TROLING VENTIL,kako radi,čemu služi..

O ugradnji, rezervoari, propeleri, dijelovi …

Moderatori/ce: teranavis, dome, Moderatori

TROLING VENTIL,kako radi,čemu služi..

PostPostao/la zore70 » 22. 09. 2010. (22:17)

Pošto me to često ljudi pitaju evo malo korisnih slova...

Troling ventil je vrlo korisna spravica koja se može montirati na gotovo svaku hidrauličnu kopču.Izuzetak su neki modeli starih kopči kao Borg Warner,Paragon,Alison i sl..ali one su ionako uglavnom dio povijesti..

Kao što samo ime kaže hidraulične kopče u svom radu koriste tlak ulja za svoj rad.Ulje tlači pumpa ulja,koje se onda preko razvodnog ventila distribuira na cilindre koji opet stiskaju ili popuštaju setove lamela na jednoj od osovina kopče i tako dobijemo ukopčavanje kopče prema naprid,nazad ili neutralni hod.
Dio tlaka ulja distribuira se i za podmazivanje ležajeva kao i onog seta lamela koji nije u zahvatu..

Obično je radni tlak ulja u modernih HD kopčama između 20-25 bara pa su pametni ljudi skužili da bi se manipulacijom tlaka ulja na cilindrima koji stišću pakete lamela moglo ostvarit kontrolirano klizanje lamela i samim time dobit regulaciju broja okretaja izlazne osovine kopče u rasponu od nula do max..

Dok je troling ventil u akciji dio ulja koji je "oduzet" cilindrima skreće se na podmazivanje i hlađenje lamela da se izbjegne oštećenje radi klizanja.
Hladnjak ulja koji je i inače prisutan na svakoj hidrauličnoj kopči to ulje uredno ohladi i vraća ga nazad u cirkulacijski tok.

Svi proizvođači troling ventila ne dopuštaju njegovo uključivanje i korištenje na više od 1300-1400 o/min motora jer su moguća velika toplinska opterećenja i samim time oštećenja kopče.

Zato svi skiperi moraju paziti da se prilikom prebacivanja iz spore vožnje pod trolingom na brzu vožnju ne dogodi da troling ostane uključen..
Nekog sigurnosnog sistema za osiguranje od dodavanja gasa nema kod ni jednog proizvođača,postoje samo kod nekih ventila prekidač koji se može spojit na lampu ilizujalicu pa se vidi kad je ventil u "akciji"

Osim troling ventila sa mehaničkom kontrolom postoje troling ventili sa elektromagnetskom kontrolom koji su bitno skuplji a ništa bolji od mehaničkih.

Osim za panulavanje,a to nam je najdraže :lol: ,troling ventil je koristan dio opreme kod brodica koje imju jake motore pa ima je brzina velika na minimumu,TV im omogućava smanjenje brzine prilikom provlačenja uskim lučicama,akoštavanja i sl..
Šta se tiče trajnosti kopče sa ugrađenim troling ventilom postoji dosta priča,međutim pravilnom upotrebom trolinga nema opasnosti od bitnijeg smanjenja radnog vijeka kopče.

Preporučija bi samo skiperima da paze na to da troling isključe prije nabijanja gasa..

I još nešto..žalosna vijest za vlasnike mehaničkih kopči..ne postoji način na bilo kojoj mehaničkoj kopči izvest nešto slično trolingu da bi se smanjili okretaji propelera :(
Albert Einstein je svojevremeno izjavija: "samo su dvije stvari beskrajne: svemir i ljudska gupost...ali za svemir nisam siguran"
PRIJATELJI SU BRAĆA KOJU SAMI IZABIREMO
Avatar
zore70
Old Senior Member
 
Postovi: 2455
Pridružen/a: 05. 08. 2008. (18:56)
Lokacija: PODSTRANA
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: MARCO 810+VM MD704LH-200KS

Re: TROLING VENTIL,kako radi,čemu služi..

PostPostao/la aladin » 22. 09. 2010. (22:27)

hvala puno.... bas sam te to htio pitati :-D
Avatar
aladin
Moderator
 
Postovi: 3448
Pridružen/a: 04. 06. 2008. (15:14)
Lokacija: ZG/Betina
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Patrol 690, Yamaha F150

Re: TROLING VENTIL,kako radi,čemu služi..

PostPostao/la zore70 » 22. 09. 2010. (22:30)

Znaš da san vidovit?

to mi je hoby :lol: :wave:
Albert Einstein je svojevremeno izjavija: "samo su dvije stvari beskrajne: svemir i ljudska gupost...ali za svemir nisam siguran"
PRIJATELJI SU BRAĆA KOJU SAMI IZABIREMO
Avatar
zore70
Old Senior Member
 
Postovi: 2455
Pridružen/a: 05. 08. 2008. (18:56)
Lokacija: PODSTRANA
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: MARCO 810+VM MD704LH-200KS

Re: TROLING VENTIL,kako radi,čemu služi..

