IZRAČUN PROPELERA

O ugradnji, rezervoari, propeleri, dijelovi …

Moderatori/ce: teranavis, dome, Moderatori

Re: IZRAČUN PROPELERA

PostPostao/la tacek » 02. 11. 2018. (11:50)

šalvađente je napisao/la:Prijatelj mi je prije par godina na Meri fišeru 6m kupio novi propeler, mislim 17x17 koji je iako nov stvarao vibracije i zakucavao motor u crveno, "majstori" iz Viškova Propelo su po njihovom kazivanju povećali korak (neznam što to znači) i balansirali ga, sada je sve savršeno kao i prije

Nije uvjek majstore podcjenivati a posebno kad ustanove, da je vec novi propeler (sumnjam da si ozbiljna marka priusti da pusti u promet neizbalansiran ili ostecen propeler) nebalansiran ili ostecen. Ima dve tri ozbiljne marke a ostali cak ni certifikata ne daju. Jer svaki kupjeni propeler MORA imati svoj certifikat i svoj serijski broj preko koga se moze ustanoviti kada, kdje i kako je bio izradjen i kakva balansiranja (diamicka i staticka), probe i td su na njemu radjeni prije nego sto ga puste u promet. Pozz t
Avatar
tacek
Meštar od propela
 
Postovi: 798
Pridružen/a: 05. 08. 2010. (10:01)
Lokacija: vrsar

Re: IZRAČUN PROPELERA

PostPostao/la tacek » 02. 11. 2018. (11:56)

8,5 milje. Ipak mozda zbog udobnije voznje (naravno ako stane) stavi 16,5 x 12 ili 17 x 11,5'' Bit ces zadovolniji kod voznje sa otrpilike 2500 okretaja motora.
Pozz T

peroLA je napisao/la:
tacek je napisao/la:Situacija je vise nego jednostavna.
Naruci kod pravog proizvodjaca pravu propelu 16 x 12,5'' , DAR 50% , tri pale. Preinake i popravci dovode do ovakvih sr...posebno ako su u pitanju 'majstori'..... :-(
Pozz T

peroLA je napisao/la:evo podaci od prijatelja
Sad imam na brodici propelu 16” x 12,5”, 3 lista, desno okretna, osovina 25mm, konus 10:1
od firme Propelo iz Viškovog.
Kod narudžbe su izračunali da je potrebna propela 16” x 14”, za max. brzinu 11,5 čv. i putnu brzinu 9 čvorova.
Kasnije su smanjili korak na 12,5”, zbog premale brzine i prenizkih okretaja na motoru.
Ni sad nije puno bolje i situacija je ovakva:
Max. brzina je nešto malo preko 7 čvorova, i max. postiže 3100 okretaja.
Na cca. 2300 okretaja je brzina oko 6 čvorova, kad dodaješ gas na 2500 okretaja i više,
propeler počne tresti i postaje sve skupa jako bučno, a brzina se ne povečava značajno.
Podatki o brodici su ovakvi:
- Vodena linija: 6m x 1,9m
- Težina opterečene brodice oko 2000 kg
- Motor Lombardini LDW 1003 M, kopča TMC 40, 2.6:1
snaga motora : 30 KS, - na propeli 28 Ks
- Max. okretaji motora: 3600 okr.min.
brod i motor su novi

Hvala Tacek, evo još dodatnih pitanja:
-Koja bi se brzina mogla očekivati i na kakvim okretajima? Max. brzina i max. okretaji?
-Brodica se koristi najviše za krstarenje za relativno duge relacije, pa je zbog toga ta putna brzina najbitnija. Ali ne na kraju.
-koji tip propelera bi montirao, znači koju formu i kojeg proizvođača?

