vanbrodski vs unutarbrodski motori

O ugradnji, rezervoari, propeleri, dijelovi …

Moderatori/ce: teranavis, dome, Moderatori

Re: vanbrodski vs unutarbrodski motori

PostPostao/la peroLA » 05. 12. 2023. (20:33)

slika
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3328
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: vanbrodski vs unutarbrodski motori

PostPostao/la josey » 05. 12. 2023. (22:10)

zaista ne shvacam zadnju fotografiju bez ikakvog komentara.
trebala nam je pokazat da su vanbrodski motori smece i da galvanska struja pojede nogu? jel to?
ako je to, onda ti je logika na razini djeteta predškolskog odgoja.
Avatar
josey
Old Senior Member
 
Postovi: 2107
Pridružen/a: 29. 01. 2020. (12:48)
Lokacija: Šibenik
Tip plovila: Drvenjača sa 120ks

Re: vanbrodski vs unutarbrodski motori

PostPostao/la peroLA » 05. 12. 2023. (22:21)

Neko je objavio na fb pa sam podjelio, sta se odma ljutis..ionako je sve receno sto puta isto...recimo da je ova slika u rangu da dizel smrdi, a beznin mirisi..kao i servis koji se u max 5min zamjeni ulje i filter, ili impeler 8vidica ilo 6..u odnosu na efi i to na moru izmedju 2pive
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3328
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: vanbrodski vs unutarbrodski motori

PostPostao/la josey » 06. 12. 2023. (07:23)

ne ljutim se samo me iznenadjuje kolicina gluposti koju si napisa u jednoj recenici.
ova slika je u rangu dizel smrdi benzin mirisi, i u rangu na efiju NIJE lakse i 3x brze napravit servis na vanbrodskom motoru?
dakle, to dizel smrdi benzin mirisi kolko me sjecanje drzi nije niko nikad napisa, nego san ja napisa da na tim vasim starim dizl drlama (a sto si i ti potvrdio na tvom ex brodu) uvik ima kap dvi dizela po motoru, negdi bali, pa odatle i miris dizela, pogotovo kad navecer ides spavat.
Miris dizela smo dakle rjesili?

Ulje, za koje si ti reka da je bilo prisutno i u tvom bivsem brodu, a i u sadasnjem, a dapace pohvalio si se na forumu kako gle zaista ne mora bit ulja u santinama i ne mora nista kapljat, balit i kako sve moze bit suho, (potpuno novo iskustvo) tako da ono sta san ja trubija u prazno preko godinu dana (a takli smo se i tvog pasata), srica na kraju ipak nisan trubija u prazno, i imam unutarnju satisfakciju da sam bio u pravu, no da se vratimo natrag na temu, dakle miris ulja, prljavstina itd itekako prisutna.

sad se opet vratimo na sliku koju si stavija,
da ja i ti sad prosetamo kroz 10 lučica, u svakoj bi nasli preko 50% brodova sa ovim "problemima" (problemima pod navodnike jer meni je to problem, vlasnicima ocito nije, jer ga ne rjesavaju, al to ne znaci da problem ne postoji samo se ignorira), al se kladim da u nijednoj lučici nebi nasli yamahu (ili bilo koji vanbrodski) sa pojedenom nogom.

Dakle kako ovo moze bit u istom rangu? 10/10 vs 0/10 je isto?

Servisi na dizelima i na vanbrodskima, napisao sam par postova o tome, ljepih dugackih argumentiranih, (a pri tome nisam nikad napisao da se servis napravi izmedju dvi pive na moru, al se u nuždi moze napravit i na moru) u kojima si ti sudjelovao, i u kojima ne zelis priznat da ja brze napravim servis na VB "s nogu" nego ti na svom unutarnjem. I ja mislim da si ti jedini kojem se to neda dokazat.
Tako da ni ovdje ne vidim kakve veze ima slika i tvoj komentar sa icim?
al evo, voljan sam procitat sto jos imas za rec i na koji nacin jos mislis degradirat vanbrodske motore?
Avatar
josey
Old Senior Member
 
