Navigacija - korištenje i montaža kompasa i gps-a, iskustva

O gps-u, navigaciji, kartografiji, kartama i njihovoj upotrebi

Moderatori/ce: dome, aladin, Moderatori

Re: Navigacija - korištenje i montaža kompasa i gps-a, iskustva

PostPostao/la Rafter » 25. 03. 2011. (07:54)

Moram primjetiti da se tu malo razlikuju mišljenja ajmo reć sjevera i juga :D.. na sjeveru odnosno govorimo o Istri i Kvarneru magla je učestalija nego je to na južnom djelu Jadrana ne kažem da se to južno ne događa ali je kod nas stvarno dost česta i zna biti i dugotrajna 3-4 dana.. ponekad magla padne da nevidiš prst pred nosom i to je malo nezgodno dok si na moru a da ne govorim prelazak kvarnera prema Unijama i Cresu ... tako da kompas bi sigurno tu bio dobro pomagalo ako se baš nađemo u takvim uvjetima i još ako je tu GPS je puno bolje nego da ga nema..ali u slučaju da se GPS zablokira dobro je za rezervu imati kompas i koju kartu :thumbup:
Avatar
Rafter
Senior Member
 
Postovi: 987
Pridružen/a: 08. 08. 2010. (19:52)
Lokacija: pula
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Naval19

Re: Navigacija - korištenje i montaža kompasa i gps-a, iskustva

PostPostao/la amiklic1 » 25. 03. 2011. (09:58)

Ja sam u elektronici doma, i stvarno volim sve te sprave i spravice i sve mogućnosti koje pružaju.

Ono što mnogi, čini se, zaboravljaju je činjenica da možete ostat bez GPS-a, da se uređaj može pokvarit' čak i da ne vidimo da pokazuje krivi smjer i poziciju (doživio jednom na terenu po noći, strašno iskustvo, svi smo se češali po glavi ne znajući više ništa... :lol: ).

Kad netko kaže da je kompas nepotreban, to je jednako kao da kaže da djeca u školi ne trebaju učiti pisati, jer postoje strojevi na kojima samo stisnemo tipku i oni sami pišu. Čak postoji i funkcija da vi govorite a on zapisuje izgovoreno...

Često je jednaka nedoumica i u planinarstvu, čime se isto bavim, pa ljudi misle da se nemoguće izgubit'... Potpuno jkrivo mišljenje. prije se (i na moru i na kopnu) radi o onom što je Lando rekao, da se ljudi JAKO RIJETKo nađu u situaciji kad im kompas BAŠ TREBA, pa na kraju zaključe da je posjedovanje i uporaba kompasa potpuno bespotrebna stvar...

Mislim da je najveći problem nepoznavanje načina uporabe kompasa, jer čak i da ga imaš a nemaš pojma o njemu, nemaš niti kartu ni išta drugo, nije ti zgodno...
Avatar
amiklic1
Old Senior Member
 
Postovi: 3137
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (13:14)
Lokacija: Stobreč
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Gull 745 / Yanmar 4JH4AE

Re: Navigacija - korištenje i montaža kompasa i gps-a, iskustva

PostPostao/la Lando » 25. 03. 2011. (13:21)

amiklic1 je napisao/la:Ja sam u elektronici doma, i stvarno volim sve te sprave i spravice i sve mogućnosti koje pružaju........


:) ja sam s elektronikom na debelo Vi , ne volim ni osigurač promijenit , ali u orjentaciji u prostoru bilo u pripizdinama po brdima bilo na moru , sam jaako jaaaaaako doma . Od hobija pa do profesije ;) :wave:

Mislim da je reć kako je magnetni kompas jako važan instrumenat na našim barkama , a pogotovo u ovo doba elektronike , je po mom mišljenju , oprostite na izrazu , ali bedasta , bez uvrede ikome .
:think: Gdje smjestiti kompas :?: :?: točno na uzdužnu os naše istrijanke , dalmatinke , prigorke , zagorke , graha , ptice , levanta 711 ili ...... , ili 17,5 cm desno ili lijevo jer dalje i ne možemo , nema mjesta :cry: da nas nedajbožeiblaženagospe ne odvede u krivom smjeru , npr na Papuu , umjesto na hladnu pivu k Papi na oleandera :lol: na Mrduju :lol: :lol:


