Solidarnost ... ?

Slike, priče, avanture, ulovi, opisi, komentari …

Moderatori/ce: dome, aladin, Moderatori

Solidarnost ... ?

PostPostao/la flavijo » 09. 01. 2011. (19:50)

Pozdrav svim lignjolovcima.

S obzirom da ne postoji takva rubrika na forumu napisat ću jedan večerašnji slučaj tu jer ipak ima nekakve veze s lignjama.

Ja danas nisam mogao na more no kako smo ribarska obitelj često je barem jedan član obitelji na moru. Išao je danas otac s jednim parangalom na ugore i na panulu na lignje. Dok je bacao parangal na M. Drveniku, zamrsio mu se u ruci i naglo je "zašijao" , gotovo s pola gasa, i od udarca mu je otpala propela. Odmah je otkinuo parangal i otišao baciti sidro no skliznuo se i razbio nogu tako da nije mogao ići na "provu" baciti sidro. Ostalo mu je jedino da urla na krmi dok ga je nosilo paralelno s obalom . Sve što je trebalo napraviti je da mu netko pomogne da se usidri , dok netko ne dođe po njega.
No nitko mu nije pomogao.
Jedan za drugim, nekih 15-tak brodova , su prošli pored njega panulavajući dok je on vikao i molio za pomoć , no lignje su bile važnije. Jer sunce je zašlo , lignje su krenule, koga briga za jednog starca kojeg će ili razbit o obalu ili odnijet na otvoreno more , kad se LIGNJA BACA!

S obzirom da ovdje na forumu ima nekoliko trogirskih ribara molim za informaciju tko je panulavao u suton 09.01.2011. na Malom Drveniku.

Unaprijed hvala.
Kako ćeš budali dokazat da je budala?
flavijo
New Entry

Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: pasara damor 460 , mercury 5 i 6 ks

Re: Lignje 2011.

PostPostao/la DONDOLA » 09. 01. 2011. (20:04)

Možda je bil drveni?
DONDOLA
Member

Tip plovila: Ranieri s19

PostPostao/la marin » 09. 01. 2011. (20:14)

a šta ćeš ti sad ić u osvetnički pohod kad saznaš ko je bija ?
marin
Old Senior Member

Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Ocqueteau 735, Kuster 15

Solidarnost ... ?

PostPostao/la bronzin » 09. 01. 2011. (20:16)

flavijo je napisao/la:Pozdrav svim lignjolovcima.

S obzirom da ne postoji takva rubrika na forumu napisat ću jedan večerašnji slučaj tu jer ipak ima nekakve veze s lignjama.

Ja danas nisam mogao na more no kako smo ribarska obitelj često je barem jedan član obitelji na moru. Išao je danas otac s jednim parangalom na ugore i na panulu na lignje. Dok je bacao parangal na M. Drveniku, zamrsio mu se u ruci i naglo je "zašijao" , gotovo s pola gasa, i od udarca mu je otpala propela. Odmah je otkinuo parangal i otišao baciti sidro no skliznuo se i razbio nogu tako da nije mogao ići na "provu" baciti sidro. Ostalo mu je jedino da urla na krmi dok ga je nosilo paralelno s obalom . Sve što je trebalo napraviti je da mu netko pomogne da se usidri , dok netko ne dođe po njega.
Jedan za drugim, nekih 15-tak brodova , su prošli pored njega panulavajući dok je on vikao i molio za pomoć , no lignje su bile važnije. Jer sunce je zašlo , lignje su krenule, koga briga za jednog starca kojeg će ili razbit o obalu ili odnijet na otvoreno more , kad se LIGNJA BACA!

S obzirom da ovdje na forumu ima nekoliko trogirskih ribara molim za informaciju tko je panulavao u suton 09.01.2011. na Malom Drveniku.

Unaprijed hvala.

kretenčine :thumbdown: izvinite na izrazu
"ko se mača laća...la kukaraća
slika
bronzin
Senior Member

Tip plovila: Adria 500

PostPostao/la albacore » 09. 01. 2011. (22:42)

flavijo je napisao/la:Pozdrav svim lignjolovcima.

Unaprijed hvala.

:thumbdown: vjerovatno imaju kupljene dozvole za čamac pa neznaju da su dužni pomoč ako nije ugrožen s time njihov vlastiti život ili život neke osobe na svom brodu.......
.............. lp.
albacore
Member

Tip plovila: bez plovila

PostPostao/la flavijo » 09. 01. 2011. (23:20)

marin je napisao/la:a šta ćeš ti sad ić u osvetnički pohod kad saznaš ko je bija ?

Ne, ni slučajno. Mislim , iako je to ipak samo moja iluzija, kada bi ta imena dospjela u javnost da bi se barem zasramili ako ništa drugo.