Sve ove želje i informacije sam kod narudžbe dao i U Propeli u Viškovom, ali je rezultat kakav je. Propeler se mora zamenjati. Iz Viškovog kažu, da je težina problem i tu smo stali pre par mjeseci, znači ne odgovaraju ni ne komentiraju.
Avatar
tacek
Meštar od propela
 
Postovi: 798
Pridružen/a: 05. 08. 2010. (10:01)
Lokacija: vrsar

Re: IZRAČUN PROPELERA

PostPostao/la šalvađente » 03. 11. 2018. (17:17)

tacek je napisao/la:
šalvađente je napisao/la:Prijatelj mi je prije par godina na Meri fišeru 6m kupio novi propeler, mislim 17x17 koji je iako nov stvarao vibracije i zakucavao motor u crveno, "majstori" iz Viškova Propelo su po njihovom kazivanju povećali korak (neznam što to znači) i balansirali ga, sada je sve savršeno kao i prije

Nije uvjek majstore podcjenivati a posebno kad ustanove, da je vec novi propeler (sumnjam da si ozbiljna marka priusti da pusti u promet neizbalansiran ili ostecen propeler) nebalansiran ili ostecen. Ima dve tri ozbiljne marke a ostali cak ni certifikata ne daju. Jer svaki kupjeni propeler MORA imati svoj certifikat i svoj serijski broj preko koga se moze ustanoviti kada, kdje i kako je bio izradjen i kakva balansiranja (diamicka i staticka), probe i td su na njemu radjeni prije nego sto ga puste u promet. Pozz t

U pravu ste, propeler je kupljen preko Ebay-a za 500 $ pisalo je as new, previdjelo se onaj as...
Avatar
šalvađente
New Entry
 
Postovi: 99
Pridružen/a: 15. 03. 2018. (10:46)
Lokacija: Zadar

Re: IZRAČUN PROPELERA

PostPostao/la tacek » 05. 11. 2018. (20:24)

šalvađente je napisao/la:
tacek je napisao/la:
šalvađente je napisao/la:Prijatelj mi je prije par godina na Meri fišeru 6m kupio novi propeler, mislim 17x17 koji je iako nov stvarao vibracije i zakucavao motor u crveno, "majstori" iz Viškova Propelo su po njihovom kazivanju povećali korak (neznam što to znači) i balansirali ga, sada je sve savršeno kao i prije

Nije uvjek majstore podcjenivati a posebno kad ustanove, da je vec novi propeler (sumnjam da si ozbiljna marka priusti da pusti u promet neizbalansiran ili ostecen propeler) nebalansiran ili ostecen. Ima dve tri ozbiljne marke a ostali cak ni certifikata ne daju. Jer svaki kupjeni propeler MORA imati svoj certifikat i svoj serijski broj preko koga se moze ustanoviti kada, kdje i kako je bio izradjen i kakva balansiranja (diamicka i staticka), probe i td su na njemu radjeni prije nego sto ga puste u promet. Pozz t

U pravu ste, propeler je kupljen preko Ebay-a za 500 $ pisalo je as new, previdjelo se onaj as...

Pa ako ne naucis u skoli ... onda u zivotu. Svaka skola kosta...
Avatar
tacek
Meštar od propela
 
Postovi: 798
Pridružen/a: 05. 08. 2010. (10:01)
Lokacija: vrsar

Re: IZRAČUN PROPELERA

PostPostao/la peroLA » 15. 11. 2018. (10:52)

tacek je napisao/la:8,5 milje. Ipak mozda zbog udobnije voznje (naravno ako stane) stavi 16,5 x 12 ili 17 x 11,5'' Bit ces zadovolniji kod voznje sa otrpilike 2500 okretaja motora.
Pozz T

peroLA je napisao/la:
tacek je napisao/la:Situacija je vise nego jednostavna.
Naruci kod pravog proizvodjaca pravu propelu 16 x 12,5'' , DAR 50% , tri pale. Preinake i popravci dovode do ovakvih sr...posebno ako su u pitanju 'majstori'..... :-(
Pozz T

