Airmar in hull 1Kw

Izbor, nacin rada, snage, ugradnja, prikazi rada i podesavanje...

Moderatori/ce: dome, aladin, Moderatori

Re: Airmar in hull 1Kw

PostPostao/la MURTER 600 » 27. 11. 2013. (23:50)

baco; ja sam "zaražen" panulom i parangalom.Parangal uz pomoc sondera mogu položiti kao da hodam po dnu i postavljam ga rukom.
Naravno da treba racunati i sa morskim strujama.Kod lova kancanicom tocno vidim kako olovo sa ješkom putuje prema dnu i poziciju
gdje je stala. Uređaj je Lowrans HDS 5 gen.2 .
Murterino 21
Demokracija je kada dvije budale imaju više prava od jednog pametnog!
To što su se meduze održale bez mozga preko 650 miliona godina,daje nadu mnogim ljudima..........
Avatar
MURTER 600
Old Senior Member
 
Postovi: 1604
Pridružen/a: 08. 03. 2010. (11:23)
Lokacija: otok Krk - grad KRK
Vrsta ribolova: mali
Tip plovila: MURTER 600(murterino 21) Nanni turbodiesel 60

Re: Airmar in hull 1Kw

PostPostao/la baco » 28. 11. 2013. (11:30)

Imamo skoro identicne sonare,neznam koja je razlika izmedju mog HDS5 i gen 2.Ja sam svoj kupio prije 2 godine.
Znaci tvoja je preporuka da kupim 1kw sondu? :)
Avatar
baco
New Entry
 
Postovi: 48
Pridružen/a: 24. 01. 2010. (15:29)
Lokacija: Zagreb
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: plovilo

Re: Airmar in hull 1Kw

PostPostao/la MURTER 600 » 29. 11. 2013. (00:02)

Postoje neke sitnice koje ih cine razlicitim ali po meni jedina vidljiva ratzlika je što na gen2 prilikom ukljucivanja uređaja
slova HDS su plave boje!
Preporuka sonde,ha.....nikad ne želim zavirivati u tuđi novcanik :|
Murterino 21
Demokracija je kada dvije budale imaju više prava od jednog pametnog!
To što su se meduze održale bez mozga preko 650 miliona godina,daje nadu mnogim ljudima..........
Avatar
MURTER 600
Old Senior Member
 
Postovi: 1604
Pridružen/a: 08. 03. 2010. (11:23)
Lokacija: otok Krk - grad KRK
Vrsta ribolova: mali
Tip plovila: MURTER 600(murterino 21) Nanni turbodiesel 60

Re: Airmar in hull 1Kw

PostPostao/la Panbo » 05. 12. 2013. (11:06)

baco je napisao/la:Pozdrav,mozes li mi molim te pojasniti sto tocno dobijes sa sondom od I kw jeli doista velika razlika u prikazu detalja u odnosu na slabije sonde?


Sonde od 1 kW su dosta bolje u samom prijamu, dok izlazna snaga i nibaš toliko bitna, jer se ta razlika od 400 w u praksi i ne može osjetiti u nekom, ne znam, ultraboljem smislu, međutim razlike između 600 i 1000 w kod nekih sondera u nekim kombinacijama čak i nema. Stoga pitanje je na koji sonder namjeravaš spojiti koju sondu i koja je već spojena?
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75

Re: Airmar in hull 1Kw

PostPostao/la Panbo » 05. 12. 2013. (11:19)

baco je napisao/la:Fishfinder(sonar + sounder) ili sonar znacenje je isto kao sto je i isto znacenje rijeci sounder ili transducer.Lowrance SpotlightScan™ Sonar ti isto tako omogucuje pogled sa strane i ispred broda a to sto koriste plivarice slicna je stvar samo je sonda puno vece snage.


U načelu stvar je ovakva:

Sonda ili transducer je isto.

Sonar, sounder, echosounder, graph, fishfinder je isto u Americi i u ostalim državama engleskog govornog područja.
Sonar i echosounder (ili skraćeno "sounder") je u teoriji isto.
Sonar nije isto što i sonder, fishfinder......u nas i u Europi i u ostatku Svijeta.

