IZRAČUN PROPELERA

O ugradnji, rezervoari, propeleri, dijelovi …

Moderatori/ce: teranavis, dome, Moderatori

Re: IZRAČUN PROPELERA

PostPostao/la tacek » 22. 05. 2019. (22:04)

CroWolfang je napisao/la:vodena linija 6.13m
nakrcani brod cca 2600-2700kg sama tezina broda je 2150kg
snaga motora 85ks
max okretaji bi trebali biti 4000 ali on postize preko.nisam mjerio ali pretpostavka mi je da full nakrcan postize 400-500 rpm (ovo cu jos morati izmjeriti)
redukcija kopce je 2.23
propeler koji trenutno imam je 14x13

Cim se vratim sa plovidbe odmah se javljam. Pozz T
Avatar
tacek
Meštar od propela
 
Postovi: 798
Pridružen/a: 05. 08. 2010. (10:01)
Lokacija: vrsar

Re: IZRAČUN PROPELERA

PostPostao/la tacek » 09. 06. 2019. (11:17)

CroWolfang je napisao/la:vodena linija 6.13m
nakrcani brod cca 2600-2700kg sama tezina broda je 2150kg
snaga motora 85ks
max okretaji bi trebali biti 4000 ali on postize preko.nisam mjerio ali pretpostavka mi je da full nakrcan postize 400-500 rpm (ovo cu jos morati izmjeriti)
redukcija kopce je 2.23
propeler koji trenutno imam je 14x13

Pozdrav,
Malo je trebalo cekati ali.... evo me...
Imas mali problem oko redukcije kopce. trebala bi biti najmanje 2,6:1 jer imat ces problem sa kavitacijom i preopterecenjem propelera - pa za material propelera bronca nece biti ok... trebas NIBRAL.
U glavnom ako ostanes na staroj kopci onda predlazem tri pale 15,5 x 14'' propeler DAR 65 a brzina samo 11 milja. Kavitacija???
Sa zamjenom kopce dobivas 2 milje. Propeler bi trebao tri pale, DAR 65% , 16,5 x 16'' . Osovina 35 mm promjer. Moze broncani...
Pozz T
Avatar
tacek
Meštar od propela
 
Postovi: 798
Pridružen/a: 05. 08. 2010. (10:01)
Lokacija: vrsar

Re: IZRAČUN PROPELERA

PostPostao/la CroWolfang » 11. 06. 2019. (20:34)

poz tacek dali je 11 milja max ili putna po izracunu?
hvala ti puno na trudu!
Avatar
CroWolfang
New Entry
 
Postovi: 98
Pridružen/a: 31. 08. 2014. (13:12)
Lokacija: Dubrovnik
Lokacija: Dubrovnik
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: StarFisher 670 Volvo Penta

Re: IZRAČUN PROPELERA

PostPostao/la mihovil » 29. 06. 2019. (07:00)

Pozdrav,
evo bacija brod ima 10-tak dana, kasnija sam zbog zdravlja, završija u bolnici itd itd.
U Zadru san kupija propelu 13x10 i pravija konus kod njih prema mojoj osovini, tako da su je izbalansirali.
Tacek je predložio 16,5x10,5. Gotove propele tih dimenzija nije bilo pa sam uzeo 14x10, al nasta je problem jer konus na propeli je bija veći nego konus na osovini.
Imali su propelu 13x10 bez konusa, pa sam uzeo tu, uvjeravali su me da je ok, s tim da će je modificirati ako zatriba.
Napravija dva manja spojlera, bit će slika, i nakon raznih muka bacija brod u more.

Odma da napišem, razlika je bitna što u brzini ali i u zvuku.

Nisam se puno vozija sve u svemu oko pola sata svaki dan čisto da se naviknem na motor te na komande. Nisam baš ni radija testove koliko ide, ali zadovoljavajuće.
Bitno u leru postignem svih 3600, dok u vožnji maximalno 3300 i ne osjeća se gušenje motora, nema vibracija, jedino kod naglog smanjenja gasa prije samog minimuma malo trese i bući.

