Pomorske karte

O gps-u, navigaciji, kartografiji, kartama i njihovoj upotrebi

Moderatori/ce: dome, aladin, Moderatori

Re: Pomorske karte

PostPostao/la Eventum » 21. 02. 2009. (08:34)

Trogiranin je napisao/la:Eventum ! :thumbup: :crazy: :crazy: :shh: :shh: :shh:


"Postao/la Trogiranin dana 21. 02. 2009. (06:20)" - Ovisnost ili nesanica? :lol: :lol: :lol:
Avatar
Eventum
Senior Member
 
Postovi: 536
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (20:25)
Lokacija: Zagreb - Havišće
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Barracuda 500+80KS Honda & Učka 410+5KS M

Re: Pomorske karte

PostPostao/la mali od palube » 21. 02. 2009. (10:19)

Ta naknada ZAMP-u prilikom kupovine svakoga CD-a je od samog početka diskutabilna. Može li po istoj toj logici Hrvatski hidrografski institut tražiti sitnu pinku od svakog prodanog papira u papirnicama, jer se svaki takav papir može korisiti za fotokopiranje ili printanje karata. Može li istu naknadu u prometu papirima tražiti Hrvatsko društvo književnika... svaki fakultet koji izdaje stručne radove svojih profesora... svi oni koji za pohranu svoga intelektualnog vlasništva ili autorskog djela koriste papir, jer se na papir sve to može fotokopirati ili printati.
Ja sam prvi pogođen tom pljačkom ZAMP-a. Muzika me ne zanima... u životu sam spržio jedva dva ili tri muzička CD-a i to kad su me drugi tražili da im to napravim. No u poslu spržim nekoliko CD-a dnevno (ponude kupcima) i pritom od svakog CD-a ode nekih (čini mi se) 7 lipa Severini, Stavrosu, Grdoviću i kompaniji...
Dobro... za Severinu mi nije žao!
Pardon... malo off topic...
Josipe... ti šumom a ja drumom. Sva ja tebe razumijem što govoriš (pišeš), samo nisam baš uvjeren da si u pravu. Čak i ako jesi, (ponavljam pitanje) gdje je GRANICA OSOBNIH POTREBA? Točnije gdje je granica kršenja propisa?
Opet konkretan primjer:
Papirnate, legalno kupljene karte IMAMO I TI I JA.
Ja sam svoje poskenirao i imam ih u laptopu kojega koristim na brodu. (Je li tu već prekršan zakon?)
Te poskenirane karte spržim na CD i dam ih tebi, da si ih ne moraš skenirati sam. (Jesu li ovdje prestale OSOBNE POTREBE?)
Skeniranje tih karata nije mali posao i napravio sam ga JA a ne Hidrografski institut. Isti taj posao želim uštedjeti tebi i dam ti već poskenirane karte. Tebi koji papirnate VEĆ IMAŠ.
Naknadno ustanovimo da ti papirnate, legalno kupljene ipak nemaš i da sam ja napravio NEOVLAŠTENU DISTRIBUCIJU tuđeg intelektualnog vlasništva.
Ili sam je napravio bez obzira na to imaš li ti svoje karte (pa ti ih je lijeno skenirati) ili nemaš?
Dakako, zanemarimo činjenicu da ih možeš skinuti s neke od one dvije stranice. Doduše, na avijacijabezgranica dvije ili tri nedostaju, a na HONDA stranicama su te iste karte prilično maloga formata pa baš nisu upotrebljive.
E, sad... zašto toliko tupim oko toga...
(a mislim.... tupim... koga ne zanima neka čita nešto drugo...)
Tupim zato što bih pustio link za downloadanje karata i programčića koji radi slično kao onaj OziExplorer. Polovni laptop koji to bez problema vrti košta do 1000 kn, a mali ručni navigator koji ima izlaz za PC (serijski ili usb - svejedno) također nije skup. Treba još samo riješiti napajanje laptopa iz akumulatora (isto vrlo jeftino) i eto GPS navigacije s monitorom od 15" ili 17" (ovisno o laptopu) za vrlo malo novaca. Programčić spaja više odabranih karata u jednu. Računa rute, ucrtava kurs plovidbe... rađen je na moru u toku plovidbe i sve što mi je trebalo sam dodavao.
Eto, to! Ako pustim taj link, hoće li mi Hidrografski institut zakucati na vrata i reći ČEKAJ MALO, MALI, TI TO DIJELIŠ NAŠE INTELEKTUALNO VLASNIŠTVO.
Avatar
mali od palube
Senior Member
 
