Karte - UniMap vs Navionics Gold vs HotMaps

O gps-u, navigaciji, kartografiji, kartama i njihovoj upotrebi

Moderatori/ce: dome, aladin, Moderatori

Karte - UniMap vs Navionics Gold vs HotMaps

PostPostao/la Cvijo » 14. 03. 2010. (20:47)

Pozdrav,

Kupnjom čamca dobio sam u posjed i Humminbird 580 combo FF/GPS.
U sebi ima ugredjene UniMap karte, a postoji mogucnost nadograditi na Navionics Gold ili HotMaps (Premium) i sada mene zanima koje su razlike i da li se isplati kupovati te druge karte.
Navodno UniMap ima unutra cijelu Europa, a Navionics je po regijama pa kada se kupi samo Jadran vjerovatno je ta mapa puno detaljnija ili koja je tocno razlika.

Hvala
Avatar
Cvijo
Member
 
Postovi: 196
Pridružen/a: 17. 06. 2009. (21:42)
Lokacija: Zagreb / Krk(Malinska) / Vir
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: gumenjak Maestral 420 - yamaha 50 KS

Re: Karte - UniMap vs Navionics Gold vs HotMaps

PostPostao/la Panbo » 14. 03. 2010. (23:11)

Cvijo je napisao/la:Kupnjom čamca dobio sam u posjed i Humminbird 580 combo FF/GPS.
U sebi ima ugredjene UniMap karte, a postoji mogucnost nadograditi na Navionics Gold ili HotMaps (Premium) i sada mene zanima koje su razlike i da li se isplati kupovati te druge karte.
Navodno UniMap ima unutra cijelu Europa, a Navionics je po regijama pa kada se kupi samo Jadran vjerovatno je ta mapa puno detaljnija ili koja je tocno razlika.


UniMap je karta koja se pohranjuje u interne memorijske krugove uređaja i 580 za internacionalno tržište diolazi sa njom gdje se može do zooma od 4NM pregledavati jedan dio Svijeta. Ova karta nema dubine, lanterne, mjesta......ima samo obrise kopna. Dakle, UniMap već imaš.

Ako želiš imati više detalja onda moraš ubaciti Navionics Gold. Tu imaš sve što bi elektronička karta trabala imati. Nemaš mulrimedijalne sadržajae tipa avio slike, satelitske snimke.....

HotMaps kartografija je dostupna samo za Ameriku i to odmah možeš "škartati", tako da ti ostaje Gold kartografija kao jedini izbor za 580.
Odgovaram zato što mogu i zato što mi je gušt pomoći ljudima koji istinski vole more!
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75

Re: Karte - UniMap vs Navionics Gold vs HotMaps

PostPostao/la Cvijo » 15. 03. 2010. (10:13)

Panbo care :) bas mi je ta informacija trebala.
Eh, sada imam jos jedno pitanje, kada malo googlam dobijem par informacija za te navionics gold karte.
Na http://www.navionics.com/Charts_GoldPlus.asp?ChartSizeID=8&GoldCode=23XG vidim da mi treba karta 23 XG, a kada dodjem na http://www.nautikastore.com/Category.aspx?ID=130 vidim da postoje jos neke Gold S2 po podrucijma, a za 23XG kaze da moze ici samo u lowrance Elite seriju, da li to znaci da moj humminbird to ne moze citati ili to oni stave glupu informaciju.

Tnx ! :thumbup:
Avatar
Cvijo
Member
 
Postovi: 196
Pridružen/a: 17. 06. 2009. (21:42)
Lokacija: Zagreb / Krk(Malinska) / Vir
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: gumenjak Maestral 420 - yamaha 50 KS

Re: Karte - UniMap vs Navionics Gold vs HotMaps

PostPostao/la Gaso » 15. 03. 2010. (10:19)

Hot Maps su ti za jezera.
U Humminbird 580 ide ti gold kartografija, ali ima obično više varijanta ili na CF ili na SD ili MicroSD kartici.
Znači Gold, na pravoj kartici, ostalo je sve isto za sve uređaje.
Avatar
Gaso
Old Senior Member
 
Postovi: 1838
Pridružen/a: 06. 06. 2008. (11:42)
Lokacija: Susak, Ljubljana
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Pasara i Betina 700

Re: Karte - UniMap vs Navionics Gold vs HotMaps

PostPostao/la Cvijo » 15. 03. 2010. (17:45)

Tnx Gaso,

Znaci ovo sto je S2 ili 23XG to ubiti ovisi za koju karticu mi trebaju karte i ovisno o tome su ove oznake ili ne ? .. jer koliko vidim u 23XG koja je 1900 kn dobijes komplet sredozemlje dok ova neka S2 ima samo dio jadrana (cak ne i cijeli jadran)

Hvala
Avatar
Cvijo
Member
 
Postovi: 196
Pridružen/a: 17. 06. 2009. (21:42)
Lokacija: Zagreb / Krk(Malinska) / Vir
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: gumenjak Maestral 420 - yamaha 50 KS

Re: Karte - UniMap vs Navionics Gold vs HotMaps

PostPostao/la lupis » 16. 03. 2010. (19:04)

Pa moram priznat da ne vidim nedostatak u tome da ima samo dio Jadrana...,ako krenemo od pretpostavke da svatko poznaje svoj dio Jadrana,dovoljno je imat onaj drugi koji nije poznat,tu mislim na kartografiju.
Kakvo vražje sredozemlje?

