Spajanje obrtomjera

O ugradnji, rezervoari, propeleri, dijelovi …

Moderatori/ce: teranavis, dome, Moderatori

Spajanje obrtomjera

PostPostao/la Shile » 28. 02. 2024. (11:50)

Ma imam jedno pitanje...na netu nisam našao ništa egzaktno.

Pošto sam kupio Yamahu 9.9 volio bih si staviti tahometar i pokazivač radnih sati.
Ima original yamaha...nije frka kupiti.
Ali nisam našao nigdje objašnjene kako se spaja. Dal daljinska komanda ima neki đek ili žice za spojiti i slično.

Hvala na odgovoru.
Avatar
Shile
Senior Member
 
Postovi: 973
Pridružen/a: 05. 05. 2009. (00:11)
Lokacija: Fažanski kanal - Pula - Medulinski akvatorij
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Istranka + Yamaha 9.9 / Yamaha 6/Mercury 3.5

Re: Spajanje obrtomjera

PostPostao/la ginekol7 » 05. 03. 2024. (07:50)

Yamaha 9,9 bi trebala biti "High trust". Moja je 25 ks i nikada nisam uspio to riješiti. Kupio sam orginalne
pokazivače sa ožičenjem ali se nemože spojiti sa kontaktima na motoru. Onda sam kupio stari analogni pokazivač
ali se niti njega nemože spojiti. Radi se o drugačijoj elektronici. Niti ovlašteni serviser koji mi je to radio nije
uspio ništa riješiti. Pomalo glupo i vrlo frustrirajuče. O bačenih 350 eurića da ne govorim. Odustao i pomirio se.
Avatar
ginekol7
Member
 
Postovi: 491
Pridružen/a: 22. 04. 2016. (07:38)
Lokacija: Stari Grad, otok Hvar
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Primorka, Yamaha 25 high trust

Re: Spajanje obrtomjera

PostPostao/la peroLA » 05. 03. 2024. (09:12)

ima dosta videa i postova po forumima, čak možda lakše spojit ove neke obične zamjenske nego original... ja sam do sad dva uspio ali na dizelu kamo je jednostavnije... starog je jednom pitao tako neki lik na novom motoru ali sam ga odgovorio da šta ne zezne na elektronici... ono što minimalno treba je minus i plus i signal.. i onda treba nešto živnut, a zatim ako je zamjenski kalibrirat
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3341
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: Spajanje obrtomjera

PostPostao/la Shile » 05. 03. 2024. (15:40)

ginekol7 je napisao/la:Yamaha 9,9 bi trebala biti "High trust". Moja je 25 ks i nikada nisam uspio to riješiti. Kupio sam orginalne
pokazivače sa ožičenjem ali se nemože spojiti sa kontaktima na motoru. Onda sam kupio stari analogni pokazivač
ali se niti njega nemože spojiti. Radi se o drugačijoj elektronici. Niti ovlašteni serviser koji mi je to radio nije
uspio ništa riješiti. Pomalo glupo i vrlo frustrirajuče. O bačenih 350 eurića da ne govorim. Odustao i pomirio se.


Je. Motor je Hight Trust..a nije mi jasno da to tako zakompliciraju...
Avatar
Shile
Senior Member
 
Postovi: 973
Pridružen/a: 05. 05. 2009. (00:11)
Lokacija: Fažanski kanal - Pula - Medulinski akvatorij
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Istranka + Yamaha 9.9 / Yamaha 6/Mercury 3.5

Re: Spajanje obrtomjera

PostPostao/la street » 05. 03. 2024. (20:59)

Shile je napisao/la:
ginekol7 je napisao/la:Yamaha 9,9 bi trebala biti "High trust". Moja je 25 ks i nikada nisam uspio to riješiti. Kupio sam orginalne
pokazivače sa ožičenjem ali se nemože spojiti sa kontaktima na motoru. Onda sam kupio stari analogni pokazivač
ali se niti njega nemože spojiti. Radi se o drugačijoj elektronici. Niti ovlašteni serviser koji mi je to radio nije
uspio ništa riješiti. Pomalo glupo i vrlo frustrirajuče. O bačenih 350 eurića da ne govorim. Odustao i pomirio se.


Je. Motor je Hight Trust..a nije mi jasno da to tako zakompliciraju...


Imas na Aliu 4-5$ brojac sati, ili u TOkiću isti za cca 15 eur
Namota se oko kabla od svjecice i prkazuje sate, nema spajanja niti zajebancije i rad super
Avatar
street
Senior Member
 
Postovi: 606
Pridružen/a: 01. 05. 2009. (12:55)
Lokacija:
Lokacija:
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Ribar 480

Re: Spajanje obrtomjera

PostPostao/la Shile » 06. 03. 2024. (09:20)

street je napisao/la:
Shile je napisao/la:
ginekol7 je napisao/la:Yamaha 9,9 bi trebala biti "High trust". Moja je 25 ks i nikada nisam uspio to riješiti. Kupio sam orginalne
pokazivače sa ožičenjem ali se nemože spojiti sa kontaktima na motoru. Onda sam kupio stari analogni pokazivač
ali se niti njega nemože spojiti. Radi se o drugačijoj elektronici. Niti ovlašteni serviser koji mi je to radio nije
uspio ništa riješiti. Pomalo glupo i vrlo frustrirajuče. O bačenih 350 eurića da ne govorim. Odustao i pomirio se.


