Heading sensor

O gps-u, navigaciji, kartografiji, kartama i njihovoj upotrebi

Moderatori/ce: dome, aladin, Moderatori

Heading sensor

PostPostao/la focus » 18. 05. 2018. (07:53)

Pozdrav svima,

Trebam pomoc oko odabira heading senzora pa ako ko moze da pomogne bio bih mu zahvalan.

Znaci kad panulam i brzina mi padne ispod 0.6 nm/h moj Garmin GPSMAP 527 gubi heading tako da ne znam u kom smjeru treba da vozim da bih dosao
do odredjene tacke.Moj Garmin GPSMAP nema pravi NMEA 2000 port tj nije kompatbilan sa Garminovim heading senzorom,

https://buy.garmin.com/en-US/US/p/572462

tako da sam prinudjen naci heading senzor koji bi preko NMEA 0813 porta prikljucio na moj plotter.

Interesantna su mi dva modela , I to :
1. NMEA 0183 magnetni kompas
http://www.nasamarine.com/product/nmea-compass-sensor/
2.Humminbird GPS antena + heading senzor
https://www.hodgesmarine.com/Humminbird ... 8400-1.htm

Ima li ko sa ovim iskustva i da li mi moze pomoci u odabru ili mozda predloziti neki drugi uredjaj.

pozz Vladan
Avatar
focus
Member
 
Postovi: 257
Pridružen/a: 07. 06. 2008. (10:58)
Lokacija: Herceg Novi, Montenegro
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Navar 795

HDG vs COG

PostPostao/la Panbo » 04. 06. 2018. (07:37)

Ovo je cest problem, nije nov te bi trebalo da su se mnogi susreli sa njim. Signal pramčanice (heading) nije isto sto i COG. Pramcanica je jednostavno polupravac sa ishodistem u kobilici broda i pokazuje kako je brod orijentiran, COG je kurs koji je dobiven izracunom preko dna, a tako ga izracuna GPS, recimo, a kurs pokazuje smjer kretanja broda. Razliku se moze lako objasniti. Recimo da imate idealne uvjete: idealnu geometriju brodskih vijaka, idealnu skoljku broda, nema vitra ni kurenta, stojite idealno u mistu.
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75

HDG vs COG 2

PostPostao/la Panbo » 04. 06. 2018. (07:47)

Heading, odnosno pramcanica je u 000, ukopcate naprid, pramcanica je opet 000 kao i COG. Sad usaltate nazad krmom, COG je 180, dok je pramcanica i dalje 000. Pramcanicu dakle, ne moze generirati GPS, ne moze, sa GPS antenom, signal pramcanice generiraju razne vrste kompasa, koja onda moze biti prava (HDT) ili magnetska (HDM). Ti signali su potrebni za neke broske uređaje kao sto su autopilot, radar, Doppler current meter...ali nama, korisnicima, taj signal i nije tako neophodan, nama je bitan ovaj drugi, kurs preko dna jer tako znamo gdje idemo.
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75

HDG vs COG 3

PostPostao/la Panbo » 04. 06. 2018. (07:57)

i gdje cemo biti (doci). Kako GPS upada u nevolju pri manjim brzinama, dogodi se da kurs i brzina pocmu "skakati", odnosno postaju nestabilni. Koliko i pri kojoj brzini se pocme to događati ovisi u kvaliteti izvedbe position, course i speed filtara u samom GPS prijamniku. Kako je ovo cest problem primjerice kod kocara, oni uzimaju kvalitetne GPS-ove od JRC-a, Kodena, Furuna, Raymarine-a...nema heading senzora. Moguce je da nabavka dodatnog heading senzora moze rijesiti djelomicno ovaj problem, ali bolja je solucija nabaviti kvalitetan GPS senzor/prijamnik, zbog toga sto pri malim brzinama broda tijekom panulavanja, recimo, vrlo je izgledno da zelis vozit u jednom kursu, iako ti to prova ne prati, znaci ides treso, ka lovacki pas, ka vespa sa kojon je neko nekad zavrsija ispod autobusa, pa je neki mestar drica.....mislin da znate sta ocu rec. U tom slucaju heading signal ne moze puno pomoci. Kad ljudi kazu (a dosta puta kazu) da bi tribalo ukljucit pramcanicu na ploteru, a nije spohen nikakav kompas, oni misle na COG liniju, prema kojoj mogu nisanit kurs prema necemu, sto znaci da to nije pramcanica nego linija projekcije kursa.
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75

Re: Heading sensor

PostPostao/la porer » 04. 06. 2018. (08:25)

Svaka ti šast prika, lijepo to znaš objasniti. Jako te cijenim :thumbup:
Avatar
porer
Old Senior Member
 
Postovi: 8689
Pridružen/a: 09. 06. 2008. (13:49)
Lokacija: Pješčana Uvala
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Drvena pasara 6.20

Re: Heading sensor

PostPostao/la pagus » 04. 06. 2018. (21:01)

:thumbup:
Lipi moj Panbo, reci oćeš napisat knjižicu o brodskoj elektronici - ako oćeš ja kupujem prvo izdnje !

