Sonda - bušiti ili ne?

Izbor, nacin rada, snage, ugradnja, prikazi rada i podesavanje...

Moderatori/ce: dome, aladin, Moderatori

Re: Sonda - bušiti ili ne?

PostPostao/la M712 SEA PEARL » 06. 04. 2017. (20:12)

.... kad smo vec kod "smjestanja" sonda :D ...... iman raymarine dragonfly sa krmenom sondom ...... ocu li izgubiti sta od signala ako je stavin u brod u posudu sa gelom ........... ?
Avatar
M712 SEA PEARL
New Entry
 
Postovi: 41
Pridružen/a: 09. 10. 2016. (19:56)
Lokacija: šibenik
Tip plovila: maestral712 volvo penta d2 40

Re: Sonda - bušiti ili ne?

PostPostao/la Lujo » 07. 04. 2017. (12:35)

Panbo je napisao/la:Pozdrav,

B60 je isto predviđena za probit trup, pa ti je bila zaljepljena, znaci možeš zaljepit i ovu, samo je to šteta, imat taku sondu pa je stavit unutra, to je onda M260. Inače ti sve pise u uputama sonde, nema tu ništa posebno, izvadiš kut, probijes rupu, raspilaš blok po kutu sta si izvadija, nakrcaš sike, zavidaš, opet probiješ rupu protiv okretanja bloka i to isto stisneš pustiš da se sika osuši i klizneš u more. To je to, nego sta je problem. Nema uputa? Ili nisi sve slika ili ti fali jos toga sta bi tribalo bit tu. Ova Burza tu ne spada, ali ti tribaju tu bit još upute, antirotacijski bolt...Sta ti je točno problem?


Da budem precizniji gubi li se puno ako se zalipi na siku i utjece li ovaj blok kako na maritime sposobnosti broda , posto je ovo kus bloka, virit ce ga sigurno 8-10 cm visine ispod trupa a duzina je negdi oko 60 cm i mislim debljine nekih 15-18 cm..
Ali kao sto si rekao naj bolje ju je montirati po preporukama proizvodaca i ne filofizirati puno.
Avatar
Lujo
Member
 
Postovi: 132
Pridružen/a: 05. 10. 2010. (13:53)
Lokacija: split
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: arausa 25 GTR Scam SD 4.140 TIC 140hp

Re: Sonda - bušiti ili ne?

PostPostao/la pagus » 07. 04. 2017. (12:54)

M712 SEA PEARL je napisao/la:.... kad smo vec kod "smjestanja" sonda :D ...... iman raymarine dragonfly sa krmenom sondom ...... ocu li izgubiti sta od signala ako je stavin u brod u posudu sa gelom ........... ?

Isto je i kod mene i zanima me odgovor - možda bi @Panbo slika o tome mogao nešto reći.
Sigurno gubimo podatak o temperaturi mora, ali to nije toliko bitno, šta ne ?
Pagus
Avatar
pagus
Old Senior Member
 
Postovi: 1460
Pridružen/a: 11. 07. 2008. (14:03)
Lokacija: Zagreb, Pag, Šimuni
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Adriatik 790 (IMR M33/T)

Re: Sonda - bušiti ili ne?

PostPostao/la tomsic davor » 07. 04. 2017. (14:39)

Faring blok služi radi toga da sonda bude što dublje i da u nekim situacijama ne kupi vazduh... A i zbog maritimnih sposobnosti...
Inače lakše ti je montirati sa blokom nego bez...
Samo ga odsječeš pod uglom broda...
Na siku i šaraf i to je to...
Avatar
tomsic davor
Old Senior Member
 
Postovi: 1254
Pridružen/a: 02. 11. 2010. (19:06)
Lokacija: Herceg Novi
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Merry fisher 635 yanmar

Re: Sonda - bušiti ili ne?

PostPostao/la Panbo » 09. 04. 2017. (13:02)

Svojedobno, prije dosta godina pojavila se recimo Airmarova sonda P79 koja je i danas popularna pa je sam proizvođač govorio kako je računat gubitak kroz skoljku broda sto bi znacilo da ta sonda ima vise gaina nego neka recimo krmena ili neka druga kojoj je lice izravno u moru takve klase (50/200 kHz, 600W). To su gluposti, sam Airmar je u jednom testu između baš P79 i jedne konkurentske sonde sam sebi skocio u usta. Tu se ukratko moglo vidjeti da gubici uvijek postoje a moglo se vidjeti da je element totalno isti kao i kod P66, P319, B60, B45....uglavnom isti kristal, sto znaci iste karakteristike. Pitanje je koliki su ti gubici. To je ovisno o instalaciji i nemoguće ih je predvidjeti. Tako ako staviš B260 u neku posudu sa uljem ili u gorem slučaju zalijepiš je nekim silikonom, moraš imati gubitke u odnosu da je ona u moru. Da li ce oni bit veliki neman pojma, kako za koga, kako kod koje instalacije. Ali tada si moga kupit i M260 pa bi već ima posudu koju ne moraš radit. Block za kilowatne sonde je velik za male brodove ali mnogi su ga stavili. Utjecaja na maritimne sposobnosti nema kod svih sta ja znam. Stoga ako misliš da imaš mjesta za dobru poziciju takve sonde i da nećeš recimo kavitirat propelu probij trup, a ako to misliš da nemaš stavi je u posudu ili zalijepi. Ja sam vidio i radio instalacija sa unutrašnjom ugradnjom sonde mnogo, vidio sam većinom te gubitke, manje ili više, ali vlasnik bi bio zadovoljan. Sta onda reći? Ja te gubitke vidim samo zahvaljujući iskustvu, osim toga mogu ih cak i izmjerit relativno u decibelima, ali to mjerenje nema neku praktičnu primjenu jer ja to radim dok je brod vanka, bez mjehura i nagiba broda. Block je dobre hidrodinamicke linije, sluzi za prilagodbu kuta i izbjegavanje mjehura koje svaka skoljka generira prolaskom kroz vodu/more, a otpor blocka je neznatan.
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75

Re: Sonda - bušiti ili ne?

