Promjena ulja u peti

O ugradnji, rezervoari, propeleri, dijelovi …

Moderatori/ce: teranavis, dome, Moderatori

Re: Promjena ulja u peti

PostPostao/la Shile » 02. 05. 2017. (21:13)

Godinama koristim ovo:

49D0C640BF88009BE1008000D400109949D0C642BF88009BE1008000D4001099.jpg


Velike šprice od 1 dcl (100 ml) cijena u kunama u veličini ne prelazi broj prstiju na ruci :P a i nisu neka kvarljiva roba :D
Još ako se doda na vrh 5-6-7 cm dugo gumeno crijevo vrhunska spravica za gore spominjanu radnju...a i ne samo za to...
Nakon što se iscijedi svo ulje iz pete zavidam doljnju vidu i kroz gornju ubacujem dok god ne počne curiti van...
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar
Shile
Senior Member
 
Postovi: 971
Pridružen/a: 05. 05. 2009. (00:11)
Lokacija: Fažanski kanal - Pula - Medulinski akvatorij
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Istranka + Yamaha 9.9 / Yamaha 6/Mercury 3.5

Re: Promjena ulja u peti

PostPostao/la oneeyed » 03. 05. 2017. (07:37)

Shile je napisao/la:Nakon što se iscijedi svo ulje iz pete zavidam doljnju vidu i kroz gornju ubacujem dok god ne počne curiti van...

Ovaj način je upravo suprotan uputstvima o izmjeni ulja u peti svih proizvođača vanbrodskih motora. Svugdje stoji da se ulje u getribu unosi kroz donju bužu pa dok ne počne curiti iz gornje. To uključuje i motor iz prvog posta. http://tohatsu.com/tech_info/oil_change.html
U petom koraku lijepo velikim slovima (da ne bude zabune) piše da se ulje unosi kroz donju rupu (bottom hole).
Pretpostavljam da se tako izbjegava stvaranje zračnih džepova bez ulja.
Pa sad, svakome na volju...
"Najgore što ti se može dogoditi je da na tebe padne nešto tupo, a teško. To drobi kosti."
Avatar
oneeyed
Old Senior Member
 
Postovi: 1450
Pridružen/a: 09. 06. 2008. (08:56)
Lokacija: Pirovac
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Ribar 480

Re: Promjena ulja u peti

PostPostao/la bananko28 » 03. 05. 2017. (08:11)

Ako je cjevcica uža od rupe kroz koju se liva ulje ne moze biti zračnih đepova
Avatar
bananko28
Old Senior Member
 
Postovi: 3875
Pridružen/a: 22. 01. 2011. (12:31)
Lokacija: Jadransko more
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Bakan 5 cabin

Re: Promjena ulja u peti

PostPostao/la ab ovo » 03. 05. 2017. (10:30)

Tako se izbjegava da bude previše ulja. Inače odu semerinzi.
Avatar
ab ovo
Old Senior Member
 
Postovi: 4064
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (12:11)
Lokacija: o. Krk
Tip plovila: Učka-Yam 2t/4KS, Maestral 500-Yam 2t/6KS

Re: Promjena ulja u peti

PostPostao/la oneeyed » 03. 05. 2017. (11:35)

ab ovo je napisao/la:Tako se izbjegava da bude previše ulja. Inače odu semerinzi.

Ako sam dobro shvatio ovo što piše kolega ab ovo, ukoliko se getriba puni uljem na način koji predviđa i zahtjeva proizvođač (punjenje ulja kroz donju rupu sve dok se prostor potpuno ne popuni uljem a zrak istisne kroz gornju rupu), dolazi do situacije da odlaze semerinzi uslijed prevelike količine ulja? Takva su iskustva?
"Najgore što ti se može dogoditi je da na tebe padne nešto tupo, a teško. To drobi kosti."
Avatar
oneeyed
Old Senior Member
 
Postovi: 1450
Pridružen/a: 09. 06. 2008. (08:56)
Lokacija: Pirovac
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Ribar 480

