Od jedrilice motornjak: "Od Vlašića do Dubrovnika i nazad"

Slike, priče, avanture, ulovi, opisi, komentari …

Moderatori/ce: dome, aladin, Moderatori

Re: Od jedrilice motornjak

PostPostao/la Rafter » 17. 08. 2012. (13:09)

mislim da ste svi otišli na temu koja nije imala veze s početkom rasprave...

Jedini razlog radi kojeg se ja osobno nisam složio s MOP-om i njegovom đitom je način na koje nije poštivao lokalno stanovništvo u naglasit ću NEKIM SITUACIJAM ZNAČI NE SVAKI PUT.. nemislim da je pri tome da je on loš čovjek ali mislim da iako je mislio u tom trenutku to što je napisao da je trebao to ipak zadržati za sebe....jer ja kad dođem u Sesvetski Kraljevec a dođem često jer su mi tamo prijatelji i kumovi ne serem po njihovom selu i stvarima koje mi se možda i ne sviđaju nego se PRILAGODIM njihovim cestama, običajima, kulturi i uživam u roštilju.

Sve ostalo što je MOP radio putem svoje đite je sasvim normalno i svima prozvoljno..hoće li on plovit po buri,bonaci, napravit 1000 milja u jedan dan obić 100 otoka u pola sat njegova je stvar a pogotovo još s kojim brodom i kakvom posadom to me najmanje briga...Čak i želja da se u marinam prođe što jeftinije mogu shvatit...ali opet u marinu se nije morao vezati uvjek postoji izbor..ali s toliko "djece" na brodu svatko bi se potrudio da mirno spava vezan na mol..ali sigurnost na moru se PLAĆA.

Zamislite samo ta ga je usred kvara motora netko od ribarica ili ljudi koji su se zatekli na moru uzeo u tegalj..jadan bi ispao najveći kriminalac..mislim ne MOP nego ovaj koji ga je teglio ;)
Avatar
Rafter
Senior Member
 
Postovi: 987
Pridružen/a: 08. 08. 2010. (19:52)
Lokacija: pula
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Naval19

Re: Od jedrilice motornjak

PostPostao/la mali od palube » 17. 08. 2012. (15:18)

Nemoj ti meni tu gurati nekakvo generalno, zbirno "lokalno stanovništvo". Sakog lokalnog stavnovnika pojedinačno poštujem upravo onoliko koliko on poštuje mene. I starac iz Lumbarde s kojim sam imao neki nazovi-sukob (izmijenili smo 10 riječi) nije lokalni tip. U toj zapadnijoj vali Lumbarde su same vikendice. Nema lokalnih stanovnika. Sve je gradila neka radička klasa sedamdesetih. Među njima i on... i sad u penziji preko ljeta renta jedan ili dva apartmana. Po svemu sudeći Purger, kao i ja. Taj red vikendica i obalu (pomorsko dobro) dijeli cesta. Napravljeno je desetak malih mulića u nepravilnom redu i svaki od njih je drukčiji. Došao sam predveče s valovitog mora. Za mulić je iskosa provom već bio vezan jedan gliser cca 6 m. Ima kolpomorto i na njemu je bila cerada, što će reći da mu je tu neki stalan vez. Ja sam pustio krmeno sidro i provom se uhvatio okomito na mul. Do mene bi stala još jedna takva barka, a desno od nje iskosa još jedna (jednako kao što je i gliser iskosa bio vezan lijevo od mene). Dobro izvaljani i žedni htjeli smo na obalu i u prvi kafić na hladnu mineralnu. Kraj mene se dovezao neki Slovenac s otvorenom barkom 4-5 metara. Na njoj mala penta zaključana lokotom. Barku je posudio od nekoga i nema ključ od toga lokota. Kad je probao ploviti po valovima (da se vrati valjda u Korčulu), penta mu je na krmenom zrcalu počela polako kliziti prema gore. Boji se da mu ne ispadne i došao je do mene tražiti neku pomoć. Lokot nismo imali čime presjeći, a bez toga pentu ne možemo odvidati i ponovno spustiti prema dolje. Već se drži za sam rub zrcala i svaki bi čas mogla ispasti. Probali smo malo udarati čekićem, ali bilo nas je strah da ne pukne ono uho na penti... znam da je to neka lagana legura. Odsjekao sam komad konopa (inače imam konopa pun brod) i prevezali smo pentu uzduž i poprijeko na milijun načina. Ako već padne, da barem ne ode u more. Nekako usred te naše rabote, desetak minuta nakon što sam se svezao, došao je taj tvoj "lokalno stanovništvo". Dakako, nije došao s pitanjem kako nam može pomoći... pa možda u kući ima pilu ili čak škare za presjeći lokot... ili ovako: dragi Slovenci, dobro došli nam naši gosti, nemojte se voziti s takvom pentom po takvom moru, nego svežite barku ovdje, odvest ću vas ja autom do Korčule, do Vašeg auta, pa ćete dalje lako...

