Računalo umjesto plottera

O gps-u, navigaciji, kartografiji, kartama i njihovoj upotrebi

Moderatori/ce: dome, aladin, Moderatori

Re: Računalo umjesto plottera

PostPostao/la vridnjak » 05. 04. 2013. (19:23)

zorica je napisao/la:Nisi ti dovoljno na moru

a jesi biser u p. materinu. meni će taj tablet i mobitel trajat 100 godina. iden na more uvik kad mogu i kad mi vrime dopusti da sa istrankom sa 5 konja mogu izać na more.brod ima nadkabinu i mobitel stoji na suhom provjetrenom mistu.kad pada kiša nemore mu ništa kad more štrapa nemore se dobacit. kad idem doma nosim ga sa sobom. i sad ti meni reci zašto on nebi traja 100 godina.
jebate led nekom je lakše utirat metar u guz**u nego cenat u glavu.
ko ti je kriv što imaš open brod pa se nemoš sakrit. :D
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak" -Grunf
Avatar
vridnjak
Member
 
Postovi: 344
Pridružen/a: 22. 11. 2010. (21:50)
Lokacija: Zadar
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: istranka GTI

Re: Računalo umjesto plottera

PostPostao/la riberer » 05. 04. 2013. (20:43)

Zorica, već sam ti uklonio nekoliko postova (tema je bila na čišćenju) i ovo je jedan od njih:

zorica je napisao/la:ali jos nisi svatija da na ovom forumu nema argumenata. lovi se u mutnom konstantno.. ;)

Izgleda da se ništa nije promijenilo i nastaviš li i dalje u istom stilu, umjesto nepotrebnih postova u temi, biti će mi puno lakše maknuti tebe ;)
... al kad sam jednom diga jedra na laganoj buri oduševio sam se, poskočila je kao živo biće i počela rizat površinu mora ka vruća pošada maslac... by brule
... i nemoze svjetlo bit mobitel :(... by josey
Avatar
riberer
Moderator
 
Postovi: 7111
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (12:40)
Lokacija: Opatija - Kvarner
Tip plovila: Elan T-401 - Tomos 18

Re: Računalo umjesto plottera

PostPostao/la zorica » 05. 04. 2013. (21:58)

Mos maknit kako oces, uostalon to i je tvoje pravo. Medjitim ako u miljun ostalih tema debatiramo jesu li lajsne na prozoru od materijala za more ili ne, jeli lanac od inoxa 316 za more ili ne, cijevi za usise morski ili vrtni, jesu li kabeli obicni ili turbo silikonskopokositreni itd..ne vidin razloga da se ovdje to izbjegava.

Sta se tice porerove profesionalne konfiguracije na istim takvim brodovima za to nemam rijeci, ali da mobitel za imalo ozbiljnije upotrebu i imalo ozbiljnije uvjete more zaminit ploter mislin da nemore i u 90 posto slucajeva se koristi ( cast iznimkama ) radi nedostataka sredstava za kupnju istog.

A to vridnjak kome je lakse di sta utirat i ko je biser vidit cemo kad pocnes u navigaciji i ribolovu taj mobitel koristit na nacin da ne tribas svaki put obrisat ruke kad ga uzimas i okricat od sunca kad upece kroz nadkabinu itd.. Itd..

Ma u stvari vas uredjaj vasa odluka
Avatar
zorica
Old Senior Member
 
Postovi: 1687
Pridružen/a: 04. 06. 2008. (08:09)
Lokacija: medići-mimice
Lokacija: Baška voda/medići
Vrsta ribolova: profesionalni
Tip plovila: quicksilver 500 fish,merc 60 efi

Re: Računalo umjesto plottera

PostPostao/la Pape » 05. 04. 2013. (23:31)

...iman tablet za navigaciju...i sve pet, priča fercera odlično za moje potribe i ništa mi bolje ne triba...međutim svačan šta Zorica priča...iako obavljaju istu funkciju i sve uredno...ploter je ploter, a tablet je tablet...recimo da si u mrkloj mrčini i samo da isprid sebe imaš tablet i ploter istovremeno...i odjednom teoretski...oba pokazuju suprotno od drugoga di bi triba poć...evo kome bi ovako na prvu više virova....