PostPostao/la M712 SEA PEARL » 10. 04. 2017. (22:25)

..... kako ocistiti krmenu sondu od " flore i faune " ..... kazu da nevalja bruskinati i strugati po njoj ..... :D
Avatar
M712 SEA PEARL
New Entry
 
Postovi: 41
Pridružen/a: 09. 10. 2016. (19:56)
Lokacija: šibenik
Tip plovila: maestral712 volvo penta d2 40

Re: Sonda - bušiti ili ne?

PostPostao/la Panbo » 11. 04. 2017. (11:24)

Ako je brod vanka, solna kiselina, voda i brzina. U moru mrizom od kumpira.
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75

Re: Sonda - bušiti ili ne?

PostPostao/la Panbo » 11. 04. 2017. (17:09)

pagus je napisao/la:
M712 SEA PEARL je napisao/la:.... kad smo vec kod "smjestanja" sonda :D ...... iman raymarine dragonfly sa krmenom sondom ...... ocu li izgubiti sta od signala ako je stavin u brod u posudu sa gelom ........... ?

Isto je i kod mene i zanima me odgovor - možda bi @Panbo slika o tome mogao nešto reći.
Sigurno gubimo podatak o temperaturi mora, ali to nije toliko bitno, šta ne ?


Oces, po meni sigurno izgubit 10%, možda i vise, a možda nest manje. Mislim da ćeš moć živjeti za tim. Nego, zašto svi Vi koje muce ovi gubici fino to ne izmjerite. Ne mislim da mjerite sa nekim instrumentom, nego onako izmjerite za sebe. Uzmete fino taj gel, pljunete ga na mjesto di bi trebala bit posuda ili mjesto za lijepljenje, odete na 20tak metara, spustite skosavicu ili neko wasser jaje promjera oko 2 cm i ozracite to jaje na kojih 15m sa sondom s bande pa onda umočite u taj gel nakon toga usporedite. Tako čete riješiti dileme.
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75

Re: Sonda - bušiti ili ne?

PostPostao/la Lujo » 18. 04. 2017. (12:21)

Mislim je ugraditi kao sto je prikazono na ovim slikama jel prolazi ili bi je trebalo ugradti negdi drugo.


slika
slika
slika[/quote]
Avatar
Lujo
Member
 
Postovi: 132
Pridružen/a: 05. 10. 2010. (13:53)
Lokacija: split
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: arausa 25 GTR Scam SD 4.140 TIC 140hp

Re: Sonda - bušiti ili ne?

PostPostao/la legi » 18. 04. 2017. (12:36)

Sve prave i profi sonde se montiraju kroz trup tako da im ne smeta ništa ..znači bušit trup..ove sonde igračke što ih dobijemo u kompletu mozemo i po krmi i u silikon iako san ja i za raymarinovu sondu bušio trup...prava sonda košta 500 jura a mi za istu cifru kupimo cijeli komplet...ne ide baš...al za nas amatere dosta i ovo malo
Ne lovim lignje
Avatar
legi
Old Senior Member
 
Postovi: 2629
Pridružen/a: 12. 06. 2008. (11:36)
Lokacija: Krk
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: 2 drvene barke-torpedo i scam

Re: Sonda - bušiti ili ne?

PostPostao/la solozabal » 18. 04. 2017. (18:37)

Pozz
Mene zanima dali će raditi "download image" i chirp ako se krmena sonda montira u brodu u posudu s gelom ili uljem?
Radi se o sonderu humminbird helix 7 chirp DI
Avatar
solozabal
Member
 
Postovi: 433
Pridružen/a: 13. 06. 2012. (12:10)
Lokacija: Kaštela
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Merry Fisher 750 volvo 200; Istranka

Re: Sonda - bušiti ili ne?

PostPostao/la solozabal » 18. 04. 2017. (19:32)

Krivo sam napisa nije 'download' nego down image :lol:
Avatar
solozabal
Member
 
Postovi: 433
Pridružen/a: 13. 06. 2012. (12:10)
Lokacija: Kaštela
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Merry Fisher 750 volvo 200; Istranka

Re: Sonda - bušiti ili ne?

PostPostao/la Panbo » 20. 04. 2017. (13:28)

Lujo je napisao/la:Mislim je ugraditi kao sto je prikazono na ovim slikama jel prolazi ili bi je trebalo ugradti negdi drugo.


Mislim da to misto ne valja. Previse je to u stranu i prema površini. Ako možeš naći vise prema kobilici (negdi oko po metra od nje) i vise prema provi. Negdi na pola broda. Mislim da si ti to odabra jer ti je to ravno, ali to ne bi trebalo bit ok. Ne znan kako je sa unutrašnje strane ali probaj naći.
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75

Re: Sonda - bušiti ili ne?

PostPostao/la Panbo » 20. 04. 2017. (13:30)

solozabal je napisao/la:Pozz
Mene zanima dali će raditi "download image" i chirp ako se krmena sonda montira u brodu u posudu s gelom ili uljem?
Radi se o sonderu humminbird helix 7 chirp DI

Mislim da ce radit, gel se nakon nekog vremena pretvori u prah, ako možeš stavi ulje, to je postojanije.
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75

Re: Sonda - bušiti ili ne?

PostPostao/la Panbo » 21. 04. 2017. (12:48)

Mislim da glicerinsko ili transformatorsko ulje.
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75

PrethodnaSljedeća

Natrag na Fishfinder-i

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.