peroLA je napisao/la:evo podaci od prijatelja
Sad imam na brodici propelu 16” x 12,5”, 3 lista, desno okretna, osovina 25mm, konus 10:1
od firme Propelo iz Viškovog.
Kod narudžbe su izračunali da je potrebna propela 16” x 14”, za max. brzinu 11,5 čv. i putnu brzinu 9 čvorova.
Kasnije su smanjili korak na 12,5”, zbog premale brzine i prenizkih okretaja na motoru.
Ni sad nije puno bolje i situacija je ovakva:
Max. brzina je nešto malo preko 7 čvorova, i max. postiže 3100 okretaja.
Na cca. 2300 okretaja je brzina oko 6 čvorova, kad dodaješ gas na 2500 okretaja i više,
propeler počne tresti i postaje sve skupa jako bučno, a brzina se ne povečava značajno.
Podatki o brodici su ovakvi:
- Vodena linija: 6m x 1,9m
- Težina opterečene brodice oko 2000 kg
- Motor Lombardini LDW 1003 M, kopča TMC 40, 2.6:1
snaga motora : 30 KS, - na propeli 28 Ks
- Max. okretaji motora: 3600 okr.min.
brod i motor su novi

Hvala Tacek, evo još dodatnih pitanja:
-Koja bi se brzina mogla očekivati i na kakvim okretajima? Max. brzina i max. okretaji?
-Brodica se koristi najviše za krstarenje za relativno duge relacije, pa je zbog toga ta putna brzina najbitnija. Ali ne na kraju.
-koji tip propelera bi montirao, znači koju formu i kojeg proizvođača?

Sve ove želje i informacije sam kod narudžbe dao i U Propeli u Viškovom, ali je rezultat kakav je. Propeler se mora zamenjati. Iz Viškovog kažu, da je težina problem i tu smo stali pre par mjeseci, znači ne odgovaraju ni ne komentiraju.


Pozdrav, još bih pitao jer je kolega našao polovnu propelu za isprobat.. dali bi imalo smisla probat sa ovakvom i kolika bi bila putna i max sa cca 2000-2200kg
Dimenzije te propele su 420 x 325mm, a pokrivenost je ja mislim E12 - 0.426 %.
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3322
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: IZRAČUN PROPELERA

PostPostao/la tacek » 17. 11. 2018. (08:36)

Mislim da probati mozes ako to nije veliki trosak jer predlozena propela je blizu po dimenziji. Pozz T
Avatar
tacek
Meštar od propela
 
Postovi: 798
Pridružen/a: 05. 08. 2010. (10:01)
Lokacija: vrsar

Re: IZRAČUN PROPELERA

PostPostao/la clubman21 » 20. 11. 2018. (08:21)

tacek je napisao/la:
tacek je napisao/la:
clubman21 je napisao/la:Poštovani gosp. Tacek i ostali članovi foruma, evo postao sam ponosni vlasnik brodice Sciallino 20, yanmar 4JH3-DTE125ks, kanzaki KMH4A 2,45:1, osovina 35, dužina 5,98m, širina 2,5m, težina max 3000kg, gaz 0,6m. Poslao sam propeler u Adriatic Propeleri-Zadar te mi je izmjerena veličina 18x11, okretaji 3400, brzina 7,5čv. Nakon proračuna propela je išla na 18x18 i izračunana max brzina 15čv. Ja dobio na 2100 okretaja 7čv, a max okretaji 2500 i 8čv(motor dimi crno) :oops: . Motor ima 780sati
Molim Vas pomagajte.

