Separator vode iz goriva

O ugradnji, rezervoari, propeleri, dijelovi …

Moderatori/ce: teranavis, dome, Moderatori

Separator vode iz goriva

PostPostao/la Pestilence » 06. 09. 2021. (17:03)

Pozdrav ekipa.

Long time no see, i evo prvi post, pa odma trazin savjet. :mrgreen:

Iman Yamahu F6 (bila kapa) i velikih problema sa sporkin gorivon (voda u karburatoru), pa san i vesla doma par puta u zadnjih par godina, i sad prije neki dan zamalo. :evil: I svaki put isti problem, voda u karburatoru.
Srica nikad se nije dogodilo da san bio daleko i da me tribalo teglit doma, a volio bi da se to i ne dogodi.
Ugradio bi separator ako bi mi to rijesilo problem. Koristin vanjski rezervar standardni. Kajic je pasara 4.90.

Ima li neko iskustva sa separatoron vode za tako mali motor, jel ima kakvih problema pri koristenju ili sve ide po PS-u?
Takodjer ako neko zna da mi da preporuku koji separator uzet, i kako se ugradjuje?
I na kraju krajeva bi li mi to rijesilo problem?

Ima original od Yamahe reltivno mali (cini mi se da je za do 70 konja motore), skup je dosta (cca. 800 kn) pa bi volio preporuku za neki manji i jeftiniji a da ce valjat za moje potrebe. Al uzeo bi i ovaj ako ce pomoc i ako pase za tako mali motor, jer protok mu je cini mi se do 100l na uru, a ova penta trosi bice 2l najvise. Ne znan moze li separator bit predimenzioniran pa uzrokovat probleme pri dotoku goriva?

Iskustva s ovin neman nikakvoga, a ni znanja teoretskog bas, pa je svaki savjet dobro dosa.

Fala unaprid. :) :thumbup:
Ako imas problem, napravi sve sta mozes da ga rijesis.
Ako ga nemozes rijesit, onda nemas problem.
Avatar
Pestilence
Senior Member
 
Postovi: 562
Pridružen/a: 14. 08. 2012. (15:03)
Lokacija: Makarska
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: pasara Elan 490 + Yamaha F6

Re: Separator vode iz goriva

PostPostao/la Rexi » 06. 09. 2021. (20:14)

separator goriva ili filter goriva.

pricas o filteru goriva a zoves ga separator ;)

moja iskustva sa separatorima su - jedino oni skuplji tipa volvo separator i sl., a njima i je cijena od 800kn. Postoje i oni od 300-400kn.. ali to nekako nemam povjerenja.
Separator separira vodu u benzinu (najcesce ukoliko gorivo stoji preko noci pa se stvara dodatno preko noci), ali i filtrira od sporkice.

Ono sto se meni cini da je kod tebe problem - filter goriva.
Neznam dali imas ili ne, ponekad na rezervarima ima fini filter na dnu, ali je potrebno na crijevu staviti jos jedanm nesto tipa ovoga:
https://www.marinastores.hr/product/82- ... -to-3500cc

to je minimum sto treba imati.

u kakvom je stanju filter goriva u motoru?
Avatar
Rexi
Old Senior Member
 
Postovi: 1662
Pridružen/a: 02. 10. 2009. (22:42)
Lokacija: Hvar
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Primorka

Re: Separator vode iz goriva

PostPostao/la Pestilence » 07. 09. 2021. (12:28)

E sad, ne znan jel to separator ili filter, tj. kako se zove... :mrgreen:

Prican o necemu tipa ovoga:
https://www.bottomlinemarine.com/prod_c ... 3982.shtml

Meni je bitno je da izvuce vodu iz goriva, jer ocito i minimalne kolicine vode uzrokuju velike probleme na ovako malin motorima. Sad jel kondenzacija u rezervaru ili ulijen odma sporko gorivo na benzinskoj, ili najvjerojatnije kombinacija toga dvoje, to ne znan.
Filter goriva u penti, znaci onaj mali koji pretpostavljan filtrira cestice iz goriva, je u OK stanju i nije u njemu problem.
Simptomi su bili ili da nakon sta ga ugasin nakon uru nece vise da upali, ili se ugusi i ugasi u srid voznje pa nece vise da upali, ili nakon pumpanja goriva na pumpicu na cijevi rezervara upali, al ne prima gas i opet se ugusi. Sve troje mi se dogadjalo.
Uvik je bio problem sta je bilo vode u kraburatoru.
U svakom slucaju onesposobljen motor do ciscenja krburatora, nakon cega radi ko svicarski sat. Dok se opet ne dogodi isto. A dogodilo se do sad vise puta proteklih godina.
Ako imas problem, napravi sve sta mozes da ga rijesis.
Ako ga nemozes rijesit, onda nemas problem.
Avatar
Pestilence
Senior Member
 
