Caravel lezaj MAGD,problem

O ugradnji, rezervoari, propeleri, dijelovi …

Moderatori/ce: teranavis, dome, Moderatori

Caravel lezaj MAGD,problem

PostPostao/la SEA » 28. 03. 2018. (18:16)

prosle godine sam uzeo Caravele lezajeve za skrok
kako su osovine bile vani a stari lezaji Tor Marien bili su ok na samom rubu neznatno unisteni od krene
odluka je pala na CARAVELLE Spiral grooves bearings naruceni i kupljeni u MAGD Sibenik
http://www.caravel.it/en/metal-hydro-lubricated-bearings/
Brod je bacen u 5.misec u more i u 10 misec izvucen vanka ucinio je 80hrs
max vrijeme da se brod nije palio tj vozio je bilo 30dana ,da se osovina nije zvrtila

kad je brod izvadzen vani vidilo se da su lezaji skroka odlipljeni tj guma je bila na doljnjem djelu put propele odvojiva od broncanog kucista
na osovinama je bilo kamenca ,kamenca je bilo ali neznatno na kanalima za hladnjenje ,kanali nisu bili zastopani ili nesto slicno,vidljivo je na gumi da kamenac nije grebao gumu
tj nije unistena iiskopana i slicno...

moram napomenuti da su ti lezaju s spiralnim kanalima i da se rade po narudzbi i kostaju za osovinu 45 preko 1000kn
odem u MAGD Sibenik i pokazem o cemu se radi ,ljudi kontaktiraju Cravelle i dode objasnjenje da se to desilo zbog zastopanih kanala i pregrijavanja lezaja
da je njihova preporuka da se svakih par tjedan mora osovina okrenit


brod je bio nesto manje od 5 miseci u moru max vrijeme bez okretanja osovine je bilo 30 dana
za ne falit taj brod ima i jos jedna mali skrok gdje je instalirano pola lezaja od TOR Marine kupljeno u Wassi
znaci taj lezaj je na tokarski isplan popola i svaka polovica na jednu osovinu ,nigdi nije odlipljen ili unisten a kosta 40% cijene od Cravelle

Moje iskustvo s Carvele i MAGD ,bjezite od toga i pogotovo od price da je Cravele broj 1,totalna skovaca od lezaja a Magd nema odnos s njima da ih moze pritisnuti za ocitu garanciju
Tor Marinme mi se pokazao puno postojaniji i kvalitetniji i na kraju lakse je s ekipom iz Wassi rijesit garanciju tj reklamaciju


ovo ispod je odgovor od Cravele tj Magd Sibenik uglavnom greska kupca,
“”In this specific case, it seems to us quite clear that the bearings have been submerged without working for a period of time long enough to allow the formation of white limestone and deposited solid salt on the staves among the channels.

White limestone never appears on staves when the shaft is regularly used.



We recommend to turn on the engine at least a few seconds every couple of weeks during the off season, if the boats remains into water.

Otherwise there is time enough for the limestone formation on the staves.

With all this white salty material between the shaft and the bearing, once the engine is turned on, the rubber is overheated as there is no space for the water flow and the rubber detaches itself from the inner surface of the tube.
Avatar
SEA
Senior Member
 
Postovi: 756
Pridružen/a: 05. 07. 2009. (16:51)
Lokacija: ST
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: ACM 38 excellence 2 x yanmar 4lha-ste

Re: Caravel lezaj MAGD,problem

PostPostao/la plavnik » 29. 03. 2018. (12:00)

Zadnje vrijeme se popravila kvaliteta TOR marine, dok je bio OMM više puta smo se susreli sa odljepljivanjem gume, pogotovo kod većih ležajeva 50 mm +

Ne znam kakvih ranijih iskustava imaš s MAGDD-om, ali nije korektno suditi po jednom lošem iskustvu.

Ako je sve kako tvrdiš ja bi ti sigurno dao nove bez dodatnih troškova, iako nisam direktan uvoznik kao što su oni. Osobito ako su se odljepili unutar par mjeseci kako tvrdiš. Skoro mi je nevjerojatno da jedna renomirana firma kao Caravel ovako reagira.