Sad sam opet razgovarao s ocem, kući je, dobro je, ali je u velikom šoku. Rekao mi je da su se vremena očito promijenila, a da je on ostao u "onom" vremenu kad bi ribar ribaru pomogao.

Sjećam se prije 4 god na sjevernoj strani Hvara, uhvatila me olujna tramontana, nemam se gdje sakrit osim u jednu malu uvalicu. Bacim sidro , ali ore, nikako da zapne, probao 10 puta , ne ide. Na kraju svjetlo na obali, viče čovjek "kolpo morta". Pogledam oko sebe , stoji velika crvena bova u moru, vežem se i dobacim kraj konopa čovjeku. Ugasim motor, a on viče s obale: Skuhat ću vam čaj ako hoćete.
Zadnja izmjena: riberer; 10. 01. 2011. (09:36); ukupno mijenjano 1 put/a.
Razlog: Citiranje ???
flavijo
New Entry

PostPostao/la capo » 10. 01. 2011. (06:53)

flavijo je napisao/la:Jedan za drugim, nekih 15-tak brodova , su prošli pored njega panulavajući dok je on vikao i molio za pomoć

Nemam riječi.

Sve čitam, i nikako ne mogu doći sebi. Stvarno, što reći na ovo?!

Strašno.
capo
Member

PostPostao/la cittanoves » 10. 01. 2011. (09:02)

flavijo je napisao/la:Postao/la marin dana 09. 01. 2011. (20:14)
a šta ćeš ti sad ić u osvetnički pohod kad saznaš ko je bija ?
Ne, ni slučajno. Mislim , iako je to ipak samo moja iluzija, kada bi ta imena dospjela u javnost da bi se barem zasramili ako ništa drugo.

Sad sam opet razgovarao s ocem, kući je, dobro je, ali je u velikom šoku. Rekao mi je da su se vremena očito promijenila, a da je on ostao u "onom" vremenu kad bi ribar ribaru pomogao.

Sjećam se prije 4 god na sjevernoj strani Hvara, uhvatila me olujna tramontana, nemam se gdje sakrit osim u jednu malu uvalicu. Bacim sidro , ali ore, nikako da zapne, probao 10 puta , ne ide. Na kraju svjetlo na obali, viče čovjek "kolpo morta". Pogledam oko sebe , stoji velika crvena bova u moru, vežem se i dobacim kraj konopa čovjeku. Ugasim motor, a on viče s obale: Skuhat ću vam čaj ako hoćete.

ja ostao tako dva puta na moru...jednom mi se struna zaplela za motor...a drugi put moji famozni tomos 4 (2 komada) crkli jedan iza drugoga...! Zvao frenda u 3 ujutro i došao po mene...!
Ovo što se desilo tvom ocu...neznam...stvarno neznam šta da kažem...!
cittanoves
Member

Re: Solidarnost ... ?

PostPostao/la Dade » 10. 01. 2011. (10:37)

Znam ja ..triba viditi koji su bili pa zapamtiti doći će i njima da triba pomoć.. jer.... ničija svića nije do zore gorjela.....e pa onda ... potpuno ih ignorirat jer im nije mjesto na moru pa će valjda doći pameti. :Angry36: :Angry49: :Angry53: no i sam čovik mora biti pripravan na takve mogućnosti pa poneti mobitel,rezervni motor,vesla,vodu ...itd znate već šta sve triba i jednostavno ne dozvoliti sebi da dođete u takovu situaciju.Istini za volju moram navesti i drgačije iskustvo: za vrime jedne bure otkine se jedan katamaran te razbije deo krme i počne primat vodu.. mi slučajni prolaznici poskačemo odvežemo naše barke i osiguramo cimama brod da ne potone,zovemo vatrogasce da pumpama isekaju vodu te organizujemo da se brod pokrpa da nebi potonija.Kada se gazda najzad pojavio nije našao za shodno ni da nam kaže hvala, mal te ne smo mi bili krivi.Mogu vam reći,da iako nismo očekivali nikakvu nagradu, jedno hvala bi bilo na mjestu,a kad ni toga ni bilo e onda smo svi bili povređeni.Znam da ću uvek doći pomoć ali znam i da ću se ovog slučaja uvik sećat.slika
"Daj mi Bože da uhvatim tako veliku ribu da nemoram da lažem

slika
Dade
Old Senior Member

PostPostao/la niko » 10. 01. 2011. (11:09)

