vanbrodski vs unutarbrodski motori

O ugradnji, rezervoari, propeleri, dijelovi …

Moderatori/ce: teranavis, dome, Moderatori

vanbrodski vs unutarbrodski motori

PostPostao/la eneja » 16. 10. 2023. (08:19)

Dobar dan svima,

odlučio sam pokrenit ovu široku temu s obzirom da smo ja i otac trenutno u potrazi za novim brodom i imamo dileme vezano za unutar vs vanbrodski motor.
Tražimo deplasmanca cca 6,5 do 7 metara (tipa MF 695) za ribolovne i izletničke svrhe, tako da se analiza može ograničit na ovakav tip broda.

Molim forumaške znalce da mi udjele koji savjet vezano za ovo prema sljedećim kriterijima (napisat cu i svoju dosadašnju pretpostavku za svaki kriterij pa mi možete dat svoje mišljenje :))

1. Trošak kupnje/posjedovanja motora

- cijena motora u startu: manji trošak za vanjski ako uspoređujemo motor koji će dat istu brzinu (usporedba malo slabijeg vanbrodskog sa jačim unutarnjim), iako je ovo diskutabilno jer neću kupovat novi...
- troškovi održavanja (sama usluga god servisa i dijelovi): koja je verzija jeftinija? - po člancima na netu mi izgleda da je vanjski jeftiniji zbog jednostavnijeg servisa, a za dijelove ne znam
- potrošnja goriva (usporedba motora koji razvijaju istu brzinu- malo slabiji vanjski vs unutarnji): koja verzija manje troši? stekao sam dojam da za manje brodove manje troši vanjski kad se sve uzme u obzir, ali molim vas vaše
mišljenje
- trošak velikih servisa/obnove: možda ovo ide u korist unutarnjeg (manji trošak) s obzirom da imaju dulji vijek trajanja, a time i rjeđu potrebu za obnovom/mijenjanjem

- zaključak vezan za trošak kupnje/posjedovanja općenito: unutarnji/vanjski?

2. Praktičnost (o estetici nećemo pričat jer mislim da je pre subjektivno)

- izletničke aktivnosti (kupanje): što se mene tiče prednost ide unutarnjem s obzirom na 'čistu' krmenu platformu i često komotniji vanjski kokpit, bez obzira na kutiju za motor u vanjskom kokpitu
- ribolov: - kančanica: praktički nema utjecaja, možda čak prednost vanjskom jer nema kutije za motor, pa je kretanje slobodnije
- panula: čini mi se optimalna kombinacija unutarnji motor s troling ventilom i duplim komandama --> mogućnost lova iz ruke, a ako se lovi štapom opet si bliže štapu za reagirat. mišljenja?


znam da je tema široka i možda će nekom izgledati banalno s obzirom na iskustvo, ali odlučio sam ovako potražiti mišljenje s obzirom da nemam iskustva sa poludeplasmanskim tipom broda i ne znan šta očekivat (imali smo starog Galeba dosad).

hvala :)
Avatar
eneja
New Entry
 
Postovi: 15
Pridružen/a: 22. 11. 2014. (19:19)
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: galeb

Re: vanbrodski vs unutarbrodski motori

PostPostao/la Rexi » 16. 10. 2023. (09:33)

moje iskustvo.. maknuo unutarnji, stavio vanbrodski slicna konjaza (18 unutarnji vs 20 vanjski), efi.
Potrosnja gotovo jednaka, sve vezano uz motor jednostavnije.
okrecem se gotovo u mjestu i tako dalje.
Malo me bilo strah jer je unutarnji industrijski, robusniji no iskreno to ne primjetim a mislio sam da hocu.
Današnja elektronika je toliko uznapredovala da sve lose sto se moze desiti motoru - preventira.