Postovi: 562
Pridružen/a: 14. 08. 2012. (15:03)
Lokacija: Makarska
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: pasara Elan 490 + Yamaha F6

Re: Separator vode iz goriva

PostPostao/la ab ovo » 07. 09. 2021. (14:51)

Hm, sumnjam da je do goriva. Može se dogoditi da je vode u gorivu, ali toliko puta. :o
1. Mijenjaj pumpnu stanicu.
2. Ne zatvaraj odušak na čepu rezervara.
Avatar
ab ovo
Old Senior Member
 
Postovi: 4064
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (12:11)
Lokacija: o. Krk
Tip plovila: Učka-Yam 2t/4KS, Maestral 500-Yam 2t/6KS

Re: Separator vode iz goriva

PostPostao/la josey » 07. 09. 2021. (16:28)

zasto da ne zatvara odusak od tanka?
Avatar
josey
Old Senior Member
 
Postovi: 2098
Pridružen/a: 29. 01. 2020. (12:48)
Lokacija: Šibenik
Tip plovila: Drvenjača sa 120ks

Re: Separator vode iz goriva

PostPostao/la ab ovo » 07. 09. 2021. (22:03)

Kondenzacija.
Avatar
ab ovo
Old Senior Member
 
Postovi: 4064
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (12:11)
Lokacija: o. Krk
Tip plovila: Učka-Yam 2t/4KS, Maestral 500-Yam 2t/6KS

Re: Separator vode iz goriva

PostPostao/la josey » 07. 09. 2021. (22:48)

kondenzacija u zatvorenom tanku?

a “navlacenje” vlage (vode) iz zraka na tank kojem je otvoren odusak? :)
po meni je bolje zatvorit odusak jer puno vise vode udje ako ga ostavis otvorenog, pogotovo preko zime par mjeseci.
Avatar
josey
Old Senior Member
 
Postovi: 2098
Pridružen/a: 29. 01. 2020. (12:48)
Lokacija: Šibenik
Tip plovila: Drvenjača sa 120ks

Re: Separator vode iz goriva

PostPostao/la ab ovo » 08. 09. 2021. (08:05)

Ne znam šta se događa ako preko zime ostaviš otvoreno, nisam to probao. Nikada nisam imao vodu u gorivu. Nikada nisam zatvorio odušak.
Ovo je savjet jednog starog dobrog mehaničara koji nažalost više nije živ.
Avatar
ab ovo
Old Senior Member
 
Postovi: 4064
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (12:11)
Lokacija: o. Krk
Tip plovila: Učka-Yam 2t/4KS, Maestral 500-Yam 2t/6KS

Re: Separator vode iz goriva

PostPostao/la josey » 08. 09. 2021. (09:04)

ni ja ne zatvaram odusak i nemam vode u tanku pa mi je pogotovo cudno ako on ima vode, a zatvara odusak na tanku, pogotovo mi to nema smisla
Avatar
josey
Old Senior Member
 
Postovi: 2098
Pridružen/a: 29. 01. 2020. (12:48)
Lokacija: Šibenik
Tip plovila: Drvenjača sa 120ks

Re: Separator vode iz goriva

PostPostao/la ab ovo » 08. 09. 2021. (09:17)

Prema tom razmišljanju voda dolazi sa gorivom ili nije do goriva nego do nečeg drugog (možda karburatora).
Pestilence, stavi taj filter pa da budemo pametniji.
Avatar
ab ovo
Old Senior Member
 
Postovi: 4064
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (12:11)
Lokacija: o. Krk
Tip plovila: Učka-Yam 2t/4KS, Maestral 500-Yam 2t/6KS

Re: Separator vode iz goriva

PostPostao/la Pestilence » 08. 09. 2021. (10:47)

Fala ekipa na dosadasnjin savjetima i raspravi. :thumbup:

Mene najvise zanima da mi se preporuci separator/filter ako neko zna, i jel to uopce funkcionira na malin motorima.
Na servisu su mi rekli da bi tribalo funkcionirat, al tio bi necije iskustvo. U portu nisan nasa nikoga (od onih koje poznajen) da je instalira tako nesto. Al san raspitujuci se cuo dosta prica o vodi u gorivu pa posljedicno u karburatoru i problemima koje uzrokuje ljudima, tako da ima tih problema navodno dosta. ​
Al evo nisan jos nikoga nasa da je instalira ovakav separator/filter za motor od 5-6 konja i prijenosni rezervar da mi kaze kako to radi skupa. Zato i jesan sumnjicav, sta mi izgleda da to i nije bas uobicajena praksa. ​
Volio bi potvrdu toga prije nego kupin i instaliran jer san vidio po stranin forumima i cuo od prodavaca nauticke opreme da bi moglo bit problema sa dobavon goriva zbog malih/slabih pumpi goriva na malin pentama u kombinaciji sa ovakvin "vecin" separatorima. Kad bi zna da stvar funkcionira i koji da kupin, kupio bi ga odma danas, pa taman i ovaj originalni od Yamahe. Al ne da mi se bacat 800 kn pa nista ne napravit.