Ogladnio sam , idem viđe jeli koja mala što skuhala :wave: :wave:


Ispričavam se sako sam koga uvrijedio , nije mi bila namjera :Other14:
Avatar
Lando
Old Senior Member
 
Postovi: 3442
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (21:25)
Lokacija: db
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Arta mala

Re: Navigacija - korištenje i montaža kompasa i gps-a, iskustva

PostPostao/la riberer » 25. 03. 2011. (13:24)

:lol: :lol: :lol:

Lando, pa barem ti znaš da se kompas može nositi i u džepu ... za razliku od teodolita :D
... al kad sam jednom diga jedra na laganoj buri oduševio sam se, poskočila je kao živo biće i počela rizat površinu mora ka vruća pošada maslac... by brule
... i nemoze svjetlo bit mobitel :(... by josey
Avatar
riberer
Moderator
 
Postovi: 7118
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (12:40)
Lokacija: Opatija - Kvarner
Tip plovila: Elan T-401 - Tomos 18

Re: Navigacija - korištenje i montaža kompasa i gps-a, iskustva

PostPostao/la Lando » 25. 03. 2011. (13:30)

:lol: :lol: e može može , ali je važno da li je u lijevom ili desnom špagu



..... najbolje kad je u sredini :lol: :mrgreen:
Avatar
Lando
Old Senior Member
 
Postovi: 3442
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (21:25)
Lokacija: db
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Arta mala

Re: Navigacija - korištenje i montaža kompasa i gps-a, iskustva

PostPostao/la Rafter » 25. 03. 2011. (14:37)

Svaka čast profesiji :Other14: to sam uvijek uvažavao i cijenio jer i ja sam radio kao vodič a i još uvijek to nekada radim samo nikada kad sam se našao u gustoj magli bilo na planini ili moru se nisam mogao orijentirati po nekakvim prirodnim orijentirima i uvijek nakon 10-20min boravka u takvim prirodnim uvjetima nisam mogao vidjeti ništa oko seba pa nekada čak ni vlastita stopala(govorim o uvjetima na planini, skijanje, magla, snjeg)..jedina prednost u planini je ta što vas je gravtiacija vukla niz brdo pa sam znao da ću doći u podnožje i da ću tada najvjerovatnije i izaći iz magle i oblaka.. ovo govorim zato što sam se na moru našao par puta i takvoj situaciji gdje nakon pola sata bez elektronike u pasari zvanoj UČKA 410 a nismo imali GPS ni kompas tako da nismo imali pojma di smo jer se po ničemu nismo imali za orjentirati, nakon 2 sata kad se magal razišla shvatili smo da smo bili 300m od obale gdje smo se usidrili i čekali a usput lovili ribu e sad, imam jedno pitanje:

Dali u ovakvim navedenim situacijam pomaže kompas i karta ako smo zapamtili kurs po kojem smo došli do odredišta :?:

i još nešto: dakako da kompas nećemo koristiti u svakodnevnoj navigacij kad idemo po ljepom ili ružnom vremenu oko ili prema otocima koji su nam u vizualnom dometu..za to je stvarno nepotrebno, noću također postoje svjetionici pa i oni služe za navigaciju tako da kompas nam stvarno rijetko treba ali htio bi čuti odgovor na pitanje..nadam se da nisam nikoga urijedio
hvala :thumbup:
Avatar
Rafter
Senior Member
 
Postovi: 987
Pridružen/a: 08. 08. 2010. (19:52)
Lokacija: pula
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Naval19

Re: Navigacija - korištenje i montaža kompasa i gps-a, iskustva

PostPostao/la Pape » 25. 03. 2011. (15:02)