Postovi: 726
Pridružen/a: 18. 01. 2009. (14:21)
Lokacija: Sesvetski Kraljevec
Lokacija: Sesvetski Kraljevec - Vlašići
Tip plovila: UPRAVO RADIM NA TOME :)

Re: Pomorske karte

PostPostao/la franco » 21. 02. 2009. (10:24)

Samo ti pusti to je tvoj intelektualni proizvod
Brod se rađa u šumi a umire u moru
Avatar
franco
Old Senior Member
 
Postovi: 1044
Pridružen/a: 07. 09. 2008. (12:51)
Lokacija: Rovigno
Lokacija: Rovinj
Vrsta ribolova: profesionalni
Tip plovila: Motosailer

Re: Pomorske karte

PostPostao/la Trogiranin » 21. 02. 2009. (17:46)

Eventum je napisao/la:
Trogiranin je napisao/la:Eventum ! :thumbup: :crazy: :crazy: :shh: :shh: :shh:


"Postao/la Trogiranin dana 21. 02. 2009. (06:20)" - Ovisnost ili nesanica? :lol: :lol: :lol:


NESANICA; NESANICA, a onda na bauštelu i evo me konačno doma da bacim oko šta ima novega, ali kako vidim nisam puno propustio, a izgleda i da su se tenzije na forumu počele malo smirivati, pa je lagana zajebancija dobrodošla - Dapače neka je malo i OT valjda generalštab neće odmah režat. Pozdrav !
,a i kakav bi to lignjolov bio da se ne mora beštimat, te ja pitam ? BY zipi

Ovaj Trogiranin ...pa vidi mu lokaciju....,i ti bi njemu vjerovao..??...by LUPIS


Imat brod na livadi je isto ko i imat kravu, ne možeš plovit! ..... A KO BI DRUGI ..... LUPIS !!!
Avatar
Trogiranin
Old Senior Member
 
Postovi: 3221
Pridružen/a: 19. 01. 2009. (21:18)
Lokacija: Trogir
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Galeb 6,75 Lombardini LDW 2204

Re: Pomorske karte

PostPostao/la shime » 04. 04. 2009. (20:49)

Postoje elektronske i ove papirne karte.Karte imaju svoje brojeve koje označuju područje . Svaka karta ima svoj broj
ovisno o području.Nekad su se mogle kupiti u Plovputu a danas ih prodaju po marinama,ribomaterijalima te raznim knjižarama. Na pomorskim kartama nalaze se svjetionici sa svojim karakteristikama te prikazane su dubine i vrste dna
koje su nam korisne za sidrenje.Također je prikazana obala kao i mnogi drugi podatci.Karte se moraju ispravljati prema
ispravkama koje šalje Hidrografski institut.To se događakad je neko svjetlo promjenjeno ili nešto novo izgrađeno na plovnom putu.Prilikom plovidbe u karte ucrtavamo kurs.Za crtati na pomorskoj karti trebamo imati nautičke trokute ,šestar i olovku.Na njoj crtamo i našu poziciju koju određujemo na razne načine a najednostavnije je preko azimuta i udaljjenost.Također postoje i peljari (to su knjige u kojima se mogu pročitati razne informacije prilikom uplovljenja u neku luku ili uvalu npr.gdje sidriti,koji vjetrovi pušu kome se javiti u luci itd.))
Avatar
shime
New Entry
 
Postovi: 56
Pridružen/a: 22. 01. 2009. (18:30)
Lokacija: ploče
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: dalmatinka 590

Re: Pomorske karte

PostPostao/la tg-boy » 06. 04. 2009. (21:37)

a sta je tebi brate shime, ovo je staro 2 miseca :wtf:
Prije sam bio umišljen - sad sam savršen - bit će bolje
Avatar
tg-boy
Old Senior Member
 
Postovi: 1786
Pridružen/a: 07. 06. 2008. (22:00)
Lokacija: trogir
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: galeb, volvo md11c

Re: Pomorske karte

PostPostao/la sinitram » 13. 04. 2009. (13:33)

Zapovjednik duge plovidbe daje repeticije iz teresticke navigacije odnosno plovidbe po kartama, elektronske ili papirnate.
cijena 4 pive na uru. :lol:
slika
alles ist relativische
Avatar
sinitram
Old Senior Member
 