Je. Motor je Hight Trust..a nije mi jasno da to tako zakompliciraju...


Imas na Aliu 4-5$ brojac sati, ili u TOkiću isti za cca 15 eur
Namota se oko kabla od svjecice i prkazuje sate, nema spajanja niti zajebancije i rad super


hehehe..jedan je već doma...al sm htio kulturno na kokpit stavit..
Avatar
Shile
Senior Member
 
Postovi: 973
Pridružen/a: 05. 05. 2009. (00:11)
Lokacija: Fažanski kanal - Pula - Medulinski akvatorij
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Istranka + Yamaha 9.9 / Yamaha 6/Mercury 3.5

Re: Spajanje obrtomjera

PostPostao/la ginekol7 » 06. 03. 2024. (14:50)

Lako je za brojač sati. To se lako riješi ali điri su zahebancija na ovom modelu Yame.
Serviser (ovlašteni, ma šta to značilo) se je bio konsultirao sa kolegama u Splitu. NEMOŽE.
Ja sam malo petljao i izgorio glavni osigurač. Stroboskopom sam izmjerio đire na fulu, leru i vožnji,
na putnoj 6kt, 7kt , 8 kt, toliko da imam pojma i osječaja koliko se to vrti. Više me nije ni briga
za đirometar. Jedino mi je živaca i para žao. Jbg...
Avatar
ginekol7
Member
 
Postovi: 491
Pridružen/a: 22. 04. 2016. (07:38)
Lokacija: Stari Grad, otok Hvar
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Primorka, Yamaha 25 high trust

Re: Spajanje obrtomjera

PostPostao/la josey » 06. 03. 2024. (22:03)

jedan prjedlog, gledat malo siru sliku, arduino, ovisno o tome koliko imas "zuba" na radilici (zamasnjaku), isprogramiras arduino da ti daje pwm izlaz a na njega onda mozes spojit koji god satic broja okretaja hoces.

mozes stavit doslovno jedan "zub" i isprogramirat da arduino kad izbroji jedan zub da je to 1 okret, sukladno tome ako stavis 100 zuba, arduino za 100 izbrojanih zuba kaze satiću da je motor napravio jedan okret. Ovisno u jedinici vremena za koju izbroji odredjen broj zubi = okretaja u minuti.

moze se stavit bilo koja vrsta senzora koji cita "zube", vr, hall, opto...

sto je najbolje da se rjesit za jako male pare, cca 25eur, gotovih kodova ima online, programski kod se samo prilagodi broju zuba na radilici, i vrsti satica.


sretno
Avatar
josey
Old Senior Member
 
Postovi: 2114
Pridružen/a: 29. 01. 2020. (12:48)
Lokacija: Šibenik
Tip plovila: Drvenjača sa 120ks

Re: Spajanje obrtomjera

PostPostao/la ginekol7 » 07. 03. 2024. (14:50)

Iskreno se divim ljudima koji o ovim stvarima govore kao što ja pričam o kuhanju blitve ili lešade.
Dok ja ovo shvatim trebati će mi generalka na Yami :lol: :lol: :lol: :lol:
Avatar
ginekol7
Member
 
Postovi: 491
Pridružen/a: 22. 04. 2016. (07:38)
Lokacija: Stari Grad, otok Hvar
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Primorka, Yamaha 25 high trust

Re: Spajanje obrtomjera

PostPostao/la josey » 07. 03. 2024. (15:36)

radit to sebi je ok, i radio sam sebi (za auto ne za brod)
ali radit nekom drugom, ne, jer se nemos naplatit. potrosis 10ak sati nekad i vise, a kako rec coviku da ti treba 300e za taj bokun elektronike koji kosta 25-30e ?
Avatar
josey
Old Senior Member
 
Postovi: 2114
Pridružen/a: 29. 01. 2020. (12:48)
Lokacija: Šibenik
Tip plovila: Drvenjača sa 120ks

Re: Spajanje obrtomjera

PostPostao/la Shile » 07. 03. 2024. (21:24)

Ma lako za elektroniku :D po srednjoj sam elektroničar a po faksu informatičar... :P
Samo me čudi zašto ne rade plugnplay .... pa barem na ovim modelima sa komandama mogu to elegantno napraviti.
Avatar
Shile
Senior Member
 
Postovi: 973
Pridružen/a: 05. 05. 2009. (00:11)
Lokacija: Fažanski kanal - Pula - Medulinski akvatorij
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Istranka + Yamaha 9.9 / Yamaha 6/Mercury 3.5


Natrag na Ostalo

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.