...bogami uz svo dužno poštovanje, ja bi ploteru....
Avatar
Pape
Old Senior Member
 
Postovi: 7863
Pridružen/a: 28. 01. 2010. (08:17)
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Jeanneau Islander 750, Perkins 4236

Re: Računalo umjesto plottera

PostPostao/la porer » 06. 04. 2013. (04:29)

Pivo ne pijem već duže, smeta mi. Isto i crno vino, volim ga jako al jebiga skoči mi tlak od njega pa ne smijem.
Avatar
porer
Old Senior Member
 
Postovi: 8689
Pridružen/a: 09. 06. 2008. (13:49)
Lokacija: Pješčana Uvala
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Drvena pasara 6.20

Re: Računalo umjesto plottera

PostPostao/la Trogiranin » 06. 04. 2013. (08:09)

Je je ,. Jako je grubo kad si u mrklom mraku pa neznaš bil put Afrike ili Antartika oli nedaj bože Sjeverne Koreje ....
,a i kakav bi to lignjolov bio da se ne mora beštimat, te ja pitam ? BY zipi

Ovaj Trogiranin ...pa vidi mu lokaciju....,i ti bi njemu vjerovao..??...by LUPIS


Imat brod na livadi je isto ko i imat kravu, ne možeš plovit! ..... A KO BI DRUGI ..... LUPIS !!!
Avatar
Trogiranin
Old Senior Member
 
Postovi: 3221
Pridružen/a: 19. 01. 2009. (21:18)
Lokacija: Trogir
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Galeb 6,75 Lombardini LDW 2204

Re: Računalo umjesto plottera

PostPostao/la riberer » 06. 04. 2013. (08:33)

porer je napisao/la:Pivo ne pijem već duže, smeta mi. Isto i crno vino, volim ga jako al jebiga skoči mi tlak od njega pa ne smijem.


A koje to crno ne piješ porer? U stvari, zašto da ga piješ, bolje da piješ Koktu, što će tebi vino ... i to crno? :D




EDIT: Tema je vraćena u prvobitno stanje, tako da možete u miru nastaviti o isplativosti, lajsnama, lancima, gledanju utakmica, tuđim zadovoljstvima i ... tuđim džepovima.
... al kad sam jednom diga jedra na laganoj buri oduševio sam se, poskočila je kao živo biće i počela rizat površinu mora ka vruća pošada maslac... by brule
... i nemoze svjetlo bit mobitel :(... by josey
Avatar
riberer
Moderator
 
Postovi: 7111
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (12:40)
Lokacija: Opatija - Kvarner
Tip plovila: Elan T-401 - Tomos 18

Re: Računalo umjesto plottera

PostPostao/la vridnjak » 06. 04. 2013. (10:51)

zorica je napisao/la:Mos maknit kako oces, uostalon to i je tvoje pravo. Medjitim ako u miljun ostalih tema debatiramo jesu li lajsne na prozoru od materijala za more ili ne, jeli lanac od inoxa 316 za more ili ne, cijevi za usise morski ili vrtni, jesu li kabeli obicni ili turbo silikonskopokositreni itd..ne vidin razloga da se ovdje to izbjegava.

Sta se tice porerove profesionalne konfiguracije na istim takvim brodovima za to nemam rijeci, ali da mobitel za imalo ozbiljnije upotrebu i imalo ozbiljnije uvjete more zaminit ploter mislin da nemore i u 90 posto slucajeva se koristi ( cast iznimkama ) radi nedostataka sredstava za kupnju istog.

A to vridnjak kome je lakse di sta utirat i ko je biser vidit cemo kad pocnes u navigaciji i ribolovu taj mobitel koristit na nacin da ne tribas svaki put obrisat ruke kad ga uzimas i okricat od sunca kad upece kroz nadkabinu itd.. Itd..

Ma u stvari vas uredjaj vasa odluka

e to si dobro napisa da je vaš uređaj vaša odluka.
upravu si i to što si napisa o šporkin rukama ,suncu obljesku itd,itd ali ja sam na moru možda i više od tebe a možda i nisam. radim u skroz drugačijim uvjetima nego ti. meni ne triba neki hard core ploter što je raditi u svemirskim uvjetima. ja znam da će mi kvalitetan tablet na navionicsom trajati jako dugo.
o preciznosti uređaja i kome virovati tabletu ili ploteru bi se isto dalo raspravljati i zato nemojte brzati previše.
ja sam se nađira sa ploterom( je da je ploter star 10 godina) po zadarskom arhipelagu i relacije između zadra i splita i naša sam dosta falingi i grešaka na kartama. čak je jedna greška kod murtera mogla uroditi ozbiljnim posljedicama. navionicsa nisam uspoređivao van zadarskog arhipelaga ali ono što sam vidija prilično sam zadovoljan.
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak" -Grunf
Avatar
vridnjak
Member
 
