Northstar 650 / 660 iskustva

O gps-u, navigaciji, kartografiji, kartama i njihovoj upotrebi

Moderatori/ce: dome, aladin, Moderatori

Re: Northstar 650 / 660 iskustva

PostPostao/la aladin » 07. 03. 2010. (22:55)

moreplovac je napisao/la:Trece mjerenje brzine :)
Prvo je sa GPS-a, a druga dva .. ?

Kod mene je sonda negdje 30tak centimetara u stranu od osi noge.
A od propele, ovako na pamet bi rekao ~40tak centimetara diagonalno gore.
Mozda zato sto je 250W ne probija tolko jako (vidjet cemo kako ce 600W raditi).

Hvala na pozivu, trenutno ne idem prema jugu, ali kad me put nanese javit cu se pa makar da popijemo pice i da pogledam patrola uzivo ;)


Jedna je GPS, druga sa motora a treca bi bila sa sonde :-)

Vjerovatno ce veca snaga znatno bolje raditi. Sonda bi morala biti minimalno 10tak cm u stranu od RUBA propele.


moreplovac je napisao/la: Znaci nije ni garmin cijepljen od navigacije po suhom ;)
Jel to moze biti do broja satelita koje trenutno lovis (kolko je minimum 2 ili 3 da uhvati poziciju).
I dali opcenito jednom kad kalibriras / namjestis offset bude ok, ili se svako malo treba igrati s tim.


Ma kod kalibracije moras naci neki relativno tocno i precizno ucrtanu poziciju i onda si namjestio negu generalnu tocnost ali ti to nece pomoci kod lose ucrtane karte. Samo ces moci tocnije odrediti koliko je karta netocna na toj poziciji :-)
Avatar
aladin
Moderator
 
Postovi: 3448
Pridružen/a: 04. 06. 2008. (15:14)
Lokacija: ZG/Betina
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Patrol 690, Yamaha F150

Re: Northstar 650 / 660 iskustva

PostPostao/la dome » 08. 03. 2010. (02:39)

aladin je napisao/la:
Jablan je napisao/la:Ja sa garminom 520s i BlueChart Vision SD karticom često plovim po kopnu!


ma kod Dometa je Kalmeta i karte sredio kao i otoke :-)


A, ko će ga znati more biti svašta.Ali ja sam skloniji mišljenu da ja koji imam staru kantu u odnosu na ove vaše svemirske modele taj problem nemam jer moja kanta ni nema ucrtana kopna :lol: :lol: :lol:

I usput da i ja nešto naučim .... ča je to offset i kako se kalibrira jer ja taj termin poznam samo kao tiskarsku tehniku ?
U mene je sonda od 500W dvofrekventna krmena uvaljena u santinu na siku 291 i radi pri bilo kojoj brzini.
1) predstavi se , ispuni rubriku “Lokacija” i tip plovila
2) koristi “Pretražnik”
3) slikaj ribu bez krvi i tamo gdje je ulovljena, ne u kuhinji...
4) o problemima porazgovaraj najprije sa moderatorima putem pp-a
Avatar
dome
Moderator i djelatnik u sektoru nautike
 
Postovi: 4496
Pridružen/a: 06. 10. 2008. (22:51)
Lokacija: Zadar
Tip plovila: Ribar 480

Re: Northstar 650 / 660 iskustva

PostPostao/la aladin » 08. 03. 2010. (11:37)

dome je napisao/la: A, ko će ga znati more biti svašta.Ali ja sam skloniji mišljenu da ja koji imam staru kantu u odnosu na ove vaše svemirske modele taj problem nemam jer moja kanta ni nema ucrtana kopna :lol: :lol: :lol:

I usput da i ja nešto naučim .... ča je to offset i kako se kalibrira jer ja taj termin poznam samo kao tiskarsku tehniku ?
U mene je sonda od 500W dvofrekventna krmena uvaljena u santinu na siku 291 i radi pri bilo kojoj brzini.