Previse pitanja, premalo podataka. Jedan podatak posebno me uznemirio: KOREKCIJA iz 18x11 na 18x18 ni kod najvecih znalaca NIJE MOGUCA Pozz T

Vidim da se ne javljas pa sam ipak napravio izracun. Za ovu brodicu trebas propeler 18 x 16'' )mozda cak 18 x 15'') sa DAR 65 % do 70 %. Propeler bi trebao biti iz NiBRAL-a (opterecenje prelazi 100%) Brzina broda zbog neugodnog omjera izmedju tezine i duzine WL nece biti veca od 13 milja. (Tezina jako utjece na brzinu kod Sciallina - tako da treba sto vise razteretiti brod (manje goriva, manje vode....) Sa max 2500 okretaja motor daje samo 82 KS sto je premalo a normalno je da dimi crno. Zamjenom propelera dobit ces dovoljno snage i rasterecenje motora. Pozz T

Pozdrav, hvala na odgovoru..poslije ugradnje propelera 18x18, ustanovili smo da turbina ne radi kako treba..puž je bio pun ružine i blokirao rad turbine..kad samo sve očistili, tesna vožnja je pokazala 16,1čv max 3700rpm prazan i čist. i putnu brzinu između 10.5 i 12,5čv na 3200-3300 okretaja..kako ste rekli težina jako utječe na brzinu kod Sciallina
Avatar
clubman21
New Entry
 
Postovi: 5
Pridružen/a: 07. 09. 2014. (12:57)
Lokacija: murter
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: sciallino 20

Re: IZRAČUN PROPELERA

PostPostao/la tacek » 19. 03. 2019. (21:04)

Cestitam. promlem rjesen, barka vozi, vlasnik zadovoljan... Nekada treba narapviti cak servis motora... :lol: Pozz T
Avatar
tacek
Meštar od propela
 
Postovi: 798
Pridružen/a: 05. 08. 2010. (10:01)
Lokacija: vrsar

Re: IZRAČUN PROPELERA

PostPostao/la mihovil » 03. 04. 2019. (07:14)

I ja imam sad problem propele. Mijenjao sam motor Torpedo 15 Ks lijevo okretna, original Rikard Benčić iz '68 godine.
Sad je motor Beta Marine 25 ks 3600 okretaja, kopča 2:1, i u papirima piše RH (desno okretna) 14'' x 8''. Brod je drvena pasara s kabinom i nat kabinom, 6 i 50 metara, plastificirana cijela, težine cca 2100 kg na vodenoj liniji oko 6 metara.

Prijatelj je po nekom proračunu (ne znam koji je) dao ove podatke:

Brzina od 5,84 Kn/h postiže se sa 9,6 Ks odnosno cca 1400 okretaja motora ili 700 okretaja propele
Brzina od 8,10 Kn/h postiže se sa 22 Ks odnosno cca 3200 okretaja motora ili 1600 okretaja propele

Preporučene propele 3 kraka (pate) 13,3'' x 8,4''
ili 4 kraka (pate) 12'5'' x 8,2''

Molim za komentar odnosno da li je ovaj proračun točan!

Propela još nije kupljena ali kontakt sa Adria propeler u Zadru već uspostavljen i trebao bi ići po propelu krajem šetemane ili početkom druge. Nije ništa žurno jer se brod još uvik priprema za novi motor. Stari je izvađen pa triba porediti santine, nove komande, novu statvu koja bi tribala biti duža, novu vanjsku bukulu jer je ova skoro pa sva propala vide se rezovi po njoj itd.
More nije cesta da moš' stat sa strane i zvat' pomoć!
Avatar
mihovil
New Entry
 
Postovi: 93
Pridružen/a: 01. 10. 2012. (08:23)
Lokacija: šibenik
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: drvena pasara, kabina natkabina,

Re: IZRAČUN PROPELERA

PostPostao/la mihovil » 04. 04. 2019. (16:02)

Meštre od propele diii siiii :?: :?: :?: :?:
More nije cesta da moš' stat sa strane i zvat' pomoć!
Avatar
mihovil
New Entry
 
Postovi: 93
Pridružen/a: 01. 10. 2012. (08:23)
Lokacija: šibenik
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: drvena pasara, kabina natkabina,

Re: IZRAČUN PROPELERA

PostPostao/la teo_ribar » 04. 04. 2019. (18:31)

Tacek je Zadnji put prijavljen/a:19. 03. 2019. (22:04)