Postovi: 344
Pridružen/a: 22. 11. 2010. (21:50)
Lokacija: Zadar
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: istranka GTI

Re: Računalo umjesto plottera

PostPostao/la Lujo » 07. 04. 2013. (11:35)

Igrom slucaja znam ponesto ne puno o GPSovima i kartografiji.
Sto se tice tocnosti pozicioniranja kod novih smart phona ili tableta imaju ugradeni prijemnik za GPS signal te pokazuju u 3-5 metara razlike>
Sto se ticne tocnosti satelitske pozicije zavisi od koliko satelita prima signal.( 2D ili 3D) vise satelita tocnija pozicija.
Kao sto je porer napisa WASS sistem ispravljanja pomocu baznih stanica je moguc samo u USA.
A sto se tice kartografije zavisi u kojem je datumu pozicioniranja radena, u slucaju da nije radena u WGS 84 onda te pozicije treba ispraviti da bi se usuglasile s kartom.
Naprimjer ako se koriste karte hrvatskog hidrografskog instituta one nisu radene u WGS 84. te GPS pozicije trebaju biti ispravljene.
Proslo lito sam uz pomoc Iphona i navionicsa po mrklom mraku isa iz splita na zirje te na palagruzu i tocnost prikazivanja na karti je bila odlicna.
Poslje sam provjerio Navionics s Iphona i Navionics s Ploterom Lowrance HDS 5 te su pokazivali indeticnu poziciju.
Prije dok sam koristio rucni GPS Garmin 60 prebacio bih s komp.( blue chart) na njega neke WP. i odstupale bi tocno onoliko za koliko je trebalo ispraviti kartu.
Da nisam bio u USA i bio u mogucnosti uzeti dosta jeftinije Sonder/ Ploter , bio mi je dostatan mob. sa navionicsom.
A sto se tice dubina u jadranu jos preko 50% datira iz doba austrougarske. Bio sam par dana na praksi u HHI. Imam par kolega koji rade na nasim istrazivackim brodovima....
Ako je netko zainteresiran za besplatne (freeware) programe i kartografiju ali samo za kom. nek se slobodno javi na pp.
Avatar
Lujo
Member
 
Postovi: 132
Pridružen/a: 05. 10. 2010. (13:53)
Lokacija: split
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: arausa 25 GTR Scam SD 4.140 TIC 140hp

Re: Računalo umjesto plottera

PostPostao/la Pape » 07. 04. 2013. (12:18)

Trogiranin je napisao/la:Je je ,. Jako je grubo kad si u mrklom mraku pa neznaš bil put Afrike ili Antartika oli nedaj bože Sjeverne Koreje ....


...a šta ću van ja kad vi Šaldun zovete morem...a Trogir...gradom... :lol: :mrgreen:
Avatar
Pape
Old Senior Member
 
Postovi: 7863
Pridružen/a: 28. 01. 2010. (08:17)
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Jeanneau Islander 750, Perkins 4236

Re: Računalo umjesto plottera

PostPostao/la šetač pasa » 07. 04. 2013. (23:17)

Nakon nekog vremena čitam ponovno ovu temu. :D

Postala je mali vremeplov elektronike u dvije tri godine. Ne tako davno, Sony Ericssonn P1 s dodatkom GPS prijemnika bio je vrh vrhova. A gdje smo danas. Gotovo da nema moba bez navigacije. :o

Što nas čeka sutra ??? :?:
"Ja se ne slažem niti s jednom riječi koju si izgovorio, ali ću do smrti braniti tvoje pravo da ih izgovoriš." - Voltaire
Što više upoznajem ljude, draži su mi moji psi.
Avatar
šetač pasa
Old Senior Member
 
Postovi: 1528
Pridružen/a: 15. 02. 2010. (17:28)
Lokacija: Supetar - Zagreb
Vrsta ribolova: mali
Tip plovila: Ven 590 Z

Re: Računalo umjesto plottera

PostPostao/la Pape » 22. 04. 2013. (09:02)