Re: Promjena ulja u peti

PostPostao/la ab ovo » 03. 05. 2017. (12:17)

Ako puniš kroz gornju rupu postoji mogućnost da prepuniš prostor (npr. motor leži) ili da ti ostane zraka u prostoru, jer ti zrak mora izlaziti kroz istu rupu gdje točiš ulje. Prilikom rada motora povećava se tlak ulja pa ako ga je previše odu semerinzi.
Avatar
ab ovo
Old Senior Member
 
Postovi: 4064
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (12:11)
Lokacija: o. Krk
Tip plovila: Učka-Yam 2t/4KS, Maestral 500-Yam 2t/6KS

Re: Promjena ulja u peti

PostPostao/la MURTER 600 » 03. 05. 2017. (13:09)

Ulje u peti se uvijek mijenja kada je motor u uspravnom položaju.Prvo se odvida donja vida i tu se može vidjeti ima li
u ulju vode,odnosno dali su dihtunzi(brtve) bili ispravni.Ako je brtva na gornjoj vidi ispravna i vida zavidana,uvjeriti cete se
da ulje nece isteci do kraja sigurno cijelih 1/2 sata.Uzrok je podtlak koji stvara zavidana gornja vida.Kod punjnja pete novim uljem
obavezno puniti preko donje rupe sve dok ulje ne potece na gornjoj rupi.U tom momentu se zavida gornja rupa ali ne vadeci tubu
ili pumpicu ili špricu iz donje rupe.Tek kad je gornja rupa zavidana,vadi se tuba,pumpica ili šprica iz donje rupe i zavida se šaraf u donju
rupu bez straha da ce isteci previše ulja iz pete.Normalno i razumljivo da u vremenu dok ste izvadili navedeni pribor iz donje rupe i
zavidavanja vide u istu ne odete na marendu ili popijete pivicu!
Murterino 21
Demokracija je kada dvije budale imaju više prava od jednog pametnog!
To što su se meduze održale bez mozga preko 650 miliona godina,daje nadu mnogim ljudima..........
Avatar
MURTER 600
Old Senior Member
 
Postovi: 1604
Pridružen/a: 08. 03. 2010. (11:23)
Lokacija: otok Krk - grad KRK
Vrsta ribolova: mali
Tip plovila: MURTER 600(murterino 21) Nanni turbodiesel 60

Re: Promjena ulja u peti

PostPostao/la Shile » 03. 05. 2017. (16:18)

Uh.. :crazy:
Motor uspravno na stalku..odvida se doljnja vida da staro ulje iscuri vani...
Tada se doljnja zavida natrag, špricom se uzme ulje i tako nekoliko puta dok se ne pojavi na gornjoj vidi.Tada staneš i polako uzmeš gornju vidu sa brtvom i lijepo zavidaš na njeno mjesto...
Gumeno crijevo je naravno dublje u peti motora a ne direkt na rupi.I nema šanse da bude previše ulja kada je i tako gornja vida otvorena a iznad nje na 90% motora ima praznog prostora.
Miljon...ajd nije miljon puta al trocifreni je sigurno koliko sam ja sam puta to napravio...nije garancija :D al ipak nešto govori.
A nek oni pišu šta hoče...i internet znalci...
Avatar
Shile
Senior Member
 
Postovi: 971
Pridružen/a: 05. 05. 2009. (00:11)
Lokacija: Fažanski kanal - Pula - Medulinski akvatorij
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Istranka + Yamaha 9.9 / Yamaha 6/Mercury 3.5

Re: Promjena ulja u peti

PostPostao/la Kiana » 03. 05. 2017. (16:21)