E sad pripazi na montazu. Mene to muci ali ja imam specifican slucaj tako da cu morati prepravljati.
Nisam tako jednostavan jer imam komplicirane zelje tipa platforma za foke i delfine i sl.

eto u grubo, na brzaka napisano iz prve ruke. Ja osobno svakom preporucam jer je to moje iskustvo.
Da radim profesionalno ili semi profesionalno na moru, sigurno bi osjetio onu gore recenicu "industrijsko", no ja sam rekreativac i hobist.

tvoja pitanja su pregeneralna. Npr. vanbrodski mozes servisirati gotovo svugdje dok za unutarnji nac servisera trebas krunicu i par molitva - pricamo o osnovnim stvarima ako ne radis to sam.
ja sam puno stvari naucio o njemu i vidio da se može puno toga sam (uz pomoc kolega i forumaša), no za puno stvari isto tako treba vaditi brod, micati, centrirati itd a to bez prave ruke teško da se može dobro odraditi.
Avatar
Rexi
Old Senior Member
 
Postovi: 1662
Pridružen/a: 02. 10. 2009. (22:42)
Lokacija: Hvar
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Primorka

Re: vanbrodski vs unutarbrodski motori

PostPostao/la peroLA » 16. 10. 2023. (09:56)

Opa, nisi napisao dali kupuješ novo ili rabljeno, dali si siguran da je naveden brod deplasmanski, to ti je najvažnije.... Rexi po meni nije mjerodavan, em je primorka em je limun, em je zamjenio staro za novo, tj. mislim da nikad nije probao koristit niti vidio noviji dizel....

na vrhu si napisao deplasman a dolje posludeplasman..

ranije bih ti odmah napisao brodski, a sad bi razmislio ako se radi o brzini i ostalome(nakon šta sam tu i ne samo tu vidio kvarove i probleme na dizelima koji na deplasmanu 20-60ks občnom dizelu nisam vididio ni čuo)... jedino pri čemu ostajem je ovo šta mi piše u potpisu
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3328
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: vanbrodski vs unutarbrodski motori

PostPostao/la eneja » 16. 10. 2023. (10:23)

hvala na dosadašnjim odgovorima :)

prvo da razjasnimo, ako pričam o Merry fisheru generacije cca 2005-o, pričamo li o polu deplansmanskom trupu?

dakle kupovao bi rabljeno, cca 2005-o godište, brod koji bi išao 14-18 nm putne brzine (zasad sam najviše gledao MF 695 i ocqueteau 695...)
Avatar
eneja
New Entry
 
Postovi: 15
Pridružen/a: 22. 11. 2014. (19:19)
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: galeb

Re: vanbrodski vs unutarbrodski motori

PostPostao/la dimulius » 16. 10. 2023. (10:27)

amo ovako,
kljucni momenat je da si do sada ima galeba i to ti moze znacajno pomoc da se zajebes.

Ono sta je dosta bitno je sljedece:
7m francuz sa VB motorom je gliser
7m francuz sa unutarnjim motorom je PD

Iz toga sad proizlazi najvaznije,
ako se uglavnom vozis po moru po kojem 7m trup moze ic 18+ cvorova, i ne smetaju ti tvrdi udarci, onda je VB opcija za tebe
ako cesto vozis po moru po kojem 7m trup ne moze ic priko 12 cvorova bez lupanja, onda je unutarnji motor opcija za tebe

Probaj doc do ljudi koji imaju brodove koji te zanimaju.
Pa ih onda uzicaj za napravit djir po nekome normalnome moru kakvo ce vec bit tamo di koristis brod.

Ja napravija djireve sa oba, u uvjetima koji su mene zanimali, i na temelju toga odlucija.

Svaki znaci ima svoje prednosti. Ali tebi je vazno ono sta je tebi vazno.
Avatar
dimulius
Old Senior Member
 
Postovi: 2308
Pridružen/a: 27. 10. 2010. (22:20)
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: G23 Yanmar 4LHA HTP

Re: vanbrodski vs unutarbrodski motori

PostPostao/la eneja » 16. 10. 2023. (10:48)

aha, ja sam mislio da se deplasman/poludeplasman/gliser odnosi isključivo na oblik trupa?

pretpostavljam da želite reć da je ovo granični slučaj di se može puno više izglisirat sa VB?

ponašanje na moru s jednim i drugim je definitivno nešto šta triban uzet u obzir i osjetit što mi paše
Avatar
eneja
New Entry
 