Ne!!!

"Lokalno stavnovništvo" je istog trena doslovce SLAGAO da će mu tu sad doći gosti s gliserom i da se obojica moramo maknuti odavde. Ma nemoj, molim te?! Ako se more smiri, maknut ću se. Idemo do Polače na Mljetu. A ako ne, ostajemo ovdje noćiti. Točka. Doduše, Slovenac mu se ponizno počeo ispričavati, ali sam ja odmah prerezao diskusiju: imaš koncesiju ili nemaš? Ako nemaš, idi glumi šerifa nekome drugome, jer kod mene ti to teško prolazi...
Slovenac je otplovio s povezanom pentom na minimum gasa, ja sam ostao cijelu noć na mulu i nikakvi se gosti s gliserom nisu pojavili. Eto ti, Rafteru moj, lokalnog stanovništva. I rentanja apartmana s "osiguranim vezom". Moš' mislit'.
Avatar
mali od palube
Senior Member
 
Postovi: 726
Pridružen/a: 18. 01. 2009. (14:21)
Lokacija: Sesvetski Kraljevec
Lokacija: Sesvetski Kraljevec - Vlašići
Tip plovila: UPRAVO RADIM NA TOME :)

Re: Od jedrilice motornjak

PostPostao/la el passo » 17. 08. 2012. (15:23)

Kaže se korpomorto. Kad smo kod toga i te situacije imam i ja nešto slično a dvoumim se kako o riješiti. Naime u uvali imam svoj korpomorto čak sam i stavio nove špage prije mjesec dana. Trenutno ga ne koristim. Neki dan vidim gumon slovenske registracije vezan za moju bovu. To nije slučaj privremenog nego veza preko cijelog godišnjeg odmoru. Ja bi ga pustio uz naknadu od recimo 25kn dnevno. U protivnom bi da se makne. Zašto da neko provede cijeli godišnji na vezu za kojeg sam se ja namučio da ga napravim ( vez je vanjski jer nisam htio nagrđivati obalu nekakvim molićem ) Znam da nemam pravo naplate, ali dali taj slovenac ima pravo na uživanje u mom trudu ? Nemam koncesiju, ali bi državi platio porez na način da recimo sa njegovih 25kn kupim kutiju bijelog Marlbora 100s a za ostatak si natankam rezervar na gliseru.
Postoje samo dvije vrste forumaša. Oni koji sve znaju i oni koji misle da puno toga još moraju naučiti. Jedan mudar čovjek je zaključio....što više znam to sam više svjestan koliko neznam
Avatar
el passo
Old Senior Member
 
Postovi: 5575
Pridružen/a: 19. 09. 2011. (22:38)
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Bayliner ciera 2655 mercruiser 5.0 EFI bravo2

Re: Od jedrilice motornjak

PostPostao/la aladin » 17. 08. 2012. (15:39)

el passo je napisao/la: Nemam koncesiju, ali bi državi platio porez na način da recimo sa njegovih 25kn kupim kutiju bijelog Marlbora 100s a za ostatak si natankam rezervar na gliseru.


nebi se ti baš natankao tog rezervara :-)
Avatar
aladin
Moderator
 
Postovi: 3448
Pridružen/a: 04. 06. 2008. (15:14)
Lokacija: ZG/Betina
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Patrol 690, Yamaha F150

Re: Od jedrilice motornjak

PostPostao/la Robi-ST » 17. 08. 2012. (15:52)

Pozdrav Mop,

obale barem ima dovoljno, i nema potrebe ici bas na "necije" mjesto pogotovo ako je ocito da mu tamo smetas.
ipak je taj mul netko gradio, pa bez obzira koliko on bio nelegalan zbog postovanje prema necijem trudu treba bit malo "meksi" u nastupu i lijepo zamoliti.
tu se radi o nekakvim "nepisanim" pravilima i užanci, koju treba poštivat. isto kao sto neces useliti u neciju bespravno izgrađenu kucu ili vikendicu jer onaj koji je gradio nema papire i dozvolu, tako ne bi trebao ni raditi ovakve stvari.
sometimes you win, sometimes you learn
Avatar
Robi-ST
Old Senior Member
 
Postovi: 1273
Pridružen/a: 16. 08. 2012. (15:22)
Lokacija: ST
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Leisure 17, Bura 2.5R

Re: Od jedrilice motornjak

PostPostao/la sans-ego » 17. 08. 2012. (16:23)

el passo je napisao/la: Znam da nemam pravo naplate, ali dali taj slovenac ima pravo na uživanje u mom trudu ?


