, neki su tu, ali i kod svih njih je pitanje koliko to sve skupa dobro rade. To necete naci nigdje jer je to skoro nemoguce. Recimo, moguce je da saznate da neki model fishfindera koristi vrhunski DSP (to su posebne vrste procesora koji se napravljeni za digitalizirati analogni signal i onda takav digitalizirani signal obraditi) od primjerice Texas Instrumentsa (to je vrhunski proizvođač DSP chipova, između ostalog) ali sve to nema veze kad je software loš, a njega proizvodi proizvođač fishfindera, jer je DSP analiza ovisna o softwaru. Hardware je sami vrh, ne može bolje za tu cijenu. E onda Vam idu updateovi, mnogo updatea.
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75

Re: Gain ili osjetljivost fishfindera

PostPostao/la Panbo » 07. 03. 2017. (09:03)

Znaci sad je spomenut širokopojasan prijamnik, rekli smo da su to napravili, ali postoji jos jedan malo veći problem. Sonda. Engl=transducer sto bi točno značilo elektromehanički pretvarač. Svi takvi pretvarači imaju tkz visok Q faktor, to je u njihovoj prirodi. To znači (ukratko) da rade u uskom pojasu. Sta sad, napraviš sonder spreman na sve te puste frekvencije a onda obisiš sondu koja propušta samo pojas od 8 kHz? Apsurd. Ali, paralelno radi Airmar koji kupuje prava na širokopojasnu keramiku i počinje raditi širolopojasne sonde odnosno sonde sa niskim Q faktorom. Na engleskom je širokopojasan "broadband". To bi Vam bilo to do chirpa koji se dalje nadovezuje na ovo, te ovdje kao i chirpu postoje mane i vrline. Sad tako imate neku bazu sa krenit dalje u neke rasprave ili pratit dalje odgovore na neka pitanja.
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75

PrethodnaSljedeća

Natrag na Fishfinder-i

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.