Kupovina prvog plotera

O gps-u, navigaciji, kartografiji, kartama i njihovoj upotrebi

Moderatori/ce: dome, aladin, Moderatori

Kupovina prvog plotera

PostPostao/la starimorž58 » 17. 05. 2018. (16:17)

Spremam se prvi put kupiti ploter, a do sada nisam imao niti odvojeno fishfinder ili nautičku navigaciju. Zato mi je sve to malo u magli. Vidim da svi spominju i kartografiju. Da li to znači da kada kupim uredjaj iz vrste plotera mi je ekran prazan što se tiče navigacije i moram karte posebno kupit? Da li za svaki uredjaj je posebna kartografija ili postoje i ajmo reć univerzalne koje mogu i na više uredjaja? Konkretno razmišljam o kupovini Humminbirda Helix 7 G2. Molim za odgovor i neki savjet iskusnijih kolega. hvala.
Avatar
starimorž58
New Entry
 
Postovi: 41
Pridružen/a: 31. 10. 2017. (09:40)
Lokacija: Klenovica
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Plastična pasara Pici, Tohatsu 4T 6KS

Re: Kupovina prvog plotera

PostPostao/la peroLA » 17. 05. 2018. (16:52)

pitanje za sta ti treba?? jer npr imas track opciju na gpsu
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3322
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: Kupovina prvog plotera

PostPostao/la starimorž58 » 21. 05. 2018. (16:26)

Bilo bi poželjno da mi malo pojasniš što to znači truck opcija za koju sam shavatio da je več gore na uredjaju i ne treba ju posebno kupovati. Inače, GPS mi se čini da je napotrebniji za memoriranje dobrih pozicija odn. pošti i njihovo ponovno pronalaženje.
Avatar
starimorž58
New Entry
 
Postovi: 41
Pridružen/a: 31. 10. 2017. (09:40)
Lokacija: Klenovica
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Plastična pasara Pici, Tohatsu 4T 6KS

Re: Kupovina prvog plotera

PostPostao/la peroLA » 21. 05. 2018. (21:36)

zbunio sam se kad si napisao da kupujes ploter... a molim da me se ispravi ako grijesim.. danas nauticki gps uredjaji ili navionics instaliran na androidu imaju mogucnost oznacavanja pozicija i ruta.. track opcija je na navionicsu i crta ti rutu po kojoj si prosao... a po definiciji gps je taj koji ti daje lokaciju a ploter je taj koji oznacava.. ali danas je to sve u jednom sistemu..a kako je nekad radio ploter neznam... znam kad me je frend uzeo na kocu rekao je da ima ploter ali to je bila obicna navigacija na laptopu sa gps modulom... i ta aplikacija je snimala rutu kocarenja... e sad neznam da ides u trgovinu pa da pitas dajte mi ploter sta bi ti ponudili.... nspisao sam sto mislim ne tvrfim da sam u pravu...
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3322
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: Kupovina prvog plotera

PostPostao/la Drago » 22. 05. 2018. (04:53)

starimorž58 je napisao/la:Spremam se prvi put kupiti ploter, a do sada nisam imao niti odvojeno fishfinder ili nautičku navigaciju. Zato mi je sve to malo u magli. Vidim da svi spominju i kartografiju. Da li to znači da kada kupim uredjaj iz vrste plotera mi je ekran prazan što se tiče navigacije i moram karte posebno kupit? Da li za svaki uredjaj je posebna kartografija ili postoje i ajmo reć univerzalne koje mogu i na više uredjaja? Konkretno razmišljam o kupovini Humminbirda Helix 7 G2. Molim za odgovor i neki savjet iskusnijih kolega. hvala.


Model koji spominjes radi se u 5 verzija, od samog fishfindera pa do raznih kombo modela.Moras se sam odlucit sta hoces,ako je sa kartografijom ,onda ju kupujes posebno,u ovom slucaju Navionics.
Evo ti link pa biraj
https://www.lamincio.com/it/humminbird_ ... _sonar_g2/
"Un vincente trova sempre una strada, un perdente trova sempre una scusa"
Avatar
Drago
Member
 
Postovi: 490
Pridružen/a: 20. 06. 2008. (14:18)
Lokacija: Lago Maggiore ili Primorje
Tip plovila: Merry Fisher 635-Yanmar

Re: Kupovina prvog plotera

PostPostao/la starimorž58 » 23. 05. 2018. (20:20)

peroLA, pod ploterom podrazumijevam uredjaj koji ima mogučnost rada kao nautička navigacija, GPS, i kao fishfinder. To sam zakljucio iz raznih reklamnih oglasa i ponuda po revijama i po internetu.
Drago, za sve te modele Humminbirda znam i to nije problem. Saznao sam i da kada kupim uredjaj koji ima GPS da je u njemu kartografija skoro cijele EU ali ne u detaljima. Ukoliko želim detalje onda moram kupiti od Navionicsa kartografiju i naloziti je na uredjaj. To je sve OK, ali u reklamnom oglasu za Humminbird u reviji Praktični ribolov/more broj 20 stoji da ukoliko se kupi jedan od navedenih modela može se kupiti i "..NAVIONICS + lokalna karta za 700Kn.." e to me zbunjuje, što se to dobije za 700 KN pored lokalne karte po nazivom NAVIONICS? Ukoliko netko zna neka mi objasni :eh:
Avatar
starimorž58
New Entry
 
Postovi: 41
Pridružen/a: 31. 10. 2017. (09:40)
Lokacija: Klenovica
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Plastična pasara Pici, Tohatsu 4T 6KS

Re: Kupovina prvog plotera

PostPostao/la Drago » 23. 05. 2018. (20:40)

Navionics je firma koja "proizvodi " nauticke karta, koje su podjeljene po podrucjima ,regijama ,kontinentima.....,tako i ovi tvoji u reklami spominju lokalne karte.Moze biti karta Jadrana .
Idi na stranice Navionicsa pa gledaj sta imaju za podrucje koje te zanima.A osim toga zac ne pitas trgovce sta im to znaci lokalno.
Usput za tvoju informaciju Garmin je kupio Navionics
"Un vincente trova sempre una strada, un perdente trova sempre una scusa"
Avatar
Drago
Member
 
Postovi: 490
Pridružen/a: 20. 06. 2008. (14:18)
Lokacija: Lago Maggiore ili Primorje
Tip plovila: Merry Fisher 635-Yanmar

Re: Kupovina prvog plotera

PostPostao/la starimorž58 » 23. 05. 2018. (20:47)

Hvala svima koji su se potrudili sa odgovorima. Sada mi je to područje ipak malo jasnije
Avatar
starimorž58
New Entry
 
Postovi: 41
Pridružen/a: 31. 10. 2017. (09:40)
Lokacija: Klenovica
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Plastična pasara Pici, Tohatsu 4T 6KS

Re: Kupovina prvog plotera

PostPostao/la Panbo » 05. 06. 2018. (21:23)

Lokalne Navionics + karte su najmanjeg područja. Njih jos zovu "small", tako bi bar trebalo biti, ali triba provjerit sa prodavateljem. Ovo je dosta popularna mala Navionics+ karta https://www.navionics.com/fin/navionics-plus-small-croatia.html

Tu se područja pokrivanja mogu dobro vidit, pa pogledaj sta ti odgovara.
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75


Natrag na GPS, navigacija i pomorske karte

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 6 gostiju.