:lol: da, uzivanje na tvom corpo mortu. Pa ne stanuje valjda covjek tamo cijelo ljeto?
No mozes to i gledati i kao pozitivno da ga netko koristi kad si ga vec napravio, a nista nije privezano - ovako sluzi svrsi i nije otpad na dnu mora. Pristojno bi bilo samo da te je pitao je li ti to ok da je on tamo. A i ti si mogao mu dati do znanja da je to "tvoje" - pa bi se sigurno nesto i nekako dogovorili. Rezervoar benzine i paket 100s-a - odmah sada i ti si pobijedio. Ovako bi kapao u rezervoar 3 kune dnevno i svaki dan u kiosk po kutiju - neefikasno. Bolje je biti "lokalno stanovnistvo" kako god uzmes.
;)
slika
Avatar
sans-ego
Senior Member
 
Postovi: 974
Pridružen/a: 27. 09. 2011. (12:46)
Lokacija: Otok Susak Sansego
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Lobster u dogradnji

Od jedrilice motornjak: "Od Vlašića do Dubrovnika i nazad"

PostPostao/la ceko » 17. 08. 2012. (17:52)

Mi rečemo kolpomort :problem: .. Moje mišljenje je da treba ipak pitat onog "čije je", a taj pak treba dopustiti - treba bit pravi jer nikad neznaš di te ča čeka...
Muci, jebi i ki te ca pita!
Avatar
ceko
Old Senior Member
 
Postovi: 3717
Pridružen/a: 27. 11. 2010. (19:04)
Lokacija: hvar
Vrsta ribolova: mali
Tip plovila: maestral 500, elan 490

Re: Od jedrilice motornjak

PostPostao/la lupis » 17. 08. 2012. (18:22)

Muci jebi i ki te ca pita..
Terra promessa
Avatar
lupis
Old Senior Member
 
Postovi: 10360
Pridružen/a: 05. 06. 2008. (13:04)
Lokacija: Kvarner
Tip plovila: Merry Fisher 625,Suzuki 115

Re: Od jedrilice motornjak

PostPostao/la Rafter » 17. 08. 2012. (18:35)

Robi-ST je napisao/la:Pozdrav Mop,

obale barem ima dovoljno, i nema potrebe ici bas na "necije" mjesto pogotovo ako je ocito da mu tamo smetas.
ipak je taj mul netko gradio, pa bez obzira koliko on bio nelegalan zbog postovanje prema necijem trudu treba bit malo "meksi" u nastupu i lijepo zamoliti.
tu se radi o nekakvim "nepisanim" pravilima i užanci, koju treba poštivat. isto kao sto neces useliti u neciju bespravno izgrađenu kucu ili vikendicu jer onaj koji je gradio nema papire i dozvolu, tako ne bi trebao ni raditi ovakve stvari.


Evo kao sto je i Roby rekao...stvar je samo bila u tvom nastupu...ti mislis da si ispravno postupio ali da si normalno razgovarao sa covjekom iliti "lokalnim stanovnistvom" mislim da bi bilo pametnije...jer ipak si ti taj koji je dosao na taj mul/mol/obalu/otok trazit zaklon(pomoc) :wave:
Avatar
Rafter
Senior Member
 
Postovi: 987
Pridružen/a: 08. 08. 2010. (19:52)
Lokacija: pula
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Naval19

Re: Od jedrilice motornjak

PostPostao/la lošinj » 17. 08. 2012. (20:02)

Ako se već netko ponaša kao kauboj tj. izgradi ilegalno mul i napravi vez,onda se ne mora čudit ako mu dođe drugi kauboj i tamo se veže,jer su isti tj. svatko od njih je nešto prisvojio što nije njegovo.Ja bih ga lijepo pitao dali mogu se vezat jer je vanka loše vrijeme i probao bih na prvu to gospodski odigrat,ali ako nemam drugog izbora onda nastup kao kauboj.I vjerujem lijepi način upali u 99,99 % slučajeva.
Avatar
lošinj
Old Senior Member
 
Postovi: 1069
Pridružen/a: 04. 06. 2008. (11:12)
Lokacija: Mali Lošinj
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Marlin 16, Yamaha 40/70.