Postovi: 15
Pridružen/a: 22. 11. 2014. (19:19)
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: galeb

Re: vanbrodski vs unutarbrodski motori

PostPostao/la šalvađente » 16. 10. 2023. (12:23)

Ja sam isto u potrazi za brodicom tih dimenzija do 25000 eura, stvarno je dobra ponuda ali nažalost kvaliteta je puno lošija nego prije desetak godina. Mislim da je ipak bolji VB nego izraubani unutarnji dizel. Primijetio sam da je većina tih brodica iz najma prije velikih servisa stavljena u prodaju ali vrhunski su ispolirane i očišćene a ovi domaći su vozili deset godina bez ulaganja i sada prodaju.
Avatar
šalvađente
New Entry
 
Postovi: 99
Pridružen/a: 15. 03. 2018. (10:46)
Lokacija: Zadar

Re: vanbrodski vs unutarbrodski motori

PostPostao/la chomli » 16. 10. 2023. (13:16)

Evo moj pogled na prvu kao nekog tko je prije imao dizel fishermana, a sad na pentu sličnih dimenzija.

Putna brzina / potrošnja
Unutarnji dizel motor 11kt - 1L/nm
Penta 18-19kt - 1L/nm

Unutarnji pros:
Na lošem moru osjećaj sigurnosti je bio puno veći.
Mogućnost vožnje pri brzini od 6-7kt uz jako malu potrošnju goriva.
Duple komande i argola
Zbog kolumbe ga kurenti i vjetar manje nose i lakše drži pravac pri malim brzinama

Unutarnji cons:
Uvijek muka s obraslom propelom (unatoč veluxu i sl.) i trupom. Značajno smanjuje brzinu i povećava potrošnju
Puno manja brzina za istu potrošnju u litri po pređenoj milji (na putnoj brzini)
Kutija motora je zauzimala i onako mali prostor u kabini. (kod tih starijih francuza je kutija pola u kabini, pola van)
Užasna buka dok se voziš na putnoj
Ako moraš mijenjati motor to je teška muka
Problemi oko turbine ako se malo vozi

Vanbrodski pros:
Veća brzina za istu potrošnju
Nema problema s prljavom propelom a i s trupa bolje otpadaju trave zbog veće brzine
Normalno pričaš dok ploviš, nema smrada izgorenog dizela
Lakši manevar u šiju
Lako zamjeniš motor

Vanbrodski cons:
Lošiji je na teškom moru, više lupa zbog oblika trupa
Kurenat i vitar ga više nose
Nema ga smisla voziti npr 6-7kt jer tad troši oko 0.7-0.8L/nm
Kad je motor stariji, češće ima kvarove od unutarnjeg


Meni najviše fale te duple komande jer sam liti uživa siditi na krmi i voziti taka taka a sad se moran kuvati u kabini. A i s kombiniranom vožnjom sam trošio manje goriva za razliku sad kad samo glisiram.
Međutim overall, vanbrodski mi na ovu dužinu više odgovara. Jedino da odem u penziju, onda bi možda uzeo deplasmana od 8-9m i vozio taka taka. Tad bi mi se više unutarnji isplatio.

Mene održavanje broda + gorivo (za cca 100h) na godišnjoj razini košta oko 3.000€
Zadnja izmjena: chomli; 16. 10. 2023. (13:31); ukupno mijenjano 3 put/a.
Avatar
chomli
Senior Member
 
Postovi: 882
Pridružen/a: 27. 01. 2010. (15:05)
Lokacija: Zadar/Dugi otok
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Quicksilver 650 weekend / Mariner 115

Re: vanbrodski vs unutarbrodski motori

PostPostao/la chomli » 16. 10. 2023. (13:22)

Što se tiče servisa, to mi je bilo jeftinije za unutarnji jer sam sve sam radio. Ne znam koja je cijena ako ti to radi majstor.