Postovi: 2107
Pridružen/a: 29. 01. 2020. (12:48)
Lokacija: Šibenik
Tip plovila: Drvenjača sa 120ks

Re: vanbrodski vs unutarbrodski motori

PostPostao/la josey » 06. 12. 2023. (08:34)

friško, Z DRIVE na brodu od po milje eura

https://ibb.co/MCVMYRK

snimicu i ips ;) samo da ga ulovin
Avatar
josey
Old Senior Member
 
Postovi: 2107
Pridružen/a: 29. 01. 2020. (12:48)
Lokacija: Šibenik
Tip plovila: Drvenjača sa 120ks

Re: vanbrodski vs unutarbrodski motori

PostPostao/la peroLA » 06. 12. 2023. (09:24)

josey je napisao/la:ne ljutim se samo me iznenadjuje kolicina gluposti koju si napisa u jednoj recenici.
ova slika je u rangu dizel smrdi benzin mirisi, i u rangu na efiju NIJE lakse i 3x brze napravit servis na vanbrodskom motoru?
dakle, to dizel smrdi benzin mirisi kolko me sjecanje drzi nije niko nikad napisa, nego san ja napisa da na tim vasim starim dizl drlama (a sto si i ti potvrdio na tvom ex brodu) uvik ima kap dvi dizela po motoru, negdi bali, pa odatle i miris dizela, pogotovo kad navecer ides spavat.
Miris dizela smo dakle rjesili?

Ulje, za koje si ti reka da je bilo prisutno i u tvom bivsem brodu, a i u sadasnjem, a dapace pohvalio si se na forumu kako gle zaista ne mora bit ulja u santinama i ne mora nista kapljat, balit i kako sve moze bit suho, (potpuno novo iskustvo) tako da ono sta san ja trubija u prazno preko godinu dana (a takli smo se i tvog pasata), srica na kraju ipak nisan trubija u prazno, i imam unutarnju satisfakciju da sam bio u pravu, no da se vratimo natrag na temu, dakle miris ulja, prljavstina itd itekako prisutna.

sad se opet vratimo na sliku koju si stavija,
da ja i ti sad prosetamo kroz 10 lučica, u svakoj bi nasli preko 50% brodova sa ovim "problemima" (problemima pod navodnike jer meni je to problem, vlasnicima ocito nije, jer ga ne rjesavaju, al to ne znaci da problem ne postoji samo se ignorira), al se kladim da u nijednoj lučici nebi nasli yamahu (ili bilo koji vanbrodski) sa pojedenom nogom.

Dakle kako ovo moze bit u istom rangu? 10/10 vs 0/10 je isto?

Servisi na dizelima i na vanbrodskima, napisao sam par postova o tome, ljepih dugackih argumentiranih, (a pri tome nisam nikad napisao da se servis napravi izmedju dvi pive na moru, al se u nuždi moze napravit i na moru) u kojima si ti sudjelovao, i u kojima ne zelis priznat da ja brze napravim servis na VB "s nogu" nego ti na svom unutarnjem. I ja mislim da si ti jedini kojem se to neda dokazat.
Tako da ni ovdje ne vidim kakve veze ima slika i tvoj komentar sa icim?
al evo, voljan sam procitat sto jos imas za rec i na koji nacin jos mislis degradirat vanbrodske motore?


e jesi i danas na Sv.Nikolu, moramo o tome.
Neznam na koje stare drle misliš ja sam jedino ima dmb iz 1987 ostali su iz ovog milenija isto ko i tvoji... Rexi očito nikad nije vidio ni probao takav motor pa mu smrdi, a benzin mirši... to što sam imao na primorki mokru santinu a sad imam suhu, ne primjeti se nikakve razlike u mirisima, vjerujem da bi možda ti koji poliraš santinu primjetio.
Ja sam osjetio miris nafte kad mi je povrat nafte propišao na pasatu onda je bilo čut, naravno osim kad tankam ili mjenjam filter nafte....
Prljavština koja može biti oko motora u kutiji je ekvivalent prljavštine ispod poklopca vb motora eventualno, ali ni tu ni tamo ne spavaš.
To što sam priznao i rješio problem ulja zato jer kažem istinu i nije me sram, sad koristiš da bi mogao baljezget, i na suzuki 5 mi je jednom balio benzin, ali da tamo je osim što nije htio upalit mirisao po cvijeću...
Možemo ić tražit naravno jamahe sa izjednom nogom, odmah i navratit na brodove sa dizelom starim 20 god, koji smrde...