Postovi: 1195
Pridružen/a: 19. 03. 2009. (23:08)
Lokacija: Sj.More
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: bez plovila

Re: Pomorske karte

PostPostao/la Žabar » 13. 04. 2009. (15:56)

Sa takvom cijenom daleko bi stigli :lol:
Avatar
Žabar
Old Senior Member
 
Postovi: 1234
Pridružen/a: 24. 07. 2008. (00:45)
Lokacija: Pula-Vrbovec

Re: Pomorske karte

PostPostao/la sinitram » 14. 04. 2009. (08:59)

Žabar je napisao/la:Sa takvom cijenom daleko bi stigli :lol:

Za senior member's poseban popust! :lol:
slika
alles ist relativische
Avatar
sinitram
Old Senior Member
 
Postovi: 1195
Pridružen/a: 19. 03. 2009. (23:08)
Lokacija: Sj.More
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: bez plovila

Re: Pomorske karte

PostPostao/la Žabar » 15. 04. 2009. (20:31)

Paše i meni ta satnica :lol:

Ali poslije dvije ure nastave...
Avatar
Žabar
Old Senior Member
 
Postovi: 1234
Pridružen/a: 24. 07. 2008. (00:45)
Lokacija: Pula-Vrbovec

Re: Pomorske karte

PostPostao/la xjapop » 29. 04. 2009. (12:44)

ako je nešto zaštićeno autorskim pravima to treba biti
istaknuto na tom proizvodu, na našim nautičkim
kartama koliko ja znam ništa ne piše o zabrani kopiranju
skeniranju itd,kao šta je recimo primjer s muzičkim ili filmskim cd-dvd medima
kojih spominjete.
xjapop se u potpunosti odriče svake odgovornosti koja na bilo koji način može nastati iz, ili je na bilo koji način vezana za korištenje mojih postova.svi moji postovi su izričito zabavnog karaktera.
Avatar
xjapop
Member
 
Postovi: 232
Pridružen/a: 05. 12. 2008. (11:19)
Lokacija: gospić

Re: Pomorske karte

PostPostao/la sinitram » 30. 04. 2009. (13:46)

Pa ko to danas vise gleda na autorska prava. Ako tip iskopira karte i koristi ih na brodu od 4 metra ma koga to briga. Danas na trzistu gdje je sve kopija kopije, pogledajte samo Kinu, i u vrime kopija cigareta, Iphona, odjece i obuce, satova filmova, muzike, ribarske opreme itd itd... sad gledat jesu li karte zasticene aut.pravom je bit picajzla s oprostenjem!

U ovu grupu ne spadaju pojedinci koji rade biznis od toga ili zaradjuju masnu lovu. Za takve se znaju zakonske odredbe.

Nego lipo false karte u ruke i amo na ribe. :D
slika
alles ist relativische
Avatar
sinitram
Old Senior Member
 
Postovi: 1195
Pridružen/a: 19. 03. 2009. (23:08)
Lokacija: Sj.More
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: bez plovila

Re: Pomorske karte

PostPostao/la likos » 25. 05. 2010. (22:55)

Ima li tko pomorske karte Velebitskog kanala (Karlobag i okolica)?
Ja imam dosta tih karata u BSB formatu, ali mi baš ove fale.
Avatar
likos
New Entry
 
Postovi: 1
Pridružen/a: 25. 05. 2010. (22:40)

Re: Pomorske karte

PostPostao/la riberer » 29. 05. 2010. (11:05)

Pozdrav likos!
Prođi, molim te, prije u forum Predstavite se i ispuni pritom lokaciju.

Hvala!
... al kad sam jednom diga jedra na laganoj buri oduševio sam se, poskočila je kao živo biće i počela rizat površinu mora ka vruća pošada maslac... by brule
... i nemoze svjetlo bit mobitel :(... by josey
Avatar
riberer
Moderator
 
Postovi: 7118
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (12:40)
Lokacija: Opatija - Kvarner
Tip plovila: Elan T-401 - Tomos 18

Re: Pomorske karte

PostPostao/la berti » 30. 05. 2010. (09:04)

Avatar
berti
Member
 
Postovi: 189
Pridružen/a: 25. 05. 2010. (23:16)
Lokacija: Split i pučina
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Beneteau 27

Prethodna

Natrag na GPS, navigacija i pomorske karte

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.