...moj odgovor na tvoje pitanje Rafter bi bilo da, i ne. da ako se nađeš u opisanoj situaciji, izgubija si se u prostoru, dobro poznaješ područje i treba ti samo reć koji u kojem smjeru ti je nešto, onda da.
odgovor ne, ću argumentirat moš ti unit kurs, bija san tu i tu krenija san po kursu ( i dalje ne vidiš orjentire) triba još malo navigat skrenit livo ili desno u nekom momentu...ko zna di ćeš završit na kraju. sve ovisi o kurentima, brzini plovila...i ostalim parametrima...dakle...vrlo upitno s pozicije da bi tribalo vodit brigu o svim parametrima i imat svu opremu za navigaciju, i odgovor bi bija...ne. da se radi o profiću koji ima iskustva i masu sati driblinga u navigaciji onda bi bija i tu odgovor da. za naše pojmove će bit ne.

...a đi-pi-es, ploter je dobra stvar imat na brodu, ali ću upozorit da ni on nije 100% pouzdan. jednom mom poznaniku se desilo da je noću vozija po đi-pi-esu uz kraj i nakraju se nasuka na jednu plažu...sriča da je bila plaža, a ne sike...antena mu je izgubila signal od nekih satelita i ovaj je počeja falivat u par sto metara...i kad se pajdo nasuka, đi pi es je i dalje pokaziva da je na debelom moru...a ovi zapravo se nabija usrid plaže...čak mislin da i na upustvima đi-pi-esova negdi piše upozorenje da se uređaj ne uzima zdravo za gotovo....nego kao orjentir i pomoć u navigaciji...
Avatar
Pape
Old Senior Member
 
Postovi: 7863
Pridružen/a: 28. 01. 2010. (08:17)
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Jeanneau Islander 750, Perkins 4236

Re: Navigacija - korištenje i montaža kompasa i gps-a, iskustva

PostPostao/la Lando » 25. 03. 2011. (16:01)

Rafter odgovor je apsolutno DA .


:) vozija uz kraj po GPSu ...... mozak na pašu maritimo , tu je đipies ploter , široka je ledina ......... i nasuko se na jednu lijepu malu plažicu :o

kompas bi ga bio spasio čudo jedno u toj situaciji plovidbe niz kraj , ajme Pape :lol: :lol:
Avatar
Lando
Old Senior Member
 
Postovi: 3442
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (21:25)
Lokacija: db
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Arta mala

Re: Navigacija - korištenje i montaža kompasa i gps-a, iskustva

PostPostao/la Groff » 25. 03. 2011. (17:19)

Lando, tebi ne triba kompas. Nemoj ga imat. Meni će možda zatribat kad tad i ja ću ga stavit u barku. Npr ja moren govorit da je vozit motor glupost ali ne govorin i ne pokušavan drugog uvjerit u to samo zato ča se meni ne vozi motor !!!
Avatar
Groff
Old Senior Member
 
Postovi: 1993
Pridružen/a: 31. 03. 2009. (19:16)
Lokacija: Bakarac
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Dalmatinka Suz 20, Kolibri Yam 2.5

Re: Navigacija - korištenje i montaža kompasa i gps-a, iskustva

PostPostao/la Lando » 25. 03. 2011. (18:38)

Groffe prijatelju u pravu si , nemoj se ljutit ;) , eto mene s motorom uskoro u Bakarac ( nosit ću i GPS ) , pa ćemo mi na kavu doli u onaj kafić s slikama riba na zidovima :thumbup:
Avatar
Lando
Old Senior Member
 
Postovi: 3442
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (21:25)
Lokacija: db
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Arta mala

Re: Navigacija - korištenje i montaža kompasa i gps-a, iskustva

PostPostao/la Pape » 25. 03. 2011. (23:11)

Lando je napisao/la:Rafter odgovor je apsolutno DA .