Servis da, sve o ulju pa i kopči, sve sam sam osim zamjene remena odradio sam jer je lako i jednostavno, ne treba niša nosit pa da smrdi u autu... pumpa za vadit ulje je gore, vadi se ulje slično kao vino iz bačve, impler rekli smo, sve je masivnije i veće, ništa nemože u more past, kao meni dizna na maloj hondi...
možeš ti brže napravit, predpostavljam da si vještiji, ali ja recimo ne mogu, meni je sporije na vb, isto mi je težak sa prebacivat na obalu pa u auto pa vozit eto...

to po meni nije degradicja vanjskog, ako kad budem želi vanjski kupit ću brod sa vanjskim pa ću bit moderan...
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3328
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: vanbrodski vs unutarbrodski motori

PostPostao/la josey » 06. 12. 2023. (09:40)

ja ocito prican kineski, koje mrtvo skidanje vanbrodskog sa krme za odradit servis?

navea san vec ovaj primjer / primjere, a navescu opet
jedrilice tu uopce necu stavljat u kalkulaciju jer je jos sporije

brod 8m sa 1 motorom unutarnjim cca 200ks i brod sa jednim motorem vanjskim cca 200ks,
servis na unutarnjem za napravit treba ti min 30min, dok dignes poklopce u salonu a na kojima je vjerojatno kauc sa kušinima, tepisi itd...
dok udjes u motorni prostor i ispumpas ulje u odgovarajucu kantu, pa filter ulja bude na nezogodnijoj strani...

za servis pak na vanbrodskom od 200ks, treba ti eventualno škanjel za dignit poklopac motora i sve je dostupno odmah.
molaš vidu 13 i ipustis ulje u kantu nema nikakvog ispumpavanja, sve radi majak gravitacija, filter ulja dobavis bez jebemti.

brod 10-12m sa 2 unutarnja i dva vanbrodska po recimo 300ks ista stvar, samo je na brodu od 12m još tisnije u strojarnici i nerjetko se potrosi po par sati za napravit servise.
na vanbrodskima, 2 motora, pola sata ukupno.


ne vidim di je tu skidanje vanbrodskog motora i smrđenje po autu?


sv. nikola nema veze sa ovim ocemo u 10/10 lučica naci bar jedan (a 50% ih je) brod kojem u santini pliva ulje i da pritome u nijednoj lucici necemo nac nijedan vanbrodski sa pojedenom nogom. (dakle 0/10)

a ti si sam napisao da je pojedena noga u rangu smrada dizela i ulja, i zato sam napisao post koji jesam.
jel se slazemo da se ne slazemo?
Avatar
josey
Old Senior Member
 
Postovi: 2107
Pridružen/a: 29. 01. 2020. (12:48)
Lokacija: Šibenik
Tip plovila: Drvenjača sa 120ks

Re: vanbrodski vs unutarbrodski motori

PostPostao/la peroLA » 06. 12. 2023. (09:58)

spomenu se nedavno i servis na suhom ne samo skidanje, kako zamjeništ impeler u moru neznam vjerojatno se da...
ja pričam za 20-30ks ti za 200ks, pričam o onom o čemu imam više iskustva...

konkretno na jedrilici do prednje strane motora dođem tako da otkačim stepenice i maknem poklopac i stavim sve skupa pored, i evo me kod pumpe. Još imam dva bočna prozora za motorni prostor jedan je do filtera ulja drugi kod kopče... kolege na brodovima imaju sa strane kookpita dizanje poklopca...

recimi ako je jeftinije koliko je to ulje i filter u odnosu na dizel, recimo u mom rangu za 30ks? neznam pitam..