PostPostao/la Buterfly » 22. 09. 2010. (22:52)

Blažen bio ko ga je prvi izmislio,hvala zore za prikaz rada ventila :thumbup:
Pametni ljudi uce na tudjim greskama, budale na vlastitim!!!
>Peliška jedra<
Avatar
Buterfly
Member
 
Postovi: 370
Pridružen/a: 05. 11. 2009. (12:11)
Lokacija: Orebić-Pelješac
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Antares 800 Nanni T-4 200

Re: TROLING VENTIL,kako radi,čemu služi..

PostPostao/la madi » 23. 09. 2010. (06:49)

Zore, većinu si prosvitlio (i mene, naravno), :thumbup:.
Avatar
madi
Old Senior Member
 
Postovi: 1094
Pridružen/a: 15. 10. 2008. (12:37)
Lokacija: Senj / Karlobag
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: GULL 745 // Nanni 175ks

Re: TROLING VENTIL,kako radi,čemu služi..

PostPostao/la borro » 23. 09. 2010. (07:14)

Pozdrav!
Odličan tekst, praktički si nam nacrtao - još da netko i koju sliku ubode, da imamo komplet slikovnicu.
Ja imam kopču volvo penta 2b-nešto, ne znam sad više na pamet, i sad jel to hidraulična ili mehanička? Mislim da je mehanička, no u slučaju da je hidraulična, kako se kreću cijene instalacije tog toling ventila?
Chuck Norris Approved
Avatar
borro
Old Senior Member
 
Postovi: 2692
Pridružen/a: 02. 09. 2008. (11:21)
Lokacija: Karlovac-Rovanjska
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: deplasmanac Zampieri mare iz 1976g. + VP2002

Re: TROLING VENTIL,kako radi,čemu služi..

PostPostao/la madi » 23. 09. 2010. (07:33)

S obzirom da sam u aktivnom traženju motora i troling ventila, ponude koje sam dobivao za troling kreću se od 0 do 800€. I na kraju sam zaključio da je cijena trolinga iznad 300€ porez na budale.
Avatar
madi
Old Senior Member
 
Postovi: 1094
Pridružen/a: 15. 10. 2008. (12:37)
Lokacija: Senj / Karlobag
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: GULL 745 // Nanni 175ks

Re: TROLING VENTIL,kako radi,čemu služi..

PostPostao/la Pape » 23. 09. 2010. (09:30)

...eee ŽorŽ...po meni najbolja otvorena tema u zadnjih par miseci...i lipo si to objasnija... :thumbup:
Avatar
Pape
Old Senior Member
 
Postovi: 7863
Pridružen/a: 28. 01. 2010. (08:17)
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Jeanneau Islander 750, Perkins 4236

Re: TROLING VENTIL,kako radi,čemu služi..

PostPostao/la ezeneral » 23. 09. 2010. (09:45)

svaka čast na objašnjenju i volji da pišeš.
Zanima me ako je taj ventil vezan za proizvođača kopče pa ga od njih treba i naručivati ili ga se može proizvoljno naručivati.Koga bi ti preporučio za TM 345A i kolika mu je cijena( okvirno) .Ono što bi mene zanimalo je i to dali se smije uključiti troling i onda ušaltat kopču ili se to smiije napraviti tek nakon ušaltavanja. To te naravno pitam jer meni brodić brzo krene pa bi mi to bilo interesantno osim naravno za samo panulanje.I šta naravno misliš o panulavanju sa turbo motorom
Avatar
ezeneral
New Entry
 
Postovi: 29
Pridružen/a: 16. 03. 2009. (08:47)
Lokacija: zagreb

Re: TROLING VENTIL,kako radi,čemu služi..

PostPostao/la Grinteša » 23. 09. 2010. (11:16)

... i di se može kupit i tko ugrađuje... ;)
Avatar
Grinteša
Senior Member
 
Postovi: 736
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (21:13)
Lokacija: Split/Marina
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Gajeta 8.30 m (plastificirana) IMR 34

Re: TROLING VENTIL,kako radi,čemu služi..

PostPostao/la som » 23. 09. 2010. (17:19)

ezeneral je napisao/la:svaka čast na objašnjenju i volji da pišeš.
Zanima me ako je taj ventil vezan za proizvođača kopče pa ga od njih treba i naručivati ili ga se može proizvoljno naručivati.Koga bi ti preporučio za TM 345A i kolika mu je cijena( okvirno) .Ono što bi mene zanimalo je i to dali se smije uključiti troling i onda ušaltat kopču ili se to smiije napraviti tek nakon ušaltavanja. To te naravno pitam jer meni brodić brzo krene pa bi mi to bilo interesantno osim naravno za samo panulanje.I šta naravno misliš o panulavanju sa turbo motorom