Bacanje love i tema za razgovor u birtiji,ništa drugo!
Terra promessa
Avatar
lupis
Old Senior Member
 
Postovi: 10370
Pridružen/a: 05. 06. 2008. (13:04)
Lokacija: Kvarner
Tip plovila: Merry Fisher 625,Suzuki 115

Re: Karte - UniMap vs Navionics Gold vs HotMaps

PostPostao/la tramontana » 17. 03. 2010. (09:50)

lupis je napisao/la:ako krenemo od pretpostavke da svatko poznaje svoj dio Jadrana,dovoljno je imat onaj drugi koji nije poznat,tu mislim na kartografiju.

A koji će ti kua i taj drugi ako tamo ne zalaziš ?slika

Nama koji plovimo od punte do punte (koracima od 6-7 milja) su i male karte previše. Jedina korist od GPS-a i el.karti mi je kod traženja nekih vanjskih brakova, a to znači da mi ipak treba karta moga kraja.
Avatar
tramontana
Moderator
 
Postovi: 2612
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (20:42)
Lokacija: Volosko
Tip plovila: MAESTRAL 6,70, kabina, natkabina i TORPEDO 24

Re: Karte - UniMap vs Navionics Gold vs HotMaps

PostPostao/la Panbo » 23. 03. 2010. (19:23)

Cvijo je napisao/la:Panbo care :) bas mi je ta informacija trebala.
Eh, sada imam jos jedno pitanje, kada malo googlam dobijem par informacija za te navionics gold karte.
Na http://www.navionics.com/Charts_GoldPlus.asp?ChartSizeID=8&GoldCode=23XG vidim da mi treba karta 23 XG, a kada dodjem na http://www.nautikastore.com/Category.aspx?ID=130 vidim da postoje jos neke Gold S2 po podrucijma, a za 23XG kaze da moze ici samo u lowrance Elite seriju, da li to znaci da moj humminbird to ne moze citati ili to oni stave glupu informaciju.

Tnx ! :thumbup:


Oni stave glupu (netočnu) informaciju.
Odgovaram zato što mogu i zato što mi je gušt pomoći ljudima koji istinski vole more!
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75

Re: Karte - UniMap vs Navionics Gold vs HotMaps

PostPostao/la Panbo » 23. 03. 2010. (19:38)

Navionics Gold je kartografija koju između ostalih uređaja prihvaća i tvoj 580.

SD, CF, Micro SD, Navchart, MMC....su mediji. Tvoj uređaj ima čitač SD kartice, znači da kartografija (u ovom slučaju "Gold") mora biti na SD kartici.

S2 i XG (amo reć` jer ne bi htio dodatno komplicirati) su oznake veličine područja pokrivanja karte. Tako je S2 ("Small" veličina druge generacije koja ima veće područje pokrivanja od nekadašnjih "S" veličina koje su znači bile manje)

23XG ima ultraveliko područje pokrivanja i pokriva cijeli Mediteran i Crno More. Ovo je korisno brodovima koji plove u velikom rasponu kretanja jer su prije morali mijenjati karte kako idu iz područja u područje. Znam da je ovo bespotrebno, ali veličina za Gold kartografiju između S2 i XG nije dostupna. Možda je interesantno znati da u ni jednu S2 veličinu ne "upada" Palagruža što možda nekome bude interesantno. Palagruža postoji jedino na 23XG karti (kada se govori o Gold karti).

Dakle onaj tko bi želio imati Palagružu sa svim svojim brakovima i dubinama trebao bi uzeti 23XG, a veeeeeliki nepotrebni dio može poslužiti recimo kao...........atlas! :D
Odgovaram zato što mogu i zato što mi je gušt pomoći ljudima koji istinski vole more!
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75

Re: Karte - UniMap vs Navionics Gold vs HotMaps

PostPostao/la Cvijo » 23. 03. 2010. (20:37)

tnx Panbo,

Dobio sam informaciju da mogu staviti i s2 karte u svoj humminbird, a to da je samo za Elite seriju je kao akcija pa je nesto u paketu bla bla ... uglavnom
S2 sjeverni dio bi me kostalo 1.100 kn
23XG 1900 kn (cijeli jadran + crna gora ....)

Vjerujem da su karte iste, tj. da imaju jednake informacije i da su jednako detaljne pa onda iako nikada neces trebati vjerovatno Crnu Goru ili Dunav, Palagruža bi se dala iskoristiti, a 800 kn veća cijena mozda se isplati, tko zna mozda nekada zavrsim u juznijem djelu Jadrana, a Palagružu vrlo vjerovatno da.
Avatar
Cvijo
Member
 
Postovi: 196
Pridružen/a: 17. 06. 2009. (21:42)
Lokacija: Zagreb / Krk(Malinska) / Vir
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: gumenjak Maestral 420 - yamaha 50 KS


Natrag na GPS, navigacija i pomorske karte

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.