Za ovakav odnos na moru prvi put čujem. Dosta puta san ostavlja svoj posa kući i iša na more pomagat.Jednom mi je čovik ponudija 100 € za šlepu ali san ga uredno odšlepa i nisan uzeja ništa.
Zapamtite ovu. U nevolji se čoviku ne uzima nego daje bilo na moru ili kopnu. Ne mogu zamislit proć pokraj nekoga na moru da mu ne mahnem rukom a za ne pružit pomoć to je van svake pameti.
Nedaj bože da ovo iko od nas ikad više doživi.
Ribolov je posebno umno stanje, neko umije neko neumije....
niko
Member

Tip plovila: kuster 15

PostPostao/la Thomy » 10. 01. 2011. (11:16)

A šta reč na ovo:

Jednom priliko kad sam se vraća s mora maše mi lik sa pasarom da mu je krepa motor i mogu li ga oteglit u luku.
Vežem ga u tegalj, i kad smo došli u luku taj lik upali motor i mrtvo ladno se odveze do svog veza. :wtf: :x :x
a ja osta posran...
...koliko moš baljezgat pizdarije...da ti je usta začepit... na guz**u bi progovorija....
Thomy
Old Senior Member

Tip plovila: Brig Dingo D200

PostPostao/la sinitram » 10. 01. 2011. (11:18)

Meni je ocu prije par godina dok je baca parangal usla velika udica u ruku. Otkinija parangal, proba sam izvadit udicu ali nije islo. Vratija se po noci na Splitsku rivu, veza brod i vidija 2 policajca kako spavaju u autu na rivi. Lagano pokuca na prozor i zamolija ih da ga pribace do hitne jer nisu vozili busevi po noci a oni samo sta ga nisu pribili, da sta ih budi, nije njihov posal da budu taxi itd...
Nasa nekog taxistu, odera ga 100 kuna do bolnice. Sricom vozac hitne ga je vratija do rive. Uzea brod diga parangal i vratija se doma ujutro. Kad je prica sta se dogodilo mater skoro kolpalo.
Uvik ce bit dobrih ljudi koji ce pomoc ali sve manje i manje. Svak gleda svoja posla.
Nazalost.
slika
alles ist relativische
sinitram
Old Senior Member

Tip plovila: bez plovila

PostPostao/la Dade » 10. 01. 2011. (13:01)

Sva srića šta ima ovih lipih i dobrih primjera više ionako se ježim od bitangi svih vrsta na moru počevši od onih što propizde na 5 m od barke punom snagom i još mi mahnu pa do onih što gliserom i bocama dođu ronit i lovit kao da je to najnormalnija stvar na sijetu. :sick:
"Daj mi Bože da uhvatim tako veliku ribu da nemoram da lažem

slika
Dade
Old Senior Member

PostPostao/la Pape » 10. 01. 2011. (13:15)

..ovo je tužno i gledajuč ovako nezamislivo, ali opet sa druge strane takva su došla vrimena i nažalost bit će još i gore. da se neko razbije nasrid ulice neče te niko ni pogledat, a kamoli priskočit. eno nedavni primjer u ZG-u neki ludaš zračnom puškom puca po autobusu, ranilo ženu svi utekli, niko nije ženu ni pogleda...zato ebi ga na moru moraš se pripremit da prvo sam sebi moš pomoć ili na neki drugi način dozvat upomoć računajuči najprije da ne bude nikoga oko tebe, i upravo radi i ovakvih koji ne žele pomoć...zato bez moba, radio stanice, prve pomoći, signalnih raketa i svih ostalih sredstava po brodu...nigdi...pogotovo kad si sam...vrag nikad ne spava...neki propisi postoje ne samo da bi postojali nego prvenstveno da zaštite nas i našu imovinu...

...a inaće ovi primjer mi je isto samo dodatni poticaj da na more ne izlazin ako se nisan maximalno šta mogu zaštitija...sebe svoju imovinu...pa i ostale na moru. tad san mirniji na moru i osobno laše mi je zvat pomoć kad znan da mi se nakon šta san se ipak pripremija maximalno za nevoju, opet desilo nešto nepredvidivo i osta san bespomočan.... osobno san se nateglija brodova u nevoji i to se neču niti želin falit, i uvik ću priskočit pomoć i moji prijatelji znaju da me radi ovakvih stvari mogu zvat u bilo koje doba dana i noći i da ću doć upomoć di god bili...
Pape
Old Senior Member

Tip plovila: Jeanneau Islander 750, Perkins 4236

PostPostao/la flavijo » 10. 01. 2011. (13:40)

Hvala za lijepe riječi. Čitam i vidim da nije sve tako crno kako se čini na prvi pogled i da su ljudi na moru još uvijek spremni pomoći.
A ocu ću prvom prilikom nabavit polovni Tomos 4 zlu ne trebalo.
flavijo
New Entry

Sljedeća

Natrag na Priče s mora i uz njega, o ribarenju … ribama

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.