Ma dajte,... koje komplikacije oko zamjene ulja u peti.
Ako ti ne ide nikako postaviti tubu sa uljem i zavidati je u doljnu rupu, a da ti ne izlazi ulje sa strane, dok stiskas tubu......ONDA nađi nekakvu prozirnu plastičnu cijev, koja je malo uža od otvora gornje rupe. (koriste je akvaristi).
Uguraj jedan kraj cijevčice, par centimetara u rupu, a drugi kraj podigni vertikalno uz nogu motora i na tom kraju cijevčice montiraj:
pirju (lijevak),.... špricu (može i bez klipa) ili samu orginalnu tubu (kojoj nakon montaže odrežeš škarama dno tube).....zakači to negdje uz motor da samo stoji i pusti da ulje slobodnim padom polako puni prostor u peti.
To ti sad izgleda, kao kad bolesniku daju fiziološku otopinu ili transfuziju,...vidio si to valjda negdje.
Za to vrijeme ti lijepo odi na marendu i kad se vratiš, a u cijevčici vidiš da još uvijek ima ulja (ka' u svići – da te mogu pismon zvati... :lol: :lol: ) idi ponovo na još jednu marendu.
I kad ponovo dođes i vidiš da gornja rupa "plače", :( ..pušta "suzu" ulja, izvuci cijevčicu,..zatvori joj "oko" :) (začepi rupu vidom) i obriši joj "suzu" sa pete. Gotovo. :D
Radio ne radio svira ti radio...
Avatar
Kiana
Member
 
Postovi: 448
Pridružen/a: 19. 04. 2009. (11:11)
Lokacija: Kranj - Malinska
Tip plovila: Adria 1002 - 2x Iveco Aifo 80 Ks

Re: Promjena ulja u peti

PostPostao/la bananko28 » 03. 05. 2017. (17:01)

A to sam i ja reka samo skracenu verziju. Samo uza cjevcica od rupe da zrak izlazi van... :lol: :wave:
Avatar
bananko28
Old Senior Member
 
Postovi: 3875
Pridružen/a: 22. 01. 2011. (12:31)
Lokacija: Jadransko more
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Bakan 5 cabin

Re: Promjena ulja u peti

PostPostao/la maverick975 » 03. 05. 2017. (19:55)

Tko nema ovu pumpu pri ruci ili mu nije dostupna da kupi...Neka uzme praznu bocu od domestosa...s malo vise paznje se otvori čep i napuniš uljem...Nastavak paše taman za staviti na mjesto donjeg vijka...Boca se stiska fino polako rukom i napuni se peta uljem...Zavrne se gornji vijak...pa donji. Puno je tu filozofa, vecinom drvenih...Bit ovoga je da se na ovaj način mijenja jer ponekad je komplicirano odvesti motor kod udaljenog majstora...prikolica..ili demontaza motora itd itd
Avatar
maverick975
Member
 
Postovi: 412
Pridružen/a: 18. 11. 2011. (19:36)
Lokacija: Osijek
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Alu Bel-Yamaha Hetl 40-60

Re: Promjena ulja u peti

PostPostao/la MURTER 600 » 03. 05. 2017. (21:37)

Shile je napisao/la:Uh.. :crazy:
Motor uspravno na stalku..odvida se doljnja vida da staro ulje iscuri vani...
Tada se doljnja zavida natrag, špricom se uzme ulje i tako nekoliko puta dok se ne pojavi na gornjoj vidi.Tada staneš i polako uzmeš gornju vidu sa brtvom i lijepo zavidaš na njeno mjesto...
Gumeno crijevo je naravno dublje u peti motora a ne direkt na rupi.I nema šanse da bude previše ulja kada je i tako gornja vida otvorena a iznad nje na 90% motora ima praznog prostora.
Miljon...ajd nije miljon puta al trocifreni je sigurno koliko sam ja sam puta to napravio...nije garancija :D al ipak nešto govori.
A nek oni pišu šta hoče...i internet znalci...


