Čitanje sondera

Izbor, nacin rada, snage, ugradnja, prikazi rada i podesavanje...

Moderatori/ce: dome, aladin, Moderatori

Čitanje sondera

PostPostao/la ivan3 » 29. 07. 2013. (19:39)

Ima li neko nekakvi vodić za čitanje slike sa fishfindera, vrsta dna, oni razni šumovi šta se vide itd itd...
Ili ako neko zna pa da se malo potrudi, stavi koju sliku sa objašnjenjen...
Iman Garmin 500c i nisan prije ima prilike koristit fishfinder pa mi je totalno nešto novo. :mrgreen:
Otra, dotra, utra, natra, potra, ustra, zatra, istra, satra, pritra, navrn'jo.
Avatar
ivan3
Korisnik baniran
 
Postovi: 2706
Pridružen/a: 29. 01. 2010. (19:55)
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Majama

Re: Čitanje sondera

PostPostao/la jaxy » 29. 07. 2013. (20:29)

Avatar
jaxy
Senior Member
 
Postovi: 539
Pridružen/a: 23. 11. 2011. (20:07)
Lokacija: Dubrovnik
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: bayliner 1851

Re: Čitanje sondera

PostPostao/la Rafter » 29. 07. 2013. (20:56)

Avatar
Rafter
Senior Member
 
Postovi: 987
Pridružen/a: 08. 08. 2010. (19:52)
Lokacija: pula
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Naval19

Re: Čitanje sondera

PostPostao/la Maguro Pro Shop » 30. 07. 2013. (06:21)

Slab sam sa tehničkim detaljima ali sam bolje ribolovne rezultate počeo postizati kad sam shvatio da je slika na sondaru nešto što si prošao (kad ti to vidiš) i da treba malo iskustva sa vlatitim plovilom da ocijeniš koliko se treba vratiti da bi bio točno iznad signala koji te zanima.U Vertical Jiggingu i lovu tuna ti je to otprilike ovako.Lagano tražiš ribu imaš uključenu traku svoje putanje na ploteru,vidiš ribu i vratiš se po traci malo dalje od mjesta signala jedino još moras što je najvažnije odrediti putanju plovila koja ovisi o kurentu ili vjetru (to če ti isto traka pokazati kad zaustaviš pogon i pustiš brod da ga nosi).U VJ i recimo driftu na tune je ključna ta vještina da dobro udriftavaš u hot spot jer u večini slučajeva su prave pozicije, u danima kad se lovi super, pune brodova.Neznam dali sam to dobro opisao ali je to vrlo jednostavno.I što jača sonda naravno bolje vidiš.Ja imam 1kw broad band sondu i ok je,ali bi rado Chirp samo mi cjeli Raymarine E-seria nije kompatibilan za Chirp tehnologiju.Chirp je zakon,to znam jer imam priliku upravljati i ozbiljnim brodom sa ugradjenim Chirpom i to je čudo pogotovo za VJ.Pozz.
Maguro Pro Shop Zagreb
Savska cesta 159
Radno vrijeme 10-19h subotom 10-14h
0038516191775
maguro@maguro-fishing.com
Besplatna dostava po cijeloj Hrvatskoj!!!
Avatar
Maguro Pro Shop
New Entry
 
Postovi: 64
Pridružen/a: 15. 06. 2013. (23:52)
Lokacija: Jabučka kotlina i akvatorij oko Visa i Palagruže
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Antares 12 Benettau 2x370 Volvo Penta D6

Re: Čitanje sondera

PostPostao/la ebabic6 » 11. 08. 2013. (12:22)