Na 2200 okretaja ide 6,5nm, na 2600 ide 7,6nm na 2800 prođe 8,5 a na 3300 uvati više od 9 nm. Pitanje je koliko je točno mjerenje po gps-u.

E sad kako će biti na dužim turama i nakrcan, u vitar i slično, to ćemo tek viditi.

Triban naglasiti da nisam napravija spojlere topija bi ga i to puno. Ovako topi ga manje nego torpedo kod maximalnog gasa. Za čudo dobro ''odgovara'' na komande naprid nazad, ustavi brod u mistu, sluša unazad bolje nego torpedo, a kod kretanja naprid čuje se lagani udarac iako ima elastičnu spojku.

E sad glavno pitanje: DA LI JE PROPELA POGOĐENA ? po ovom svemu šta san napisa, ili triba minjat korak!
More nije cesta da moš' stat sa strane i zvat' pomoć!
Avatar
mihovil
New Entry
 
Postovi: 93
Pridružen/a: 01. 10. 2012. (08:23)
Lokacija: šibenik
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: drvena pasara, kabina natkabina,

Re: IZRAČUN PROPELERA

PostPostao/la tacek » 02. 07. 2019. (16:05)

CroWolfang je napisao/la:poz tacek dali je 11 milja max ili putna po izracunu?
hvala ti puno na trudu!

MAX. Putna oko 8 do 9 milja
Avatar
tacek
Meštar od propela
 
Postovi: 798
Pridružen/a: 05. 08. 2010. (10:01)
Lokacija: vrsar

Re: IZRAČUN PROPELERA

PostPostao/la tacek » 02. 07. 2019. (16:09)

mihovil je napisao/la:Pozdrav,
evo bacija brod ima 10-tak dana, kasnija sam zbog zdravlja, završija u bolnici itd itd.
U Zadru san kupija propelu 13x10 i pravija konus kod njih prema mojoj osovini, tako da su je izbalansirali.
Tacek je predložio 16,5x10,5. Gotove propele tih dimenzija nije bilo pa sam uzeo 14x10, al nasta je problem jer konus na propeli je bija veći nego konus na osovini.
Imali su propelu 13x10 bez konusa, pa sam uzeo tu, uvjeravali su me da je ok, s tim da će je modificirati ako zatriba.
Napravija dva manja spojlera, bit će slika, i nakon raznih muka bacija brod u more.

Odma da napišem, razlika je bitna što u brzini ali i u zvuku.

Nisam se puno vozija sve u svemu oko pola sata svaki dan čisto da se naviknem na motor te na komande. Nisam baš ni radija testove koliko ide, ali zadovoljavajuće.
Bitno u leru postignem svih 3600, dok u vožnji maximalno 3300 i ne osjeća se gušenje motora, nema vibracija, jedino kod naglog smanjenja gasa prije samog minimuma malo trese i bući.

Na 2200 okretaja ide 6,5nm, na 2600 ide 7,6nm na 2800 prođe 8,5 a na 3300 uvati više od 9 nm. Pitanje je koliko je točno mjerenje po gps-u.

E sad kako će biti na dužim turama i nakrcan, u vitar i slično, to ćemo tek viditi.

Triban naglasiti da nisam napravija spojlere topija bi ga i to puno. Ovako topi ga manje nego torpedo kod maximalnog gasa. Za čudo dobro ''odgovara'' na komande naprid nazad, ustavi brod u mistu, sluša unazad bolje nego torpedo, a kod kretanja naprid čuje se lagani udarac iako ima elastičnu spojku.

E sad glavno pitanje: DA LI JE PROPELA POGOĐENA ? po ovom svemu šta san napisa, ili triba minjat korak!