Na njihovom bi mjestu pojeo g.... i zadržao dobru reputaciju.
Imat brod na livadi je isto ko i imat kravu, ne možeš plovit! by Lupis
Avatar
plavnik
Old Senior Member
 
Postovi: 1345
Pridružen/a: 13. 10. 2011. (09:41)
Lokacija: Punat
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Grašo 20 - Lombardini 2204MT

Re: Caravel lezaj MAGD,problem

PostPostao/la SEA » 29. 03. 2018. (13:28)

plavnik

Nista lose o Magdu ljudi uljudni korektni ali rekao sam samo istinu ,oni ne mogu priznat garabciju jer talijan to njima ne priznaje .
Ja da sam gazda Magd to bi uzeo pogledao i priznao ,jer ako je pregrijavanje usljed zacepljenih kanala nece bas bit na samom kraju di je guma u dodiru s morom valjda ce se to bit gdje nema momar i hladnjena ?
I onda rec Talijanu da tu pregrijabvanje nije moglo bit ako ga je vec bilo.
Za sve to treba malo volje i znanja ,medzutim nisam naisao na nista vec samo nama talijan to ne priznaje.

CARAVELE spirali lezaj odlipljen nakon nepuna 5miseci, na zenti split je veliki bayliner lezajevi su mu skroz odlipljeni isto spiralni
moram bit iskren da neznam koliko su lezajevi stari i koliko je ucinio sati ali guma im je nepotrosena vizualno,nisam razgovarao s vlasnikom
sta je najtragicnije taj lezaj je radzen spiralni da ima bolju cirkulaciju mora i da izbacuje pijesak u muljevitim krajevima i pricaju o pregrijavanju usljed zatvorenih kanala
a brod u vodi max 5mjeci i manje , 30 dana bi proslo bez paljenja ,kad bi tako lezajevi odlazili onda bi svi po marinama vadili brode i godisnje minjali lezajeve...

njima taljan proda pricu i prica o off sezoni i okretanju osovine tj zimi a brod je u 10misec isa vanka cak mislim kraj 9 miseca

istovremeno su instalirani TOR lezajevi za mali skrok i oni su skroz ok nikakvo odlipljivanje
i to su lezajevi ispilani na toranj da dobijem 90mm duzinu,pitao sam da mi i njih napravi Carvele jer imaju tu opciju na stranicama
ali nisu htijeli ,sva sreca bilo bi jos 2000kn u vjetar

Ja samo iznosim svoje iskustvo ,mozda je sve to pegula ,ali volio bi da je to neko prosao prije mene a ja procitao...

Carvele i Magd zaobic ako ikako mozete.

TOR je duplo jeftiniji a u explataciji nista losiji samo bolji od cuvenog Caravele ,ovo su moj aiskustva u zadnje 3,4 godine

kako sam na poslu pa napokon imam vrimeni posalo sam im email i odgovor je wow!
U italiji bi to mjenjali nebi bilo razgovora ali nas tretiraju kao uvijek do sada


From: Caravel s.r.l. <caravel@caravel.it>
Date: 2018-03-29 3:03 GMT-03:00
Subject: R: Caravele lezaj puzni,zavrnuti
To: JA


wow



Da: JA
Inviato: mercoledì 28 marzo 2018 19:47
A: caravel@caravel.it; uff.tecnico@caravel.it
Cc:Magd
Oggetto: Re: Caravele lezaj puzni,zavrnuti

Dear Sir

I purchase new Spiral groove bearings 2pcs 45mm from your company thru Magd Croatia

The boat was at sea from mid-May to start October almost 5 months, max time without moving propeller shaft was 30 days’ time when I am on an oil rig.

Boat run 80hrs with Caravel bearings.

October boat is taking out of water and both water lubricated bearings have rubber remove form bronze shell.

Magd Sibenik already sends pictures to your company.


I have one extra small bearing on shaft (mine shaft is 2300mm V drive configuration) this small bearing with strait classical channels is half size of full bearing, bearing is produce by Tor Marine.

This bearing didn't have any problem ruber is connect to bronze shell.My previous strut bearings wasTor and after 3 years in operation rubber was glue with bronze.

I am sure that spiral grove bearing didn't have overheat and channels did was block with calcium deposits.

Need to say that I am disappointed with your company, quality of bronze bearings and communication with customers.