Na brodu da doslovno pliva ulje u santini, na motori 2000+god kod normalnog vlasnika, ako ga nađemo bacimo ga u more... Ono što možemo nać kapljice, pa recimo ako je trinela sistem da ulazi more što je sasvim normalno, onda ta kapljca u lokvi mora može drugačije izgledat.. tog sigurno možemo nać, i dalje tvrdim da i mokra santina (radi trinele) nije nikakav argument kontra brodskog motora, kome to smeta stavio je volvo ležaj i čao...

Ponavljam dmb kad sam prodao imao je 3600sati, još radi... Sole 1500 još radi... i trenutni fala Bogu isto se nadam
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3328
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: vanbrodski vs unutarbrodski motori

PostPostao/la josey » 06. 12. 2023. (10:22)

sole sa 1500 sati si proda i sam si reka da ima ulja u santinama i da je motor balav, i svadjali smo se i ja san te uvjerava da to nije normalno, al ne to se nije moglo dokazat.
eto kad si proda primorku, i kupija jedrilicu i odradija servise na lombardiniju, uvjerija si se da ne mora balit NIGDI, i sa tim si se pohvalio na forumu.
Nazalost godinu dana je trebalo za to, i hrpa mojih zivaca, al otom potom.

Ja pricam, mi pricamo, diskusija je o motornjacima, unutarnji motor vs vanbrodski motor odprilike iste snage i ti si sudjelova u toj diskusiji i spominjali (naglasak na spominjali) su se motori "vecih" snaga (80-300ks), i da ti motor nije u kašunu u krmi nego ispod pajola, to se valjda podrazumjeva.
U tom slucaju servis je daleko laksi i daleko brzi kod vanbrodskih motora.


Da nebi bilo da nesto nisam odgovorio, a jesam vec dva puta, samo ocito imas selektivno pamcenje.
Impeler se na vanbrodskom moze promjenit i u moru. treba vise vremena i zajebano je al moze se.
Al ja san tebe pita kolko puta ti u 20 god prominis impeler na unutarnjem? eto toliko i ja puta trebam na vanbrodskom, s tim kad ga vec mjenjam preventivno, promjenim ga kad je brod van, u cemu je problem?
Napomena, na motornjacima kojima motor nije u kašunu je impeler jako tesko prominit jer je izmedju pumpe i pregrade obicno samo par cm (cca 5-10) taman da impeler moze izac na knap, al pritom treba i odvidat poklopac pumpe i iscupat impeler van.
Avatar
josey
Old Senior Member
 
Postovi: 2107
Pridružen/a: 29. 01. 2020. (12:48)
Lokacija: Šibenik
Tip plovila: Drvenjača sa 120ks

Re: vanbrodski vs unutarbrodski motori

PostPostao/la peroLA » 06. 12. 2023. (10:44)

što tebi znači ulje u santini, meni znači kad propiša semering pa kad pliva dec dva minimalno ulja, kad smo se svađali zaključili ste da ja pričam o prašini onoj crnoj kojoj pobrišeš po motoru, što se tiče soleta i pasata govorio sam o kakvoj kapljici na poklopcu ventila, ili pak na odušcima uljnih para ili pak rashladne tekućine... dalje na mokroj santini bi sve to bilo u moru, u suhoj bi se vidjelo, pa sam naveo na jedrilici da sam dotegnuo vide kamo samo primjetio i možda se spasio većeg problema.... to što je trebalo godinu dana je pokazatelj da nije niš bilo alarmantno ni hitno, rekao bi moj frend upoznavanje sa motorom
...
kod mokre santine ideš kontrolirat ulje na šipki, od šipke kapne dole i eto prljavo, i radi toga sigurno neće ništa smrdit, o stanju solea bili su slike koje govore, prijeđeni sati i natučeno more....
slobodno mogu tvrdit da on sam izvađen iz primorke vrijedi više od bilo koje krametine prerađene

selektivno pamćenje svakako tako zapamtin ono što mi treba, što mi ne treba ispari....