Mozda je kod ove preciznosti bas pitanje u tome stara-karta nova-karta tj. koliko se moze zoomirati u sliku. Veci zoom veca greska :-)

Off-set je jedna funkcija gdje mozes ispraviti generalnu netocnost karte. Dodjes na neku poziciju koja ti se cini dovoljno tocna na karti. Recimo u Zadru neki mul na benzinskoj ili sl. Zoomiras do kraja kartu i vidis sta ti pokazuje karta i koliko grijesi.....onda odes u offset funkciju i rucno kursor dovedes do svoje prave pozicije... zapamtis tu poziciju i onda ti plotter cijelu kartu pomakne za tu razliku. Jedino je uvijek pitanje koja je to precizna pozicija
Avatar
aladin
Moderator
 
Postovi: 3448
Pridružen/a: 04. 06. 2008. (15:14)
Lokacija: ZG/Betina
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Patrol 690, Yamaha F150

Re: Northstar 650 / 660 iskustva

PostPostao/la dome » 08. 03. 2010. (12:35)

aladin je napisao/la:Off-set je jedna funkcija gdje mozes ispraviti generalnu netocnost karte. Dodjes na neku poziciju koja ti se cini dovoljno tocna na karti. Recimo u Zadru neki mul na benzinskoj ili sl. Zoomiras do kraja kartu i vidis sta ti pokazuje karta i koliko grijesi.....onda odes u offset funkciju i rucno kursor dovedes do svoje prave pozicije... zapamtis tu poziciju i onda ti plotter cijelu kartu pomakne za tu razliku. Jedino je uvijek pitanje koja je to precizna pozicija


aaa, nisan ni zna da je tako nešto moguće..........hvala na informaciji..........pogledaću jeli to ova moja olupina ima......a, tribala bi jer u svoje vrime je bi jedan od skupljih ..........
1) predstavi se , ispuni rubriku “Lokacija” i tip plovila
2) koristi “Pretražnik”
3) slikaj ribu bez krvi i tamo gdje je ulovljena, ne u kuhinji...
4) o problemima porazgovaraj najprije sa moderatorima putem pp-a
Avatar
dome
Moderator i djelatnik u sektoru nautike
 
Postovi: 4496
Pridružen/a: 06. 10. 2008. (22:51)
Lokacija: Zadar
Tip plovila: Ribar 480

Re: Northstar 650 / 660 iskustva

PostPostao/la porer » 08. 03. 2010. (12:42)

Jablan je napisao/la:Ja sa garminom 520s i BlueChart Vision SD karticom često plovim po kopnu!

slika


Garmin je priznao netočnost tih karti, odnesi je prodavaču gdje je kupljena i zamijeni za ispravnu. Ako je to netko od naših jebivjetara pa ti ne želi to učiniti pozovi se na zvaničnu garmin izjavu (donji link) i zaprijeti mu slanjem računa, maila i njegovih podataka Garminu.

http://www8.garmin.com/bluechartrecall/
Avatar
porer
Old Senior Member
 
Postovi: 8689
Pridružen/a: 09. 06. 2008. (13:49)
Lokacija: Pješčana Uvala
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Drvena pasara 6.20

Re: Northstar 650 / 660 iskustva

PostPostao/la wildstar » 08. 03. 2010. (17:31)

Meni na ručnom gps-u točno pokazuje kad vozim i 5 m od kraja kad panulam na lubine.Nikad ne pokaže da sam na kraju.
Avatar
wildstar
Old Senior Member
 
Postovi: 1631
Pridružen/a: 06. 06. 2008. (20:23)
Lokacija: Seget Donji
Vrsta ribolova: mali
Tip plovila: gajeta Betina 6m yanmar yse 12 kabina i natka

Re: Northstar 650 / 660 iskustva

PostPostao/la aladin » 08. 03. 2010. (17:52)

dome je napisao/la: aaa, nisan ni zna da je tako nešto moguće..........hvala na informaciji..........pogledaću jeli to ova moja olupina ima......a, tribala bi jer u svoje vrime je bi jedan od skupljih ..........