AH :roll:
Trocifreni broj.....samo ako imaš servisiranje vanbrodskih motora!
Ulje mijenjamo u pravilu jednom ili u iznimnim prilikama dva puta na godinu.
Trocifreni broj....koliko je to godina.... :think:
Imam neku godinu ali izgleda da se tebi moram obracati sa "VI" :angel:
Murterino 21
Demokracija je kada dvije budale imaju više prava od jednog pametnog!
To što su se meduze održale bez mozga preko 650 miliona godina,daje nadu mnogim ljudima..........
Avatar
MURTER 600
Old Senior Member
 
Postovi: 1604
Pridružen/a: 08. 03. 2010. (11:23)
Lokacija: otok Krk - grad KRK
Vrsta ribolova: mali
Tip plovila: MURTER 600(murterino 21) Nanni turbodiesel 60

Re: Promjena ulja u peti

PostPostao/la Shile » 03. 05. 2017. (22:05)

MURTER 600 je napisao/la:
Shile je napisao/la:Uh.. :crazy:
Motor uspravno na stalku..odvida se doljnja vida da staro ulje iscuri vani...
Tada se doljnja zavida natrag, špricom se uzme ulje i tako nekoliko puta dok se ne pojavi na gornjoj vidi.Tada staneš i polako uzmeš gornju vidu sa brtvom i lijepo zavidaš na njeno mjesto...
Gumeno crijevo je naravno dublje u peti motora a ne direkt na rupi.I nema šanse da bude previše ulja kada je i tako gornja vida otvorena a iznad nje na 90% motora ima praznog prostora.
Miljon...ajd nije miljon puta al trocifreni je sigurno koliko sam ja sam puta to napravio...nije garancija :D al ipak nešto govori.
A nek oni pišu šta hoče...i internet znalci...


AH
Trocifreni broj.....samo ako imaš servisiranje vanbrodskih motora!
Ulje mijenjamo u pravilu jednom ili u iznimnim prilikama dva puta na godinu.
Trocifreni broj....koliko je to godina.... :think:
Imam neku godinu ali izgleda da se tebi moram obracati sa "VI" :angel:


Pa možda i možeš :D ... trocifreni je sigurno...ovako..na lageru su bili i to istovremeno 2 tomosa 4 i 4.5...Yamaha 9.9...na jednoj...na drugoj 4, 4RX i Mercury 25...na ujakovoj 4.8 i 4.5...
Yamaha 5 i 4 od ženinog bratića :D ... kolega s posla Mercury 50 i t4...veliki Sale sa svojih nekoliko Yamaha 4..od kojih je jedna isto "nestala" i to nedavno s Delfina :roll: ...ukradena meni Honda 4.5...uh...i to je samo u ovih zadnjih 15-20 g što se ganjam s barkama i porivnim uređajima :D hehehehe....
a sve je krenulo od "ma to če mali Šile sredit, ima alata i ulja na bacanje..." a ja bio na praksi u autogaraži jedne firme gdje se sve nabavljalo laganini :D ... a i svakakovo ulje je završavalo i u motorima i u petama...najviše Castrol Alpha 68 a i bogomi par godina i 150..i nikad problema...

Uh... previše sam se raspisao s glupostima...sorry....
Avatar
Shile
Senior Member
 
Postovi: 971
Pridružen/a: 05. 05. 2009. (00:11)
Lokacija: Fažanski kanal - Pula - Medulinski akvatorij
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Istranka + Yamaha 9.9 / Yamaha 6/Mercury 3.5

Re: Promjena ulja u peti

PostPostao/la Thomy » 05. 05. 2017. (07:36)



... od 8 minute :D :D
...koliko moš baljezgat pizdarije...da ti je usta začepit... na guz**u bi progovorija....
Avatar
Thomy
Old Senior Member
 
Postovi: 2471
Pridružen/a: 04. 08. 2009. (06:58)
Lokacija: Jadrija
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Saver 19 Open, Yamaha 100

Re: Promjena ulja u peti

PostPostao/la maverick975 » 05. 05. 2017. (16:50)

Mada je najzanimljivije od 10.00 kad krece pumpanje :mrgreen:
Avatar
maverick975
Member
 
Postovi: 412
Pridružen/a: 18. 11. 2011. (19:36)
Lokacija: Osijek
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Alu Bel-Yamaha Hetl 40-60

Prethodna

Natrag na Ostalo

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.