Za izlete opet ovisi koja ti brzina treba, da li je samo za zaletiti se i isti dan doma, ili višednevni izleti taka taka...
Za ribolov, da li ideš na udaljene pošte ili neke lokalne jer tu je opet pitanje brzine. Sama praktičnost kad sam na poziciji mi je bila bolja s unutarnjim motorom jer bi me manje nosili kurenti i valovi.
Za panulu skoro svejedno jer sam uvijek koristio malu pentu. Mada mala prednost unutarnjem zbog kolumbe i boljeg držanja pravca pri brzinama od 0,5-1kt
Avatar
chomli
Senior Member
 
Postovi: 882
Pridružen/a: 27. 01. 2010. (15:05)
Lokacija: Zadar/Dugi otok
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Quicksilver 650 weekend / Mariner 115

Re: vanbrodski vs unutarbrodski motori

PostPostao/la dimulius » 16. 10. 2023. (14:17)

eneja je napisao/la:aha, ja sam mislio da se deplasman/poludeplasman/gliser odnosi isključivo na oblik trupa?

pretpostavljam da želite reć da je ovo granični slučaj di se može puno više izglisirat sa VB?

ponašanje na moru s jednim i drugim je definitivno nešto šta triban uzet u obzir i osjetit što mi paše


Ne mislim da postoji PD sa VB motorom.
PD bi po definiciji mora imat vise manje kontinuirano podrucje brzina u kojima ga se moze koristit, bez izrazene rupe.
Efektivno ja na recimo grasi imam rupu samo izmedju 8.5 i 10 cvorova. Znaci, mogu ga normalno vozit 5, 6, 7, 8, 10, 11, 12, 13, 14 cvorova (neki max kad je cist je 19-20, ali to je motor na 100%). Realno ga vozim do 14, a ako je jace more u provu, onda 11-12. Naravno, sta brze vozis, potrosnja po milji raste.

Sa VB je rupa puno izrazenija, i ponasanje je slicnije gliserskom, uz manju potrosnju po milji kad glisiras sa 20 cvorova, nego kad si na 11 ili 12.

Ja kad san prvi put lupija sa VB francuzom po valu sa 18 cvorova, reka san da to nije za mene. Meni je bija feeling da je neko bacija trafiku po betonu.

Sa grason se koji put znan usrat koliki je val kad ga vidin, a on to sa 11 cvorova prodje meko. Da ga dignen na 15-16, lupija bi i on ka trafika.

A ako imas dicu, cista platforma bez ostrih propela je velika prednost kod kupanja ;)
Avatar
dimulius
Old Senior Member
 
Postovi: 2308
Pridružen/a: 27. 10. 2010. (22:20)
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: G23 Yanmar 4LHA HTP

Re: vanbrodski vs unutarbrodski motori

PostPostao/la eneja » 16. 10. 2023. (14:24)

chomli je napisao/la:Evo moj pogled na prvu kao nekog tko je prije imao dizel fishermana, a sad na pentu sličnih dimenzija.

Putna brzina / potrošnja
Unutarnji dizel motor 11kt - 1L/nm
Penta 18-19kt - 1L/nm

Unutarnji pros:
Na lošem moru osjećaj sigurnosti je bio puno veći.
Mogućnost vožnje pri brzini od 6-7kt uz jako malu potrošnju goriva.
Duple komande i argola
Zbog kolumbe ga kurenti i vjetar manje nose i lakše drži pravac pri malim brzinama

Unutarnji cons:
Uvijek muka s obraslom propelom (unatoč veluxu i sl.) i trupom. Značajno smanjuje brzinu i povećava potrošnju
Puno manja brzina za istu potrošnju u litri po pređenoj milji (na putnoj brzini)
Kutija motora je zauzimala i onako mali prostor u kabini. (kod tih starijih francuza je kutija pola u kabini, pola van)
Užasna buka dok se voziš na putnoj
Ako moraš mijenjati motor to je teška muka
Problemi oko turbine ako se malo vozi

Vanbrodski pros:
Veća brzina za istu potrošnju
Nema problema s prljavom propelom a i s trupa bolje otpadaju trave zbog veće brzine
Normalno pričaš dok ploviš, nema smrada izgorenog dizela
Lakši manevar u šiju
Lako zamjeniš motor