Re: Od jedrilice motornjak

PostPostao/la mali od palube » 17. 08. 2012. (21:13)

Rafter je napisao/la:...stvar je samo bila u tvom nastupu...


Pa... stvar je definitivno bila u njegovom nastupu...

slika

Ovo na slici je "moj" vez u plominskom kanalu posljednjih tridesetak godina. Odnosno nešto manje, jer je moj otac najprije imao vez s gornje strane mosta, pa kad sam kupio prvu barku s nadkabinom, nisam mogao ispod mosta, pa sam vez mijenjao sa Željkom. Željko je "lokalno stanovništvo". Barka na slici nemam pojma čija je. Mene na tom vezu nema već 5-6 godina. Otkako ljetujem u Vlašićima.
Konstrukcija mostića napravljena je u Bjelovaru. Od pocinačnih vodovodnih cijevi. Ove u kanalu su duge 6 m, a ove na obali oko metar. Pokojni stric i ja smo od toga mostića napravili pravu znanost. Sve je bilo na sklapanje-rasklapanje. Poseban sistem za zabijanje ovih dugačkih cijevi. Mostić je točno 2x2 m i podaskan je hrastovim plankama. Na jednoj od njih je urezan i broj bivše barke. Svi vareni dijelovi su nakon varenja vruće pocinčani.
Jednog davnog jutra smo dva dečka iz moje radionice i ja krenuli kamionom dolje, montirati mostić. Vozili smo gomilu alata. Čak i motornu pilu, jer je trebalo strgati stari mostić, napravljen od bagremovih trupaca. Od našeg Gumenog (vulkanizer u Kraljevcu) smo nažicali dvadesetak starih zračnica i vozili ih napuhane. Dok smo ga montirali, mostić je plivao na tim zračnicama. U kanalu nam je pomogao još jedno mitsko čudovište (pola prijatelj, pola "lokalno stanovništvo"). Ime mu je Igor i pomogao nam je svojom istrankom. Stupove u vodi nismo mogli zabijati s obale. Dražen, moj dugogodišnji djelatnik je Igoru u znak zahvalnosti poklonio privjesak za ključ od barke (ključ od barke je zapravo kurbla za torpedo, teška 2-3 kg). Sve sam ovo opisao, da bih dočarao muku i troškove izrade poštenoga mostića na "svom" vezu, ako živiš u Sesvetskom Kraljevcu.
Što je bilo dalje?
Dok sam na tom vezu imao dalmatinku, a kasnije i primorku, svake sam jeseni barku vadio iz mora i svojim kamionom vozio doma, u Sesvetski Kraljevec. Dakako, dok me nije bilo, mostić i mjesto su koristili drugi. I što sad? U čemu je problem?
Jednom sam dovezao barku i u more je spustio dizalicom u Rapcu. Sa mnom je bio Kruno (dečko iz radionice). Goga je s curama došla malim autom. Plan je bio da mi ostanemo na godišenjem, a Kruno vrati kamion u Zg. Kad sam iz Rapca dovezao barku do "svog" veza (a nije me bilo godinu dana), našao sam privezan oveći gumenjak. Registracija je bila neka slovenska. Odvezao sam gumenjak, svezao svoju barku i privezao gumenjak uz svoj desni bok. Ljetovali smo u kući, ali smo svaki dan izlazili barkom na more. Gumenjak bi neki put bio vezan za moj desni bok, a neki put ga nije bilo. Ako bih ga po povratku zatekao na vezu, ponovno bih ga prevezao uz svoj desni bok. Potrajalo je to desetak dana. Ljude, eto k'o za vraga, nijednom nisam sreo. Samo sam jedno jutro u kokpitu barke našao bocun vina, pola kile kave i bombonjeru. Gumenjaka više nije bilo. Valjda mu je završio godišnji. I što sad? U čemu je problem?
Avatar
mali od palube
Senior Member
 
Postovi: 726
Pridružen/a: 18. 01. 2009. (14:21)
Lokacija: Sesvetski Kraljevec
Lokacija: Sesvetski Kraljevec - Vlašići
Tip plovila: UPRAVO RADIM NA TOME :)

