Navigacija - korištenje i montaža kompasa i gps-a, iskustva

O gps-u, navigaciji, kartografiji, kartama i njihovoj upotrebi

Moderatori/ce: dome, aladin, Moderatori

Re: Navigacija - korištenje i montaža kompasa i gps-a, iskustva

PostPostao/la Rafter » 26. 03. 2011. (10:34)

Trogiranin nema se sto kritizirati, super si prezentrirao kako to izgleda u praksi i u idealnoj situaciji a to je da imas i GPS i kompas sto je dobitna kombinacija :thumbup:
Avatar
Rafter
Senior Member
 
Postovi: 987
Pridružen/a: 08. 08. 2010. (19:52)
Lokacija: pula
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Naval19

Re: Navigacija - korištenje i montaža kompasa i gps-a, iskustva

PostPostao/la amiklic1 » 26. 03. 2011. (11:17)

Trogiranin :thumbup: :thumbup:
Sve rečeno ;-)...
Avatar
amiklic1
Old Senior Member
 
Postovi: 3137
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (13:14)
Lokacija: Stobreč
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Gull 745 / Yanmar 4JH4AE

Re: Navigacija - korištenje i montaža kompasa i gps-a, iskustva

PostPostao/la sinitram » 26. 03. 2011. (14:23)

Evo tema za mene...
Kod instalacije kompasa nije toliko bitno gdje je instaliran vec je bitno da prati simetralu broda, tj. uzduznicu. Dakle ako se instalira 30-50 cm livo ili desno je za mali brodic nebitno.
Da bi se koristia kompas je bitno znati da postoje devijacija i varijacija. Varijacija se iscitava sa pomorske karte ili cak GPS-a a devijacija se racuna. Da napomenem da je navigacija sa magnetskim kompasom vrlo zahtjevna i ustvari dosta neprecizna za plovdbu kroz uske kanale i plicine.
Kad govorimo o magli mislim da je rijetkost bar u srednjem jadranu pojava magle. U tom slucaju je dobro imati bilo kakav kompas samo za orijentir iako je i to diskutabilno jer ako je magla gusta cak i da uhvatimo dobar smjer vjerovatno cemo se nasukati ako ne koristimo dubinomjer. Ovdje govorim o gustoj magli sa vidljivosti od 10-20 metara.
O GPS-u i plotterima bi se dalo pisati na dugo i siroko ali bitno je znati da su oni samo pomoc kod navigacije i nikako ih uzimati zdravo za gotovo. Kod trgovackih brodova je sva oprema duplicirana bas iz tog razloga.

Rezime: Sva oprema koja pomaze u navigaciji je pozeljna ALI kako moze pomoci tako moze i odmoci tako da je uvijek osnova navigacije oci i osjecaj prostora.
Kao sta je netko napisao ako jednom u 10 godina kompas pomogne da se sigurno izbjegne opasnost onda je to isplativa investicija.

P.S. Mali savjet: pazite kuda stavljate mobitele na brodu, magnetski kompasi su vrlo osjetljivi na mobitele i druge izvore struje.
slika
alles ist relativische
Avatar
sinitram
Old Senior Member
 
Postovi: 1195
Pridružen/a: 19. 03. 2009. (23:08)
Lokacija: Sj.More
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: bez plovila

Re: Navigacija - korištenje i montaža kompasa i gps-a, iskustva

PostPostao/la Trogiranin » 26. 03. 2011. (15:18)

Sinitram sve stoj od riči do riči. To sa mobitelom je zajeb za manje više sve uređaje. Nekad čak i radio prolupa u blizini mobitela. Sonder također stvara smetnje radio stanici ako se ona nalazi čak i u blizini njegovih kablova. Provjereno 100 % (na vlastitoj koži) .
,a i kakav bi to lignjolov bio da se ne mora beštimat, te ja pitam ? BY zipi

Ovaj Trogiranin ...pa vidi mu lokaciju....,i ti bi njemu vjerovao..??...by LUPIS


Imat brod na livadi je isto ko i imat kravu, ne možeš plovit! ..... A KO BI DRUGI ..... LUPIS !!!
Avatar
Trogiranin
Old Senior Member
 