Maguro Pro Shop je napisao/la:Slab sam sa tehničkim detaljima ali sam bolje ribolovne rezultate počeo postizati kad sam shvatio da je slika na sondaru nešto što si prošao (kad ti to vidiš) i da treba malo iskustva sa vlatitim plovilom da ocijeniš koliko se treba vratiti da bi bio točno iznad signala koji te zanima.U Vertical Jiggingu i lovu tuna ti je to otprilike ovako.Lagano tražiš ribu imaš uključenu traku svoje putanje na ploteru,vidiš ribu i vratiš se po traci malo dalje od mjesta signala jedino još moras što je najvažnije odrediti putanju plovila koja ovisi o kurentu ili vjetru (to če ti isto traka pokazati kad zaustaviš pogon i pustiš brod da ga nosi).U VJ i recimo driftu na tune je ključna ta vještina da dobro udriftavaš u hot spot jer u večini slučajeva su prave pozicije, u danima kad se lovi super, pune brodova.Neznam dali sam to dobro opisao ali je to vrlo jednostavno.I što jača sonda naravno bolje vidiš.Ja imam 1kw broad band sondu i ok je,ali bi rado Chirp samo mi cjeli Raymarine E-seria nije kompatibilan za Chirp tehnologiju.Chirp je zakon,to znam jer imam priliku upravljati i ozbiljnim brodom sa ugradjenim Chirpom i to je čudo pogotovo za VJ.Pozz.



Ma tu ljudi pitaju za obićne sondere a ne za neke televizije za koje im treba brdo love , ne lovi sonder ribu ,glava lovi ,barka i sonder samo pomažu! :lol: :P
Avatar
ebabic6
Member
 
Postovi: 193
Pridružen/a: 26. 04. 2010. (20:02)
Lokacija: rovinj
Tip plovila: istranaka

Re: Čitanje sondera

PostPostao/la ivan3 » 22. 09. 2013. (11:53)

Mislija san na ovo u zelenin krugovima. Kako znat šta su te stvari?
slika
Otra, dotra, utra, natra, potra, ustra, zatra, istra, satra, pritra, navrn'jo.
Avatar
ivan3
Korisnik baniran
 
Postovi: 2706
Pridružen/a: 29. 01. 2010. (19:55)
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Majama

Re: Čitanje sondera

PostPostao/la mihmirko » 22. 09. 2013. (12:17)

Kao prvo iskljuci si simbol ribe. Ta glupost samo buni a s vremenom ces skuzit sta je sta. Ovo sta si ti postao moze biti samo sum koji kupi sonder.
- Ajde sve priznaj! Đura će da ti oprosti što te je tukao...
Avatar
mihmirko
Senior Member
 
Postovi: 795
Pridružen/a: 19. 07. 2012. (11:13)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Quicksilver Pilothouse 640; Vega

Re: Čitanje sondera

PostPostao/la luc » 22. 09. 2013. (14:27)

Sondera ima u jako velikom opsegu cijene, a tako i kvalitete, ovisno o vrsti ribolova koju prakticiraš, što platiš, to i dobiješ. Kod ovoga Garmina, ovo šta se vidi, a obzirom da je plitko, pokazuje ti neku manju ribu, bugve, crneji, špari i slično društvo, ovi odrazi poput malih bananica sa crvenim u sredini su ti ribe. Onaj oblak koji ti se pokazuje na donjoj livoj strani može biti ili gusto jato male ribe, ili neki bovan, za točnu dijagnozu trebalo bi vidit nastavak priče. Kod ovakvih sondera više malih objekata blizu jedan drugome ti može dat lažnu sliku da je to nešto veće, to se zove target separation, a ovisi o kvaliteti sondera i jačini sonde. Pretpostavljan da ti je sonda između 400 i 600 wats. Što se tiče dna, jači odraz ti daje kamenito dno, a slabiji mulj i pijesak, jer djelomično apsorbira signal, i slabije se odbije natrag. Velik utjecaj na to ti ima i dubina, npr na 60 metara imat ćeš puno "tanje" dno nego na 15 metara, tako da te to ne zavara u pogledu sastava dna. Ukoliko ovaj sonder ima dostatnu kvalitetu, ako ga pravilno podesiš ( gain ) možeš locirati i termoklinu. Ona se obično vidi kao neka maglica svijetlih boja na određenoj dubini. U tome sonder ima neke sličnosti sa radarom, možeš mu ručno pojačati osjetljivost ( gain ), ali ćeš za žuntu dobit više šumova. Ono što je gori opisivao Saša, se odnosi na lov velike ribe na velikim dubinama. Tu sonder mora biti kvalitetan, a sonda jaka minimalno 1 kw, a može i do 3 kw. Ona mora imat ima dovoljno snage da prodre u dubinu, detektira relativno sićušan odraz gofa na 90 metara, i pošalje ga nazad.
Tebi je najbolje da sam upoznaš što ti sonder pokazuje, a što je zapravo doli, to ćeš najlakše saznati da prelaziš preko poznatog terena, i onda gledaš kako ti sonder to prezentira, ili za burnog vrimena i dobre prozirnosti gledaš u sonder i u dno i pamtiš reakcije. Na većim dubinama i onako osim konfiguracije dna nećeš sa njim dobivati neke ozbiljnije informacije, ali ako je kančanica u pitanju, to ti je i dovoljno. Eventualno ćeš vidit oblake manje ribe , pa to može pomoć u odluci sa koje strane braka lovit.
Avatar
luc
Senior Member
 