Fala ti na trudu i dobroj volji ! :clap: :thumbup:
Pagus
Avatar
pagus
Old Senior Member
 
Postovi: 1459
Pridružen/a: 11. 07. 2008. (14:03)
Lokacija: Zagreb, Pag, Šimuni
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Adriatik 790 (IMR M33/T)

Re: Heading sensor

PostPostao/la SHETLAND » 04. 06. 2018. (23:39)

:thumbup:
....samo je u mašti granica...........
Avatar
SHETLAND
Member
 
Postovi: 337
Pridružen/a: 19. 06. 2013. (10:40)
Lokacija: otok IST, PREMUDA, ŠKARDA
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: SHETLAND 610 , JLM PERKINS 75 ks

Re: Heading sensor

PostPostao/la fishbone » 05. 06. 2018. (11:08)

Ovo za vespu mi je najbolje :lol:
Avatar
fishbone
Old Senior Member
 
Postovi: 1311
Pridružen/a: 09. 10. 2011. (14:39)
Lokacija: Rijeka-Baška
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Piculjan 720ng, Yanmar 240

Re: Heading sensor

PostPostao/la valko » 05. 06. 2018. (13:02)

Panbo :thumbup:
><((((º>.¸.•'´¯)
Avatar
valko
Senior Member
 
Postovi: 838
Pridružen/a: 02. 03. 2011. (13:50)
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Antares Patrol 690

Re: Heading sensor

PostPostao/la Panbo » 05. 06. 2018. (15:19)

fishbone je napisao/la:Ovo za vespu mi je najbolje :lol:


Pa, eto, to mi je sinilo u momentu, jer dok san bija momak ima san prijatelja (mislin jos ga uvik iman) koji je ima tri vespe i sa sve tri je zavrsija ispod autobusa. Njemu se nije fala Bogu puno stete dogodilo, malo je struga glavon po asfaltu, ostavija koji komad lakta i kolina negdi, (zvoni na aerodromima ka jackpot) tako da danas izgleda ka nocna mora, mislin da bi ga se i Miocic pripa, a ne bi mrava zgazija. Tu trecu vespu mu je niki mestar drica, pa se hvalija kako ju je napravija, ali kad bi prosa ravno priko lokve ostala bi dva traga od guma, tako da smo ga za......li da mu vespa ide ka lovacki pas, u treso, znaci heading i cog nisu isti. :D.
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75

Re: Heading sensor

PostPostao/la Panbo » 05. 06. 2018. (15:29)

Ovo san napisa jer jedan kolega sa foruma ima problem kod panulavanja, znaci pri malim brzinama broda, pa nastoji problem rijesiti dodatnim spajanjem heading senzora (kompasa) na svoj ploter. Iz ovoga sto dam napisao vidi se da taj problem (koji nije bas rijedak) mozda nece biti rijesrn ili ce biti rjesen djelomicno.
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75

Update rate

PostPostao/la Panbo » 05. 06. 2018. (20:20)

Standardni GPS osvježava svoju poziciju (position ili rate update) svaku sekundu sto bi znacilo da je frekvencija osvježavanja 1 Hz. Danas ima dosta GPS antena koje imaju update rate od 5 ili 10 Hz. Te antene dosta puta kombiniraju neke senzore skupa sa GPS prijamnikom, to vec imaju u sebi. Pomicu takvih antena je lakse izvesti filtre pozicije, brzine i kursa jer imaju veci broj inputa u jedinici vremena, ali i to treba napraviti, samo je lakse. Hocu reci da ne mogu jamciti da ce takve antene rjesit problem, jer ih nisam probao i ne znam kako su napravljene, ali trebale bi. Isto tako znam da neke antene (odnosno GPS prijamnici) ovo odrađuju strasno dobro a nisu te brze antene. Znaci da je njihov software puno bolji od nekih drugih. Sve se to vecinom svodi na izvedbu tkz. Kalmanovog filtra za sto je zasluzan software u samom GPS prijamniku. Taj filtar je u biti software-ski, radi sa matricama i veoma je cest u signal proccessingu. To je kompleksno za ovdje objasnjavati, zaista nema smisla, ali baza je u tome da vi ne mozete znati kako je to sve skupa izvedeno iz opcih karakteristika uređaja. To mozes saznati jedino tako da vidis kako to radi.
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75

Re: Heading sensor

PostPostao/la fishbone » 06. 06. 2018. (06:56)

Panbo, da li se sa ugradnjom u konzolu (ne na onaj nosac) izgubi dio signala? Konkretno, imam garmin 7408xsv i sada sam ga ugradio u konzolu. Dogadja mi se bas to, na malim brzinama. U prijasnjem brodu mi je bio na nosacu (isto u nadkabini) i uspio sam ga podesiti da radi ok. Mozda mi sada opet nije dobro podesen jer sam napravio update uredjaja. Nisam se stigao poigrati jer grizu ko ludi.. :lol:
Ako ga ne uspijem podesiti, planiram ugraditi vanjsku gps antenu:
https://roblmarine.hr/shop/cijena/garmi ... hvs-antena
Avatar
fishbone
Old Senior Member
 
Postovi: 1311
Pridružen/a: 09. 10. 2011. (14:39)
Lokacija: Rijeka-Baška
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Piculjan 720ng, Yanmar 240

Re: Heading sensor

PostPostao/la fishbone » 06. 06. 2018. (07:03)

Sada je ovako ugradjen:
slika
Avatar
fishbone
Old Senior Member
 
Postovi: 1311
Pridružen/a: 09. 10. 2011. (14:39)
Lokacija: Rijeka-Baška
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Piculjan 720ng, Yanmar 240

Re: Heading sensor

PostPostao/la Panbo » 06. 06. 2018. (07:48)

Ako ti sta smeta to je taj VHF iznad, ali mislim da ces ga opet podesit dobro ako si prije to uspija. Gps je interni?
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75

Sljedeća

Natrag na GPS, navigacija i pomorske karte

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 6 gostiju.