:) vozija uz kraj po GPSu ...... mozak na pašu maritimo , tu je đipies ploter , široka je ledina ......... i nasuko se na jednu lijepu malu plažicu :o

kompas bi ga bio spasio čudo jedno u toj situaciji plovidbe niz kraj , ajme Pape :lol: :lol:


...o čemu ti Lando pričaš?! :wtf: ...ko je napisa da bi ga spasija kompas u toj situaciji?!...samo san reka da ni đi-pi-es nije siguran 100% jer prvo postoji stanovita greška, a drugo ako uređaj pomanita jer je izgubija koji satelit iz vida ili radi nečeg drugog.
a za ovo ostalo, ebiga Lando, ti nađeš Palagružu u magli bez kompasa, ičega...nisan dostojan sa takvim majstorima navigatorima se mirit... :Other14:
Avatar
Pape
Old Senior Member
 
Postovi: 7863
Pridružen/a: 28. 01. 2010. (08:17)
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Jeanneau Islander 750, Perkins 4236

Re: Navigacija - korištenje i montaža kompasa i gps-a, iskustva

PostPostao/la Lando » 26. 03. 2011. (00:55)

:think: :think: Pape , ma već dva puta spominješ maglu i Palagružu , pa pošo vidit . Jebiga , stvarno sam nespretno napiso , pa se može i tako protumačit napisano , ali naravno da nisam to ni u ludilu htio reć tako kako ispada :crazy: magla - Palagruža . Ispričavam se na nespretnosti . Maglu sam doživio nekoliko puta ali daleko bliže kraju od te rute , doli na vratima od kuće , ma je isto bilo zajebano pogodit Neptun s Grebena ili Banje s Lokruma . Ok , nije to bitno .

Dakle , još jednom se iskreno ispričavam i tebi Pape i Groffe i ... i neznam kome još , uglavnom svima kojima je smetalo moje mišljenje o kompasu , njegovom smještaju na kontrolnoj ploči i nasušnoj potrebi za njim na našim kajićima .

Pazit ću ubuduće više nego do sad da nekome ne smeta moj post ili da ne bude pročitan na krivi način , pa će ih ubuduće bit puno manje . :wave:
Avatar
Lando
Old Senior Member
 
Postovi: 3442
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (21:25)
Lokacija: db
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Arta mala

Re: Navigacija - korištenje i montaža kompasa i gps-a, iskustva

PostPostao/la borro » 26. 03. 2011. (07:51)

A da i ja napišem koji. Imam nekih 4 ručnih kompasa i jedan na brodu + GPS. I bavim se isto planinarenjem (i još kojekakvim ekstremnim sportovima)...
Slažem se sa Landom. Do sad mi nije trebao kompas na moru a u brdima rijetko.
Imati ručni ili klasični kompas može biti korisno da znaš kojeg se pravca trebaš držati, a ne da dođeš točno u određenu luku. Bitno je da se možeš u uvjetima koji su nabrojani u postovima prije orjentirati prema točnoj strani svijeta kuda idemo. Kod nas je priličan gustiš otoka i gotovo u svakom trenutku možeš znati gdje si, ako te ulovi magla, bar znaš gdje si od prilike a tada ti kompas kaže u kojem smjeru možeš nastaviti prema bližem kopnu ili zaklonu i slično.
Mislim da ne mora biti na sredini, upravo iz rečenih razloga. Blizina obale, pa je logičan smještaj ispred instrument table, govoreći za prosječne uvjete korištenja - plovidba između naših brojnih otoka.
Chuck Norris Approved
Avatar
borro
Old Senior Member
 
Postovi: 2692
Pridružen/a: 02. 09. 2008. (11:21)
Lokacija: Karlovac-Rovanjska
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: deplasmanac Zampieri mare iz 1976g. + VP2002

Re: Navigacija - korištenje i montaža kompasa i gps-a, iskustva

PostPostao/la Rafter » 26. 03. 2011. (09:04)

Lando, malo si se krivo izrazio pa je ispalo kao da je kompas glupost ali sad je malo jasnije da nisi tako mislio :thumbup:
Mislim da smo Pape,Borro i ja htijeli reci da kompas ipak u rijetkim situacijama treba kao korisno sredstvo barem za orijentaciju, sto opet ovisi o prostoru u kojem svakodnevno plovimo, pa tako ako krenete iz Pule malo prema otvorenom shvatit ce te da otoka bas i nema :D pa ako je slaba vidljivost i kopno se ne vidi nema ni orjentira a vi se nalazite 2M od obale i nema GPS-a hmm, malo je teze vratiti se
Mislim svi znamo da je kompas 100% iskoristljiv u terestickoj navigaciji ako imamo vidljive orjentire a ovako je dobro sredstvo za orjentaciju
Svi spominjemo maglu zato sto je to najcesci uzrok dezorjentacije kad se kopno ne vidi pa bi kompas bio dobro pomagalo tada..