My experience I will put on all internet marine boat forums


King regards
Avatar
SEA
Senior Member
 
Postovi: 756
Pridružen/a: 05. 07. 2009. (16:51)
Lokacija: ST
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: ACM 38 excellence 2 x yanmar 4lha-ste

Re: Caravel lezaj MAGD,problem

PostPostao/la zore70 » 29. 03. 2018. (23:46)

Ma koje pregrijavanje..da se pregrija prvo bi se zapalila guma i zalipila za osovinu,karbonizirala bi..satrala bi sebe i osovinu..ima u gumi karbona da vidiš kako tada guli osovinu

Sa bivšim OMM ležajima san ima svaki drugi razvulkaniziran...pa posli sa TOR..om..kako kaže Plavnik sad su bolji..ni Elice Radice nije loš..Vetus isto..

Pod ruku san ima pa mogu reć skoro sve šta se može dobit u Europi i svi manje više imaju slične probleme u manjem ili većem broju...razvulkaniziranje gume sa košuljice..bilo mesingane/bronzane ili kompozitne..

Na žalost čini mi se da su nekad prije svi bolje radili pripremu unutrašnjosti košuljice prije vulkanizacije..
Prije bi bilo unutra narovašeno ili pjeskareno radi boljeg gripa..bila bi i boja košuljice više slična bronci...sad mi više kod nekih baca na jeftinije legure..ili me hebe dioptrija..
Inače iz svog iskustva mogu reć da sa Caravelom nisan ima frke...bar sa klasičnim jer spiralne obično ljudi ne vole jer koštaju pa ritko njih ugradim.
SEA..ne bacaj pare na spiralne..imaš otvorene skrokove,priliv mora ko u priči..nabaci klasiku i vozi..nema tu priče o ležanju pjeska i čudesa...
prije će ga kamenac ili upredenica,krena oštetit...nemaš jaružalo nego jahtu
Albert Einstein je svojevremeno izjavija: "samo su dvije stvari beskrajne: svemir i ljudska gupost...ali za svemir nisam siguran"
PRIJATELJI SU BRAĆA KOJU SAMI IZABIREMO
Avatar
zore70
Old Senior Member
 
Postovi: 2455
Pridružen/a: 05. 08. 2008. (18:56)
Lokacija: PODSTRANA
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: MARCO 810+VM MD704LH-200KS

Re: Caravel lezaj MAGD,problem

PostPostao/la SEA » 30. 03. 2018. (11:57)

zore lipo te je cut

to su sitne duse i varalice prvenstveno Carevel kao firma a posli Magd koji to dozvoli
nazalost u nasem drustu to moze opstat
srecom da sam ginekolog pa ne shvacam te stvari

stavia sam na forum da ljudi vide moje iskustvo koje je mozda i samo pegula iako ne vjerujem

a za ovi zavrnuti puzni lezaj pisalo je da je bolje priljeganje ,manje vibracije ma sto cuda zato smo ga uzeli

reko je mestar Jabuka zahebi to, to nista nevalja cim sam ga uzea da se njemu u sezonu odlipia,ali njemu sve nevalja pa nisam virova :D

uglavnom Cravele i Magd zaobic barem kad je Carevele program u pitanju

TOR nakon 3 godien je bio ostecen od krene ali nigdi odlipljen a cijena je skoro 50% manja..

kako sam u preduzecu i uredu imam vrimen aih hvalit i rec ljudima sta prodaju i kako se odnose.
sad sam zauzet s starnim forumima...
I uredno poslat mail na Careavel Italy da ih obavijestim...
Avatar
SEA
Senior Member
 
Postovi: 756
Pridružen/a: 05. 07. 2009. (16:51)
Lokacija: ST
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: ACM 38 excellence 2 x yanmar 4lha-ste

Re: Caravel lezaj MAGD,problem

PostPostao/la M710 SEA PEARL » 30. 03. 2018. (12:29)

..... kupija u magd-a puno toga za brod ..... uvik su mi davali odlican popust i bili su veoma ljubazni , a u kakvi msu oni poslovnim odnosima sa Caravelicima neznam .... ne bi se stel mesat ;)
LONGLIVELEGENDARNI :Happy31:
Avatar
M710 SEA PEARL
Old Senior Member
 
Postovi: 1898
Pridružen/a: 15. 05. 2009. (21:15)
Lokacija: SIBENIK
Tip plovila: MAESTRAL 710 - VOLVO PENTA D2-40

Re: Caravel lezaj MAGD,problem

PostPostao/la SEA » 30. 03. 2018. (12:56)