Vanbrodski cons:
Lošiji je na teškom moru, više lupa zbog oblika trupa
Kurenat i vitar ga više nose
Nema ga smisla voziti npr 6-7kt jer tad troši oko 0.7-0.8L/nm
Kad je motor stariji, češće ima kvarove od unutarnjeg


Meni najviše fale te duple komande jer sam liti uživa siditi na krmi i voziti taka taka a sad se moran kuvati u kabini. A i s kombiniranom vožnjom sam trošio manje goriva za razliku sad kad samo glisiram.
Međutim overall, vanbrodski mi na ovu dužinu više odgovara. Jedino da odem u penziju, onda bi možda uzeo deplasmana od 8-9m i vozio taka taka. Tad bi mi se više unutarnji isplatio.

Mene održavanje broda + gorivo (za cca 100h) na godišnjoj razini košta oko 3.000€
super korisna analiza, fala :)

kad uzimam sve dosad rečeno u obzir, imam osjećaj da su vanbrodski na isti brod (uz istu željenu putnu brzinu) ekonomičniji?

glavne mane su im vezane za praktičnost i osjećaj u smislu držanja mora, mogućnosti panulavanja vani, osjećaja sigurnosti, krmene platforme...

znatiželje radi, zna li itko zašto su MF-i cca 2005-o godište rađeni većinom u varijanti sa unutarnjim motorom?

dimulius je napisao/la:
eneja je napisao/la:aha, ja sam mislio da se deplasman/poludeplasman/gliser odnosi isključivo na oblik trupa?

pretpostavljam da želite reć da je ovo granični slučaj di se može puno više izglisirat sa VB?

ponašanje na moru s jednim i drugim je definitivno nešto šta triban uzet u obzir i osjetit što mi paše


Ne mislim da postoji PD sa VB motorom.
PD bi po definiciji mora imat vise manje kontinuirano podrucje brzina u kojima ga se moze koristit, bez izrazene rupe.
Efektivno ja na recimo grasi imam rupu samo izmedju 8.5 i 10 cvorova. Znaci, mogu ga normalno vozit 5, 6, 7, 8, 10, 11, 12, 13, 14 cvorova (neki max kad je cist je 19-20, ali to je motor na 100%). Realno ga vozim do 14, a ako je jace more u provu, onda 11-12. Naravno, sta brze vozis, potrosnja po milji raste.

Sa VB je rupa puno izrazenija, i ponasanje je slicnije gliserskom, uz manju potrosnju po milji kad glisiras sa 20 cvorova, nego kad si na 11 ili 12.

Ja kad san prvi put lupija sa VB francuzom po valu sa 18 cvorova, reka san da to nije za mene. Meni je bija feeling da je neko bacija trafiku po betonu.

Sa grason se koji put znan usrat koliki je val kad ga vidin, a on to sa 11 cvorova prodje meko. Da ga dignen na 15-16, lupija bi i on ka trafika.


da da, mislim da razumim, sa UB si fleksibiliniji ako želiš kombiniranu vožnju, ekstremi su manje izraženi i može se lakše kombinirat
Avatar
eneja
New Entry
 
Postovi: 15
Pridružen/a: 22. 11. 2014. (19:19)
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: galeb

Re: vanbrodski vs unutarbrodski motori

PostPostao/la šalvađente » 16. 10. 2023. (14:32)

Ja sam na svom starom brodu s unutarnjim tmd 22 isto sve sam radio i to punih 10 g. filteri ulja, zraka, impeler i ulje a u 10 g. i hrpu radnih sati nisam nikada promijenio: cink protektor na motoru, zupčasti remen i španere (počeli su pjevat al wd ih je ušutio), dizne (počeo je dimuckat), boš pumpa (nakon dužeg stajanja teško je povlačila gorivo i u leru se počela lagano zaletavat), nikad nisam promijenio ulje i filter u kopči (počela režat), nkad nisam promijenio usisne kolektore (počela se dizati temperatura kod jače vožnje), lajtunzi su počeli slinit (smrad), koljeno auspuha, turbina je na početku sezone uvijek zapekla (wd i šarafciger), luft na krilcima turbine al je radila, volvo ležaj nisam nikada podmazao (počeo je puštat), nosači motora istruli...itd.
Na vanbrodskom je servis prejeftin i nije mi padalo na pamet s tim se zajebavat
Avatar
šalvađente
New Entry
 