A sto se tice GPS-a on zna zakazati, zato i jesu napravljeni korekcijski sustavi tipa EGNOS I WAAS :thumbup:
Avatar
Rafter
Senior Member
 
Postovi: 987
Pridružen/a: 08. 08. 2010. (19:52)
Lokacija: pula
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Naval19

Re: Navigacija - korištenje i montaža kompasa i gps-a, iskustva

PostPostao/la Trogiranin » 26. 03. 2011. (10:14)

Evo da se i ja uključim u temu sa nečim konkretnim, pošto vidim da se opet sve izgubilo u magli. Pošto je Josme pokrenuo temu, a njega "volim" :wave: da konačno odgovorim, odnosno napišem nešto vezano za njegov prvi post. Neću ulazit u raspravu treba, netreba i sl. vezano za maglu jer se i inače u dosta postova na forumu prodaje magla, ali ...

Dakle ja imam na brodu kompas za plovila do 8 m minimum, ali za ono za šta ga koristim dovoljan. Čak nije ni sa svitlom, ali mi ni ne treba. Naime koristim ga samo u situaciji kad dolazim na neku poziciju ili kavecal i sl. GPS mi kazuje smjer i kurs recimo W 295 m. Po kompasu mi je lakše držat smjer i skrenit S ili N u koliko treba, jer ako sve te podatke držim uključene na GPS zbog veličine ekrana postane masu nečitljivo. GPS čak i malo sporije reagira na naglu promjenu smjera kad je u pitanju par metara od kompasa (što je ponekad bitno). Oni koji traže određenu točku znaju o čemu govorim. Po danu je lako jer imaš i masu orjentira na kopnu, otocima, ali noću često i svitla s kraja zavaravaju. U koliko idem na određenu poziciju na braku pozicioniram se i pomoću sondera na željenu dubinu. Dakle u igri su mi sva tri uređaja i pratim sva tri.

Montira sam ih na način kako vidite na slici i meni služe zadovoljavajuće. U stvari više nego zadovoljavajuće. Svaki je određene funkcije tako da u vožnji ne čačkam i prčkam po jednom, drugom,...petom. GPS pozicija, smjer i brzina ( koja mi je bitna u panuli na kalamare ) :lol: , Kompas za korekciju u određenim slučajevima i sonder za dubinu i temperaturu . :thumbup:

Ukoliko netko ima nešto protiv ili možda nešto nisam dobro montira, napisa, samo navalite ... :twisted:

slika

P.S. E da, zaboravih, mada je to manje bitno, ali ipak ! Naime moj brodić je "mali ali tehničar" pa instrumente vidim i sa krme osim đirometra i temperature motora koji su dosta koso položeni, ali u tim momentima plovidbe nisu ni ključni. Možda je ovo čak i OT stoga J. udri. :silent:
,a i kakav bi to lignjolov bio da se ne mora beštimat, te ja pitam ? BY zipi

Ovaj Trogiranin ...pa vidi mu lokaciju....,i ti bi njemu vjerovao..??...by LUPIS


Imat brod na livadi je isto ko i imat kravu, ne možeš plovit! ..... A KO BI DRUGI ..... LUPIS !!!
Avatar
Trogiranin
Old Senior Member
 
Postovi: 3221
Pridružen/a: 19. 01. 2009. (21:18)
Lokacija: Trogir
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Galeb 6,75 Lombardini LDW 2204

PrethodnaSljedeća

Natrag na GPS, navigacija i pomorske karte

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.