YANMAR-ISPIRANJE TURBINE

O ugradnji, rezervoari, propeleri, dijelovi …

Moderatori/ce: teranavis, dome, Moderatori

Re: YANMAR-ISPIRANJE TURBINE

PostPostao/la el passo » 14. 02. 2018. (22:05)

zore70 je napisao/la:
Kapo je napisao/la:U mene vrijede dva pravila :

1. Kad se uđe u brod prvo se pali motor. Dok ukrcaš stvari i odvežeš se već je solidno ugrijan.
Uključujući turbinu.

2. Kad se dođe u porat, ili npr na sidro, motor se gasi zadnji, nakon završenog veza, sidrenja....to daje dovoljno
vremena da se turbina i ulje malo ohladi i da se ne stvara garež na ležaju rotora turbine. U svakom slučaju
nekih 5 minuta u leru nikako neće škoditi ni motoru, a ni novčaniku :mrgreen: .

Amen



I to je to...


...usudio bi se nadodati da je to to i ne samo radi dobrobiti motora već i sigurnosti na plovilu prilikom kretanja/pristajanja. Ja sam po prirodi neuredna osoba pa je najlakše neke stvari naučiti raditi po šabloni.

Ps...još da naučim da svaki put uzmem ključ nakon gašenja motora poštedilo bi me dosta stresa i povrataka na brod :lol:
Postoje samo dvije vrste forumaša. Oni koji sve znaju i oni koji misle da puno toga još moraju naučiti. Jedan mudar čovjek je zaključio....što više znam to sam više svjestan koliko neznam
Avatar
el passo
Old Senior Member
 
Postovi: 5575
Pridružen/a: 19. 09. 2011. (22:38)
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Bayliner ciera 2655 mercruiser 5.0 EFI bravo2

Re: YANMAR-ISPIRANJE TURBINE

PostPostao/la lupis » 15. 02. 2018. (07:42)

Ako se radi o modernim motorima,nekakvo pusto zagrijavanje na radnu temperaturu,prije kretanja, nije više potrebno kao prije u vrijeme Torpeda i Famosa.Normalno da nećeš krenut iste sekunde ali da motor mora radit na vezu više od doslovno par minuta prije što se cime bace na rivu ne.Bitnije je kad je brod već u pokretu,imat dovoljno strpljenja pričekat prije nego se razguli po gasu,a ne izglisirat još u portu,da prolaznici vide kako je brod moćan.

Kod gašenja motora naprotiv,poželjno je i dalje,isključit makinu na kraju.

Ako su motor i kopča ispravani,sa sigurnosti prilikom pristajanja ili odlaska nema to previše veze,kao što je nebitno i tko pere zube a tko ne.

Sea je također dobro primjetio ,a to i je poanta postojanja foruma(da ljudi nepotrebno ne bacaju višak love bez veze),na 1200 h se turbine ne skidaju osim ako ne mislimo da postoji neki problem.
Terra promessa
Avatar
lupis
Old Senior Member
 
Postovi: 10366
Pridružen/a: 05. 06. 2008. (13:04)
Lokacija: Kvarner
Tip plovila: Merry Fisher 625,Suzuki 115

Re: YANMAR-ISPIRANJE TURBINE

PostPostao/la el passo » 15. 02. 2018. (15:41)

Stoji što si napisao, jedino se sa sigurnosti nebi složio. Svoj motor smatram ispravnim ali prije ću ga upaliti nego dignuti sidro ili odvezati cimu. Ispravan motor ne mora značiti da će i upaliti. Ima tu još čimbenika...da ne pričam kad znaš i sam. Ali to i ovako nije za tu temu. Da ne trolam bezveze.... :wave:
Postoje samo dvije vrste forumaša. Oni koji sve znaju i oni koji misle da puno toga još moraju naučiti. Jedan mudar čovjek je zaključio....što više znam to sam više svjestan koliko neznam
Avatar
el passo
Old Senior Member
 
Postovi: 5575
Pridružen/a: 19. 09. 2011. (22:38)
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Bayliner ciera 2655 mercruiser 5.0 EFI bravo2

Re: YANMAR-ISPIRANJE TURBINE

PostPostao/la lupis » 15. 02. 2018. (16:31)

Nisam ni mislio da se motor pali nakon što se odvežeš od kraja,nego da nije potrebno čekati da bi se krenulo, više od par minuta od startanja motora...,to se valjda podrazumjeva da nećeš palit motor tek kad digneš sidro ili baciš cime na rivu..
Terra promessa
Avatar
lupis
Old Senior Member
 
Postovi: 10366
Pridružen/a: 05. 06. 2008. (13:04)
Lokacija: Kvarner
Tip plovila: Merry Fisher 625,Suzuki 115

Re: YANMAR-ISPIRANJE TURBINE

PostPostao/la el passo » 15. 02. 2018. (16:34)

Imaš pravo. Sory
Postoje samo dvije vrste forumaša. Oni koji sve znaju i oni koji misle da puno toga još moraju naučiti. Jedan mudar čovjek je zaključio....što više znam to sam više svjestan koliko neznam
Avatar
el passo
Old Senior Member
 
Postovi: 5575
Pridružen/a: 19. 09. 2011. (22:38)
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Bayliner ciera 2655 mercruiser 5.0 EFI bravo2

Prethodna

Natrag na Ostalo

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.