Nisam primjetio u funkcijama da gremlin to ima. Konkretno kod Navmana/Northstara se ta funkcija zove "Map shift"

evo iz manulala:

Applying a map shift
1 Move the boat to a known point on the chart,
for example a marina berth.
2 In the Chart setup menu, select Map shift.
3 Move the cursor to the position on the chart
where the boat actually is.
4 Press ENTER to set the new map shift. The
boat will now be displayed at its actual
location.
Avatar
aladin
Moderator
 
Postovi: 3448
Pridružen/a: 04. 06. 2008. (15:14)
Lokacija: ZG/Betina
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Patrol 690, Yamaha F150

Re: Northstar 650 / 660 iskustva

PostPostao/la Jablan » 08. 03. 2010. (18:27)

Hvala dečki na savjetima, vec sam kontaktirao naše zastupnike za Garmin pa su mi savjetovali da sačekam novi softwer koji je izašao prije nekih mjesec dana, ali ni to mi nije pomoglo. Porer hvala za ovaj link odmah im idem pisati! :thumbup:
Moreplovac, odgovorio bih ti na pitanje da znam šta me pitaš, ali ne znam....tek sam tu pročitao šta je to offset pa ću pokušati to podesiti na uređaju ako on to uopće ima!
Hvala još jednom!
....i tad su došli popovi.... pa topovi.... pa lopovi...
Avatar
Jablan
Senior Member
 
Postovi: 507
Pridružen/a: 20. 10. 2008. (23:47)
Lokacija: oko Rijeke
Vrsta ribolova: sportski

Re: Northstar 650 / 660 iskustva

PostPostao/la moreplovac » 08. 03. 2010. (19:37)

Vjerovatno ce veca snaga znatno bolje raditi. Sonda bi morala biti minimalno 10tak cm u stranu od RUBA propele.

Ja isto mislim da ce jaca sonda pomoci .. kao sto rekoh .. sigurno je ~30tak cm u stranu od propele ...


Ma kod kalibracije moras naci neki relativno tocno i precizno ucrtanu poziciju i onda si namjestio negu generalnu tocnost ali ti to nece pomoci kod lose ucrtane karte. Samo ces moci tocnije odrediti koliko je karta netocna na toj poziciji :-)


Igrat cemo se s time kad stroj dodje .. najbitnije mi je da je karta detaljna, a ne da su onako ofrlje brakovi povuceni ..
U tom slucaju mogu napikavat i sa fishfinderom ...
Bit ce dobro za panulu .. ali trenutno mi najvise treba kad sam nocu na lignjama ili slicno ..
Ok ako sam u kraju .. ali cesto odem van 3-4 milje na brak, pa bude zanimljivo kad nema mjeseca ...
Lovim sinjale po svjetlima sa obale, ali to brat bratu bude 'precizno' s odstupanjima od pola do +jedne milje ;)
Avatar
moreplovac
New Entry
 
Postovi: 59
Pridružen/a: 30. 08. 2008. (17:07)
Lokacija: ZG/Pag

Re: Northstar 650 / 660 iskustva

PostPostao/la aladin » 08. 03. 2010. (19:42)

moreplovac je napisao/la: Ok ako sam u kraju .. ali cesto odem van 3-4 milje na brak, pa bude zanimljivo kad nema mjeseca ...
Lovim sinjale po svjetlima sa obale, ali to brat bratu bude 'precizno' s odstupanjima od pola do +jedne milje ;)


to je OK. Pogotovo sa oznacavanjem sinjala. To je relativni podatak kojeg upisujes i to ce raditi vrlo tocno
Avatar
aladin
Moderator
 
Postovi: 3448
Pridružen/a: 04. 06. 2008. (15:14)
Lokacija: ZG/Betina
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Patrol 690, Yamaha F150

Re: Northstar 650 / 660 iskustva

PostPostao/la eldiego » 27. 10. 2010. (19:46)

ja ga imam i više ga nebi kupio.bio je na kalibriranju, servisu u zg, ništa. redovno kad isplovljavam iz lučice delfin(pula) prelazim preko gatova u tehnomontovoj marini
Avatar
eldiego
New Entry
 
Postovi: 5
Pridružen/a: 27. 10. 2010. (17:26)
Lokacija: Pula

Re: Northstar 650 / 660 iskustva

PostPostao/la Panbo » 10. 11. 2010. (18:32)

eldiego je napisao/la:ja ga imam i više ga nebi kupio.bio je na kalibriranju, servisu u zg, ništa. redovno kad isplovljavam iz lučice delfin(pula) prelazim preko gatova u tehnomontovoj marini


U kojem servisu u ZG je bio?
Odgovaram zato što mogu i zato što mi je gušt pomoći ljudima koji istinski vole more!
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75

Prethodna

Natrag na GPS, navigacija i pomorske karte

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.