Dve baterije ili Kurblanje DMB-a

O ugradnji, rezervoari, propeleri, dijelovi …

Moderatori/ce: teranavis, dome, Moderatori

Dve baterije ili Kurblanje DMB-a

PostPostao/la peroLA » 24. 06. 2011. (08:25)

Dali ovdje postoji caka i kako da naučim kurblat.. tri prijetelja sa istim motorima mi je reklo da ne pokušavam.. radi cijene skupih zubi i bola ako mi polomi kosti... tako da sam izbjegavo probat, osim toga uvjek je išao na starter... no ove godine došli radio i novi friž... pa pala bat... probao sam kurblat jer nije bilo druge i nema šanse...spasio sam se tako da je prolaznik posudio bateriju, no kad sam vratio moju vozio sam se preko pola sata no očito sam slabo stisnu kleme.. to se nadam a ne da je crko altenator... opet poslije nisam mogao upalit.. došo iskusan ribar i zakurblao iz prve :)... sad ide kontrola punjenja i baterija pa odluka dali da idem na učenje kurblanja ili na dve baterije da budem sigurniji...
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3328
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: Dve baterije ili Kurblanje DMB-a

PostPostao/la balun » 24. 06. 2011. (08:50)

Ribari su zakon. :) Meni prijatelj ribar na prvu zakurbla torpeda 24. Meni je to uspjelo iz 30tog pokušaja.
Samo vježba i dobro jesti i piti :lol:
Avatar
balun
Member
 
Postovi: 392
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (12:47)
Lokacija: Dubrovnik
Tip plovila: Skandinavac 5m tohatsu 30

Re: Dve baterije ili Kurblanje DMB-a

PostPostao/la peroLA » 24. 06. 2011. (09:47)

Zanima me dali je samo to da mi netko drži dekompresor ja zavrtim i kad kažem pusti motor se pali ili je pak da nekako moram naštimat položaj...
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3328
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: Dve baterije ili Kurblanje DMB-a

PostPostao/la Gaso » 24. 06. 2011. (11:48)

Ti trebaš malo drugačije napravit instalaciju ako imaš frižider, kao prvo ovi što nisu kompresorski nisu dobri, pošto slabo hlade i troše više struje od kompresorskog. Na DMB ti je maleni alternator ako se sječam točno oko 35Ah, pa zna bit da ti ne puni dovoljno i imaš potrošnju veliku, problem je zbog frižidera, za radio i ostalo bit če dovoljno struje.

Trebaš imat dva akumulatora, startni i servisni spojiš skumulatore sa cyrix releom, pa još da staviš neku solarnu čeliju dodatno. I nemoj stavljati neke stare akumulatore iz automobila u brod, što puno ljudi radi, u brodu ti treba uvijek akumulator u odličnom stanju. Ja bih ugradio još digitalni voltmetar, za dvije banke akumulatora, da uvijek znaš koji ti je napon na akumulatorima, pa ako napon padne ispod 12V odmah izključiš sve i upališ motor, jer samo tako nečeš uništiti akumulatora.
Avatar
Gaso
Old Senior Member
 
Postovi: 1838
Pridružen/a: 06. 06. 2008. (11:42)
Lokacija: Susak, Ljubljana
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Pasara i Betina 700


Natrag na Ostalo

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.