M710 SEA PEARL

oni koji me znaju upoznati su da sam stavio u brod vrijednost nove Betine 700 a puno stavri se vuklo iz usa ili na max popust koji se moglo dobit za kes kod nas

ali ovo sta sam od Magda dozivia nikad nisam vidia,sam narucujem dijelova u vrijednosti unimara i wasi godisnjeg prometa zajedno na poslu kojem radim barem ovu godinu jer
je kopletni skver od svih VFD i swih ploca plus drill oprema ,niko od tih dobavljaca firmi tako ne reagira kad postoji reklamacija

Talijan kaze problem je u skoljkama i zacepljenim kanalima i Magd kaze to je problem nema garancije
niti kanali zacepljeni niti guma izgorena od topline a kamenca na svakoj osovini ima koja je u moru par miseci.

po njihovom objasnjenju svi moraju minjat godisnje lezajeve

Da je Magd parvi rekli bi talijan nece da izadze u susret ali mi kao firma ce mo dat veci popust na nove ili imate od nas jedna gratis
ma ima nacina da zadovolje kupca donekle i sacuvaju obraz i ne izgube nista...

ali za mene su to sitne duse bez mota i znanja ,osobno a i mnoge od vas sram bi nam bilo rec da je kamenac odlipo gumu ,koja nije unistena isfrizana ,zapaljena ili kanali da su zacepljeni
to je bilo u moru manje od 5 miseci... nikad preko 30dan da se brod nije vozio...

metar i po povise dva TOR lezaja kratka nista im nije nigdi odlipljena ....
Avatar
SEA
Senior Member
 
Postovi: 756
Pridružen/a: 05. 07. 2009. (16:51)
Lokacija: ST
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: ACM 38 excellence 2 x yanmar 4lha-ste

Re: Caravel lezaj MAGD,problem

PostPostao/la Orut » 30. 03. 2018. (13:37)

Mene u ciloj priči zabrinjava način pisanja od Sea a kaže da je doktor . Ili je diploma iz Bosne?
Avatar
Orut
Senior Member
 
Postovi: 579
Pridružen/a: 08. 12. 2017. (08:50)
Lokacija: Vodice
Lokacija: Vodice
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: drvena pasara sa kabinom

Re: Caravel lezaj MAGD,problem

PostPostao/la SEA » 30. 03. 2018. (14:02)

Orut je napisao/la:Mene u ciloj priči zabrinjava način pisanja od Sea a kaže da je doktor . Ili je diploma iz Bosne?


orut kazem da sam figurativno likar pa da mi te stvari nisu jasne tad bi njihova prica i prosla ,ovo pisem izmedzu dva tri druga posla koja istovremeno radim

medzutim priroda posla mi je da imam kurseva seminara tehnickih da ih je tesko izbrojit od man,wartsila,nov,abb ihc,aker,amot.. ne postoji oprema na koju me nisu slali za upoznavanje i familjarizaciju
nekoliko factory test sam prisustvovao i testirao novu opremu prije ugradnje(to je manje vise standard za sve ljude koji rade slican posal)

ovo je napisano za sve one koji gredu kupit lezaj ovo lito da se ne privare ka ja....

ti uvik mozes virovat da su ovo moja pegulana iskustva s dva komada!! pa ti kupi iste i cutit na svojoj kozi..

nadam se da te sad vise nista ne zabrinjava :D
Avatar
SEA
Senior Member
 
Postovi: 756
Pridružen/a: 05. 07. 2009. (16:51)
Lokacija: ST
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: ACM 38 excellence 2 x yanmar 4lha-ste

Re: Caravel lezaj MAGD,problem

PostPostao/la Orut » 30. 03. 2018. (14:49)

Sea nemoj se idit'. Šalija san se. Znan da ti nije svejedno kad si da velike šolde i popušija. Ja sam sa MAGD- om ima neugodnu raspravu po pitanju gumenih amortizera na kojima stoji motor. Stradali su najprije zadnji zbog težine zamajca . Kad sam ih kupova rekli su mi u dućanu da svaki podnosi 90 kg. Nisu mi priznali reklamaciju već su mi za nove i jače dali veći skonto.
S druge strane , kod njih sam uzeja skupi radio Fusion marine. U radu odjednom display je " umra " a radio je radija i dalje. Dali su mi drugi bez ijedne beside. Ko će ga znati kako sve to funkcionira? Skužaj na pošalici.
Avatar
Orut
Senior Member
 
Postovi: 579
Pridružen/a: 08. 12. 2017. (08:50)
Lokacija: Vodice
Lokacija: Vodice
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: drvena pasara sa kabinom