Postovi: 99
Pridružen/a: 15. 03. 2018. (10:46)
Lokacija: Zadar

Re: vanbrodski vs unutarbrodski motori

PostPostao/la chomli » 16. 10. 2023. (14:36)

dimulius je napisao/la:
Ne mislim da postoji PD sa VB motorom.
PD bi po definiciji mora imat vise manje kontinuirano podrucje brzina u kojima ga se moze koristit, bez izrazene rupe.
Efektivno ja na recimo grasi imam rupu samo izmedju 8.5 i 10 cvorova. Znaci, mogu ga normalno vozit 5, 6, 7, 8, 10, 11, 12, 13, 14 cvorova (neki max kad je cist je 19-20, ali to je motor na 100%). Realno ga vozim do 14, a ako je jace more u provu, onda 11-12. Naravno, sta brze vozis, potrosnja po milji raste.

Sa VB je rupa puno izrazenija, i ponasanje je slicnije gliserskom, uz manju potrosnju po milji kad glisiras sa 20 cvorova, nego kad si na 11 ili 12.


A gle, da li postoji PD s VB, to je za raspravu koju bi bilo bolje izbjeći ;)
Mom brodu također samo fali režim između 8.5 i 10kt iako je s VB motorom.
Avatar
chomli
Senior Member
 
Postovi: 882
Pridružen/a: 27. 01. 2010. (15:05)
Lokacija: Zadar/Dugi otok
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Quicksilver 650 weekend / Mariner 115

Re: vanbrodski vs unutarbrodski motori

PostPostao/la chomli » 16. 10. 2023. (14:48)

eneja je napisao/la:super korisna analiza, fala :)

kad uzimam sve dosad rečeno u obzir, imam osjećaj da su vanbrodski na isti brod (uz istu željenu putnu brzinu) ekonomičniji?

glavne mane su im vezane za praktičnost i osjećaj u smislu držanja mora, mogućnosti panulavanja vani, osjećaja sigurnosti, krmene platforme...

znatiželje radi, zna li itko zašto su MF-i cca 2005-o godište rađeni većinom u varijanti sa unutarnjim motorom?



Ekonomičniji su za veće brzine jer su nešto lakši, kut propele je bolji a i trup im ima manje otpora.
Moje mišljenje je da većina francuza do tu negdi cca 2005g su rađeni s unutarnjim motorima jer su prije VB puno više trošili nego današnji 4T EFI, a i koncept brodova se promijenio. Danas je brzina važnija i drukčijeg su trupa.
Avatar
chomli
Senior Member
 
Postovi: 882
Pridružen/a: 27. 01. 2010. (15:05)
Lokacija: Zadar/Dugi otok
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Quicksilver 650 weekend / Mariner 115

Re: vanbrodski vs unutarbrodski motori

PostPostao/la Dalmato » 16. 10. 2023. (16:31)

eneja je napisao/la:hvala na dosadašnjim odgovorima :)

prvo da razjasnimo, ako pričam o Merry fisheru generacije cca 2005-o, pričamo li o polu deplansmanskom trupu?

dakle kupovao bi rabljeno, cca 2005-o godište, brod koji bi išao 14-18 nm putne brzine (zasad sam najviše gledao MF 695 i ocqueteau 695...)



Moj osobni savjet, uzmi MF 695 sa unutrašnjim motorom (ta godišta ionako nemaju vanjski motor), ne možeš pogriješiti. U usporedbi sa ostalim brodovima te metraže Francuzi su napravili savršen trup, pogotovo na 695
Život pojednostavniti do maximuma...
Avatar
Dalmato
Member
 
Postovi: 293
Pridružen/a: 05. 09. 2010. (07:26)
Lokacija: Brač
Tip plovila: damor 700

Sljedeća

Natrag na Ostalo

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.