Povezivanje Garmina i Furuna preko NMEA 0183

Izbor, nacin rada, snage, ugradnja, prikazi rada i podesavanje...

Moderatori/ce: dome, aladin, Moderatori

Povezivanje Garmina i Furuna preko NMEA 0183

PostPostao/la focus » 06. 05. 2016. (09:49)

Pozdrav ribarima i nauticarima sa Jadrana a i sire.

Evo mog problema pa ako ima ko da pomogne.

Na brodu imam Furuno FVC587 FF i Garminov GPSMAP 587.
Posto, dok panulam, ne vidim dobro brzinu na GPS htio bih povezati GPS sa FF na kojem mi se jasnije vidi brzina.

Kontaktirao sam Gramin Hrvatska sa pitanjem kako da povezem ovaj FF sa Garminovim GPS-om preko NMEA 0183 i oni su me ladno odpilali kao imas semu u upustvu pa povezi.

Zatim sam kontaktirao Furuno USA i oni su mi dali sledeci odgovor :

*********************************************************************
Re: connect the FCV 587 do Garmin GPSMAP 527

Postby Johnny Electron » Thu May 05, 2016 3:51 am
NMEA 0183 standards for marine equipment is at RS422 levels and based on what I see that Garmin is using RS232 (common ground). Newer Garmin units have learned the lesson and moved to RS422. You might need a level converter to be safe. (RS232 to standard RS422 NMEA) If you want to wire without the converter, it will most likely work but over the long term it might damage the NMEA port of one of the two units. Here is how it would wire without a level converter.
FCV585 RS422 (marine level) NMEA ---- Garmin RS232 (PC level) NMEA
White ----------------------------------------Brown
Blue------------------------------------------ Common BLACK
Yellow----------------------------------------Blue
Green-----------------------------------------Common BLACK
This would be for a bi-directional connection. Keep in mind the TLL(Target Lat/Lon) function will not function. Garmin doesn't support the standard NMEA TLL sentence.
********************************************************************

E sad u odgovoru kaze da direktno povezivanje Garmina i Furuna ( bez konvertera ) zbog razlicitih portova ( 422 i 232 ) moze izazvati ostecenje na jednom od uredjaja.

Da li mozda neko ima iskustva u ovome.

Da li kupovina konvertera rjesava problem moguceg ostecenja nekog od uredjaja, i da li taj konverter mora da bude "izolated" ili moze neki od jeftinijih kao npr ovaj sa linka :

http://www.amazon.com/Serial-Communicat ... 232+to+422

Ajde porer da vidimo sta ti mislis.
Avatar
focus
Member
 
Postovi: 257
Pridružen/a: 07. 06. 2008. (10:58)
Lokacija: Herceg Novi, Montenegro
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Navar 795

Re: Povezivanje Garmina i Furuna preko NMEA 0183

PostPostao/la porer » 06. 05. 2016. (11:29)

Upravo kako ti je napisao, možeš spojiti po njegovoj uputi ali velika je vjerojatnoća da će interface u Garminu biti spržen. RS422 koji ima Furuno industrijski je standard koji je robustan i ima drugačije naponske nivoe dok RS232 koi je u 99% amaterskih uređaja (ne mislim samo na Garmin) je onako, "za po doma".
Konverter kojeg si stavio u link-u sasvim je OK za tu potrebu. Kupi ga, spoji i bit ćeš miran.
Avatar
porer
Old Senior Member
 
Postovi: 8689
Pridružen/a: 09. 06. 2008. (13:49)
Lokacija: Pješčana Uvala
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Drvena pasara 6.20


Natrag na Fishfinder-i

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 7 gostiju.