Lujo je napisao/la:Igrom slucaja znam ponesto ne puno o GPSovima i kartografiji.
Sto se tice tocnosti pozicioniranja kod novih smart phona ili tableta imaju ugradeni prijemnik za GPS signal te pokazuju u 3-5 metara razlike>
Sto se ticne tocnosti satelitske pozicije zavisi od koliko satelita prima signal.( 2D ili 3D) vise satelita tocnija pozicija.
Kao sto je porer napisa WASS sistem ispravljanja pomocu baznih stanica je moguc samo u USA.
A sto se tice kartografije zavisi u kojem je datumu pozicioniranja radena, u slucaju da nije radena u WGS 84 onda te pozicije treba ispraviti da bi se usuglasile s kartom.
Naprimjer ako se koriste karte hrvatskog hidrografskog instituta one nisu radene u WGS 84. te GPS pozicije trebaju biti ispravljene.
Proslo lito sam uz pomoc Iphona i navionicsa po mrklom mraku isa iz splita na zirje te na palagruzu i tocnost prikazivanja na karti je bila odlicna.
Poslje sam provjerio Navionics s Iphona i Navionics s Ploterom Lowrance HDS 5 te su pokazivali indeticnu poziciju.
Prije dok sam koristio rucni GPS Garmin 60 prebacio bih s komp.( blue chart) na njega neke WP. i odstupale bi tocno onoliko za koliko je trebalo ispraviti kartu.
Da nisam bio u USA i bio u mogucnosti uzeti dosta jeftinije Sonder/ Ploter , bio mi je dostatan mob. sa navionicsom.
A sto se tice dubina u jadranu jos preko 50% datira iz doba austrougarske. Bio sam par dana na praksi u HHI. Imam par kolega koji rade na nasim istrazivackim brodovima....
Ako je netko zainteresiran za besplatne (freeware) programe i kartografiju ali samo za kom. nek se slobodno javi na pp.


...evo da se nadovežen na ovo, moj oni tablet sa navionicsom

slika



...kažen opet ja... prezadovoljan s njime i njegovom točnošču... dovede u par metara od sinjala...a nekidan tražija sinjal od parangala usrid bila dana...i ne bi gospa, a đi-pi-es kaže da smo tu...sve zviramo oko broda u daljinu ne bi li ga sinjali uzvrtili se, daj kanočal, da nije paragal skupila koča, ovo, ono...kad li ono kavical utopljen pod more od nenormalno jakog kurenta i na 2 metra od broda... GPS nas doveja u metar....
...još jedna dobra stvar, a taj je da ima onu funkciju tracking...i kad ga počmen bacat, uključin je...i ovi crta točno kako san ga bacija, kad završin bacanje...isključin tracking i sejvam...tako mi na ekranu ostane iscrtano točno kako san ga bacija... i da mi rikne osnova sa oba kraja i da moran povuć ganču da ga uvatin, znan točno di je i kako stoji, a i za drugi put kad ga bacan, u odnosu na ovi da znan di san bacija zadnji put...oću li po istom ako je bilo dobro...ili ako nije....koliko ću se maknit....još moš upisat kraj pozicije šta je...ja obično stavin...dobro...ili....loše....

...uglavnom...s obzirom na cijenu tableta 750kn...skineš navionics...odnos cijene i onoga šta si dobija s time....savršen!....bez obzira šta tablet koristim isključivo za tu svrhu i za ništa više...
Avatar
Pape
Old Senior Member
 
Postovi: 7863
Pridružen/a: 28. 01. 2010. (08:17)
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Jeanneau Islander 750, Perkins 4236

Re: Računalo umjesto plottera

PostPostao/la 4ever » 22. 04. 2013. (11:32)

meni to slabo radi
kad ga koristim oko kuce u nasem kanalu radi dobro ali vanka na otvorenom radi recimo po ure i onda zamrzne gps i pozicija ne mrda
pa ga moram iskljucit i ponovo upalit da bi vidia poziciju di sam
jeli to zato sta sam vezan vipovim signalom ili nesto do mene i neznanja :lol:
Avatar
4ever
Old Senior Member
 
Postovi: 1097
Pridružen/a: 07. 12. 2010. (21:42)
Lokacija: Omiš
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: adriatic790 m 34T

Re: Računalo umjesto plottera

PostPostao/la Lujo » 22. 04. 2013. (13:35)

slika
A moze i ovako ;)
Avatar
Lujo
Member
 
Postovi: 132
Pridružen/a: 05. 10. 2010. (13:53)
Lokacija: split
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: arausa 25 GTR Scam SD 4.140 TIC 140hp

Re: Računalo umjesto plottera

PostPostao/la ivan3 » 22. 04. 2013. (14:33)

Daj malo detalja, o čemu se radi?
Otra, dotra, utra, natra, potra, ustra, zatra, istra, satra, pritra, navrn'jo.
Avatar
ivan3
Korisnik baniran
 
Postovi: 2706
Pridružen/a: 29. 01. 2010. (19:55)
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Majama

PrethodnaSljedeća

Natrag na GPS, navigacija i pomorske karte

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.