Re: Caravel lezaj MAGD,problem

PostPostao/la SEA » 30. 03. 2018. (15:07)

ma sve pet nema zla :wave:

Fusion ide preko Merdijana iz Zagreba i s njima sam poslova radar sonder etc

malo su tvrdzi ali za kes daju lipo popust i poslovni su izvade na stol sto opcija 1/1

tako da virujem da je to razlog za novi radio...

nekome ce bit cudno ,nisu mi problem soldi ne zulja me toliko,nece me ucinit bogatim

problem je kad neko cini budalu od mene i tumaci muda za bugrige

ma da je zapela krena ili konop sta mi se desi nikakav problem moja krivica
ali zato sta brod ne upalim misec dana jer sam na poslu e zbog tih naslaga se guma odlipila a nigdi nigdi frizana ostecean ....

a s nosacima motor auvik je nauka puno je skarta sta se prodaje ...
Avatar
SEA
Senior Member
 
Postovi: 756
Pridružen/a: 05. 07. 2009. (16:51)
Lokacija: ST
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: ACM 38 excellence 2 x yanmar 4lha-ste

Re: Caravel lezaj MAGD,problem

PostPostao/la Orut » 30. 03. 2018. (15:43)

Je sea , grubo je kad neko smatra da si " kokuz " i da te mogu peglati. Imam šest brodi ( 4 glisera i 2 pasare) za rentu pa san svašta doživija . U zadnje vrime smo ( dica i ja ) puno toga sami radili a najgore mi je kad se sitin kako me ja privarija brodograditelj iz Murtera . Tražija san ga da mi proda 0.30 m kub. iroka za palubu na drvenom brodu. Proda mi je neku afričku trišnju i sad iman problema . Reka sam mu to a on se smije .
Eto , a šta moreš?
Avatar
Orut
Senior Member
 
Postovi: 579
Pridružen/a: 08. 12. 2017. (08:50)
Lokacija: Vodice
Lokacija: Vodice
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: drvena pasara sa kabinom

Re: Caravel lezaj MAGD,problem

PostPostao/la SEA » 30. 03. 2018. (15:59)

moremo stavit na forum
pokazat ko i sta pa ako bas i moramo imat posla s tim likovima barem smo na oprezu

u wassi split barem prema meni ekipa 1/1 sta god triba....

kad smo kod tikovine meni su fuge od sike pocele pustat boju,tretiram je isto kao priej na damor brodima a tamo nikojeg vraga nije bilo
mestar od tika je ok ,kaze prominit ce mo fuge sta mogu...
Avatar
SEA
Senior Member
 
Postovi: 756
Pridružen/a: 05. 07. 2009. (16:51)
Lokacija: ST
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: ACM 38 excellence 2 x yanmar 4lha-ste

Re: Caravel lezaj MAGD,problem

PostPostao/la M710 SEA PEARL » 30. 03. 2018. (19:16)

Orut je napisao/la:Je sea , grubo je kad neko smatra da si " kokuz " i da te mogu peglati. Imam šest brodi ( 4 glisera i 2 pasare) za rentu pa san svašta doživija . U zadnje vrime smo ( dica i ja ) puno toga sami radili a najgore mi je kad se sitin kako me ja privarija brodograditelj iz Murtera . Tražija san ga da mi proda 0.30 m kub. iroka za palubu na drvenom brodu. Proda mi je neku afričku trišnju i sad iman problema . Reka sam mu to a on se smije .
Eto , a šta moreš?


.... kako nisi odma vidija da nije iroko .... ?
LONGLIVELEGENDARNI :Happy31:
Avatar
M710 SEA PEARL
Old Senior Member
 
Postovi: 1898
Pridružen/a: 15. 05. 2009. (21:15)
Lokacija: SIBENIK
Tip plovila: MAESTRAL 710 - VOLVO PENTA D2-40

Re: Caravel lezaj MAGD,problem

PostPostao/la Orut » 30. 03. 2018. (19:58)

Bilo je onako sivo po površini . Kad se punat pila vidija sam da je friški rez nekako drugačiji . Vjerova sam da je druga vrsta kao śto i ima i iroka i tikovine. Ovisno odakle je . Po godine je bilo dobro a posli je sve ispucalo.
Avatar
Orut
Senior Member
 
Postovi: 579
Pridružen/a: 08. 12. 2017. (08:50)
Lokacija: Vodice
Lokacija: Vodice
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: drvena pasara sa kabinom

Sljedeća

Natrag na Ostalo

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.