Panulanje s turbo motorom uopče nije preporučljivo.Nemožeš postiči broj okretaja da bi turbina pravilno radila pa se na nju kupi garež.Rezultat je relativno brzo turbina za zamjenu.Sve se slažem šta je Zore rekao osim da je TV prvenstveno napravljen da olakša manovre brodima koji imaju preveliku brzinu kad ukopčaju.Inače znam na desetine ljudi koji su uništili motore s trolingom (i ja sam jedan od njih) bez obzira na pravilno rukovanje.Ako nisu baš uništeni bar im se vjek skratio za pola.Motor od 80 ili više konja nije isplativ za panulu ako pogledaš da mu nabijaš radne sate,servise,promjene ulja svako malo.Malo jači panulaš ga satare u godinu, godinu i pola.Moj prijatelj u četiri godine već treći brod promjenio zbog trolinga.Prvo je uništio VW, pa Nanija i sad je odlučio staviti pentu.Ja sam u 10 godina pojeo dva Mercurya od 5 konja i kad sve zbrojiš to je dvadesetak puta jeftinije.Brodovi s ugrađenim motorima koji idu do 7.8. čv. još mogu panulati na svoj motor ali ako idu preko dvanaestak čv. nije baš ni isplativo ni preporučljivo bez obzora na troling.
Avatar
som
Old Senior Member
 
Postovi: 2971
Pridružen/a: 03. 02. 2009. (19:03)
Lokacija: Tkon
Tip plovila: Galeb

Re: TROLING VENTIL,kako radi,čemu služi..

PostPostao/la zore70 » 23. 09. 2010. (17:37)

madi je napisao/la:S obzirom da sam u aktivnom traženju motora i troling ventila, ponude koje sam dobivao za troling kreću se od 0 do 800€. I na kraju sam zaključio da je cijena trolinga iznad 300€ porez na budale.


Ne znan koju kopču imaš pa ti i nebi zna reć cijenu ali svakako je iznad 0 ojra :lol:
Albert Einstein je svojevremeno izjavija: "samo su dvije stvari beskrajne: svemir i ljudska gupost...ali za svemir nisam siguran"
PRIJATELJI SU BRAĆA KOJU SAMI IZABIREMO
Avatar
zore70
Old Senior Member
 
Postovi: 2455
Pridružen/a: 05. 08. 2008. (18:56)
Lokacija: PODSTRANA
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: MARCO 810+VM MD704LH-200KS

Re: TROLING VENTIL,kako radi,čemu služi..

PostPostao/la Buterfly » 23. 09. 2010. (17:41)

Evo troling na Yanmaru 125ks s kopčom kmh 4a 1:2,45[attachment=0]DSC00276
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Pametni ljudi uce na tudjim greskama, budale na vlastitim!!!
>Peliška jedra<
Avatar
Buterfly
Member
 
Postovi: 370
Pridružen/a: 05. 11. 2009. (12:11)
Lokacija: Orebić-Pelješac
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Antares 800 Nanni T-4 200

Re: TROLING VENTIL,kako radi,čemu služi..

PostPostao/la zore70 » 23. 09. 2010. (17:42)

ezeneral je napisao/la:svaka čast na objašnjenju i volji da pišeš.
Zanima me ako je taj ventil vezan za proizvođača kopče pa ga od njih treba i naručivati ili ga se može proizvoljno naručivati.Koga bi ti preporučio za TM 345A i kolika mu je cijena( okvirno) .Ono što bi mene zanimalo je i to dali se smije uključiti troling i onda ušaltat kopču ili se to smiije napraviti tek nakon ušaltavanja. To te naravno pitam jer meni brodić brzo krene pa bi mi to bilo interesantno osim naravno za samo panulanje.I šta naravno misliš o panulavanju sa turbo motorom


Troling ventiil ne postoji univerzalan već je vezan za svaki pojedini model kopče,kod nekih pokriva dva modela ali se ne može iskemijat neki univerzalni ili u domačoj radinosti..
Albert Einstein je svojevremeno izjavija: "samo su dvije stvari beskrajne: svemir i ljudska gupost...ali za svemir nisam siguran"
PRIJATELJI SU BRAĆA KOJU SAMI IZABIREMO
Avatar
zore70
Old Senior Member
 
Postovi: 2455
Pridružen/a: 05. 08. 2008. (18:56)
Lokacija: PODSTRANA
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: MARCO 810+VM MD704LH-200KS

Re: TROLING VENTIL,kako radi,čemu služi..

PostPostao/la tacek » 24. 09. 2010. (09:04)

Grinteša je napisao/la:... i di se može kupit i tko ugrađuje... ;)

Trolling ventile se moze kupiti kod proizvodjaca kopci i njihovih zastupnika: Technodrive zastupa Scam i Expo iz Slovenije, Twin Disc Scam, ZF mislim da AC Oprema i Expo, PRM zastupa Carev iz Splita, ostali mislim da nisu zastupljeni na nasim trzistima.
Avatar
tacek
Meštar od propela
 
Postovi: 798
Pridružen/a: 05. 08. 2010. (10:01)
Lokacija: vrsar

Sljedeća

Natrag na Ostalo

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.