Sve ovosi dali je propela 4 ili 3 pale, koliki je DAR. Ali ako posizes 3300 okretaja dosta si blizu i vjerujem da nije potrebno mjenjati. Pozz T
Avatar
tacek
Meštar od propela
 
Postovi: 798
Pridružen/a: 05. 08. 2010. (10:01)
Lokacija: vrsar

Re: IZRAČUN PROPELERA

PostPostao/la mihovil » 05. 07. 2019. (17:57)

Pozdrav tacek,
hvala na odgovoru sad ne znam al viditi ću u računu koliki je DAR, u garaži mi je. Tri pate su. Ovih dana idem na otok pa
ću nakrcati brod i viditi kako reagira.
Jučer san iša u onu jaku tramuntanu pa malo ga je usporilo ništa bitno.
evo i slikica da se vidi propela i spojleri šta san napravija.
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
More nije cesta da moš' stat sa strane i zvat' pomoć!
Avatar
mihovil
New Entry
 
Postovi: 93
Pridružen/a: 01. 10. 2012. (08:23)
Lokacija: šibenik
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: drvena pasara, kabina natkabina,

Re: IZRAČUN PROPELERA

PostPostao/la Blue Marlin » 14. 08. 2019. (17:11)

Pozdrav Tacek!!

Dali moze jedna molba za izracun.

Dakle....

Duzina vodene linije - 7.10m
Sirina vodene linije - 2.50m
Motor - 105ks, RPM 2400 max. u leru
Kopca - 2.10:1
Osovina - 35mm
Tezina broda - cca 3 do 3.5T
Tip Broda - Poludeplasmanac

Trenutno stanje je da imam propelu diametra 45cm koja je korigirana odnosno malo je smanjen radius. Maximum sta mogu vozit je 2200 RPM i pri tome je brzina max 11kt. Putna na 1700RPM je 7.5kt i to sve u idealnim uvjetima kada su brod i propela cisti. Prvobitno stanje dok propela jos nije bila korigirana je 2000RPM max. i brzina oko 12kt. I da moram naglasit da je brod bio dosta startniji olitiga zivlji.
Za mene bi bilo idealno kad bi moga zamjenom propele dobit vecu putnu brzinu a da ne opteretim puno motor :crazy:
Za sve one koji s morem i od mora zive!
Avatar
Blue Marlin
New Entry
 
Postovi: 21
Pridružen/a: 26. 06. 2016. (16:29)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Jeanneau Islander

Re: IZRAČUN PROPELERA

PostPostao/la dimulius » 19. 08. 2019. (15:02)

mihovil je napisao/la:Bitno u leru postignem svih 3600, dok u vožnji maximalno 3300 i ne osjeća se gušenje motora


Ne osjecas ga ti, ali ga osjeca motor. Fali ti 300 okretaja vec sad u idealnim uvjetima (prazan i cist brod), tako da ti realno fali 400 okretaja.


mihovil je napisao/la:E sad kako će biti na dužim turama i nakrcan, u vitar i slično, to ćemo tek viditi.

Tu ce manjak okretaja bit jos izrazeniji :(

mihovil je napisao/la:kod kretanja naprid čuje se lagani udarac iako ima elastičnu spojku.

I ovo upucuje na preveliku propelu


mihovil je napisao/la:E sad glavno pitanje: DA LI JE PROPELA POGOĐENA ? po ovom svemu šta san napisa, ili triba minjat korak!

Po meni propela ti nije pogodjena i znatno ce ti skratit zivotni vijek motora
Avatar
dimulius
Old Senior Member
 
Postovi: 2308
Pridružen/a: 27. 10. 2010. (22:20)
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: G23 Yanmar 4LHA HTP

Re: IZRAČUN PROPELERA

PostPostao/la lošinj » 21. 08. 2019. (10:21)

Interesira me koja bi bila odgovarajuća propela za gliser dužine 5m, širine 2 m, dubina gaza cca. 30 cm, težina samog glisera 450 kg, motor Yamaha 40/70 Getl. Gliser spreman za vožnju cca. bez skipera 650 kg.

Hvala
Avatar
lošinj
Old Senior Member
 
Postovi: 1069
Pridružen/a: 04. 06. 2008. (11:12)
Lokacija: Mali Lošinj
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Marlin 16, Yamaha 40/70.