Inace, karburator je zadnja dva puta ciscen kod ovlastenog servisera uz naravno pregled motora, i uvik je jedini problem na ciloj penti bila voda u karburatoru, barem po serviseru. A i radio bi motor ko sat kad bi dosa od njih.
Ja ne znan jel moguce da se to (voda u karburatoru) desi nekako drugacije nego kroz gorivo?
Ako imas problem, napravi sve sta mozes da ga rijesis.
Ako ga nemozes rijesit, onda nemas problem.
Avatar
Pestilence
Senior Member
 
Postovi: 562
Pridružen/a: 14. 08. 2012. (15:03)
Lokacija: Makarska
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: pasara Elan 490 + Yamaha F6

Re: Separator vode iz goriva

PostPostao/la ab ovo » 08. 09. 2021. (11:13)

I ja sam kao uzrok problema slušao priče servisera o vodi u gorivu ;)
Da ne imenujem sada firmu i motor .... na novom motoru je znao blokirati plovak u karburatoru pa su mi prodavali priču o vodi.

Baj d vej, pa mislim da ti u motoru imaš filter goriva.
Avatar
ab ovo
Old Senior Member
 
Postovi: 4064
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (12:11)
Lokacija: o. Krk
Tip plovila: Učka-Yam 2t/4KS, Maestral 500-Yam 2t/6KS

Re: Separator vode iz goriva

PostPostao/la Pestilence » 08. 09. 2021. (11:22)

A i to je uvik moguce... :)
A reci mi ako znas, onaj cep/vida na dnu karburatora za ispustanje goriva iz njega, moze li to pomoc, bar da pokusan ako mi se iduci put desi (u biti kako je dosad islo, ne ako, nego kad :mrgreen: )? Ili da to radin redovito, recimo svako misec dana, ako se nakuplja voda pomalo jel je moguce tako odstranit?
Jer san i to cuo, kao odvrnit vidu i izlit sve iznutra, pa malo napumpat goriva da se procisti i pustit da istece, pa zavrnit vidu nazad... Nisan to dosad nikad radio, nisan ni zna za to dok se nisan poceo raspitivat...

Edit:
Iman filter, al ne separator vode... Zato i nisan pita za filter, nego separator...
Ako san dobro skonta, filter, onaj mali u motoru, ne moze izvuc vodu iz goriva... Samo eventualne cestice/komadice krutog materijala...
Ako imas problem, napravi sve sta mozes da ga rijesis.
Ako ga nemozes rijesit, onda nemas problem.
Avatar
Pestilence
Senior Member
 
Postovi: 562
Pridružen/a: 14. 08. 2012. (15:03)
Lokacija: Makarska
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: pasara Elan 490 + Yamaha F6

Re: Separator vode iz goriva

PostPostao/la ab ovo » 08. 09. 2021. (14:22)

Ne može štetiti dok vida ne padne u more. A ne bi štetilo ni ispraznit i osušit rezervar.
Avatar
ab ovo
Old Senior Member
 
Postovi: 4064
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (12:11)
Lokacija: o. Krk
Tip plovila: Učka-Yam 2t/4KS, Maestral 500-Yam 2t/6KS

Re: Separator vode iz goriva

PostPostao/la ginekol7 » 08. 09. 2021. (14:47)

Unimar Rijeka WEB šop. Separator (filter uložak koji se mjenja i na dnu posudica sa ispustom za vodu) sa poštarinom cc 300 kn.
Ulošci su ti ionako svi isti, danas je standard 10 mikrona. Meni je na Yami 25 ks i nemožeš zamislit koliko se vode sakupi!
MOntaža ne može biti jednostavnija. Ulaz-izlaz i po montaži napumpaš gorivo da napuniš sistem.
Po meni, na svaki motor treba postaviti separator. Možda tvoj problem i nije u ovome ali ovo trebaš ugraditi da preveniraš probleme koje češ tek imati.
Avatar
ginekol7
Member
 
Postovi: 489
Pridružen/a: 22. 04. 2016. (07:38)
Lokacija: Stari Grad, otok Hvar
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Primorka, Yamaha 25 high trust

Sljedeća

Natrag na Ostalo

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.