Re: Od jedrilice motornjak

PostPostao/la Robi-ST » 17. 08. 2012. (21:24)

lošinj je napisao/la:Ako se već netko ponaša kao kauboj tj. izgradi ilegalno mul i napravi vez,onda se ne mora čudit ako mu dođe drugi kauboj i tamo se veže,jer su isti tj. svatko od njih je nešto prisvojio što nije njegovo.Ja bih ga lijepo pitao dali mogu se vezat jer je vanka loše vrijeme i probao bih na prvu to gospodski odigrat,ali ako nemam drugog izbora onda nastup kao kauboj.I vjerujem lijepi način upali u 99,99 % slučajeva.



kako se ono kaze, "sila boga ne moli" ;) ... da je stvarno ljuta potreba veza bi ja barku na sred luke di se vezu kruzeri :D.. ali ipak je lipo i kulturno pitat i ne izazivat vraga bez potribe. kaubojstina se kad tad obije o glavu...
sometimes you win, sometimes you learn
Avatar
Robi-ST
Old Senior Member
 
Postovi: 1273
Pridružen/a: 16. 08. 2012. (15:22)
Lokacija: ST
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Leisure 17, Bura 2.5R

Re: Od jedrilice motornjak: "Od Vlašića do Dubrovnika i naza

PostPostao/la porer » 22. 08. 2012. (09:00)

mop, nabijem ja na qrac tvoju logiku, nastup i razmisljanje. masio si i sefa i stanicu.
@sans-ego ne zezaj se s mopom, prijetnje shvati ozbiljno, inace ce ti objaviti ime, prezime, adresu, OIB, brojeve telefona, to sve isto i za zenu i djecu.
Avatar
porer
Old Senior Member
 
Postovi: 8689
Pridružen/a: 09. 06. 2008. (13:49)
Lokacija: Pješčana Uvala
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Drvena pasara 6.20

Re: Od jedrilice motornjak: "Od Vlašića do Dubrovnika i naza

PostPostao/la Trogiranin » 22. 08. 2012. (09:44)

Ima nešto u tome ...
,a i kakav bi to lignjolov bio da se ne mora beštimat, te ja pitam ? BY zipi

Ovaj Trogiranin ...pa vidi mu lokaciju....,i ti bi njemu vjerovao..??...by LUPIS


Imat brod na livadi je isto ko i imat kravu, ne možeš plovit! ..... A KO BI DRUGI ..... LUPIS !!!
Avatar
Trogiranin
Old Senior Member
 
Postovi: 3221
Pridružen/a: 19. 01. 2009. (21:18)
Lokacija: Trogir
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Galeb 6,75 Lombardini LDW 2204

Re: Od jedrilice motornjak: "Od Vlašića do Dubrovnika i naza

PostPostao/la sans-ego » 22. 08. 2012. (10:50)

porer je napisao/la:@sans-ego ne zezaj se s mopom, prijetnje shvati ozbiljno, inace ce ti objaviti ime, prezime, adresu, OIB, brojeve telefona, to sve isto i za zenu i djecu.


:lol: :lol: Ma, poslati cu ja njemu Juru Stublica da mu otpjeva serenadu mira, srece i kulture pod prozorom, jer znas kako se tamo tradicionalno medju pojedinim "lokalnim stanovnistvom" kaze (izgovarati na zagorsko-kajkavskom): "nikaj lepsega ni, kad susedu hiza (barka) gori"
.. za razliku od nas nekulturnih i nepismenih "abo-a" iz juznih obalno-otockih provincija :mrgreen:

Ali da ne bude sve OT, slazem se sa "losinjem" i ostalima da u 99.99% lijepa rijec, malo sarma i humora otvara sva vrata na bilo kojem moru i da je taj prvi kontakt u svakoj novoj sredini najbitniji. Tu je taj lik MoP pogrijesio i dobro je da nije naletio na nekog alfa-muzjaka s kratkim fitiljem. I jos te sukobe javno prezentira.. :crazy: Da se poznaje malo obicaja npr. " 'rdan, mi bi kupili malo Grka, je li se mozemo tu privezat' jer malo valja, pa cemo vidjet kako i sto dalje" na Lumbardi bi obrisao svaki sukob ili uklonio vampirske zube.
A sad sto se kauboji ubadaju jedan s drugim preko autoktonog stanovnistva na to smo navikli vec i razvili imunitet.
Mirni um i samo mirno more. :wave:
slika
Avatar
sans-ego
Senior Member
 
Postovi: 974
Pridružen/a: 27. 09. 2011. (12:46)
Lokacija: Otok Susak Sansego
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Lobster u dogradnji

PrethodnaSljedeća

Natrag na Priče s mora i uz njega, o ribarenju … ribama

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.