Probaj mu poslat privatnu poruku, možda mu dojde kakova obavijest
˝Nema veze kakav je zakon bitno je samo da ga ti i policajac koji te kontrolira tumačite na isti ili sličan način ˝ by: el passo

˝Ma nema problema ako ga zabrane (MR), važno je da kontrole ostanu iste.˝ by: ab ovo

˝Kuster , a da se prestaneš drogirat ?˝ by: Lady M
Avatar
teo_ribar
Old Senior Member
 
Postovi: 6439
Pridružen/a: 15. 12. 2008. (17:34)
Lokacija: Sušak
Vrsta ribolova: profesionalni
Tip plovila: Adria 501...Yam 6ks 4T

Re: IZRAČUN PROPELERA

PostPostao/la mihovil » 06. 04. 2019. (11:41)

Posla san PP još jučer i tajac, muk. Javit će se!
More nije cesta da moš' stat sa strane i zvat' pomoć!
Avatar
mihovil
New Entry
 
Postovi: 93
Pridružen/a: 01. 10. 2012. (08:23)
Lokacija: šibenik
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: drvena pasara, kabina natkabina,

Re: IZRAČUN PROPELERA

PostPostao/la tacek » 07. 04. 2019. (20:37)

Sve OK samo sam bio na putu i nisam vidio poruke.
U nacelu za tezke brodice /vjerojatno sa motorom, gorivom posadom tezi oko 2500 kg/ predlazem kopcu 2,6:1 zbog snage poriva a i promjer propele je veci - nadam se da ima prostora ??. Zamjena TMC40 sa drukcijim omjerom vjerovatno ne bi trebao biti problem.
Ostajes li na redukciji 2:1 onda ti je ocekivana brzina oko 6,9 milje a propeler 3 kraka, DAR 50% dim 14,5 x 8,5''
Mjenjas li na 2,6:1 onda ce biti ocekivana brzina 7,2 milje, propeler 3 kraka, DAR 50%, dim 16,5 x 10,5.
Svakako na dimenziju propele jako utjece DAR vrijednost!
Osovina treba biti 25 mm, max duzina izmedju kopce i lezaja do max. 1300 mm
Preporucujem ovo poslednju variantu sa redukcijom 2,6:1 . Brodica ce se lakse pokrenuti a i lakse zaustavljati vrtnjom propelera unatrag - sto kod tezih brodica nije bas lako. I bolje ce slusati kormilo...
pozz T
Avatar
tacek
Meštar od propela
 
Postovi: 798
Pridružen/a: 05. 08. 2010. (10:01)
Lokacija: vrsar

Re: IZRAČUN PROPELERA

PostPostao/la mihovil » 08. 04. 2019. (09:10)

Hvala na odgovoru,

učinija bi to, minja kopču, nemam sad ''municije'' za minjat kopču. Potrošija san se za motor. Mista ima za kopču al sad bar neko vrime ostajem na ovoj kopči.
Moran minjat propelu, zadnju bukulu jer je katastrofa, stara je koliko i brod, stjenka joj je tanja jer smo tokarili za staviti gumeni ležaj. Produžit ću i statvenu cijev cca 24 cm, zatim nove komande i to mi je dodatni trošak.
Osim toga u izradi je i spojler da ne topi brod. Sve skupa dodatni troškovi oko izmjene motora će biti veliki. Umirovljenik sam tako da ću potrošiti sav crni fond koji imam za brod.
More nije cesta da moš' stat sa strane i zvat' pomoć!
Avatar
mihovil
New Entry
 
Postovi: 93
Pridružen/a: 01. 10. 2012. (08:23)
Lokacija: šibenik
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: drvena pasara, kabina natkabina,

Re: IZRAČUN PROPELERA

PostPostao/la tacek » 09. 04. 2019. (09:01)

Mozda netko treba zamjeniti???
Avatar
tacek
Meštar od propela
 
Postovi: 798
Pridružen/a: 05. 08. 2010. (10:01)
Lokacija: vrsar

PrethodnaSljedeća

Natrag na Ostalo

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.