Re: IZRAČUN PROPELERA

PostPostao/la riberer » 21. 08. 2019. (20:26)

lošinj je napisao/la:Interesira me koja bi bila odgovarajuća propela za gliser dužine 5m, širine 2 m, dubina gaza cca. 30 cm, težina samog glisera 450 kg, motor Yamaha 40/70 Getl. Gliser spreman za vožnju cca. bez skipera 650 kg.

Hvala

Ako se ne varam, tacek ne daje izračune propela za vanbrodske motore. Tu su parametri jako promjenjivi ...
... al kad sam jednom diga jedra na laganoj buri oduševio sam se, poskočila je kao živo biće i počela rizat površinu mora ka vruća pošada maslac... by brule
... i nemoze svjetlo bit mobitel :(... by josey
Avatar
riberer
Moderator
 
Postovi: 7111
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (12:40)
Lokacija: Opatija - Kvarner
Tip plovila: Elan T-401 - Tomos 18

Re: IZRAČUN PROPELERA

PostPostao/la lošinj » 22. 08. 2019. (07:33)

Šteta.
Avatar
lošinj
Old Senior Member
 
Postovi: 1069
Pridružen/a: 04. 06. 2008. (11:12)
Lokacija: Mali Lošinj
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Marlin 16, Yamaha 40/70.

Re: IZRAČUN PROPELERA

PostPostao/la tacek » 22. 08. 2019. (17:54)

CroWolfang je napisao/la:poz tacek dali je 11 milja max ili putna po izracunu?
hvala ti puno na trudu!

max 11 milja. moza pola mile vise ... pozz T
Avatar
tacek
Meštar od propela
 
Postovi: 798
Pridružen/a: 05. 08. 2010. (10:01)
Lokacija: vrsar

Re: IZRAČUN PROPELERA

PostPostao/la tacek » 22. 08. 2019. (17:58)

mihovil je napisao/la:Pozdrav tacek,
hvala na odgovoru sad ne znam al viditi ću u računu koliki je DAR, u garaži mi je. Tri pate su. Ovih dana idem na otok pa
ću nakrcati brod i viditi kako reagira.
Jučer san iša u onu jaku tramuntanu pa malo ga je usporilo ništa bitno.
evo i slikica da se vidi propela i spojleri šta san napravija.

ako si zadovoljan ja nebi nista mjenjao. Mozda zbog kolombe malo veci promjer pa manji korak ali... sta je tu je. Bez veze trosak ako brod dobro ide.. Pozz T
Avatar
tacek
Meštar od propela
 
Postovi: 798
Pridružen/a: 05. 08. 2010. (10:01)
Lokacija: vrsar

Re: IZRAČUN PROPELERA

PostPostao/la tacek » 22. 08. 2019. (18:02)

dimulius je napisao/la:
mihovil je napisao/la:Bitno u leru postignem svih 3600, dok u vožnji maximalno 3300 i ne osjeća se gušenje motora


Ne osjecas ga ti, ali ga osjeca motor. Fali ti 300 okretaja vec sad u idealnim uvjetima (prazan i cist brod), tako da ti realno fali 400 okretaja.


mihovil je napisao/la:E sad kako će biti na dužim turama i nakrcan, u vitar i slično, to ćemo tek viditi.

Tu ce manjak okretaja bit jos izrazeniji :(

mihovil je napisao/la:kod kretanja naprid čuje se lagani udarac iako ima elastičnu spojku.

I ovo upucuje na preveliku propelu


mihovil je napisao/la:E sad glavno pitanje: DA LI JE PROPELA POGOĐENA ? po ovom svemu šta san napisa, ili triba minjat korak!

Po meni propela ti nije pogodjena i znatno ce ti skratit zivotni vijek motora

Nikada se ne vozi punom snagom tako da briga oko vijeka motora ... a posebno ako je covjek zadovoljan sa performansama nije na mjestu. Izdrzat ce motor vise nego covjek.... Dizel se uvjek vozi na pola snage a sa turbinom na 60 do 70% snage. Pozz T
Avatar
tacek
Meštar od propela
 
Postovi: 798
Pridružen/a: 05. 08. 2010. (10:01)
Lokacija: vrsar

PrethodnaSljedeća

Natrag na Ostalo

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.

cron