svaki manual brodskog motora ima lijepu sliku, odvidat poklopac impelera i sa dve kacavide iscupat... čas posla... na dmbu sam mjenja svake godine imepeler tamo je bila remenska johonson pumpa i jednocilindrični kontra kolp... vjerojatno zato... na soletu sam stavlja original, tamo sam mijenja svakih 5 godina, tj. dva puta u mom posjedovanju, ali sam svake 2godine skinu poklopac i provjerio jer sam bio skeptičan kako je prije bila jedna godina sad 5.... sad planiram nakon 2-3godina mjenjat, nisam još kontrolirao, kad sam stavio novi tad je mjenjan semering i oring jer je tamo isto balilo pa je sve bilo sređeno
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3328
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: vanbrodski vs unutarbrodski motori

PostPostao/la josey » 06. 12. 2023. (13:10)

ne kuzis nista al apsolutno nista o cemu pricam, ili se jednostavno pravis lud.
neman vise zivaca za nastavit ovu diskusiju sa tobom.
ne pisu mi se romani.
sori
Avatar
josey
Old Senior Member
 
Postovi: 2107
Pridružen/a: 29. 01. 2020. (12:48)
Lokacija: Šibenik
Tip plovila: Drvenjača sa 120ks

Re: vanbrodski vs unutarbrodski motori

PostPostao/la peroLA » 06. 12. 2023. (13:32)

meni se isto nije ponavljalo ovo, sliku vb-a kako sam reka stavio sam u šali jer sam vidio da je neki talijan podijlio na vb... i mislim da je šala opravadna s obzirom na post od Rexija, koji je potpuno nekompetentan jer tu tema u startu nisu bili limuni nego francuz serijski normalan... eli eto dizel smrdi prljavo, a merc baca ruže... i u ovoj temi nisam nikako imao namjeru degradirat vbove, ali bio sam izazvan...

Na ovu temu bio je jedan sada neaktivan forumaš iz CG, nije mi bio drag kad je počeo veličat francuze i podcijenjivat domaće jer eto može se uvozit... njegova priča krenula je sa dalmatinkom i torpedom9 jedan cil, zatim preporod na Naval19 sa vanjskim, ali čovjek profesionalac pa išo radit Naval 19 ipak sa rabljenim dizelom pazi, on je obrnuto napravio... i onda došo uvoz i kupio mf sa unutarnjim... dosta poučna priča
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3328
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: vanbrodski vs unutarbrodski motori

PostPostao/la Gec » 06. 12. 2023. (15:48)

josey je napisao/la:friško, Z DRIVE na brodu od po milje eura

https://ibb.co/MCVMYRK

snimicu i ips ;) samo da ga ulovin
To treba kamenovat vlasnika, al hebe se njemu, kad ima love za takav brod nije problem noge mijenjati.
Avatar
Gec
Member
 
Postovi: 188
Pridružen/a: 27. 08. 2008. (16:54)
Lokacija: Zagreb
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Crownline Bayside 765

Re: vanbrodski vs unutarbrodski motori

PostPostao/la Gec » 06. 12. 2023. (15:48)

josey je napisao/la:friško, Z DRIVE na brodu od po milje eura

https://ibb.co/MCVMYRK

snimicu i ips ;) samo da ga ulovin
To treba kamenovat vlasnika, al hebe se njemu, kad ima love za takav brod nije problem noge mijenjati.
Avatar
Gec
Member
 
Postovi: 188
Pridružen/a: 27. 08. 2008. (16:54)
Lokacija: Zagreb
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Crownline Bayside 765

Re: vanbrodski vs unutarbrodski motori

PostPostao/la porer » 06. 12. 2023. (22:08)

Bog te mazo ovako bolestan kilu kokica sam pojeo i family pack chipsa :)
O cigarama da ne godorim, ode pola kutije
Avatar
porer
Old Senior Member
 
Postovi: 8689
Pridružen/a: 09. 06. 2008. (13:49)
Lokacija: Pješčana Uvala
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Drvena pasara 6.20

PrethodnaSljedeća

Natrag na Ostalo

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.

cron