Za sonar se smatra uređaj koji ne zrači samo put dolje nego i drugačije, tako da ti je to luc dobro skrenuo paznju. Pozstoji mnogo vrsta sonara, o onaj najčešći na plivaricama je searchlight sonar koji motorima (dva motora) zakreće jednu sondu (dakle zakreće "transducer") i na taj način pretražuje poručje od interesa. Takvi sonari imaju sonde od 40-tak kila koje su spomenute i rade sa nekim srednjim snagama od 1 do 2 kW. Međutim tih 40 kila naravno ne spada samo u sondu već i mnogo popratnog "materijala" koji tu mora biti sa tom sondom. Sonda kao sonda je slične veličine i mase kao i ostale sonde ovih snaga.
Kod mnogih plivarica se mogu naći sonderi (dakle fishfinderi) manjih snaga nego kod onih big-game jahti (ili nekih drugih korisnika sa višom kupovnom moći). Dakle izlazna snaga nije baš mjerilo za to. Naravno ima plivarica koje imaju sondere od 3 kW sa ekranima od 22 incha, ali to se može neći i na nekom brodu kojemu je vlasnik pun para.

Mislim da se to nitko nije sjetio, ali najbolje bi po meni bilo napraviti razliku između fishfindera i svih vrsta sonara po autorange funkciji. Dakle sonari bi bili uređaji u kojima je autorange funkcija irelevantna i virtualno nemoguća.

Malo smo otišli od teme, pa ako moderator to želi mose postovi prebaciti u novu temu.

Ukratko je to to, sa napomenom da postoje mnoge terminologije za ove spomenute uređaje koje se mnogo puta "miješaju" u različitim područjima.
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75

Re: Airmar in hull 1Kw

PostPostao/la Panbo » 05. 12. 2013. (11:38)

baco je napisao/la:Fishfinder(sonar + sounder) ili sonar znacenje je isto kao sto je i isto znacenje rijeci sounder ili transducer.Lowrance SpotlightScan™ Sonar ti isto tako omogucuje pogled sa strane i ispred broda a to sto koriste plivarice slicna je stvar samo je sonda puno vece snage.


Samo u određenim smjerovima. Svaki smjer je pokriven sa samo jednom sondom po cijeloj dubini. Kako onda ribu vidjeti u ionako malom dometu i mnogim slučajevima. Po meni je ovo ok za manle dubine i za slatke vode. Mislim da u moru ovo neće funkcionirati na način na koji bi to potencijalni korisnici htjeli.

Način rada ovog uređaja i onih spomenutih kod lucovog posta je zaista mnogo drugačiji.
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75

Re: Airmar in hull 1Kw

PostPostao/la baco » 10. 01. 2014. (16:46)

Panbo je napisao/la:
baco je napisao/la:Pozdrav,mozes li mi molim te pojasniti sto tocno dobijes sa sondom od I kw jeli doista velika razlika u prikazu detalja u odnosu na slabije sonde?


Sonde od 1 kW su dosta bolje u samom prijamu, dok izlazna snaga i nibaš toliko bitna, jer se ta razlika od 400 w u praksi i ne može osjetiti u nekom, ne znam, ultraboljem smislu, međutim razlike između 600 i 1000 w kod nekih sondera u nekim kombinacijama čak i nema. Stoga pitanje je na koji sonder namjeravaš spojiti koju sondu i koja je već spojena?


Panbo,evo mene nakon krace pauze,trenutno imam HDS5 i sondu skimmer 83/200.Planiram kupiti HDS7 ili HDS9.Unaprijed hvala na tvom misljenju :)
Avatar
baco
New Entry
 
Postovi: 48
Pridružen/a: 24. 01. 2010. (15:29)
Lokacija: Zagreb
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: plovilo

Re: Airmar in hull 1Kw

PostPostao/la macan » 16. 02. 2014. (11:25)

imam airmar M256 ili M260, nisam siguran
sa furunom FCV-582l
M260.jpg


napatio sam se dok sam zaljepio (Sika!!! :thumbup: ) kadu, stalno je curila, pa sam sve to imao u santini (ulje, antifriz itd.)
sad sam napunio OJM (običnu jadransko more) i radi
nisam ga nešto koristio, imam još neki obični za plovidbu, ali se sad spremam posvetiti malo više pažnje
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
iz Zenice vratio se ja
Avatar
macan
Member
 
Postovi: 352
Pridružen/a: 05. 11. 2009. (09:02)
Lokacija: slavonski brod - kvarner
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: fjord 25

Prethodna

Natrag na Fishfinder-i

Online

Trenutno korisnika/ca: adria500ct i 3 gostiju.