Postovi: 940
Pridružen/a: 12. 06. 2008. (08:19)
Lokacija: Split-Brač
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Fantastikus 32 Volvo D3 2x190

Re: Čitanje sondera

PostPostao/la Rexi » 27. 09. 2013. (10:32)

moze molim te dodatno pojasnjenje oko detektiranja satava dna?
taj dio nisam skuzio kako ocitati kamen a kako pijesak

dali ff moze detektirati kamen - pijesak + trava?
Avatar
Rexi
Old Senior Member
 
Postovi: 1662
Pridružen/a: 02. 10. 2009. (22:42)
Lokacija: Hvar
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Primorka

Re: Čitanje sondera

PostPostao/la Turcin » 27. 09. 2013. (11:03)

Moze, najbolje ti je da odes tamo gdje znas koje je dno i vidis kako sonder crta.
Kamen je vecinom jasno vidljiva (debela) crna crta, pijesak odnosno meko dno je bez crne crte, a trava je nesta izmedju.
Avatar
Turcin
Senior Member
 
Postovi: 898
Pridružen/a: 13. 11. 2008. (22:00)
Lokacija: Vis
Tip plovila: maestral 600

Re: Čitanje sondera

PostPostao/la M710 SEA PEARL » 27. 09. 2013. (12:11)

ivan3 je napisao/la:Mislija san na ovo u zelenin krugovima. Kako znat šta su te stvari?
slika


......... jeba te led ........ volija bi i ja da su mi ispod broda zlatne ribice .......... :lol: ............. taman mi je ostalo par neispunjenih zelja ........ :thumbup:
LONGLIVELEGENDARNI :Happy31:
Avatar
M710 SEA PEARL
Old Senior Member
 
Postovi: 1898
Pridružen/a: 15. 05. 2009. (21:15)
Lokacija: SIBENIK
Tip plovila: MAESTRAL 710 - VOLVO PENTA D2-40

Re: Čitanje sondera

PostPostao/la ibumbar » 08. 10. 2013. (13:37)

Da li sonder prikazuje i situaciju malo ispred broda ili isključivo ispod broda onaj teren koji smo prošli. Pitam jer ako je ovo drugo onda se treba vratiti ako se nešto zanimljivo ugledalo.
Ako prikazuje i malo ispred, koliko ispred?
Avatar
ibumbar
New Entry
 
Postovi: 25
Pridružen/a: 08. 10. 2013. (13:27)
Lokacija: Rogoznica
Tip plovila: Pasara

Re: Čitanje sondera

PostPostao/la Turcin » 08. 10. 2013. (14:08)

Pise ti nekoliko postova iznad :roll:
Avatar
Turcin
Senior Member
 
Postovi: 898
Pridružen/a: 13. 11. 2008. (22:00)
Lokacija: Vis
Tip plovila: maestral 600


Natrag na Fishfinder-i

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 6 gostiju.