Postovi: 3221
Pridružen/a: 19. 01. 2009. (21:18)
Lokacija: Trogir
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Galeb 6,75 Lombardini LDW 2204

Re: Navigacija - korištenje i montaža kompasa i gps-a, iskustva

PostPostao/la Pape » 26. 03. 2011. (21:11)

sinitram je napisao/la:Evo tema za mene...
Kod instalacije kompasa nije toliko bitno gdje je instaliran vec je bitno da prati simetralu broda, tj. uzduznicu. Dakle ako se instalira 30-50 cm livo ili desno je za mali brodic nebitno.
Da bi se koristia kompas je bitno znati da postoje devijacija i varijacija. Varijacija se iscitava sa pomorske karte ili cak GPS-a a devijacija se racuna. Da napomenem da je navigacija sa magnetskim kompasom vrlo zahtjevna i ustvari dosta neprecizna za plovdbu kroz uske kanale i plicine.
Kad govorimo o magli mislim da je rijetkost bar u srednjem jadranu pojava magle. U tom slucaju je dobro imati bilo kakav kompas samo za orijentir iako je i to diskutabilno jer ako je magla gusta cak i da uhvatimo dobar smjer vjerovatno cemo se nasukati ako ne koristimo dubinomjer. Ovdje govorim o gustoj magli sa vidljivosti od 10-20 metara.
O GPS-u i plotterima bi se dalo pisati na dugo i siroko ali bitno je znati da su oni samo pomoc kod navigacije i nikako ih uzimati zdravo za gotovo. Kod trgovackih brodova je sva oprema duplicirana bas iz tog razloga.

Rezime: Sva oprema koja pomaze u navigaciji je pozeljna ALI kako moze pomoci tako moze i odmoci tako da je uvijek osnova navigacije oci i osjecaj prostora.
Kao sta je netko napisao ako jednom u 10 godina kompas pomogne da se sigurno izbjegne opasnost onda je to isplativa investicija.

P.S. Mali savjet: pazite kuda stavljate mobitele na brodu, magnetski kompasi su vrlo osjetljivi na mobitele i druge izvore struje.


...Sinitram... :Other14: :thumbup:
Avatar
Pape
Old Senior Member
 
Postovi: 7863
Pridružen/a: 28. 01. 2010. (08:17)
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Jeanneau Islander 750, Perkins 4236

Re: Navigacija - korištenje i montaža kompasa i gps-a, iskustva

PostPostao/la Pape » 26. 03. 2011. (21:15)

Lando je napisao/la::think: :think: Pape , ma već dva puta spominješ maglu i Palagružu , pa pošo vidit . Jebiga , stvarno sam nespretno napiso , pa se može i tako protumačit napisano , ali naravno da nisam to ni u ludilu htio reć tako kako ispada :crazy: magla - Palagruža . Ispričavam se na nespretnosti . Maglu sam doživio nekoliko puta ali daleko bliže kraju od te rute , doli na vratima od kuće , ma je isto bilo zajebano pogodit Neptun s Grebena ili Banje s Lokruma . Ok , nije to bitno .

Dakle , još jednom se iskreno ispričavam i tebi Pape i Groffe i ... i neznam kome još , uglavnom svima kojima je smetalo moje mišljenje o kompasu , njegovom smještaju na kontrolnoj ploči i nasušnoj potrebi za njim na našim kajićima .

Pazit ću ubuduće više nego do sad da nekome ne smeta moj post ili da ne bude pročitan na krivi način , pa će ih ubuduće bit puno manje . :wave:


...Lando samo ti piši.. :thumbup: ...i meni se desi da znan nešto naopako skužit...ebiga, ljudovi smo, nismo čimpanze.. :thumbup:
Avatar
Pape
Old Senior Member
 
Postovi: 7863
Pridružen/a: 28. 01. 2010. (08:17)
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Jeanneau Islander 750, Perkins 4236

Prethodna

Natrag na GPS, navigacija i pomorske karte

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.